Monika Jankovská: Nie som zástancom vysokých odškodnení a nepáči sa mi, keď takéto žaloby podávajú politici.

Harabin nie je hlavný problém justície, tvrdí štátna tajomníčka Jankovská

Hlasovanie vládnych nominantov v Súdnej rade za Štefana Harabina je prejav ich slobodnej vôle, hovorí štátna tajomníčka Monika Jankovská.

Najsilnejšia žena rezortu spravodlivosti priznáva, že expresívne výroky Štefana Harabina škodia justícii a že jeho osoba polarizuje súdnictvo. Odmieta však, že by predseda Najvyššieho súdu bol hlavným problémom slovenskej justície.

Tvrdí, že sa treba sústrediť na hľadanie spravodlivosti v tejto krajine, napríklad pri boji s úžerníkmi. MONIKA JANKOVSKÁ (43) je štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti. Zhovárala sa s ňou EVA MIHOČKOVÁ.

Ako hodnotíte výsledok voľby predsedu Najvyššieho súdu?

Žiadnu voľbu by sme nemali vnímať emotívne. Zostaňme racionálni a počkajme si, čo bude ďalej. Vieme, že nás čaká druhé kolo.

Vaša kandidátka sudkyňa Bajánková neuspela.Je to sklamanie?

Nedá sa hovoriť o tom, či uspela, alebo neuspela, pretože tu boli ešte dvaja ďalší kandidáti. Všetko to boli kvalifikovaní sudcovia Najvyššieho súdu, ktorí spĺňali zákonné predpoklady na túto funkciu.

Ako je možné, že dvaja z troch vládnych nominantov v Súdnej rade nehlasovali za ministerskú kandidátku Bajánkovú, ale uprednostnili Štefana Harabina?

To svedčí o tom, že politici nijako nezasahovali do voľby. To je predsa pozitívny signál ich nezávislosti.

Načo sú vám takí nominanti v Súdnej rade, keď nepodporia ani ministerského kandidáta?

Oni predsa nie sú zástupcovia vlády v Súdnej rade, iba nominanti. Nie sú teda povinní hlasovať podľa názoru ministra alebo predsedu strany. To by bolo vnášanie politiky do justície, čo je neprípustné.

Načo vám však sú, keď v takej zásadnej veci ako voľba predsedu Najvyššieho súdu podporia protikandidáta?

V tejto voľbe na post predsedu Najvyššieho súdu naša kandidátka získala päť hlasov a je to len obraz toho, že voľba bola úplne oslobodená od politického vplyvu.

Nemrzí vás, že dvaja vládni nominanti hlasovali práve za Štefana Harabina?

Hlasovali podľa svojho vedomia a svedomia. Mali na to plné právo a nechcem to komentovať.

Neuvažujete o tom, že by ste ich vymenili?

To by bol opäť iba prejav toho, že vnášame politiku do justície. Nemôžeme niekoho odvolať len preto, že hlasoval podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia. S tým nemôžem súhlasiť.

Politika tam predsa vždy bola. Veď aj vaša vláda prakticky hneď po nástupe vymenila nominantov v Súdnej rade, ktorých tam dosadila Radičovej vláda, a tá predtým postupovala rovnako.

Vymenili sme ich, pretože aj Radičovej vláda vymenila nominantov ešte pred skončením ich funkčného obdobia. Ich aktuálne hlasovanie je dôkazom, že sú skutočne nezávislí a nie sú pod politickým vplyvom.

Neboli vaši nominanti vybraní práve preto, že ste predpokladali, že budú naklonení Harabinovi?

Nepozerajte sa iba na vládnych nominantov. Pán Harabin dostal hlasy aj od nominantov Národnej rady a sudcov. Odosobnime sa už od politiky, nechajme v pokoji prebehnúť ďalšiu voľbu.

Napokon, otázka spravodlivosti v tejto krajine nestojí na osobe predsedu Najvyššieho súdu. Sudcovia sú iba jedným faktorom, ktorý ovplyvňuje spravodlivosť. Tomáš Borec nie je ministrom sudcov, je ministrom spravodlivosti.

Sudkyňa Ďurišová sa vyjadrila, že práve spravodlivosť chýba na Najvyššom súde, keď ho vedie Štefan Harabin. Nevnímate to tak?

Nedá sa povedať, či to takto vnímam, alebo nie. Nespájajme meno Harabin len so spravodlivosťou alebo s nespravodlivosťou. Je to jedna osoba. Nemôžeme očakávať, že ak nebude na čele Najvyššieho súdu, tak sa automaticky vyriešia všetky problémy slovenskej justície. Nečakajme ani, že keď sa vymenia členovia Súdnej rady, zrazu bude všetko fungovať.

Neriešme stále justíciu, ale hľadajme spravodlivosť a človeka, ktorý je na konci. Obyčajný človek sa často niekoľko rokov nemôže domôcť verdiktu vo svojom spore. Môže to byť žena, ktorej neprávom vezmú dieťa, alebo dôchodca, ktorému pre pôžičku dvetisíc eur zoberú dom.

Celý rozhovor nájdete v aktuálnom čísle týždenníka Plus 7 DNÍ


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní