Ako liek na žalúdok “zachraňuje” dojčenie

Je to liek na žalúdok, ale laktačné poradkyne z občianskeho združenia Mamila ho ženám odporúčajú aj na zvýšenie tvorby mlieka. Radia ho užívať v dávkach, ktoré troj až štvornásobne násobne prekračujú bežné odporučenie. Slovenskí lekári sa obávajú, že poradkyne svojimi odporúčaniami ženám skôr ublížia ako pomôžu. Liek s účinnou látkou domperidón môže mať také vedľajšie účinky, ako je napríklad zástava srdca a smrť. Aspoň to o ňom uvádza na svojom letáku výrobca.

To, čo robia laktačné poradkyne nazýva pediater Jozef Marec z Nemocnice s Poliklinikou Čadca, čistou partizánčinou a nezmyselným riskovaním zdravia mamičiek za účelom zárobku.“Považujeme to za nezodpovedný a neprofesionálny prístup, ktorý ohrozuje zdravie matky a dieťaťa,” napísal na margo domperidónu na dojčenie vo svojom vyjadrení výbor Slovenskej pediatrickej spoločnosti.V rozhovore s Martinou Utešenou vysvetľuje svoje dôvody kanadský pediater Jack Newman, ktorý je odborným garantom Mamily a ktorý sa podpore dojčenia venuje viac ako tridsať rokov.

Kanadský pediater: Jack Newman je autorom nápadu užívať troj až štvornásobne vyššie dávky lieku, ako odporúča výrobca na žalúdok
Kanadský pediater: Jack Newman je autorom nápadu užívať troj až štvornásobne vyššie dávky lieku, ako odporúča výrobca na žalúdok
Foto: Matej Kalina

Kanadský pediater: Jack Newman je autorom nápadu užívať troj až štvornásobne vyššie dávky lieku, ako odporúča výrobca na žalúdok Foto: Matej Kalina

Myslíte si že máte kompetencie odporúčať ženám na podporu laktácie liek, ktorý je určený na iný účel? Nepovažujete to za prekročenie svojich kompetencií?

Nepochybne. Mám kvalifikáciu v pediatrii, ale niekoľko rokov som študoval aj všeobecnú medicínu dospelých.

Na základe čoho tento liek odporúčate?

Klinika v ktorej pracujem (nezisková klinika na podporu dojčenia v kanadskom Toronte s názvom International Breastfeeding Centre, pozn red.) pomáha matkám s laktáciou už 32 rokov. Liečili sme približne 50 tisíc matiek s ich deťmi a myslíme si že tento liek je dôležitá súčasť toho, čo my robíme, aby sme im pomohli. Tento zdravotný systém podceňuje dojčenie a jednoduché problémy, ktoré vzniknú v nemocnici sa stanú veľkými akonáhle príde žena domov z nemocnice. A preto potrebuje všetko na to, aby sme im mohli pomôcť.

Ako ste prišli na takú vysokú dávku domperidónu?

Vlastnou skúsenosťou. Používame ho viac ako štyridsať rokov a začali sme s malými dávkami. Zistili sme, že pomohli veľmi málo. Potom sme zistili, že potrebujeme väčšie dávky lieku. Tento liek sa používa na žalúdok ale to neznamená, že keď žalúdku pomôže v takej dávke, aká je predpísaná, že v rovnakej dávke pomôže dojčeniu. A preto sme prišli na to, že vyššie dávky sú lepšie.

Čo nám viete povedať o bezpečnosti týchto vysokých dávok? Ženám odporúčate troj až štvornásobne vyššie dávky lieku, ako majú pacienti so žalúdočnými ťažkosťami.

Nesúhlasím s tým, že sú to vysoké dávky. Podľa nás sú to akurátne dávky. Z päťdesiattisíc žien, ktoré prišli na našu kliniku užívala polovica domperidón a máme dlhodobé štúdie, ktoré ukazujú, že je to bezpečné. Svetovo známy farmaceut doktor Thomas Hale napísal do Európskej agentúry pre liekovú politiku, že v Európe bola použitá viac ako miliarda dávok domperidónu a neboli hlásené žiadne vážne nežiadúce účinky tohto lieku na ľudí. Teraz práve dokončujeme štúdiu s tisícom matiek, ktoré boli liečené na našej klinike a mali veľmi málo problémov súvisiacich s liekom.

Ako dlho ste tieto matky sledovali?

Roky. Máme ich záznamy, ktoré vyhodnocujú ľudia, ktorí nemajú nič spoločné s našou klinikou. Je to nezávislá štúdia.

Viete garantovať, že sa žiadnej žene pri užívaní lieku v týchto vysokých dávkach nič nestane?

Na základe našich skúseností, áno. Môžeme to garantovať.

Lenže tie vedľajšie účinky, ktoré popisuje príbalový leták lieku sa týkajú odporúčaných dávok. Vy tie dávky prevyšujete trojnásobne.

Ale na základe množstva štúdií tento liek nepredstavuje pre matky žiadne závažné problémy.

V príbalovom letáku je napísané, že domperidón môže byť spojený so zvýšeným rizikom porúch srdcového rytmu a zástavy srdca už pri troch tabletkách denne. Vy ich odporúčate deväť až dvanásť.

Ten príbalový leták nie je pravdivý.

Prečo?

Pochádza z Európskej liekovej agentúry a oni sa mýlia. Dostali informácie od doktora Heilsa, že neexistuje žiadne riziko pre srdce, ale ignorovali to. Dostali odo mňa aj list a ignorovali ho. Mýlia sa. Je to jednoduché. Európska lieková agentúra uverila štúdií, ktorá prišla z Holandska o tom, že domperidon je nebezpečný. Áno, zomrelo desať pacientov na zástavu srdca, ale najmladší pacient, ktorý zomrel mal 55 rokov. Táto štúdia nemá nič spoločné s dojčiacimi ženami.

Každý výrobca sa poteší, ak má jeho liek aj širšie použitie, ako len na jednu diagnózu. Ak je domperidón taký bezpečný a účinný ako hovoríte, prečo už dávno nie je oficiálne určený na zvýšenie tvorby mlieka?

Zdravotný systém nemá dostatočný záujem na dojčení, na tom, aby matky dostali potrebnú starostlivosť. Je totiž veľmi užitočné, že tu máme dezinformačné kampane o tomto lieku. Je množstvo liekov, ktoré spôsobujú zmeny v elektrokardiograme, ale nikto o nich nič nehovorí. Domperidón je napádaný preto, lebo pomáha dojčiacim ženám mať mlieko. A tieto dezinformácie pochádzajú z firiem, ktoré vyrábajú umelé mlieko.

Aké na to máte dôkazy?

Nemám dôkazy. Ale ani tí, ktorí sú proti domperidónu na zvýšenie tvorby mlieka nemajú dôkazy.

Pýtam sa ešte raz. Prečo by výrobca nemal záujem o oficiálne schválenie lieku na podporu dojčenia, keď sa mu otvoril ďalší trh?

Lebo to nie je až taký veľký trh. Registrácia liekov a nových indikácií je náročný proces, ktorý stojí peniaze. Výrobca potrebuje mať milióny pacientov, aby sa mu to oplatilo. A to nemá.

Doktor Newman, aký máte vzťah s výrobcom domperidónu?

Prehlasujem, že s ním nemám žiadny vzťah, súvislosť, ani kontakt.

Tento rozhovor nie je autorizovaný. Po odoslaní rozhovoru na autorizáciu nám združenie Mamila napísalo, že sa prestáva venovať riešeniu problémov s dojčením a zmenilo svoju webovú stránku.


VIDEO Plus 7 Dní