Zatvorené: Generálny prokurátor politikov v súkromí neprijíma.

Jaromír Čižnár o Ficovi: Stretneme sa, keď sú nejaké spoločenské akcie. Stretneme sa aj pracovne

Generálnym prokurátorom sa stal pred tromi rokmi. Jeho voľbu v parlamente sprevádzala kritika, keďže pred ním zvoleného kandidáta Jozefa Čentéša vtedajší prezident Ivan Gašparovič odmietol vymenovať. V zákulisí ho spájajú so Smerom a s premiérom Robertom Ficom - spolu totiž dreli študentské lavice na právnickej fakulte. Kauzu Bašternák podľa neho špeciálna prokuratúra pod vedením Dušana Kováčika pred dvoma rokmi podcenila. Dnes je už vraj ťažké vyšetriť veci staré niekoľko rokov. O tejto kauze, ale aj o iných, porozprával Jaromír Čižnár.

Prokurátor Vasil Špirko bol obvinený, že zneužil svoje právomoci. Sudca krajského súdu v Bratislave Peter Šamko komentoval uznesenie, ktorým bol Špirko obvinený. Tvrdí, že Špirko nespáchal trestný čin zneužitia právomoci verejného činiteľa. Opozícia tvrdí, že šlo o účelové a vymyslené obvinenie.

Začnem tým, že opozícia tvrdila, že sme si našli dvoch svedkov, ktorí chcú Špirkovi uškodiť. Čo je prvá lož. Pretože sa konalo na základe trestného oznámenia podaného pánom Vargom prostredníctvom jeho advokáta. Boli tam veci, ktoré, ak sa potvrdia, nie sú veľmi v súlade so zákonom. I keď dnešný deň (17. augusta - pozn. red.) prokurátorka Generálnej prokuratúry SR uznesenie v tejto veci v časti týkajúcej sa vznesenia obvinenia zrušila, keďže malo viaceré chyby. Zdôrazňujem však, že trestné stíhanie vo veci naďalej trvá, pretože doposiaľ zdokumentované skutočnosti odôvodňujú podozrenie, že pán prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry GP SR porušil viacero procesných predpisov pri spisovaní konkrétneho úkonu a následne mal vraj v úmysle tento úkon použiť nezákonným spôsobom. Podotýkam, že až po dôslednom preverení týchto skutočností bude vo veci opätovne rozhodnuté.

Čo konkrétne?

To vám nemôžem povedať. Je to stále živá vec.

Súvisí to však s tým, že pán Špirko vraj napísal trestné oznámenie za pána Vargu bez prítomnosti jeho advokáta?

Súvisí to hlavne s tým, že sa tam porušili viaceré predpisy. Keď je pán Špirko taký elitný prokurátor, za akého ho teraz označujú - mimochodom, poznám aj oveľa elitnejších -, tak prečo v inej kauze začal divným spôsobom získavať informácie. Má na to právo, ale to sa musí robiť procesným spôsobom. To sme nemohli nechať tak. Tu keď niekomu dajú punc, že je perzekvovaný, tak je hneď elitný.

Celý rozhovor s Jaromírom Čižnárom si prečítajte v najnovšom vydaní Týždenníka Plus 7 Dní!


VIDEO Plus 7 Dní