Zomrel pred 400 rokmi a jeho diela sú aktuálne: Nesmrteľný Shakespeare

Shakespearove príbehy plné vášní už viac ako štyri storočia hrajú na divadelných doskách.

Z jeho drám sa dá citovať donekonečna. O láske napríklad: „Láska je zo všetkých vášní najsilnejšia, lebo zároveň útočí na hlavu, srdce i telo.“ O peniazoch: „Koho peniaze sprevádzajú, ten má otvorené všetky dvere.“ O manželstve: „Lepšie je byť dobre obesený ako zle ženatý.“

Slová, ktorými sa prihovára do všetkých čias. Im vďačí Shakespeare za to, že jeho diela pretrvali? Pravdaže, nielen im, ale najmä vrcholnému umeniu slávneho dramatika rozvíjať dej a zachytávať prudké vášne.

Začiatky v hmlách

Nie je isté ani to, kedy presne sa narodil. Pramene uvádzajú, že to bolo v apríli 1564. Dejiny však zaznamenali deň jeho krstu - 24. apríl. Aj to, že sa narodil ako tretie z ôsmich detí a jeho otec bol v Stratforde významný muž. William pravdepodobne študoval na gymnáziu a ako osemnásťročný sa oženil.

Poponáhľal sa. Aj jeho potomok sa poponáhľal na svet. Bola to dcéra a dva roky nato pribudli dvojičky, dievčatá. Narodil sa im aj syn a dali mu meno Hamlet. Hamlet umrel v mladom veku a neskôr ožil na divadelných doskách.

Potom sa stopy po Shakespearovi približne na sedem rokov strácajú. Bol hercom? Učiteľom? Niektorí kritici si robili z neho posmech, tvrdiac, že bol asi mäsiarom, pretože v jeho hrách tečie priveľa krvi.

Rok 1592 ho už zaznamenáva ako uznávaného dramatika a herca v Londýne. Zrejme dobre zarábal, lebo si vybudoval - s niekoľkými ďalšími hercami - vlastné divadlo. Rodisko ho priťahovalo, a tak si kúpil v Stratforde honosný dom, kam sa neskôr s rodinou presťahovali.

Shakespeare bol mimoriadne uznávaný. Jeho diela porovnávali s Ovídiovými i so Senecovými dielami, uvažovali, či ich autorom nie je filozof a esejista Francis Bacon, alebo vynikajúci dramatik a básnik Christopher Marlow. Na jeho sláve sa chceli priživiť aj iní autori. Písali hry a básne pod jeho menom. Niektoré pochybnosti zostali, dielo pretrvalo. A zožína závratné úspechy.

Tragická láska

Vzbĺkla na maškarnom plese v dome veronských šľachticov Kapuletovcov medzi Rómeom a Júliou. Nemalo sa tak stať, ale láske nerozkážeš. Obaja totiž pochádzali z rodov znepriatelených na život a na smrť. Ich láska sa v Shakespearovom podaní prudko rozvíja a končí sa smutne. Striedajú sa scény plné poézie s vrcholne dramatickými.

Azda niet krajiny, kde by príbeh o veľkej a tragickej láske neboli uvádzali na divadelných doskách. Veľa ráz ho sfilmovali a zhudobnili. Známy sovietsky hudobný skladateľ Sergej Prokofiev sa v roku 1935 pokúsil skomponovať hudbu k baletu. Bolo to na objednávku Kirovovho divadla v Petrohrade. Nepochodil.

Vypukli čistky, ktoré zachvátili celú krajinu, každý sa bál každého a vedúci odstúpili od projektu. Zmluvu prevzalo moskovské divadlo, ale aj tam sa zakrátko vzdali. Premiéra sa napokon konala 30. decembra 1938, a to - čuduj sa svete! - v brnianskom Divadle Na hradbách. Zora Šemberová, ktorá tancovala Júliu, dostala od ministra kultúry vysoké vyznamenanie.

V januári 2001 uviedli v Paríži muzikál skladateľa, libretistu a textára Gérarda Presgurvica láske. Stalo sa najúspešnejším francúzskym muzikálom. V ďalších rokoch ho uvideli a počuli v mnohých krajinách sveta. Aj v takých ako Rumunsko, Kanada, Čína, Japonsko či Kórejská republika. V marci 2013 ho uviedli i na Novej scéne v Bratislave.

Hra plná intríg

Svatopluk Čech, známy český spisovateľ a básnik, napísal: „Láska je strom, na ktorom ako lúpežník číha žiarlivosť.“ Žiarlivosť, priam neodmysliteľnú chorobu zaľúbencov, si Shakespeare vzal na mušku vo veršovanej dráme Othello o vojvodcovi benátskeho vojska.

Jago a Roderigo, naoko Othellovi priatelia, v skutočnosti jeho nepriatelia, snujú proti nemu intrigy. Chcú mu podsunúť podozrenie, že jeho mladá a krásna žena Desdemona mu je neverná. Othello napokon uverí a uškrtí Desdemonu.

Shakespeare stvárnil v tejto hre - podobne ako v Rómeovi a Júlii - divoké ľudské vášne i slabosti. A podobne ako v Rómeovi a Júlii vytečie v nej veľa krvi a husto padajú mŕtvoly. Umrie nielen Desdemona.

Jago zavraždí spolupáchateľa Roderiga, keď vidí, že jeho predstavy nevychádzajú tak, ako ich naplánovali. Potom zavraždí aj svoju ženu, ktorá ho usvedčovala z intríg. Othello spácha samovraždu, keď zistí, čo omylom urobil. Krv preleje v súboji jeho zástupca Cassio.

Shakespearových hier sa veľmi rýchlo chopili filmári. Prvý film v histórii, s názvom Kráľ Ján, natočili už v roku 1898. Bol, pravdaže, nemý a jeho premietanie trvalo tri minúty. V roku 1921 prišiel na rad Hamlet, v roku 1922 Othello.

Othella natočil v roku 1952 slávny režisér a herec Orson Welles, potom v roku 1995 rovnako slávny Laurence Olivier, v roku 1996 režisér Oliver Parker. Po žiarlivcovi v Shakespearovom stvárnení siahli mnohí filmári, divadelníci i hudobníci.

Filozofujúci princ

V hre o Hamletovi Shakespeare opäť poskytol divákom dej plný dramatických obratov. Ako základ mu poslúžil príbeh spred niekoľkých storočí, zaznamenaný dánskym kronikárom. Aj on umiestnil dej do Dánska, prevažne na kráľovský hrad Elsinor.

Hamlet podozrieva kráľa, svojho strýka Claudia, že zavraždil svojho brata, princovho otca, aby sa zmocnil vlády. Potom si Hamletovu matku vzal za ženu.

Princ blúdi hradom, uvažuje nad životom i smrťou a hotuje pomstu. Shakespeare vkladá Hamletovi do úst slová: „Byť či nebyť - kto mi odpovie, čo šľachtí ducha viac, či trpne znášať strely a šípy zlostnej šťasteny, či pozdvihnúť zbraň proti moru bied a násilne ho zdolať?“

Hamlet sa búri aj kapituluje: „Veď kto by znášal bič a posmech čias, bezprávie tyranov a spupnosť pyšných, žihadlá ohrdnutej lásky, krivdu, svojvôľu úradov a ústrky, čo schopný od neschopných utŕži, keď poľahky je možné pokoj nájsť jediným bodnutím.“

Príbeh o zrade a pomste, o dokonaných i chystaných zločinoch, o nešťastnej láske a vernom priateľstve aj o princovi, ktorý hľadá zmysel života a je plný ideálov, si našiel ešte viac filmových spracovaní ako ostatné Shakespearove diela.

Od roku 1948 sa ich objavilo osem. Hamlet je najhranejšou Shakespearovou drámou. Do slovenčiny ju v roku 1903 preložil Pavol Országh-Hviezdoslav. Potom vyšla vo dvoch vydaniach v preklade Zory Jesenskej, neskôr Jozefa Kota. Naposledy, v roku 2006, ju vydali v preklade Ľubomíra Feldeka.

Pracovitý

Od Shakespearových čias nás delia viac ako štyri storočia. Je to veľmi vzdialená doba. A tak sa zachovali často len nepresné údaje o rozsahu jeho tvorby.

Odborníci dnes dospeli k záveru, že jeho divadelných hier je 37, možno až 39. Písal aj básne, sonety. Ak berieme do úvahy, že umrel 52-ročný, je to obdivuhodný výkon. Pritom sú to diela, ktoré patria k vrcholom literárnej tvorby, a je jedno, či sú to divadelné útvary, alebo básne.

Shakespearovu tvorbu delia odborníci na niekoľko období. V prvom písal najmä komédie. Také ako Skrotenie zlej ženy, Komédia omylov, Márna lásky snaha, Sen noci svätojánskej. S pribúdajúcimi rokmi veselosti ubúdalo a pribúdali pesimistické tóny.

Vtedy sa zrodili veľké tragédie Hamlet i Othello. Tie spolu s drámou Rómeo a Júlia i niekoľkými ďalšími sú vrcholnými dielami slávneho dramatika. Od jeho smrti uplynú 23. apríla štyri storočia.

Citáty z diel

„Čas uteká podľa toho, s kým sme.“ „Habit mnícha nerobí.“ „Jediným ziskom človeka je česť. Vezmite mi česť a vzali ste mi život.“ „Keď iní s nami nesú utrpenie, náš vlastný kríž až taký ťažký nie je.“ „Kto získal srdce leva, získa i srdce ženy.“ „Keď sú dvaja na koni, jeden musí sedieť vzadu.“ „Múdry je ten, kto hovorí málo.“ „Plakať nad nešťastím, ktoré sa stalo, je najistejší prostriedok, ako privolať ďalšie nešťastie.“

Vianočné tipy na darček