Takýto nábytok používala ruská cárovná Katarína Veľká

Zvrhlý nábytok ruskej cárovnej zmizol, ale jeho kópie vyrábajú Francúzi

Nahá cárovná Katarína Veľká stojí pri okne, keď do jej komnaty vstúpi vojak a bez váhania si ju odzadu vezme. „Kto ste?“ pýta sa cárovná. „Vojak Lebedejev,“ odpovedá. „Pokračujte, kapitán Lebedejev,“ odpovie cárovná. Aj takéto vtipy dodnes kolujú o intímnom živote veľkej cárovnej.

Znie to neuveriteľne, ale ešte za čias Sovietskeho zväzu vydali brožúru pod názvom Útechy imperátorky. O čom asi tak mohla byť, je jasné. Ale jej tajný kabinet, kde sa mali tieto útechy odohrávať, zostal pred verejnosťou dlho utajený.

„Nemecký dokumentarista Peter Vodič povedal, že o tajnom kabinete sa dozvedel od svojho otca. Počas druhej svetovej vojny sa vojakom podarilo vtrhnúť do petrohradského paláca Gatčino,“ píše ruská internetová stránka Ofigenno.ru. Jedna z komnát ich šokovala, toľko erotiky na jednom mieste nikdy nevideli. Popri stenách stáli stoly a stoličky okrášlené až pornografickými motívmi a jednu celú stenu zdobili penisy rôznych veľkostí a tvarov vyrezávané z dreva.

Nemeckí vojaci, najstarší z nich mal iba 24 rokov, celý kabinet odfotografovali a potom sa snímkami chválili iných vojakom. „Peter Vodič sa o kabinet začal zaujímať, postretával sa s vojakmi, ktorí slúžili s jeho otcom a dostal sa aj k fotografiám, ktoré vtedy v paláci odfotografovali,“ píše sa ďalej na internetovej stránke.

Verná kópia Potemkinovho penisu

Objaviť fotografie a nájsť erotický kabinet v Rusku sú však dve veci. Dokumentarista sa dozvedel, že z fondov múzea jednoducho – zmizol. Napriek tomu si všetci historici myslia, že nábytok z fotografií nemeckých vojakov má súvislosť s osobou Kataríny Veľkej avšak netušia, či patril priamo jej alebo niektorému z jej mnohých favoritov. Mohla ho darovať napríklad svojmu poslednému milencovi Platónovi Zubovovi, ale rovnako dobre predchádzajúcemu favoritovi Grigorijovi Orlovovi, ktorému palác v Gatčine patril. Na povrch však vyplávala informácia, že v tajnom kabinete bolo okrem zvrhlého nábytku aj veľa sexuálnych hračiek a vosková kópia penisu Potemkina je údajne stále v zbierkach Ermitáže.

Súčasní pracovníci múzea však existenciu takéhoto kabinetu vylučujú. Podľa tých starších múzejníkov, bol tento kabinet v južnom krídle a zachoval sa aj súpis predmetov z roku 1939, v ktorom bol aj zvrhlý nábytok. V päťdesiatych rokoch minulého storočia však stopy miznú. „Nie je vylúčené, že nábytok jednoducho zničili, keď chceli očistiť meno Romanovovcov od boľševických klamstiev,“ uvádza stránka Ofigenno.ru. „Ale rovnako dobre sa mohla celá zbierka ocitnúť v súkromných zbierkach.“

Nech už je to akokoľvek, fotografie nemeckých vojakov zaujali francúzsku nábytkársku firmu Henryot a Cie tak veľmi, že jej návrhári vyrobili presné kópie podľa starých fotografií a dokonca tieto „kusy“ priviezli do Moskvy na výstavu Art de Vivre.

  • bub
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].

Vianočné tipy na darček