Zvláštny vkus Slovákov: Niektoré domy vyzerajú, akoby vypadli zo škatuľky lentiliek

Trocha purpurovej, jedovato zelenej, neurčitej modrej, žltkasto slniečkovej, ale predovšetkým všetkých odtieňov fialovej - a je to!

V posledných rokoch nám po celej krajine pribúda domov, ktorých majitelia si na vonkajšie omietky volia tie najdivokejšie farby, aké si len človek dokáže predstaviť. Ťažko povedať, či je to len nevkus alebo či sú práve tieto farby za našimi severnými hranicami, odkiaľ ich ľudia najčastejšie vozia, práve "v akcii". Tak či onak, ako by jeden povedal, až nám z toho "švidrí v očiach".

Žiarivejšie než dúha!
Žiarivejšie než dúha!
Tony Štefunko

Ako nazvať takúto modrú farbu? Parížska modrá to nebude... Foto: Tony Štefunko

Slovenské tradície?

Kedysi sa na maľovanie omietok používalo predovšetkým vápno, takže domy boli väčšinou biele. Iba na východe - modré. Také si môžete pozrieť v Múzeu ukrajinskej kultúry vo Svidníku. Rusíni vravia, že ich natierali „belavkou“. Teda indigovou modrou, aká sa používa napríklad aj na farbenie džínsov. Lenže, keď sa pozeráte na tieto modré domy a tie dnešné, aj modrá farba vie mať úžasné i príšerné odtiene!

Žiarivejšie než dúha!
Žiarivejšie než dúha!
Július Dubravay

Hádzali tu hrach o stenu? Foto: Július Dubravay

Ohňostroj farieb

Čím farebnejšie, tým krajšie - zrejme heslo, ktorým sa riadia mnohí majitelia domov. A tak sa nám to Slovensko pomaly mení na ohňostroj farieb a z údolí na nás kričia domy, ktoré si nemožno nevšimnúť. Až sa človeku žiada povedať - už by to hádam ktosi mal aj zakázať! Alebo nie?