Ján Baránek: Korupciu vyrieši len zmena volebného systému, ktorý odstráni partokraciu.

Fico chce vyriešiť všetkých, ktorí mu začali prekážať, tvrdí analytik

Rok 2015 sa bude niesť v znamení tvrdej predvolebnej kampane, ktorej budú dominovať ďalšie kauzy a rozdávanie peňazí, predpokladá analytik Ján Baránek.

Premiérovi Robertovi Ficovi by predčasné voľby vyhovovali, ale zatiaľ nemá presvedčivý dôvod na ich vyhlásenie. Bola by to však príležitosť, ako nanovo rozdať karty vo vláde a odstaviť ďalšie skupiny v Smere a jeho zákulisí.

Rovnako by to bola rana aj pre rozdrobenú pravicu a jej nové projekty, ktoré hrajú o čas. Myslí si to politický analytik a majiteľ agentúry Polis Slovakia JÁN BARÁNEK (56). Zhovárala sa s ním EVA MIHOČKOVÁ.

Aký bude rok 2015 z hľadiska politických udalostí? Predovšetkým to bude predvolebný rok, ak sa teda parlamentné voľby uskutočnia v riadnom termíne v roku 2016. Už teraz sa začína predvolebná kampaň a jej atmosféra je v každých voľbách horšia. To sa týka tlakov na moju prácu aj metód používaných v predvolebnom boji. Po posledných voľbách som bol taký vyčerpaný, že som mal chuť začať sa venovať niečomu úplne inému.

Takže očakávate ďalšie kauzy a rozdávanie peňazí? Isteže. Rozdávanie peňazí sa už začalo - vlaky zadarmo sú úplne nezmyselné, populistické opatrenie. Ak teraz príde Fico aj s balíčkom pre podnikateľov, tak prosím, to by mohlo aspoň trochu pomôcť aj strednej triede.

Doteraz sa peniaze rozdávali hlavne ekonomicky neaktívnym ľuďom, ktorí nevytvárajú hodnoty. Nechcem nastoľovať nejakú sociálnu nespravodlivosť, ale myslím si, že takto nastavená pomoc nie je veľmi zmysluplná.

Prejavila sa predvolebná kampaň už aj v tom, ako Fico zrazu začal razantne stínať hlavy po každej kauze? Nie, to s tým nesúvisí. Fico má takú obrovskú podporu, že nie je odkázaný na nejaké optické personálne výmeny, aby si pred voľbami poistil dobrý výsledok.

Je to teda jeho úprimná snaha potrestať tých, čo sa dopustili korupcie? Neviem tento motív vylúčiť. Či je to naozaj úprimné, to už je druhá vec. Ale myslím si, že Fico naozaj chce riešiť korupciu, aj keď jeho motívy sú rôzne. Treba sa vrátiť ešte k jeho rozhodnutiu kandidovať v prezidentských voľbách.

Už vtedy bolo jasné, že má toho dosť, je unavený, chce si zrejme usporiadať aj súkromný život a má zdravotné problémy. Skrátka, chcel sa vymaniť z kolotoča mocenských bojov, tlakov a celkového pozadia Smeru. Ak Fico navonok bojuje proti korupcii, je to len sprievodný znak snahy vyrovnať sa s mocenskými skupinami v pozadí Smeru.

Takže Fico podľa vás upratuje v Smere? Áno, a boj proti korupcii je dobrou zámienkou na také upratovanie. Keby chcel úprimne zatočiť s korupčníkmi, už by to bol urobil dávno.

Narážate napríklad na analýzu PPP projektov sfalšovanú o 500 miliónov eur alebo teraz Počiatkov tender na overovanie palivových kariet, kde lieta 100 miliónov eur a nič sa nedeje? Presne tak. Nepotrestanie vinníkov v týchto kauzách dokazuje, že Ficovi primárne nejde o boj s korupciou. On sa chce iba vyrovnať s konkrétnymi skupinami a nemôže udrieť na všetkých v jednej chvíli. To by zavládla anarchia.

Podľa vás chce postupne vyriešiť všetkých? Postupne chce vyriešiť všetkých, ktorí mu začali prekážať.

Viete tie skupiny aj pomenovať? Podarilo sa už marginalizovať trnavskú skupinu i východný blok okolo Pavla Pašku. Z toho však treba vyňať Richarda Rašiho, ktorý stojí mimo a má osobitné postavenie. Z toho všetkého sa domnievam, že Ficova hra je o tom, aby do popredia pretlačil druhú ligu. Teda dorast, mladú generáciu, ktorej lídrom je Peter Pellegrini. Títo ľudia už nie sú až tak zviazaní s podnikateľskými skupinami v pozadí.

Koho v tejto skupine mladej generácie ešte vidíte? Nemusíme ich dnes vidieť. Stačí, ak sa osvedčí Pellegrini. On si potom potiahne nových ľudí, ktorí nestáli pri zrode Smeru a oligarchovia na nich nemajú taký dosah.

Je také jednoduché odrezať vplyvných ľudí v pozadí? Nie je to jednoduché. Ale dá sa to urobiť pri voľbách, keď sa nanovo rozdávajú karty. Vtedy vznikajú nové nominácie do vlády a štátnych podnikov. To je moment, keď sa dá odpíliť veľa záujmových skupín jednoducho tým, že sa odmietnu ich nominanti.

Ale to sa deje v pozadí každej strany, nielen Smeru, aby sme boli spravodliví. Nominácie po voľbách sú z veľkej časti vždy splátky donorom za ich podporu v predvolebnej kampani.

Keďže Počiatek teraz odolal odvolávaniu v parlamente, nie je to dôkaz, že skutočne silných hráčov v pozadí sa nepodarí odpíliť nikdy? Možno nie hneď, ale netvrdil by som, že nikdy. Kto by pred dvoma mesiacmi veril, že Paška odíde z čela Národnej rady. Môžeme len špekulovať, či náhodou tieto veľké korupčné odhalenia nepúšťa na verejnosť zámerne niekto z konkurenčnej skupiny, ktorá sa cíti marginalizovaná.

Ak sa aj podarí odstaviť starých oligarchov, nehrozí, že ich rýchlo nahradia noví?To reálne hrozí. Pokojne sa môže stať z capa záhradník. Preto hovorím, že riešenie je jedine v zmene volebného systému. Súčasný systém s jedným volebným obvodom vytvára partokraciu.

To znamená, že úzke vedenie strany si napíše kandidátku do parlamentných volieb so stopäťdesiatimi menami, pričom výber sa robí podľa toho, kto má akého koňa za sebou a kto ako poslušne hlasuje. Poslanci sú teda podriadení vedeniu strán, čo nemá nič spoločné s demokraciou. Vedenie strany plní želania donorov a to vytvára korupciu.

Riešením je rozdeliť Slovensko na 150 volebných obvodov?

Celý rozhovor si prečítate v aktuálnom vydaní týždenníka PLUS 7 DNÍ


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní