Milovaný a bohatý: Rodina Viktora Orbána vraj patrí medzi päť najbohatších v Maďarsku.

Machiavelli bol popri Orbánovi neschopný hlupák, tvrdí bývalý diplomat

Keby sa dnes Maďarsko uchádzalo o členstvo v Európskej únii, tak by neuspelo, hovorí bývalý maďarský diplomat.

Maďarsko na medzinárodnej scéne čoraz viac pripomína krajinu, ktorá sa vydala cestou k neslobode. Zatiaľ čo Európa zostáva len pri kritických slovách, USA už zakázali šiestim maďarským vysokým vládnym predstaviteľom vstup na svoje územie.

Bývalý maďarský štátny tajomník na ministerstve zahraničných vecí, ktorý tiež pôsobil ako liberálny poslanec a člen Parlamentného zhromaždenia Rady Európy, MÁTYÁS EÖRSI (60) vysvetľuje, prečo maďarský premiér Viktor Orbán ťahá svoju krajinu do autoritárneho východného modelu. Zhovárala sa s ním EVA MIHOČKOVÁ.

Foto: archív

Povedali ste, že sa neobávate o osud Maďarska, pretože Viktor Orbán bude jedného dňa minulosťou. Podľa posledných výsledkov volieb to však tak nevyzerá.

Úprimne, čoraz viac ľudí si myslí, že Orbána nemožno poraziť demokratickým spôsobom. Predovšetkým preto, lebo ovláda médiá a ľudia nemajú objektívne informácie o tom, čo sa naozaj deje. Štátne médiá sú plné vládnej propagandy a podobné je to aj v tých súkromných. Existuje síce pár nezávislých titulov, ale tie nedokážu výraznejšie ovplyvniť verejnú mienku.

Ak je to také vážne, dá sa povedať, že Maďarsko ešte spĺňa demokratické štandardy Európskej únie (EÚ)?

Takto vymedzené demokratické štandardy EÚ vlastne nemá.

Ale má, napríklad kodanské kritériá, čo je úplný základ na vstup do EÚ.

Iste, kodanské kritériá každý spomína, ale málokto si ich aj reálne prečítal. Sú to iba štyri krátke vety o stabilite demokratických inštitúcií, vláde zákona, slobode tlače a podobne. Ale nič z toho nie je vypracované do detailov. Orbán je však mimoriadne bystrý politik a na každý svoj krok vie nájsť oporu v príklade z inej európskej krajiny.

Napríklad vedenie maďarských verejnoprávnych médií určuje vládny Fidész. A keď ho za to kritizujete, povie, že rovnako to predsa funguje aj v britskej BBC. Rozdiel je však v tom, že ten istý systém môže v zahraničí fungovať demokraticky, ale u nás sa zneužíva. EÚ nemá nástroje na ochranu svojich princípov, môže vymáhať len ochranu zákonov.

A mnohé z vecí, ktorými Orbán zneužíva moc, nie sú zakotvené v žiadnej európskej legislatíve. Práve preto to už po počiatočnej kritike vzdala aj Európska komisia.

Ale zakladajúca zmluva o EÚ predsa jasne uvádza princípy demokracie, právneho štátu a slobody tlače. Ak by Európsky súdny dvor rozhodol, že Maďarsko zmluvu porušuje, mohli by nasledovať vážne následky. Kde je problém?

Skutočne neviem, ale obávam sa, že je v tom priveľa politiky. Ak by ste napríklad chceli potrestať Maďarsko pozastavením hlasovacích práv v Európskej rade, museli by to schváliť dve tretiny členských štátov, čo sa nestane.

To môže znamenať, že situácia v Maďarsku nie je až taká vážna, nie?

Môže to tiež znamenať, že nie je pravda, že EÚ je založená na hodnotách. Kodanské kritériá sa vzťahujú len na kandidátske krajiny. Som presvedčený o tom, že keby sa dnes Maďarsko uchádzalo o členstvo v EÚ, neuspelo by. Lenže len čo sa raz krajina dostane dnu, už neexistuje mechanizmus, ako ju dostať von.

Prečo európski lídri a politici chránia Orbánovi chrbát?

Orbánova strana Fidész je jedna z najväčších strán v európskej ľudoveckej frakcii Európskej ľudovej strany (EPP). To znamená moc, pretože veľa pozícií nielen v Európskom parlamente, ale aj v komisii závisí práve od veľkosti a počtu hlasov jednotlivých frakcií.

Veď aj nový predseda Európskej komisie Juncker či predseda Európskej rady Tusk sa dostali na svoje pozície len vďaka tomu, že sú členmi EPP, ktorá ich podporuje. Ak by ľudovci stratili Fidész, prišli by tiež o svoje silné pozície.

Druhá vec je, že stále existuje veľa národných predstaviteľov - v Rumunsku, Bulharsku, možno aj na Slovensku -, ktorým vyhovuje, že v EÚ existuje nejaký premiér, ktorý je na tom s demokraciou ešte horšie ako oni. Pomáha to odvádzať pozornosť od ich vlastných zlyhaní.

Myslíte si aj vy, že Orbána nemožno poraziť demokratickým spôsobom?

Prikloním sa k tomuto názoru, keď sa dostaneme do situácie, že väčšina Maďarov si bude želať jeho odchod, ale nebude to možné. V takej situácii ešte nie sme, jeho popularita je stále značná.

Nie je problém aj v tom, že Orbán nemá na strane zdecimovanej opozície žiadneho adekvátneho súpera?

Určite áno. Všetko by vyzeralo úplne inak, ak by v krajine existovala dôveryhodná a silná opozícia. Ale to je tiež čiastočne následok Orbánovej šikovnej politiky. Vytvoril volebný systém, v ktorom motivoval politické strany, aby zápasili medzi sebou a nespájali sa.

Podľa nových pravidiel totiž každá politická strana, ktorá samostatne kandiduje, dostane pred voľbami štátny príspevok. Nie je to veľa, nejakých päť miliónov forintov (15-tisíc eur). Mali ste vidieť, čo to spôsobilo!

Zrazu sme mali asi dvadsať opozičných strán, ktoré navzájom súperia o voliča a opozícia je tým totálne rozložená. Orbán má plno takýchto cynicky geniálnych nápadov, ako oslabiť opozíciu.

Takže Orbán je ako moderný Machiavelli?

Machiavelli bol neschopný hlupáčik v porovnaní s Orbánom. Jeho taktika je naozaj neuveriteľná a desivá.

Prečítajte si celý rozhovor v aktuálnom vydaní týždenníka Plus 7 DNÍ

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].