Chutná Ľubovnianka: V okolí Starej a Novej Ľubovne sa nachádza až osemdesiatpäť zdokumentovaných minerálnych prameňov.

Zo zeme nám zadarmo vyviera zdravá voda, radšej pijeme pivo a stolovú vodu

Príroda bola k Slovensku mimoriadne štedrá.

Na Slovensku sa len počet minerálnych a termálnych prameňov blíži k číslu tisícšesťsto! Vďaka ich množstvu, výdatnosti aj všestrannému zloženiu sa radíme k svetovej špičke.

To, že z nich využívame len malú časť a veľa liečivej vody vyteká bez úžitku do zeme, je len naša chyba. Voda totiž dokáže liečiť, zmierňovať zdravotné problémy alebo aspoň dobre chutí. Tiež nám chýba schopnejší marketing. Bez neho to dopadá tak, že si bežný Slovák radšej kúpi predraženú obyčajnú vodu, ale z rakúskeho ľadovca, než liečivú minerálku spod Fatry.

Sila z dvojkilometrovej hĺbky

Keď sa vo svete spomenú Piešťany, hlavne staršie ročníky kdekoľvek v Európe znalecky nadvihnú obočie a zalovia v pamäti. Liečivé účinky tamojšej vody sú totiž svetoznáme. Podľa legendy jej zázračnú silu objavili príslušníci rímskych légií. Ich kone boli po namáhavej ceste také unavené, že nevládali ísť ďalej. Vojaci sa teda rozhodli oddýchnuť si na rozbahnenej lúke pri Váhu.

Po tejto pauze vraj neobyčajne svieži pokračovali v ceste. No a keďže vojaci o svojich zážitkoch radi rozprávali už v dávnych dobách, nie div, že sa dobré chýry rýchlo rozniesli.

Voda vyvierajúca z hĺbky dvetisíc metrov dodnes uzdravuje ľudí s problémami pohybového a nervového ústrojenstva. Je však vhodná aj na pitie. Má priaznivé účinky pri ochoreniach žalúdka, upravuje nepravidelnú stolicu, odstraňuje zápchu, dobre pôsobí aj na žlčník. Je prospešná i pri urologických chorobách.

Pacienti i miestni preto hojne navštevujú altánok na kúpeľnom ostrove, kde je prameň voľne prístupný. Niektorí ju ešte teplú pijú priamo tam. Zhodne tvrdia, že vtedy je jej sila najväčšia.

Bardejovské kúpele: Mimoriadne účinky vody z tunajších prameňov vraj prvýkrát zaznamenali miestni pastieri. Foto: Peter Galan

Skvelo chutí

K najznámejším patrí aj voda vyvierajúca pod južnými svahmi Strážovskej hornatiny. Priamo v centre dediny Trenčianske Mitice stojí altánok, kde si vodu môžu ľudia voľne naberať po celý deň.

Prameň známy od čias Mateja Bela je výdatný, než sa však dostanete na rad, chvíľku to trvá. Návštevníci majú totiž aj niekoľko prepraviek s dvojlitrovými fľašami. A to sme vraj prišli v dobrom čase! Niekedy tu býva v zástupe až sedemdesiat ľudí. Možno pridlhé čakanie spôsobilo pred časom istému mužovi kolaps. Na jeho pamiatku stojí vedľa altánka krížik.

Čakajúcim však sparno neprekáža. Keď už stoja pridlho, môžu sa ovlažiť v prúde chladivej vody, ktorá vyviera opodiaľ. Prichádzajú sem z celého okolia, niektorí desiatky rokov. Hoci nám viacerí hovoria, že Mitickú pijú predovšetkým pre skvelú chuť, podľa odborníkov má priaznivý účinok pri poruchách zažívacieho traktu, chronických zápaloch dýchacích a močových ciest a pri alergických a kardiovaskulárnych ochoreniach.

Cieľ pútnikov

Kedysi dávno vraj k prameňu do Rajeckej Lesnej prichádzala Cigánka, ktorá sa pre slepotu nemohla postarať o početnú rodinu. S vrúcnou modlitbou si denne umývala oči vo vode vyvierajúcej zo zeme a stal sa zázrak. Opäť uvidela farby sveta. Odvtedy sem, pod južné hrebene Malej Fatry, prichádzajú pútnici, pre ktorých tu stojí lurdská kaplnka. Hneď vedľa nej vyteká voda obsahujúca horčík a vápnik.

Fľaše či poháre si možno naplniť z dvoch prameňov. Jeden je priamo pod kaplnkou, druhý pod sochou svätého Františka. Podľa miestnych voda obsahuje minerály, ktoré veľmi dobre pôsobia na cievy, tlak i zažívacie ústrojenstvo. Nedopustia na ňu a tvrdia, že im žiadna iná minerálka nepomáha viac ako práve Rajec.

Vystreľovala štuple

V podhorskej dedine Budiš v Turčianskej kotline objavil liečivý prameň v roku 1573 prírodovedec a benediktínsky mních Mikuláš Pavol Brikcius. Odvtedy ju ľudia pijú, aby si upevnili zdravie. Užívali ju aj vtedajší lekári, pretože podľa nich bola nad všetky lieky. Okrem vynikajúcej chuti má blahodarné účinky na celý organizmus. Priaznivo pôsobí na dýchací a tráviaci systém i činnosť obličiek.

Pri malom altánku ukrytom medzi stromami tesne pred vjazdom do dediny návštevníci čakávajú aj pár hodín. Kedysi totiž prúdila voda zo štyroch kohútikov, teraz ledva z jedného. Ani jej sila už nie je, čo bývala. Niekedy pritom vraj mávala také grády, že vystreľovala štuple z fliaš.

Ďalší, omnoho výdatnejší prameň tečie hneď vo vedľajšej obci, v Dubovej. Voda tu je o niečo viac železitá a menej páchne. Chutí výborne, aj naše žalúdky okamžite reagujú priaznivo. Problémom sú len roje bodavého hmyzu, ktoré neodbytne útočia na ľudí.

Takmer na všetko

Liečivú vodu v Bardejove vraj objavili miestni pastieri. Ich dobytok na paši vždy niekam zmizol, a tak sa raz zvedaví vybrali za ním. Zistili, že popíja vodu z prameňov. Ochutnali tiež.

Podľa výpovedí zmizlo nadúvanie u zvierat a tráviace ťažkosti u ľudí. Preto sa rozhodli oboznámiť so zázračnými účinkami aj uhorského kráľa Bela IV. Ten pramene uznal za unikátne a v roku 1247 ich daroval Bardejovu. Odvtedy sa využívajú na liečbu tráviacich problémov, dýchacích ciest, onkologických i srdcovo-cievnych ochorení, pri cukrovke, obezite či urologických problémoch.

Dobrá povesť sa rýchlo šírila. V roku 1505 vybudovali kabíny na kúpanie chorých, ktorí dochádzali zo širokého okolia. Takmer o tristo rokov postavili v blízkosti prameňov murovanú budovu s dvanástimi izbami. Liečivé výsledky prilákali maďarskú i poľskú šľachtu. Istý čas tu pobudol rakúsko-uhorský cisár Jozef II., Mária Lujza, manželka cisára Napoleona, ruský cár Alexander I., poľská kráľovná Mária Kazimiera Sobieska či cisárovná Sissi.

Pre návštevníkov boli donedávna prístupné len dva pramene. V poslednom čase majú prístup i do takzvaného pitného domu a môžu využívať aj zvyšných šesť. Napĺňať si však môžu len poháre, aby nezdržovali pacientov.

Skoro zázračná

Cigeľka je jednou z najznámejších minerálnych vôd na Slovensku doslova so zázračnými účinkami. Pomáha pri žalúdočných a črevných chorobách, chorobách dýchacích ciest a látkovej premeny, pri artériosklerotických stavoch a chorobách lymfatického systému. V minulosti ju veľmi vyhľadávali a kúpele, ktoré dávno zanikli, navštevovala aj Mária Terézia.

Okrem nej vyviera na okraji dediny aj klasická šťavica. Takže domáci si minerálky v obchode kupovať nemusia. Šťavicu si dajú k obedu, cigeľku vtedy, keď im je ťažko od žalúdka alebo to preženú s oslavami.

Obľúbená Ľubovnianka

V okolí Starej a Novej Ľubovne sa nachádza osemdesiatpäť zdokumentovaných minerálnych prameňov. Vyvierajú v údolí potoka Ľubovnianka v Levočských vrchoch. Vo svojej práci ich spomína aj viedenský lekár a profesor chémie Heinrich Johann Grätz v roku 1777. V prvej polovici 19. storočia urobil analýzy minerálnych vôd Dr. Jakub Engel.

Vyzdvihol liečivý účinok týchto vôd a odporúčal ich pri chorobách žalúdka, čriev, obličiek, pečene, dýchacích a močových ciest a pri niektorých ženských a nervových poruchách. Ľudia prichádzajú k prameňom priebežne s niekoľkými prepravkami. Väčšina si pochvaľuje priaznivý vplyv vody na trávenie a hlavne chuť.

Posvätená

Obec Litmanová rezonuje hlavne u veriacich. Pretože práve tu, na hore Zvir, sa vraj pred vyše dvadsiatimi rokmi zjavovala Panna Mária a tunajší prameň požehnala. Domáci hovoria o skutočných zázrakoch i o vyliečení najťažších chorôb. Tí, čo na zázraky neveria, zas o výbornej pramenitej vode.

Prísť sem sa však oplatí tak či tak. Po prechádzke k pútnickému miestu krásnou prírodou vás chladivý prameň určite osvieži. A ktovie, možno aj vylieči.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní