Peter Goliaš: Je nereálne, aby Smer zaplatil balíček len zo zvýšeného výberu daní.

Ficov balíček nás môže dostať na pokraj bankrotu, myslí si šéf INEKO Peter Goliaš

Balíček Smeru má potenciál znížiť nezamestnanosť, ale cena môže byť privysoká. PETER GOLIAŠ z ekonomického inštitútu INEKO prezradil viac.

Výsledky posledných volieb ukázali, že preferencie vládnej strany sú definitívne na zostupe a unaveným voličom treba zdvihnúť náladu. Balíček sľubov za štvrť miliardy eur je zmesou opatrení, ktoré môžu motivovať ľudí pracovať a firmy zamestnávať, ale aj populistických ťahov v podobe lacného plynu či cestovania zadarmo.

Najväčšou otázkou zostáva, či cenou za zvýšenie preferencií Smeru nebude prehĺbenie diery verejných financií. PETER GOLIAŠ (37) je riaditeľ ekonomického inštitútu INEKO. Zhovárala sa s ním EVA MIHOČKOVÁ.

Do akej miery smerácky balíček skutočne zvýši životnú úroveň ľudí na Slovensku?

Obávam sa, že to v prvom rade zhorší stav verejných financií na Slovensku. Vláde už dnes podľa oficiálnych dokumentov chýbajú stovky miliónov eur, aby udržala vlastné rozpočtové ciele. Teraz prichádza s balíčkom za štvrť miliardy eur, pričom nevysvetlila, z čoho to chce zaplatiť. Preto ma zaujíma, či to bude na úkor vyššieho deficitu a dlhu, alebo má vláda pripravené ešte nejaké kompenzačné opatrenia.

Môže nás vláda ešte prekvapiť nejakými škrtmi, ktorými to celé zaplatí?

Osobne si myslím, že Smer už má takéto opatrenia pripravené, ale zatiaľ s nimi nechce verejnosť vyľakať, pretože sú nepopulárne. V návrhu rozpočtových východísk však vidíme, že vláda chce znížiť výdavky verejnej správy o 277 miliónov eur. To sú úspory na platoch úradníkov, kapitálových a prevádzkových výdavkoch.

Pri niektorých rezortoch sú to skutočne drastické škrty, napríklad prevádzkové výdavky ministerstva životného prostredia majú v budúcom roku klesnúť z 21 miliónov na tri milióny eur a podobne významné škrty sú aj v kapitole ministerstva školstva.

Čítajte viac:

Smeráci vytiahli okrem balíčka opatrení pre ľudí aj svoje luxusné autá

Neveríte ministrovi financií Kažimírovi, ktorý tvrdí, že celý balíček zaplatí z lepšieho výberu daní?

Podľa vládneho programu stability vláde chýba viac ako 900 miliónov eur na dodržanie rozpočtových cieľov na budúci rok. Sú tam už zarátané rôzne opatrenia v hodnote 400 miliónov eur, kam patrí nezníženie DPH, reforma ESO, registračné pokladnice pre lekárov a podobne. Stále však chýba približne pol miliardy eur.

Do toho síce prišla lepšia daňová prognóza, ktorá zvýšila budúcoročné príjmy asi o 200 miliónov eur, ale aj tak zostáva diera vo výške niekoľkých stoviek miliónov eur. Takže pri všetkej snahe nie sme ani na nule. Nechápem, ako chce teda minister financií zaplatiť balíček za 250 miliónov eur a nezvýšiť pri tom dlh. To sa mi zdá nereálne.

To je čisto technokratický pohľad na vec. Dá sa na to pozrieť aj tak, že si ľudia unavení krízou zaslúžia pocítiť niečo z lepšieho výberu daní?

Iste, je úlohou politikov nakloniť si takýmito balíčkami voličov a získať vo voľbách čo najlepšie výsledky. Ja len hovorím, že ak chce premiér rozdávať, musí tie peniaze aj niekde vziať. V súčasnej situácii je nereálne, aby to zaplatil iba zo zvýšeného výberu daní.

Dovolí si vláda nedodržať ústavný zákon o verejnom dlhu, ktorý ju drží na uzde?

Ťažko o tom teraz špekulovať, ale vieme, že existujú spôsoby, ako obísť ústavný zákon. Vláda tiež môže žiadať výnimky z dodržiavania deficitu v Bruseli, takže stále je tu riziko, že Smer nezastaví ani ústavný zákon.

Prečo by to malo trápiť bežného človeka, ktorý sa teraz teší na vyššiu minimálnu mzdu, lacný plyn a cestovanie vlakom zdarma?

Stačí sa pozrieť do Portugalska či Grécka, ako dopadli krajiny, ktoré si dlhodobo neustriehli verejné financie. Keď sa rozdávanie balíčkov a prejedanie krajiny prelomí cez určitý kritický bod, tak sa krajina môže dostať na pokraj bankrotu.

Potom už nastupujú oveľa drastickejšie úsporné opatrenia, ktoré reálne znižujú životnú úroveň ľudí. Včasná a primeraná konsolidácia verejných financií je oveľa menej bolestivá ako zachraňovanie krajiny pred bankrotom.

Celý rozhovor nájdete v aktuálnom vydaní týždenníka Plus 7 DNÍ


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní