Flašík obhajuje dotácie od Plavčana: Veď moja matka bola vedkyňa!

Potom, ako mu začiatkom leta nevyšla kandidatúra na šéfa RTVS, má podnikateľ a exmanžel europoslankyne Moniky Flašíkovej-Beňovej FEDOR FLAŠÍK nový cieľ záujmu. Rýchlorastúce dreviny, ktoré ide skúmať jeho blízka kolegyňa. V rozhovore prezradil, aká je vo vedeckovýskumnom projekte Hany Slávičkovej jeho úloha.

Pani Slávičková povedala, že ste jej pomohli vybrať pozemky na jej vedeckovýskumný projekt v obci Oborín. Je to tak?

Ani nie tak ja ako moji kamaráti tam odtiaľ.

Ako ste sa dostali k Oborínu?

Presne vám ani neviem povedať. Potrebovali vybrať nejaké pozemky. Kritériá stanovili asi tí vedci pre klimatické podmienky. Viem, že definovali nejaké parametre, ale ja ich presne nepoznám. A keďže mám na východe kamarátov, právnikov, ktorí majú advokátske kancelárie a vyznajú sa v tom prostredí, tak som ich skontaktoval, spojil a oni potom už hľadali z nejakých ponúk.

Pomohli ste pani Slávičkovej aj s tým, že projekt bol úspešný pri získaní nenávratného finančného príspevku?

Nie, nežartujte. Viete si v tejto politickej situácii predstaviť, ako by som v tomto vedel pomôcť?

Ako dlho pani Slávičkovú poznáte? Je to vaša kamarátka, pravá ruka, známa, kolegyňa?

Bývalá kolegyňa.

Do projektu sami investujú vyše 800-tisíc eur. Firma WATER PARTNER SLOVAKIA však bola vlani v strate. Pomohli ste svojej bývalej kolegyni získať peniaze na spolufinancovanie projektu?

Neviem, či sú v strate, ale ja som im určite nepomohol. Tam je viacero firiem, je tam aj Dekonta, ale myslím, že na také projekty sa berú úvery. Ja som nikdy o žiaden taký projekt nežiadal, takže neviem, ale myslím, že banky majú kopu peňazí a rady to budú financovať. Kamaráti, ktorí stavali hotely, si napríklad na spolufinancovanie zobrali úver.

Vidíte v tom projekte nejaký vedeckovýskumný prínos?

Pozrel som si videá na YouTube. Zo záujmu. Naozaj som neveril, že niečo také na svete existuje. Najprv so si myslel, že sú to hlúposti, že takto nemôže niečo fungovať. Ale keď som naďabil na nemecký investičný fond, ktorý s podobnými vecami robí, tak som išiel do kolien. Otvárajú už siedmy investičný fond. Neviem, ale podľa mňa, keď ide o nejaké zázračné drevo, ktoré dokáže rýchlo rásť, zachráni to lesy. To je celé.

Čiže vás to zaujalo, preto ste pomohli.

Vo svete to začína byť téma. Ale nie som dendrológ ani botanik, neviem to posúdiť. Preto je to asi aj veda a výskum, lebo sa to po nejakých piatich rokoch ukáže. Kopu vedeckých vecí dokáže aj to, ak sa zistí, že tadiaľto cesta nevedie. Aj to je informácia pre vedcov. Moja mama bola tiež vedkyňa, takže viem.

Čomu sa venovala?

Bola fyzička. Dlho som nerozumel tomu, keď povedali, že niečo nevyšlo a že aj to je pozitívne.

Pani Slávičkovej budete teda v projekte naďalej pomáhať.

Neviem si predstaviť, ako by som ja vedel byť nápomocný v tomto projekte. Ale jasné, že sa budem zaujímať. Už len preto, že ma to zaujalo. Možno, ak sa o štyri-päť rokov ukáže, že to funguje… Nikdy nehovor nikdy. Možno niekde kúpim pár hektárov pôdy a vysadím tam plantáž.

Takže ak sa ukáže, že to funguje, ako predpokladajú, môže ísť o dobrý biznis?

No určite áno. Pre všetkých. Pre všetkých ľudí.

  • vc
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].

Vianočné tipy na darček