Ján Baránek: Kauza Váhostav je ojedinelá, lebo každý volič dokázal precítiť krivdu malých živnostníkov a spôsob, ako ju Smer i opozícia komunikovali, bola čistá katastrofa.

Analytik o Smere a kauze Váhostav: Hlúpejšie to nemohli urobiť

Po voľbách bude všetko inak, rany sa zahoja a nastúpi politický pragmatizmus, hovorí analytik.

Podľa posledného prieskumu politických preferencií Smer stráca percentá aj pre kauzu Váhostav. Voliči zrejme nie sú ochotní uveriť, že Fico zachránil drobných živnostníkov, a vidia skôr vysmiateho Širokého vo vile na Bahamách, ktorý neprišiel o nič.

Politický analytik a majiteľ agentúry Polis JÁN BARÁNEK (56) tvrdí, že komunikácia kauzy Váhostav bola ukážkou babráctva Smeru i opozície.

Vysvetľuje, prečo Fico napokon neodvolal Figeľa a ako môže situácia vyzerať po najbližších voľbách. Zhovárala sa s ním EVA MIHOČKOVÁ.

Začiatkom apríla ste namerali Smeru preferencie 34,7 percenta, čo je najmenej za posledných 14 mesiacov. Podpísala sa pod to kauza Váhostav?

Z jedného prieskumu sa ešte nedá vyvodiť, či je to trend, alebo štatistická chyba. Ale ak to spojím s tým, že v prieskume zároveň o niečo podrástlo KDH, tak si dovolím tvrdiť, že pod tieto výsledky sa podpísala kauza Váhostav.

Uvidíme, či to bude trvalý klesajúci trend pre Smer, alebo to Fico ešte prekryje rôznymi sociálnymi balíčkami, čo by mu mohlo vrátiť späť stratené percentá.

Ale veď prvý sociálny balíček je už v praxi, vlaky sú zadarmo... Nemalo to už v tomto prieskume vytiahnuť preferencie Smeru?

To určite nie. Kauza Váhostav je ojedinelá, pretože sa s ňou bežní voliči dokázali veľmi dobre identifikovať, precítiť krivdu, ktorá sa stala drobným veriteľom.

Každý má v rodine nejakého živnostníka, malého podnikateľa. Veď veľa ľudí je aj nútených pracovať na živnosť. Preto veľmi dobre vedia, čo to znamená, ak im veľká firma nezaplatí za odvedenú prácu.

Prečo sa ich rozhorčenie sústredilo len na Smer a nie aj na KDH a Jána Figeľa, ktorý podľa vládnych politikov stál pri koreňoch kauzy?

Pretože hlúpejšiu komunikáciu, ako v tomto prípade zvolil Smer, som ešte nevidel. Ani opozícia sa nevyznamenala, aj keď v menšej miere. Ak existujú príručky politického marketingu, odporúčal by som zaradiť komunikáciu kauzy Váhostav ako odstrašujúci príklad. Totálne to zbabrali.

V čom Smer tak strašne pochybil?

Že ako hlavnú líniu obrany si zvolili útok na Figeľa. V prvom rade, každý človek musí chápať, že Figeľ nedržal riaditeľovi Váhostavu pištoľ pri hlave, aby tú zmluvu podpísal s takou nízkou cenou. A predovšetkým, Ficova vláda nastúpila už pred tromi rokmi!

Ak bola zmluva s Váhostavom taká veľmi zlá a všetci o tom vedeli, ako dnes rozpráva Fico, tak prečo ju minister dopravy Počiatek nijako neriešil? Prečo sa nezaujímal, ako postupujú práce a či Váhostav vypláca subdodávateľov? Za tri roky neurobil nič.

Preto ak chceme niekoho odvolávať, tak logicky ako prvý by mal byť na rade ten, kto je pri moci. Smer si skrátka zvolil úplne zlého zástupného vinníka a verejnosť mu to neuverila.

Prečo to Fico urobil a zároveň tým ohrozil možnosť budúcej koaličnej spolupráce s KDH?

Myslím si, že chcel urobiť akúsi paralelu s odstúpením bývalého predsedu Národnej rady Pavla Pašku za kauzu piešťanského CT. Možno už iba nechcel siahať do vlastných radov a chcel zoťať aj niekoho z opozície, aby vyvážil rezignácie vlastných smerákov, ktorých bolo v poslednom čase dosť. Každopádne, bola to úplná katastrofa. Keby som chcel Ficovi zle poradiť, tak mu pošepkám presne takéto riešenie.

Pamätáte sa na niečo podobné, ako bolo zastavené odvolávanie Jána Figeľa?

To ani nemohlo dopadnúť inak. Ak máte od začiatku zle nastavený systém, tak produkuje len hlúposti.

Ale smeráci ho mohli odvolať, len sa zrazu zasekli v polceste. Prečo?

Keby Figeľa naozaj odvolali, tak by z neho urobili martýra opozície, ktorý by si mohol nárokovať nejakú vodcovskú úlohu. To Smer nepotrebuje. A po druhé, za týždeň debaty o jeho odvolávaní smeráci zistili, že to im nikto neuverí. Že nedokážu vysvetliť, prečo Figeľ áno a Počiatek nie.

Nestratil teraz Fico tvár? Nie je to jeho morálna prehra?

Z dvoch ziel si vybral to menšie. Teraz sa snaží zdôvodňovať to rečami, že Smer chcel iba v parlamente rozprúdiť legitímnu diskusiu o Figeľovej zodpovednosti, čo robí aj opozícia, keď odvoláva nejakého ministra. Ale je to nezmysel, lebo pre opozíciu je to jeden z mála spôsobov, ako dosiahnuť parlamentnú debatu o nejakej téme, zatiaľ čo vládna strana má v rukách všetky možnosti konať.

Mohli zabrať aj vyhrážky, že ak padne Figeľ, tak opozícia stiahne všetkých svojich nominantov z vedúcich funkcií v parlamente?

Myslím, že nie. Ak mám správne informácie, v tomto prípade by Smer uvoľnené stoličky nechal jednoducho voľné a neobsadil by ich. Nejako by to už ten rok do volieb vydržal.

A čo skutočnosť, že Fico oznámil zámer neodvolať Figeľa tesne po tom, ako sa vrátil z Bruselu?

Určite dostal upozornenie od európskych socialistov. Jasne mu dali najavo, že v EÚ by ťažko strávili, keby sa za kauzy, ktoré sa vynorili za súčasnej vlády, odvolávali opoziční lídri z nijako nesúvisiacich funkcií. Takáto politická kultúra ešte, chvalabohu, v únii nie je.

A nie je súčasťou politickej kultúry, aby Figeľ ukázal aspoň nejakú sebareflexiu, keďže Váhostav síce do ničoho nenútil, ale ani sa nijako zvlášť nesnažil preveriť si reálnosť nízkej ceny?

To je irelevantné. Figeľ je dnes podpredseda parlamentu, nemá pod kontrolou žiadne dodávateľské vzťahy Váhostavu. Pred tromi rokmi bol síce zodpovedný minister, ale ďalej sa tie procesy vyvíjali mimo jeho kontroly.

Celý rozhovor nájdete v aktuálnom vydaní Plus 7 DNÍ.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní