Paolo Vilaggio: Taliansky komik, ktorý sa preslávil úlohou účtovníka Fantozziho zomrel vo veku 84 rokov.

Zomrel Fantozzi. Hral ušliapnutého účtovníka, v skutočnosti bol poriadne radikálny

„Ahoj, tati, teraz už môžeš opäť bez obmedzenia lietať,“ napísala dnes ráno na svojom profile na Twitteri Elizabeth, dcéra talianskeho herca Paola Vilaggia. Známy komik, ktorý sa preslávil v úlohe účtovníka Uga Fantozziho, zomrel 3. júla 2017 na následky cukrovky, ktorou trpel dlhé roky. Niekoľko dní bol hospitalizovaný na súkromnej klinike. Mal 84 rokov.

Relax

Bola to rozhodne jedna z najslávnejších zahraničných komédií v socialistickom Československu. Výroky a scénky z nej sa stali v pravom zmysle kultovými. Príbehy úbohého účtovníka, ktorého osud nešetrí v práci ani v súkromí sa nakrúcali dlhých 25 rokov - prvý vznikol v roku 1975. Dokopy vzniklo 11 častí plus jedna špeciálna s názvom Superfantozzi, ktorá - ako píše Wikipedia - „zachytáva najvýznamnejšie osudy ľudstva cez Fantozziho postavu“.

Kto vlastne bol Paolo Vilaggio? A ako dopadli ostatní členovia jeho filmovej rodiny?

Šok z hudobného sveta! Zomrela spevácka legenda, zakladateľ kapely Soundgarden

Radikálny socialista

Hlavnú postavu, Uga Fantozziho, stvárnil taliansky herec, komik a spisovateľ Paolo Vilaggio. Rodák z Janova, chcel byť pôvodne právnikom, no školu nikdy nedokončil. Vystriedal množstvo povolaní. Pracoval ako komentátor BBC v Londýne, čašník, rozhlasový a divadelný komik, zabávač na výletných lodiach. Jeho najznámejšou „prácou“ však bol ťažko skúšaný účtovník Uga Fantozzi, hlavný hrdina slávnej komediálnej série. Ako sám prezradil, značná časť Fantozziho vychádza z jeho vlastných skúseností počas pobytu v Londýne.

Fantozzi bol doslova nabitý gagmi a aj keď sa niekomu môžu zdať prehnané, séria si medzi fajnšmekrami vyslúžila uznanie. Na internetovej databáze IMDb.com jej patrí až 8 z desiatich hviezdičiek. Pravdou však je, že dnes jej humor asi ocení a strávi máloktorý mladý.

Zomrel herec, ktorého ste milovali napriek tomu, že ste ho nikdy nevideli

Aj keď ho u nás poznáme predovšetkým zo spomínanej komédie, Villagio rozhodne nebol hercom „jednej role“. Jeho komediálne kvality využili mnohí slávni režiséri, medzi inými miláčik Juraja Jakubiska Federico Fellini, Lina Wertmüllerová, prvá žena-režisérka nominovaná na Oscara, či majster talianskych komédií Mario Monicelli (Moji priatelia, Moji priatelia II).

V roku 1992 dostal na prestížnom filmovom festivale v Benátkach Zlatého leva za celoživotné dielo.

Villagio pôsobil aj ako novinár a regionálny politik. V roku 1994 dokonca kandidoval za volebný obvod Janov - San Fruttuoso. O desať rokov neskôr otvorene podporil vo voľbách hnutie 5 hviezd komika a priateľa Beppeho Grilla. Bol vždy radikálnym socialistom a zarytým ateistom. „Naozaj si myslím, že pápež je príliš chytrý na to, aby veril v Boha,“ vyhlásil v rozhovore v roku 1994.

Vilaggio bol ženatý iba raz. Mauru si zobral v roku 1958, porodila mu dve deti - dcéru Elisabeth a syna Pierfrancesca.

Opustili nás v roku 2016: Robot z Hviezdnych voje, Samsung Note 7 aj Británia

„Sladká“ Mariangela

Možno ste ani netušili, že škaredú dcéru účtovníka Fantozziho hral v skutočnosti muž. Plinio Fernando, rodák z Tunisu, mal v tom čase 28 rokov, no jeho filmové alter ego, Mariangela, bola tínedžerka. A muža vybrali tvorcovia preto, aby bola naozaj neznesiteľne mrzká.

Fernando, ktorý trpel odmalička degeneratívnym ochorením, je vyštudovaný inžinier elektrotechnik. Z lásky k divadlu sa zapísal do hereckého kurzu a vďaka svojmu špecifického vzhľadu si zahral v niekoľkých divadelných hrách. V jednej si ho všimol aj režisér Malérov pána účtovníka. Plinio Fernando sa objavil v ôsmich častiach, v troch posledných predstavuje aj Fantozziho vnučku Ugu.

V roku 1994 opustil svet reflektorov a začal sa naplno venovať svojej druhej záľube, sochárstvu. Mimochodom, sochárom bol aj jeho otec. Dnes 69-ročný umelec svoje diela pravidelne vystavuje. Je veľkým obdivovateľom herečky Monicy Bellucciovej.

Dvakrát Pina

Fantozziho manželku Pinu hrali dve herečky - najskôr Liu Bosisiová (81), po dvoch dieloch ju nahradila Milena Vukoticová (82).

Liu Bosisiová je známa predovšetkým ako divadelná herečka. V Taliansku je známa aj vďaka tomu, že nadabovala Marge v seriáli Simpsonovci. Od roku 2006 je suvervízorkou webu Buffonimaledetti.org na podporu mladých talentov v próze, poézii a literatúre. Sama je autorkou zbierky básní a románu Il Carbonio dell Anima.

Jej náhradníčku Milenu Vukoticovú obsadili do svojich filmov najväčší talianski režiséri - od Felliniho, cez Ettore Scolu, Bertolucciho až po Bunuela. V sedemdesiatych rokoch pózovala nahá pre Playboy, neskôr sa preslávila aj v najdlhšie vysielanom britskom seriáli Doktor Who - zahrala si tam snobskú babičku Enricu.

Jej filmografia je neuveriteľne bohatá - vyše sto snímok - a napriek pokročilému veku Vukoticová stále nakrúca. Jej posledný film Sorelle Materassi, mal premiéru tento rok.

Relax
  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].