Exprokurátor: Na dôchodku sa venuje hudbe ako dídžej. Rozhodnutie Ústavného súdu oslávil bublinkami.

„Harabin to tu všetko kurví!“ tvrdé slová známeho exprokurátora

„Sudca by mal obžalovaných vziať do väzby, inak sa rozutekajú ako zajace,“ myslí si exprokurátor

Rozhovory

Čo ste si pomysleli v auguste roku 1995 po prvých informáciách o zavlečení?

Sedel som tu takto v obývačke ako teraz s vami. Sedeli sme s otcom pri televízore a ja mu vravím: Za tým je tajná služba, nikto iný by si nedovolil zavliecť prezidentovho syna. A museli to mať dohodnuté aj s Rakúšanmi. Čin sa stal v Rakúsku, tam žiadna amnestia neplatila. Mali to tam vyšetriť. Pamätáte si Presklub 5. septembra? Hudek s Mečiarom, Mečiar už poznal obsah spisu - čo nesmel, pretože vo vzťahu k spisu bol iba radový občan. Prípad som sledoval od začiatku. Hlbočan neskôr povedal, že mňa by mali odstíhať za sabotáž, vraj som vymyslel trestný čin.

150 miliónov za Lexovu nevinu?

Dráma v rodine exprokurátora Serbina: Jeho syn napadol vlastnú matku.
Dráma v rodine exprokurátora Serbina: Jeho syn napadol vlastnú matku.
Archív

Všeobecne sa vie, že hlavným svedkom bol Oskar Fegyveres, túto verziu podsúva aj film Únos.

Aj Fegyveres, aj Peter Vačok (vyšetrovateľ zavlečenia - pozn. red.) môžu ísť do kelu. Boli by sme to vyšetrili aj bez nich. Už na začiatku boli informácie, že je to akcia Slovenskej informačnej služby (SIS). Čo mohlo stáť na Fegyveresovi? Veď ten nič nevedel. On nevedel, kde je sever. A že mafia bola zainteresovaná? Hlúposť. To bolo urobené tak, aby jedni nevedeli o ďalších. Jedni boli sledkári, ďalší sa hrali na policajtov a zadržali Kováča. Keď sa na to ľudia pozerali, na diaľku nič nevedeli identifikovať. Netušili, čo sa deje. Ďalší dvaja potom Kováča vyviezli a zistili, že ich v Rakúsku nikto nečaká. Nemali ho komu odovzdať. Diletanti. Oni ho mali odviezť do Nemecka. Rakúšania zistili, že bol na ich územie zavlečený protiprávne, a vrátili ho.

Kauza storočia: O čo vlastne ide v prípade zavlečenia prezidentovho syna?

Dráma v rodine exprokurátora Serbina: Jeho syn napadol vlastnú matku.
Dráma v rodine exprokurátora Serbina: Jeho syn napadol vlastnú matku.
archív, TV JOJ

Aký bol priebeh vyšetrovania?

Po voľbách 1998 prípad dostal nový vyšetrovací tím plukovníka Jozefa Šáteka, ja som sa v ňom objavil 8. marca 1999 a bol som v ten večer informovať generálneho prokurátora JUDr Milana Hanzela o stave veci. Povedal som mu mojím typickým spôsobom - My sa nepoznáme, pán generálny, ale ak ma budete tlačiť k stene, tak vás pošlem tam, odkiaľ ste prišli pri narodení. Už vtedy boli tlaky, že po zmene budeme všetci trestne stíhaní a skončíme v base, mnoho vyšetrovateľov podľahlo tlaku a odišlo z tímu. Jozef Šátek zotrval rovnako ako plukovník Ondrej Ivan, na ktorom bolo bremeno dať vykonaným dôkazom procesnú podobu. Samozrejme, boli tam ľudia tvoriaci analýzu všetkých informácií, ktoré získali priam mravčou prácou. Všetci žili s tým spisom, rovnako ako ja, 24 hodín denne.

Tajná nahrávka: VYPOČUJTE SI, čo prezradil bývalý námestník SIS počas vyšetrovania únosu

Kto sa pri vyšetrovaní zlomil a prehovoril?

Celý príbeh sledovania Michala Kováča mladšieho a jeho nezákonného obmedzenia na osobnej slobode a odovzdania ľuďom z SIS, ktorí ho previezli do Rakúska a dokonali trestný čin zavlečenia občana Slovenskej republiky do Rakúska, bol zdokumentovaný. Sám som spracoval obžalobu veriac, že sa nájde sudca podobný JUDr. Rolandovi Keménymu, ktorý zobral obvineného do väzby. Že bude mať odvahu v prípade vytýčiť hlavné pojednávanie a vo veci rozhodnúť, tak som si nechal tromfy na hlavné pojednávanie. Zlomil sa šéf sledky, ten to celé priznal. Róbert Beňo. Mne by mohol kaleráby do hlavy tlačiť tridsať sekúnd. Je tam deviaty zväzok, keby si ho bola pozrela režisérka filmu Únos, nájde tam všetko. A to je moja práca.

Čo bude nasledovať po zrušení amnestií?

Sudcovia si vyfasujú pampersky. Tých dvadsaťtisíc strán nenaštudujú, ani keby čo… nemajú šancu. Súd sa ani nezačne konať. Celé toto súdenie je o ničom. Všade sedí banda skorumpovaných hajzlov.

Vyhodení, odstavení, strápení: Čo sa stalo dialo, keď vyšetrovatelia neposlúchali politických lídrov?

Viete si predstaviť Lexu na lavici obžalovaných?

Už tam sedel. A viete, čo povedia? Že obžalobu treba vziať naspäť, lebo ju napísal blázon.

Myslíte si, že by za to, čo sa dialo v 90. rokoch, mal byť zodpovedný aj expremiér Mečiar?

Keď tajná služba spolu s predsedom vlády koná proti prezidentovi, nie je to zneužívanie právomocí. Je to sabotáž. Zneužívaním by bola krádež nejakej pištole. Toto bola sabotáž. Mečiara by teraz mali obviniť, vyhodiť mu uznesenie za rozvracanie republiky. Pretože to, čo robil, bolo rozvracanie republiky. Keď predseda vlády s tajnou službou pracuje proti prezidentovi, rozvracia republiku, treba ho zadržať a zavrieť.

Vy vravíte, že všetci by teraz mali ísť za mreže, aby neušli a neovplyvňovali svedkov. Kto by ich mal zavrieť?

Sudca. Lebo sa mu rozutekajú ako zajace.

Myslíte si, že po tých rokoch si ešte počas procesu svedkovia spomenú?

Nespomenú.

Amnestie sú zrušené: Postaví sa Lexa pred súd?

Myslíte, že Fegyveresovi alebo Beňovi niečo hrozí?

Beňovi hrozí, že skončí v base.

Stále ma viní za synovu smrť, hovorí Fegyveres, prečo sa nestretol s matkou zavraždeného Remiáša

Ak začne vypovedať a usvedčovať svojho bývalého šéfa?

Možno ho dajú dole.

Môžu sa po tých rokoch dopracovať k nejakému výsledku, z ktorého ľudia nezostanú frustrovaní ešte viac ako z amnestií? Myslíte, že to môže byť odsúdené? Raz? Niekedy?

(Dlhý smiech.) To by toho Harabina museli poslať… niekam. Ten to tu, s prepáčením, kurví, sprava, zľava a môže akurát tak v Smotánke tancovať kazačok. Nie súdiť. Kauza zavlečenie bola de facto naša ročníková práca. Ja ako prokurátor, Hlbočan ako obhajca, Drgonec - sudca na Ústavnom súde, Tóno Fábry šéf basy, Fredy Holšteiner - vyšetrovateľ. Len sme nemali sudcu - keby bol zostal na Slovensku Paľo Lešták, ten by ich všetkých zavrel. My sme boli všetci spolužiaci z ročníka. Na kauze Lexa sa stretol celý ročník.

Rozhovory