Prepustený: Bývalý výkonný riaditeľ štátnej Pôdohospodárskej platobnej agentúry Ľubomír Partika.

Kde je pravda? Partika namočený v škandále: Je to pomsta!

Nahrávku s bývalým riaditeľom PPA Ľubomírom Partikom urobil podnikateľ Štefan Duč. Toho v marci za podvod s dotáciami odsúdil Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici na jedenásť rokov za mrežami a stotisícovú pokutu. Ľubomír Partika o svoj flek v agentúre prišiel.

Čo hovoríte na nahrávku?

Celé je to blbosť. Vôbec som od neho nič nepýtal, vôbec som od neho nič nedostal a vôbec nič nesľúbil. Je to tri a pol roka staré a vôbec to tak nebolo.

Ako to teda bolo?

Je to celá anabáza. Ja som odvtedy vydal dve zamietavé rozhodnutia. Ani sme mu nedovolili odblokovať majetok ani nič. Však keby chcel, mohol to zverejniť pred tromi rokmi, keď si myslel, že to tak bolo. Vôbec to tak nebolo. Celý čas som rozhodoval proti nemu. Tak ako to po správnosti malo byť. Bolo to na odvolaní na ministerstve a rozhodli tak isto a potvrdili rozhodnutie.

Štefan Duč: „Chobotnica úplatkov je obrovská. Lietajú tam mená významných politikov i policajtov,“ tvrdí podnikateľ, ktorý zverejnil nahrávku, v ktorej od neho Partika údajne pýta úplatok. Foto: RUDOLF FELŠÖCI

Ale vysvetlite to video, kde hovoríte s Dučom o percentách.

Ja som aj priznal, že sme sa stretli. Ale vôbec to nebolo tak. Nikto nič nepýtal, nikto nič nedal. On silou-mocou chcel, ako sa zníži tá suma.. Keby som vedel, že to video robí, tak ani tie rozhodnutia nevydávam. Poviem, že som zaujatý a podpíše ich niekto iný, generálny riaditeľ. Bola by to jednoduchá ochrana. Fakticky, tá sekcia pri druhom rozhodnutí už ani nepatrila podo mňa, ja som mal len podpísať tie veci. Dostal som rozhodnutie na stôl a len som ho podpísal. Môžete sa opýtať tých ľudí, či ich niekto ovplyvňoval. Beriem to tak, že som si to zlízol na plnej čiare a aj budem mať problém sa niekde zamestnať.

Kompromitujúca nahrávka. Názor si na ňu vytvorte sami

Čiže tých päť percent ste nepýtali ako províziu?

Nie, však keby to chcel, rovno to vtedy udá, že to tak je. Prečo to neurobil? Prečo tri roky čakal? Len aby sa pomstil.

Nie je podstatnejšie, čo je na tej nahrávke ako dátum, kedy vznikla?

Však dobre, ale treba si potom pozrieť celú tú nahrávku a nie, že sa povytŕhajú veci a dá sa to do nejakého kontextu. Keď si myslel, že to bolo zlé, mohol to dať pred tri a pol rokmi na prokuratúru a všetci by sa tým zaoberali. Jednoducho, teraz bol odsúdený a hľadá všetky možnosti len preto, aby ešte zvrátil to rozhodnutie. A ja sa mu z osobného pohľadu ani nedivím. Každý by hľadal niečo… bohužiaľ, dostal veľa.

Ale musíte priznať, že na tej nahrávke to vyzerá veľmi podozrivo..

Lebo tú nahrávku urobil tak, ako ju urobil. Vysekal tam veci. Len v kuse omieľal o koľko sa to dá znížiť. Pritom som mu povedal: Dokážte, že tie dve veci neboli, že nebol konflikt záujmov a z hľadiska hospodárnosti, čo mu našli, že to tak nebolo. Nech si urobí znalecké posudky. Vykašlal sa aj na to. V rámci správneho konania mohol prísť aj desaťkrát k nám. Vyzvali sme ho, aby doložil dôkazy. Neprišiel ani raz. Pozrite si jeho stanoviská k našim rozhodnutiam. Stále sa oháňal iba tým, že sme možno nedodržali lehoty, že mu to neprišlo na adresu. A silou mocou chcel, aby sa mu to znížilo.

Na videu to vyzerá, akoby ste naznačili, že kontrola u Duča dopadne dobre, keď dá päť percent..

Tam nikdy kontrola nebola. Tam robil kontrolu Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF), nie my.

A nevedeli ste to v OLAF-e zabezpečiť?

Do frasa, na komisii? Kto zabezpečí na komisii, že by išla na kontrolu? Však tam nepoznám ani jedného človeka. Keď išla na kontrolu, ja som vtedy nerobil na “platobke“. Tam ani neboli ľudia za nás. Kto by to zabezpečil? To je blbosť.

Ale hovoríte o piatich percentách a že kontrola dopadne dobre..

Nič nehovorím, ani o kontrolách, ani o piatich percentách.

Na tom zázname to je..

Nie je to takto. Fakt. To bolo o tom, čo chcel on, aby sa znížilo. Ja som mu hovoril, že dobre, keď dokáže, že to je tak, tak sa mu tá suma zníži. Aj OLAF to skončil tak, že to odporúča celé vrátiť, ak Duč nedá žiadne iné dôkazy. Bohužiaľ ich nedal. Ale to bol prípad, ktorý sa dal vyriešiť k jeho spokojnosti len vtedy, keby vyvrátil to, čo nevyvrátil už pri kontrole. Keby dal dôkazy, tak rozhodnutie zmeníme, prečo nie.

Kto stretnutie inicioval?

Bol som na obede s mojim známym a ten ho zavolal. Oni sa aj poznali a asi spolu aj podnikali. Jasné, že keby som vedel, čo je zač, tak by som s ním nikam nešiel. Ale beriem to, že tá vina…

...dávali by ste si pozor na slová?

Nie, ale mohol som ho zavolať k nám do agentúry. Nikto by nevidel, že som bol s ním na obede, lebo to vyznie blbo a každý si myslí, že sme sa niekde stretli a niečo sme kuli.

Ale podstatné je, čo ste hovorili a nie, kde to bolo..

Ale nič som nehovoril. Viem, čo tam bolo. Hovoril som mu, čo všetko by mal urobiť, aby tú sumu skúsil znížiť a on to pozliepal s tým, že som niečo od neho pýtal. Ja som nič nepýtal. Keby tam bola celá nahrávka, tak by ste to videli. Pýtal sa ma, čo za to chcem a ja som mu povedal, že nič nechcem. To tam niekde musí mať. Nech to vyhrabe. Dodnes si pamätám, že to tak bolo, lebo sa ma na to opýtal asi dvakrát. Nech tú nahrávku zverejní celú.

Koľkokrát ste sa s Dučom stretli?

Raz, keď asi urobil tú nahrávku. A potom raz niekde náhodne. Ale to bolo všetko pred troma rokmi. Odvtedy som ho nevidel.

Nedala ministerka Dučovi čiastočne za pravdu tým, že vás prepustila?

Nie, nedala mu za pravdu. Rozhodnutie prišlo na preskúmanie a zamietla ho. No dobre, nastúpilo SNS, vymenili sa všetci ľudia, je to všade bežné. Čo mala urobiť? Bola to otázka času, či by som bol odvolaný teraz alebo o dva týždne. Keď si zoberiete PPA, tak tam nezostal kameň na kameni. Ešte aj vedúci oddelenia poodchádzali. Zažil som odvolávanie možno sedem krát za každého ministra. Jednoducho prídu a všetko si pomenia.

Smer vás nedosadí do nejakej inej funkcie?

Ja nie som taký smerák, že by som bol politicky činný.

Duč hovoril, že chcel o nahrávke hovoriť s Jahnátkom, s Ficom a kontaktoval aj generálnu prokuratúru. Podľa jeho slov to riešiť nechceli.

Mňa sa to ťažko opýtate. Nepoznám nikoho na generálnej prokuratúre. Prečo nedal pred troma rokmi trestné oznámenie, keď si myslí, že to tak bolo. Asi by tá osoba, ktorá tam s nami bola povedala, že to tak nebolo. Neviem, čo mu víri v hlave. Osobne mi ho je ľúto. Nemyslím si, že z hľadiska trestnoprávneho adekvátne ako dopadol. A zvlášť on si myslí, že má pravdu, no nemusí to byť vždy tak. Na druhej strane možno nevyvinul to úsilie, aby dokázal svoju nevinu. Teraz to už robí len z pomsty. Nijako inak to nemôžem vnímať.

Hovorili ste s ministerkou?

Nie. A keď sa to má normálne vyšetriť, prečo by som mal s ňou rozprávať.

Už vás kontaktovala polícia?

Nie, nekontaktovala.

Ani na výsluch vás nezavolali? Nie. On to asi nikde nedal.. Čím skôr by to vyšetrovali, ja budem len rád. Nech si pozrú celú nahrávku. Vtedy budú musieť postupovať podľa faktov. Nech si vyžiadajú aj celý spis a posúdia ako to bolo.


VIDEO Plus 7 Dní