Zoologická záhrada pri Sydney vyzýva dobrovoľníkov, aby chytali smrteľne nebezpečné pavúky

Život na austrálskom kontinente nie je jednoduchý. Hrozby na ľudí číhajú nielen v divočine, ale aj v civilizovaných oblastiach. V oceáne vás môžu napadnúť žraloky, morské krokodíly, jedovaté ryby, medúzy či chobotnice, na súši zas jedovaté hady, či pavúky.

Tých posledných je v krajine protinožcov viac než dosť a len vďaka náročnej práci odborníkov a dobrovoľníkov zaznamenávajú ročne minimum obetí. Doteraz disponovali zdravotníci dostatočným množstvom protilátok, tie sa však vyrábajú z jedu predátorov, ktorého ubúda.

internet

Australian Reptile Park: Jediná ZOO v Austrálii, ktorá sa zameriava na odber pavúčieho jedu. Foto: internet

Kapacity sa stenčujú

Počet zvierat v zajatí, z ktorých by ho získali sa kriticky znížil. V minulom roku vykonali len 1500 "odberov" pričom by ich potrebovali až päť tisíc. Práve preto sa internetom nesie výzva, aby odvážlivci začali pavúky z rodiny atrax chytať. Patria totiž k najjedovatejším na svete.

Australian Reptile Park neďaleko Sydney je jediná zoologická záhrada na kontinente, ktorá sa na získavanie jedu potrebného na výrobu sér proti uhryznutiu zameriava. Vďaka ich práci lekári zachránia ročne zhruba tri stovky ľudí. Lenže kapacity už nestačia. "Pokúšali sme sa nachytať dostatočný počet týchto zvierat, ale sami to nedokážeme," hovorí riaditeľ ZOO Tim Faulkner. Neostalo im iné, len vyzývať zodpovedných dospelých dobrovoľníkov, aby im pomohli. Na svojej stránke dokonca zverejnili videonávod ako malého čierneho tvora zajať.

internet

Atrax Robustus: Jeden z najjedovatejších pavúkov na svete. Foto: internet

Radšej chytiť, než zašliapnuť

Tim Faulkner nepopiera, že pavúky tohto druhu sú mimoriadne nebezpečné, v rozhovore pre kanadskú televíziu CBC však dodáva, že pri správnom postupe by sa nemalo nič stať. Stačí uzatváracia sklenená nádoba a dostatočne dlhá palička, či pravítko, ktorým do nej zviera vsunieme. "Neskáču ani nebehajú. Za 35 rokov, čo ich zbierame k žiadnemu nešťastiu nedošlo. Okrem toho, je istejšie správne ich chytiť, než zašliapnuť." Smrtonosné tesáky síce nie sú veľké, zato veľmi silné. Prehryznú plast i tenkú podrážku.

internet

Odber: Pavúčí jed zabíja aj zachraňuje životy Foto: internet

Žijú medzi ľuďmi

Do rodiny atrax patrí vyše tridsať druhov pavúkov. A všetky môžu ohroziť ľudský život. Hoci nie sú rýchle, v ohrození bývajú agresívne. Ich uhryznutie je bolestivé a do tela uvoľňuje neurotoxín. Účinkuje už po necelej polhodine. Začne nevinne, akoby ste mali "husiu kožu", potom príde potenie, sťažené dýchanie, nekontrolované svalové kŕče a dramatický pokles krvného tlaku. Mnoho prípadov uhryznutia končilo v minulosti smrťou v dôsledku zlyhania srdca.

Rovnako ako hady, ani pavúky atrax sa nevyhýbajú zaľudneným oblastiam a než sa napríklad utopia v bazénoch, kam s obľubou padajú, trvá to aj niekoľko hodín. Opatrnosti nikdy nie je dosť a vždy je dobré vedieť, kam volať o pomoc.

Pozrite si návod Tima Faulknera, ako správne pavúkov chytať


  • peg
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].