Juraj Draxler: Argumentuje, že výšku platu učiteľov musí dohodnúť s verejnosťou. Závisí vraj od spoločenskej objednávky.

Draxler v rozhovore o štrajku učiteľov: Aký má toto interview zmysel?

Podľa ministra školstva neprítomnosť verejnosti v uliciach dokazuje, že učitelia nemajú jej podporu.

Peniaze, ktoré odišli na falošný účet a pre ktoré ho chceli v parlamente z postu ministra odvolať, sa deň pred odvolávaním našli. Kreslo, ktoré ako minister obsadil, nazval horúcim. Nedajú sa robiť reformy, ak nie sú finančne kryté, hovoria kritici slovenského školstva.

Podľa učiteľov minister opakovane hovorí o zvýšení financií pre školstvo, ale schválený rozpočet na budúci rok to vôbec nezohľadňuje. Učitelia štrajkujú alebo aspoň dávajú najavo svoju nespokojnosť symbolickým protestom. Ďalší plánujú na 10. decembra.

Ale, podľa ministra, verejnosť za učiteľmi nestojí. S ministrom školstva a nominantom strany Smer-SD JURAJOM DRAXLEROM (39) sa rozprávala KATARÍNA ŠELESTIAKOVÁ.

Vy už viete, že od marca 2016 budete ministrom školstva?

Samozrejme, že to neviem, ale v tejto chvíli predpokladám, že taká možnosť tu je. Hlásim sa k tomu, že ak mi školské prostredie vyjadrí podporu, tak na tom poste zostanem. Ak by stavovské organizácie deklarovali, že nemám ich podporu, nebudem pokračovať.

Pýtam sa, lebo ste avizovali, že od marca budete žiadať zvýšenie rozpočtu pre rezort školstva. Nie je to korupčné správanie?

V zmysle, voľte ma a ja vám tie peniaze v rezorte zvýšim. To som celkom nepochopil. Ja som povedal, že urobím všetko pre to, aby v marci padla celkom jasná politická garancia, že do školstva pôjde viac peňazí vrátane kvantifikácie, o koľko to bude.

Nie je to alibizmus? Smer mal školstvo pod patronátom štyri roky a doposiaľ ste tie platy nezvýšili.

Pravidelne sa zvyšovali platy pedagógov aj nepedagogických zamestnancov. V tejto chvíli hovorím, že treba urobiť ráznejší sek a do školstva musí ísť viac peňazí, ale, a to je tá dôležitá druhá vec, zároveň musíme spoločnosti ukázať, že školstvo dokážeme zmeniť.

Nie je to tak, ako by si mohli učitelia, ale aj novinári predstavovať, že celá spoločnosť berie požiadavku na zvýšenie do školstva za niečo, čo je úplne prirodzené a s čím sa stotožní a...

... myslíte tým, že verejnosť nesúhlasí so zvýšením peňazí do školstva? Predsa aj ich aktuálne štrajky majú podporu verejnosti.

Áno?

A nemajú?

Videli ste v uliciach aj verejnosť?

Tým vyzývate, aby pri budúcom štrajku učiteľov boli v uliciach aj rodičia a verejnosť?

Ja sa len pýtam na tú podporu verejnosti.

Podpora verejnosti tu je, to je predsa evidentné.

Neviem, či je to evidentné. Ja som ako štátny tajomník viedol rokovania za ministerstvo školstva, keď sa vyjednávalo o platoch. A keď prídete do miestnosti, kde máte proti sebe odborárov, nemyslíte si, že je to tak, že tí ostatní, ktorí nie sú školskí odborári, povedia, áno, my súhlasíme s tým, že učitelia majú na to nárok. Ostatní zamestnanci sa tiež musia stotožniť s tým, že školstvo musí byť prioritou a do školstva musí ísť viac peňazí.

Vy ste minister školstva, takže od vás sa očakáva, že budete lobovať za svoj rezort.

Aha, vy zrejme máte pocit, že málo lobujem za rezort. Ten pocit nemám.

Práve prebehol štrajk, v ktorom odbory požadujú zvýšenie platov od januára o 140 eur.

Nepožadujú to odbory, ozvalo sa niekoľko bratislavských učiteľov, ktorí prišli...

Ide o bratislavské odbory.

Neviem, či sa chápeme v základných definíciách.

Takže štrajk vôbec neuznávate?

Neviem, či má toto interview zmysel, skáčeme z témy na tému a nechápeme sa v základných definíciách. To, čo bolo, nebol štrajk. Zvolili si inú formu, akou upozornili na svoje požiadavky. Učitelia, ktorí boli zorganizovaní, sa nazvali Iniciatíva bratislavských učiteľov a k tomu sa pripojili učitelia z iných regiónov.

Takže nielen bratislavskí učitelia.

Nie sú to odbory. Ja som povedal, že so základným zámerom určite súhlasím. Do školstva musí ísť viac peňazí, ako išlo doteraz.

Mnohí si myslia, že profesia učiteľa je rovnako dôležitá ako profesia sudcu. Nemyslíte si, že by mala byť rovnako ohodnotená?

To sú práve otázky, ktoré budem musieť prerokovať s verejnosťou - aká je spoločenská objednávka na to, ako má vyzerať nastavenie platu učiteľa.

Celý rozhovor nájdete v aktuálnom vydaní týždenníka PLUS 7 DNÍ


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní