Matovič s Ficom na tričku: Šéfa Smeru držia jeho sponzori za...

Vraj je sám sebe hrobárom a v politike už nemá veľa priateľov. Svoje expresívne vyjadrenia obhajuje tým, že ak chce, aby sa to k ľuďom dostalo, musí sa tak vyjadrovať.

Rozhovory

Na rozhovor prišiel vysmiaty a v čiernom tričku s nápisom Fico chráni zlodejov, pre neho už typickým. Nahlas kalkuloval: vraj pravicoví voliči, ktorí chcú voliť Sieť, by mali dať svoje hlasy ohrozenej Sulíkovej Slobode a Solidarite (SaS), aby tak mohla vzniknúť silná pravica. A pokračoval tým, že Fico dovedie Smer do volieb, ale o post premiéra sa už uchádzať nebude.

Všeobecne o politikoch dobrú mienku nemá. „Mnohí prídu do politiky a to im zachutí, zrazu majú pocit, že im aj kľučka vyká a vraví: Dobré ráno, pán poslanec! Na účte im cinkne tritisíc eur bez toho, aby niečo robili. Predtým boli možno aj neschopní, nevedeli sa ani uživiť a zrazu majú takýto plat a do roboty pomaly ani nemusia chodiť,“ myslí si o mnohých poslaneckých kolegoch.

Svoje expresívne vyjadrenia obhajuje tým, že ak chce, aby sa to k ľuďom dostalo, musí sa tak vyjadrovať. „Niekedy treba použiť transparent, niekedy tričko s nápisom a niekedy tvrdé slová ako posratá kompa,“ reaguje šéf strany Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti- NOVA (OĽaNO-NOVA) IGOR MATOVIČ (42), s ktorým sa rozprávala KATARÍNA ŠELESTIAKOVÁ.

Aký máte pocit, keď vás niekto nahráva?

Keď ma niekto nahráva? No, teraz ma nahrávate. (Smiech.) Myslím si, že každý človek, ktorý v politike čestne koná, by mal žiť s tým pocitom, že ho kedykoľvek ktokoľvek môže nahrať, lebo vlastne nič zlé nerobí. Myslím, že je dobré, aby sa ten, kto v politike robí zlé veci, bál, že ho niekto môže nahrať.

Viete, ja nahrávam len so súhlasom druhej strany. Nie je to také eštebácke nahrávať bez ich vedomia?

V súkromnom živote je to čisté eštébé. Ale ak chcete dokázať politikovi nejakú zlodejinu, tak si ani neviem predstaviť, že by ste tomu skorumpovanému politikovi najskôr povedali - Prepáč, Rado, najskôr si zapnem diktafón. (Nahrávkou chcel usvedčiť prezidentského kandidáta Radoslava Procházku z nelegálneho konania - pozn. red.)

To sa jednoducho nedá. Keď chcete niekoho usvedčiť pri páchaní trestného činu, musíte to urobiť tak, aby o tom nevedel. Tak to robí polícia, tak som to urobil ja.

Nie ste policajt, ste politik. Napokon, nemáte pocit, že z toho vyšiel ako víťaz Procházka?

To teda určite nemám. Lebo chváliť sa na bilbordoch a v spotoch, že prináša novú kultúru, nový étos do politiky, a zrazu sa zavrú dvere a on povie: Áno, aj 90 percent môže byť bez dokladov, pri tom množstve nemá na to kto prísť. Tak tam sa prejavuje skutočný charakter. Napokon ho nahrám a dokážem, že chcel platiť časť inzercie bez dokladov.

Ale stále má vysokú dôveru ľudí.

Môže to platiť len u ľudí, ktorí chcú silou-mocou vidieť v ňom modrého Fica a nezaujíma ich, či kradne. Skutočný charakter sa neukáže tým, že si dám bielu košeľu, idem na tlačovku alebo sa odfotím na bilbordy, ale to, ako konáte. V tomto prípade nahrávka dokumentovala jeho konanie, nie jeho slová. Slová sú krásne, jeho skutky sú horšie.

Opakujem, o jeho väčšej dôveryhodnosti hovorí fakt, že Procházka má viac preferencií ako vaše hnutie.

Ak by sme to tak merali, že prieskum verejnej mienky hovorí o tom, kto je čestnejší politik, tak potom najčestnejší politik na Slovensku je Robert Fico.

A myslíte si to?

No nemyslím si to, len tým chcem vyvrátiť názor, že preferencie znamenajú to, kto ako v politike koná.

Ako komunikujete s Procházkom?

Viete, že nijako? Asi pred trištvrte rokom som mu poslal esemesku. Nemal záujem, lepšie povedané, reagoval, že bude so mnou komunikovať len vo štvorici, tak to bolo vybavené.

Pýtam sa aj preto, lebo možno po voľbách budete nútení s ním spolupracovať a vytvoríte takzvaný pravicový zlepenec, ako to nazval premiér.

Všimli ste si, že Fico už nepoužíva názov zlepenec? Zrejme pochopil, že Smer je zlepenec bielych koní a zlodejov, tak možno si vstúpil do svedomia. Teraz hovoril o širokej koalícii, čo som sa dosť čudoval. Ale skočil som vám do otázky.

Vrátim sa k nej. Myslíte si, že Procházka s vami pôjde do koalície?

To podľa mňa závisí od jeho sponzorov. Čo si budú jeho sponzori priať, to sa bude diať.

Vy by ste s ním do koalície išli?

Áno. Aj keď ho ľudsky nemám rád po tom, ako sa zachoval. Politicky si však viem predstaviť spoluprácu, lebo toto treba oddeľovať. Nemám dôvod nerešpektovať, čo si voliči želajú. Ak si voliči Siete želajú, aby Procházka vytvoril alternatívu bez Smeru, tak my tomu budeme otvorení.

A druhý dôvod je ten, že Radoslava Procházku si pred zlodejinami v politike, ak mu budem môcť hľadieť na prsty, trúfam ochrániť. Roberta Fica nie, lebo tam je to hlboko vryté v DNA a tí sponzori ho držia príliš silno na určitých častiach tela. Rada Procházku síce sponzori držia...

Akí sponzori?

Myslím si, že je to také verejné tajomstvo a nebudem o tom rozprávať. Neprišiel som ohovárať Procházku, ale je fakt, že nie je slobodný a každý, kto sa v médiách a v reklame pohybuje, vie, že obrovskú kampaň určite nemôžu zaplatiť z toho, čo vykázali oficiálne, teda 1,8 milióna eur. To je dnes už rádovo aj 5-6 miliónov eur.

Aj Bugár dávnejšie vyhlásil, že s vami do koalície nepôjde.

Povedal, že s nami a so Smerom si to nevie predstaviť. Ale Béla Bugár sa bude musieť de facto rozhodnúť, bude mať takú Sofiinu voľbu, s kým pôjde.

Ale Sofiina voľba spočíva v tom, že jedno rozhodnutie je neprijateľnejšie ako druhé.

Áno, veď o tom to aj je. Pevne verím, že tak ako maďarskí voliči veľakrát cez svojich politických reprezentantov Slovensko zachránili, urobia to aj teraz.

Aj v roku 1998, ak by Maďari nepodporili širokú koalíciu, Mečiara by sme sa nezbavili a dnes sme druhé Bielorusko.

Opäť nám hrozí, že môžeme byť Bielorusko, a verím, že maďarskí voliči vytvoria dosť silný tlak aj na Bélu Bugára a Most-Híd nepôjde do koalície so Smerom.

Neškodíte vašej strane, keď vás iní lídri odmietajú?

Ja som registroval iba vyjadrenie Bélu Bugára.

Takže naozaj veríte, že Procházka by s vami išiel?

Tak ako som povedal, Procházka nie je slobodný a bude robiť len to, čo mu povedia sponzori. A tí sa musia rozhodnúť, či bude tak, ako sa hovorí, že už je dohodnutá vláda Smeru a Siete, alebo pôjdu do vlády s nami, ale v tom prípade nebudú žiadne kšefty, žiadne zlodejčiny.

Ako by ste sa charakterizovali ako obyčajný človek?

Raz mi presvedčený volič Smeru povedal - Čo ste vy za obyčajného človeka? Obyčajní ľudia žijú z ruky do úst. Ja som mu na to povedal, že toto je ten problém, že sme takí zmaterializovaní, že všetko berieme cez peniaze.

Pre mňa je obyčajný človek ten, kto bez ohľadu na to, ako hlboko má do vrecka, sa nikdy nad nikoho nepovyšuje. A to môžeme povedať, že som sa nikdy nad nikoho nepovyšoval. Aj keď nie som chudobný.

No nepatríte medzi chudobných politikov...

Ani som to nikdy neskrýval. V roku 1997 som ako štvrták na vysokej škole dostal nápad, ten som zrealizoval a už od roku 1998 naša firma zamestnávala dvetisíc ľudí. Som na to hrdý, že som 17 rokov podnikal bez akejkoľvek štátnej zákazky, bez eurofondov, bez tendrov a bez kamarátčaftov.

Objavila sa informácia, že J&T Private Equity, ktorá má cyperskú štruktúru, vystavila vašej manželke 10-miliónovú zmenku za dobrý úrok.

Nikdy v živote nemala moja manželka účty v zahraničnej banke. Ani ja som nemal účet v zahraničí. Všetko je na Slovensku, všetko viem zdokumentovať, nehnuteľnosti mám riadne zapísané v katastri, účty v banke. Ak si moja manželka uloží peniaze do bankového produktu na Slovensku, nevidím na tom nič zlé.

Skôr je to dôkaz toho, že tie peniaze sú čisté, zdanené, ničoho sa nebojím a kedykoľvek sa k nim môžem priznať. Netajím, že rok predtým, ako som vstúpil do politiky, naša firma mala čistý zisk vyše 120 miliónov korún. Nikdy som nebol odkázaný ísť do politiky kradnúť, ani som nikdy nič neukradol.

A videli ste ten zverejnený dokument s vašimi bankovými účtami?

Nie, ani nechcem. Ktokoľvek nájde niečo od rodiny Matovičovcov v zahraničí, dávam mu verejný prísľub, že si to môže nechať.

Ale nepopierate, že vaša firma má problémy…

Dnes má naša firma problémy práve preto, že som do politiky vstúpil a že Robert Fico má v rukách absolútnu moc a zneužíva ju aj proti našej firme. Viete predsa, že v auguste v minulom roku policajný prezident vyhlásil, že v našej firme regionPRESS sa podvádza.

Za päť mesiacov, čo nás kontrolovali, však nič nenašli. Ale teraz už policajný prezident, ktorý je figúrkou Roberta Fica, nespraví tlačovku s tým, že sa ospravedlňuje Matovičovi, mojej manželke a našej firme. Ale dosiahli to, čo chceli.

Chcete povedať, že polícia je závislá od vládnej politiky a ututláva kauzy?

Nieže to chcem povedať, to je fakt. A to poviem hocikedy.

Sám ste však obvinili premiéra Fica, že má v Belize tajný účet. Nebolo to dosť amatérsky pripravené?

Bola to moja reakcia na jeho anonymné obvinenie na moju firmu. Voči mne robil takúto raziu, lebo sa ma potrebuje zbaviť. Som jediný politik, ktorý priamo hovorí, že Fico je zlodej.

Chcel som tým poukázať na absurdnosť, že tak konal na základe anonymného udania. Zvolal som teda tlačovku, že aj ja som dostal anonym, že Fico má na bieleho koňa účet takmer na 700 miliónov dolárov. Upozornil som, že je to anonym a že to nemusí byť pravdivé a chcel som vidieť, aké je to Ficovi príjemné, keď on cez svojich poskokov poukazuje na mňa.

Ale sľúbili ste, že zoženiete doklady a že nemáte problém odstúpiť z postu poslanca, ak sa nedokáže pravda.

Robert Fico na to reagoval na srdcervúcej tlačovke s pani Svetlanou, ktorej nebolo dovolené povedať ani slovo a podľa výrazu tváre jej bolo veľmi nepríjemné, že musí kryť zlodeja Roberta Fica, ktorého mala vedľa seba.

Povedal, že z toho, čo povedal Matovič, nie je ani promile pravdy. Robert Fico si síce vybavil potvrdenie, že tam nemá firmu na svoje meno, ale ja som hovoril o bielom koňovi a schránkovej firme, to je „nebe a dudy“, ja o jablkách, on o hruškách. Bohužiaľ, mnohým ľuďom to stačí.

A nemáte z toho celého pocit, že ste len zbytočne stratili preferencie aj dôveryhodnosť?

Možno áno, z mojej strany to bol však akt zúfalstva. Poukázal som na to, akým spôsobom Robert Fico zneužíva moc. Aj to, aké nebezpečné je zverejňovať anonymy ako bohorovnú pravdu. Niektorí ľudia to možno nepochopili, čo sa mohlo prejaviť aj na preferenciách.

Asi áno, keď v rebríčku Najhoršie konajúcich politikov za rok 2015 ste skončili prvý! A Fico druhý.

Tieto rebríčky ma veľmi tešia, lebo pred voľbami sa pretrhlo sito s agentúrami, o ktorých nikto dosiaľ nepočul, a zverejňujú pofidérne prieskumy. No nie je na hanbu, ak si politické strany založia vlastné agentúry?

Možno je to lacnejšie, ako podplácať tie staré.

Zrejme áno. Ale je to vytváranie bubliny. Verím tomu, že ľudia sa zodpovedne rozhodnú a budú mať na výber. Zdá sa, že je veľký, ale bude jednoduchý.

Buď budú voliť biele kone v Smere, tých je tam 150, alebo v Sieti bieleho koňa Procházku a Hrnčiara, alebo budú voliť biele vrany (ľudí, ktorí poukážu na korupciu - pozn. red.) u nás. Ste ako neriadená strela, vaše obvinenia sú dosť tvrdé a na všetky strany.

Máte v politike ešte nejakých priateľov?

Všetci rozprávajú o spolupráci a nikto nekoná. Jedine ja som ponúkol ruku Lipšicovi a strane NOVA. Všetci ostatní o tom len hovoria, my jediní konáme. Ak hovoria, že my sme nekonštruktívni a s nami sa nedá spolupracovať, tak ja vravím, že s nami sa nedá páchať zlodejčina, ale na všetkom ostatnom sa dohodneme.

Ako odpovedal Matovič na otázky pre všetkých lídrov politických strán? Prečítate si v aktuálnom vydaní PLUS 7 DNÍ.

Rozhovory