Danko: Na nože s Ficom

Andrej Danko by vraj človeka ako Erik Tomáš do svojej blízkosti nikdy nepustil.

Koalícia vládne spolu len pol roka a už má za sebou niekoľko turbulencií. Vo vláde sedia tri silné strany a každá sa snaží presadiť svoje. Predseda druhej najsilnejšej strany na politickej scéne navyše netají svoje ambície vymeniť raz Roberta Fica na stoličke premiéra.

Vo svojom boji ide aj do konfliktov, aktuálne s poradcom premiéra pre médiá Erikom Tomášom, pre ktorého sa zhoršili aj vzťahy so samotným Ficom. V kuloároch sa hovorí, že aj pre rozhodnutia riaditeľa SIS Antona Šafárika. Či to tak naozaj je, to sa predsedu Národnej rady SR a lídra Slovenskej národnej strany (SNS) ANDREJA DANKA (42) v rozhovore opýtala MARTINA RUTTKAYOVÁ.

V poslednom čase zaznievajú zvláštne reakcie z vašej strany a zo strany Smeru. Deje sa niečo v koalícii?

Každý vzťah a život sú také, že sa vždy objavia veci, ktoré nie sú v jednej synchronizácii. Je predsa prirodzené, že svoje ambície a politiku robí Smer a svoje ambície a politiku má SNS. Ak je to však v rámci rozumných intencií a diskusií, že to speje k samotnej podstate veci, a teda že sa riešia problémy, tak je to v poriadku. Samozrejme, ak SNS chce viac výhod pre živnostníkov a Smer má svoju politiku, nastane určitá disharmónia v názoroch, ale nebral by som to nejako tragicky.

Vzhľadom na to, že máme krátko po voľbách, nie je tých rozdielnych názorov nejako veľa?

Veď je to koalícia. To, že sme podpísali koaličnú zmluvu, neznamená, že sme sa zlúčili do jednej politickej strany. Každý z nás má nejakú ambíciu, nejaký cieľ, nejaký program. Ja sa snažím presadzovať naše veci. Môžem spomenúť IC vlaky, živnostníkov, dôchodcov, chceme budovať športové centrá. Most-Híd sa zasa zaoberá tým, k čomu sa zaviazal z hľadiska zlepšenia postavenia národnostných menšín. Politická strana Smer má svoj program. Čo by to bol za vzťah, keby to bola falošná súhra a synergia? Ale jedna vec je dôležitá, a to, že koalícia vôbec vznikla, funguje a že Slovensko nemá problémy pri predsedaní Rade Európskej únie. Dokážeme sa dohodnúť na štátnom rozpočte. Pretože keď sa dnes pozriem na opozíciu, neviem, s kým z lídrov sa dá normálne chlapsky aj podebatovať, aj zabojovať a potom si dať spolu kávu. Neexistuje v politickej spolupráci alternatíva.

Koalícia síce vznikla a funguje, ale bude fungovať až do roku 2020?

V politike si nikdy nemôžete byť istý, čo bude dokedy fungovať. Dnes so mnou robíte rozhovor, zajtra nemusím byť politik.

Chcete, aby fungovala do roku 2020?

Ja chcem robiť politiku, na ktorú som sa zaviazal. A keďže SNS voľby nevyhrala spôsobom, akým vyhral Smer v minulosti, musí prichádzať k politickému dialógu. Politika je umenie kompromisu možného s nemožným. Chcem robiť politiku, nechcem sa hádať, hašteriť, urážať, hádať sa o tričkách. Čo z toho majú ľudia, že sa v parlamente pohádame? No nič. Akurát si povedia, čo tam tí vlastne robia. Politika má byť riešenie problémov. Ľudia sa nenajedia z toho, či sa bude v parlamente niekto hádať, potrebujú reálne cítiť výsledok. Chcem, aby fungovala koalícia, ktorá bude ľuďom riešiť problémy, a nevidím dnes inú alternatívu. Niektorí lídri opozície nechcú niesť zodpovednosť.

Opýtam sa na rovinu. Chcete byť premiérom?

Všetko v živote má svoj čas. Táto otázka zaznieva vždy v rozhovoroch, keď sa ma niekto snaží dostať do pozície, či už tomu Dankovi nestačí to, čo má. Poviem to takto. Ja sa cítim v pozícii predsedu Národnej rady veľmi dobre a náležite a beriem to ako veľkú zodpovednosť. Nezískal som najväčší počet hlasov. Ak by mi raz Boh dal šancu a ľudia dôveru v najbližších parlamentných voľbách spôsobom, že sa môžem o týchto veciach rozprávať, tak sa o nich budem rozprávať. Každý predseda politickej strany musí mať prirodzene ambíciu, že chce dosiahnuť so svojou stranou najväčší úspech.

A práve na to narážam, či je vaším cieľom raz zostavovať vládu.

V danom správnom čase sa chcem so svojimi politickými súpermi uchádzať aj o tú najväčšiu zodpovednosť v štáte. Určite je dôležité dnes nadobúdať skúsenosti v pozícii, v ktorej som. Po poslednom samite sa pre mňa otvorili obrovské skúsenosti, spoznal som množstvo európskych lídrov. To všetko je dôležité, aby som raz mohol povedať ľuďom - toto je moja vízia a skúste mi veriť. Určite nie som človek, ktorý sa za niečím trasie, ak na to nie je pripravený. Voľby v roku 2020 budú o nových voľbách, o nových pravidlách, o novom rozdelení, o novej generácii politikov a prečo by som nepovedal, že s mojimi rovesníkmi by som rád zabojoval aj o to.

Budú voľby až v roku 2020?

To by som musel byť veštec. V politike nič nie je isté. Môžu byť zajtra a môžu byť v roku 2020.

Spomínali ste samit. Pobúrilo vás, že na čas, keď bol samit, si Úrad vlády naplánoval stretnutie predsedu vlády Roberta Fica s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Bolo to cielené?

My sme sa o týchto disharmóniách už otvorene bavili s predsedom vlády. Nebudem teraz nafukovať túto udalosť a tvrdiť, že to bolo vedome alebo nevedome. Dohodli sme sa na tom, aby kolízie v takých dôležitých termínoch nevznikali. Je prirodzene v záujme Slovenska, a to uznal aj predseda vlády, že keď je tu samit predsedov, aby nevznikali takéto situácie, aby sa nám nekrížili tlačové besedy. A znova je to príklad toho, že keď vznikne takýto problém, dá sa to vydiskutovať bez toho, aby sme sa dostali do potýčky, ktorá by spôsobila rozpad koalície.

Ale vy ste sa už do potýčky dostali.

Áno, ale je prirodzené, že sme si to museli vydebatovať, a takéto situácie už do budúcna vznikať nebudú. Pre mňa to na fungovanie našich vzťahov stačí.

Samit bol podľa našich informácií plánovaný skôr ako stretnutia Fica s Orbánom.

Hovorím ešte raz, táto situácia je vydiskutovaná. Vzniklo to nekomunikovaním našich protokolov a s nešťastným časovaním udalostí.

Znamená to, že premiér uznal, že Úrad vlády pochybil?

My sme hovorili vzájomne o tejto situácii, že vzniknúť nemala a už nikdy vzniknúť nemôže. Či vznikla chyba v pozícii komunikácie protokolov… Je podstatné, že sa nebude opakovať.

V kuloároch sa hovorí, že máte konflikt s poradcom premiéra Erikom Tomášom. Je to pravda?

Veľmi nerád by som volil slová, že niečo je v konflikte. Každý šéf je zodpovedný za svojich ľudí a za ľudí, s ktorými pracuje. Nie je žiadne tajomstvo, že ja by som typ človeka, akým je Erik Tomáš, do svojej blízkosti nikdy nepustil.

Prečo?

Pretože mám svojich ľudí, s ktorými budujem stranu. Niektoré aktivity a konania nie sú mojou šálkou kávy.

Znamená to, že Erik Tomáš vyvíja aktivitu, ktorá sa vám nepáči?

Bez toho, aby som to viac komentoval, povedal by som, že jeho príchodom došlo k zhoršeniu vzťahov smerom k premiérovi. Verím, že osobným rozhovorom s premiérom sme dosiahli to, že si nebudeme spochybňovať ľudí, ktorí stoja pri nás, ale zároveň si urobíme vo svojom okolí poriadok tak, aby sa nám oveľa lepšie spolupracovalo a fungovalo. S premiérom aj predsedom Mostu-Híd si niekedy až tvrdo, ale veľmi ľudsky vieme veci vysvetliť. V živote nikdy nie je nič len čierno- biele. Základ je neurážať sa a problém vyriešiť.

Je pravda, že ste sa vyjadrili, že ak táto vláda padne, tak padne pre Erika Tomáša?

Máte veľmi dobré informácie. Ale môže byť, že pri mojej povahe sa niekedy vyjadrím tak, ako by som nechcel. Erik Tomáš nie je problém koalície, ani by sme ho nemali riešiť.

Konflikt: Premiérov poradca Erik Tomáš (na snímke) mal vraj na Danka kompromitujúce fotografie. Po jeho príchode na Úrad vlády sa zhoršili vzťahy medzi Ficom a Dankom.
Konflikt: Premiérov poradca Erik Tomáš (na snímke) mal vraj na Danka kompromitujúce fotografie. Po jeho príchode na Úrad vlády sa zhoršili vzťahy medzi Ficom a Dankom.
Foto: Michal Šebeňa

Konflikt: Premiérov poradca Erik Tomáš (na snímke) mal vraj na Danka kompromitujúce fotografie. Po jeho príchode na Úrad vlády sa zhoršili vzťahy medzi Ficom a Dankom. Foto: Michal Šebeňa

Vy máte pocit, že vám škodí?

Keď mi niekto dvíha tlak, nebudem sa tváriť, že to tak nie je.

Prejdime od Erika Tomáša k Markovi Maďaričovi. Ako to vyzerá s konfliktom ohľadne koncesionárskych poplatkov?

Nebral by som to tak, že máme konflikt s Markom Maďaričom.

Dávali ste si odkazy cez médiá, ktoré neboli veľmi v priateľskom tóne.

Keď ja niečo riešim a bojujem, ide mi o podstatu veci. Uznajte, že dvíhať dotáciu formou, že budeme zaťažovať peňaženky ľudí a nebudeme im vedieť povedať prečo, keď nemajú takú kvalitu vysielania ako v Českej republike, to asi nie je v poriadku. RTVS by mala robiť slovenskú tvorbu a keď idú voľby, mala by robiť svoje relácie a diskusie.

Je to celé o tom, že by ste tam chceli mať svojho nominanta?

Nie. Ja by som chcel, aby RTVS prenášala slovenskú futbalovú ligu, aby prenášala Terchovú.

To však znamená, že by tam mal byť človek, ktorý zmýšľa podobne ako vy. Čiže chcete tam mať svojho kandidáta?

To nie je o kandidátovi. To verejne vyhlasujem. Určite by som nechcel, aby RTVS slúžila akejkoľvek politickej strane. Je pre mňa dôležité, aby bol definovaný jasný charakter RTVS. Nemôže byť skrytou komerčnou televíziou a mať formáty, ktoré RTVS nepotrebuje. RTVS má napĺňať verejnoprávny charakter.

Vráťme sa ku koncesionárskym poplatkom. Vo vláde návrh Marka Maďariča stiahli a po rokovaní vlády premiér vyhlásil, že na ťahu je SNS. Aký ťah máte v pláne urobiť?

Vraciame sa k veciam, ktoré sú za nami. Ja som už urobil ťah tým, že som zablokoval zvyšovanie koncesionárskych poplatkov.

Znamená to, že počas tohto volebného obdobia sa nebudú zvyšovať?

Nie. Kým bude SNS v koalícii, ani o cent.

Je to definitívne?

Oboznámil som s tým svojich koaličných partnerov.

Oboznámili ste s tým aj Marka Maďariča?

Pre mňa je partnerom Robert Fico.

Robert Fico vám dal slovo, že sa nebudú zvyšovať?

Ja som povedal, že SNS to nepodporí.

Ale on musel na to nejako reagovať.

Ešte raz hovorím, povedal som postoj SNS, na základe toho vznikla situácia, že sa budú hľadať iné spôsoby financovania a iné nástroje na fungovanie televízie. SNS nebude podporovať riešenia, ktoré budú ľuďom brať z peňaženky financie na veci, na ktoré štát má financie.

Vy nesúhlasíte ani so zvyšovaním platov učiteľom, hoci ministerstvo školstva je váš rezort.

To nie je pravda.

Vy ste sa tak vyjadrili.

Je to vytrhnuté z kontextu.

Tak ako to teda je?

Treba rozlišovať. V prvom rade treba povedať, že táto vláda garantovala učiteľom ako jedinej profesii nárast o 26 percent. Ja osobne som sa zasadil za to, že učitelia mali k prvému septembru zvýšenie o šesť percent. Po druhé - treba rozlišovať odborový zväz učiteľov a samostatné zhluky individualistov, ktorí nezákonne štrajkujú. Ľudia, ktorí dnes štrajkujú, to robia nelegálne, narúšajú povinnú dochádzku detí a berú deti ako rukojemníkov za veci, ktoré si vycucali z prsta. Ľudia, ktorí tomu rozumejú a myslia to vážne, nemôžu chcieť od štátu, aby zo dňa na deň zvýšil mzdy o 26 percent. Títo štrajkujúci učitelia dostávajú iné profesie do situácie, keď sa pýtajú, prečo nie my. Upozornil som odborový zväz, aby si uvedomil, že už došlo k zvýšeniu, a aby sa od týchto aktivít dištancoval.

Dôjde teda ešte k zvýšeniu?

Ale áno, veď je to garantované v programovom vyhlásení vlády.

Programové vyhlásenie vlády je len papier, reálne sú skutky.

Ešte raz. Veď na to sme v tej vláde, aby sme dosiahli 26-percentné zvýšenie. Ale musíme sa pozrieť aj na iné profesie. Povedal som len, že učitelia sa nemôžu dostať na hranu závisti zo strany iných profesií. Máme tu justičných pracovníkov, hasičov, množstvo ľudí v štátnej správe, ktorí majú menšiu mzdu, ako máme minimálnu mzdu, s ktorou musíme tiež niečo robiť. Nemôžeme od podnikateľov žiadať minimálnu mzdu a pritom štát má niektoré tabuľkové profesie, na ktoré len dopláca.

Máte súhlas na zvyšovanie miezd v štátnej správe?

Všetko je v koalícii. My dnes diskutujeme.

Minister financií Peter Kažimír s tým súhlasí?

V tejto vláde je súhlas na to, aby sa jednotlivým profesiám mzda dvíhala.

Máte informáciu, kto stojí v pozadí učiteľov, ktorí dnes štrajkujú?

Ja sa tou organizáciou, ktorá štrajkuje, nechcem zaoberať.

Predsa ich musí riešiť váš minister Peter Plavčan.

Robia zle učiteľom.

Zaujíma ma, či viete, kto je v pozadí.

Tým som sa nezaoberal.

Hovorí sa, že v pozadí týchto štrajkov stojí poslanec za OĽaNO Miroslav Sopko.

Ani by som sa nečudoval, keby za tým boli typy ľudí združené v OĽaNO.

SNS je zodpovedná aj za Slovenskú informačnú službu. Viem, že poviete, že nie. Ale je verejným tajomstvom, že SNS nominovala Antona Šafárika do funkcie riaditeľa. Súhlasíte so zmenami, ktoré Šafárik v službe robí?

Ja by som vás opravil. Výber šéfa SIS je určite len v rukách premiéra. Ja sa nezaoberám personálnymi výmenami Slovenskej informačnej služby.

Konflikt: Premiérov poradca Erik Tomáš mal vraj na Danka kompromitujúce fotografie. Po jeho príchode na Úrad vlády sa zhoršili vzťahy medzi Ficom a Dankom.
Konflikt: Premiérov poradca Erik Tomáš mal vraj na Danka kompromitujúce fotografie. Po jeho príchode na Úrad vlády sa zhoršili vzťahy medzi Ficom a Dankom.
Foto: Vlado Benko

Zvítanie: Andrej Danko a Robert Fico. Foto: Vlado Benko

Hádam nechcete poprieť, že pán Šafárik je vaša nominácia.

Už sa ma na to niekoľkokrát pýtali. Nominácia šéfa Slovenskej informačnej služby je nomináciou predsedu vlády. Na tom trvám.

Kto povedal predsedovi vlády, že šéfom SIS by mohol byť Anton Šafárik?

Výber pána Šafárika aj samotná komunikácia s ním sú dielom len predsedu vlády.

Znamená to, že vy vôbec nekomunikujete s pánom Šafárikom?

Komunikujem z pozície predsedu Národnej rady aj so šéfom Vojenského spravodajstva, aj Slovenskej informačnej služby.

Aj Vojenské spravodajstvo spadá pod nominanta SNS.

Veď z pozície predsedu parlamentu musíte komunikovať s predstaviteľmi tajných služieb. Ale neverím, že keby nebola dôvera a synergia vo vzťahu predsedu vlády so šéfom SIS, že by bol niekedy pán Šafárik menovaný. Opakujem, nezaoberám sa personálnymi výmenami v jednotlivých zložkách, ale, samozrejme, že mám prehľad a som informovaný o niektorých procesoch.

Viete o personálnych výmenách v SIS či nie?

Sú veci, ktoré sú v spravodajstve v kuchyni. Žasnem nad niektorými komentármi kvázi bezpečnostných vyjadrení. Bezpečnosť a tajné služby sú služby, ktoré sa nesmú komentovať na verejnosti. Nemám prehľad o detailoch pri výbere persón.

Nemáte prehľad ani o tom, s kým sa pán Šafárik pri svojich rozhodnutiach radí?

Nemám prehľad o stretnutiach pána Šafárika.

Jeden predseda opozičnej strany je v Bruseli, hlavný kritik koalície sa vzdal mandátu a predsedovi OĽaNO hrozí, že o mandát príde. Ako vidíte situáciu v opozícii?

Ako výsledok žalostného stavu a toho, ako opozícia politiku vedie. Naozaj často, keď chceme viesť odbornú diskusiu, nemáme s kým. Bieda opozície spočíva v tom, že sa naučila využívať parlament ako marketingové miesto, v ktorého pléne môžete vykrikovať, čo chcete, môžete urážať.

Podpredseda vlády Peter Pellegrini v rozhovore pre PLUS 7 DNÍ povedal, že po Lipšicovom, prípadne Matovičovom odchode sa debata v parlamente skultúrni. Myslíte si to aj vy?

Dnes nevieme, kto ešte odíde, preto by sme nemali prejudikovať veci. Nie som typ človeka, ktorý by tancoval nepriateľom na hroboch.

Narážate na to, že nie je isté, či príde Igor Matovič o mandát?

Jeho vec je ešte v procesoch. Ešte ju neprerokoval príslušný výbor, Matovič má právo vysvetliť, čo a ako bolo. Na to sú príslušné orgány.

Ako budete hlasovať, ak sa to dostane do pléna?

Nemám ešte dostatok informácií na to, aby som vám povedal, ako sa zachovám.

Takže dnes neviete, či by Igor Matovič mal odísť?

Podstata problému je, prečo sa Igor Matovič tak drží tej živnosti. Či v tom je, alebo nie je úmysel. Ja tvrdím, že si nechcel zrušiť živnosť, aby nemusel zdaniť zostatkové pohľadávky, ale to musí prešetriť výbor.

Úmysel sa však ťažko dokazuje.

To by bol zrejmý úmysel, že sa bráni nejakej daňovej povinnosti. Je to úplne iný pohľad, ako keby to bola náhoda, alebo si chce len zachovať značku. Má právo sa obhájiť, nemôžeme ho dnes haniť ani popravovať spôsobom pre neho typickým. Ja nie som Igor Matovič, ja sa správam inak.


VIDEO Plus 7 Dní