Ľudí každoročne pribúda: Filmový festival v Trenčianskych Tepliciach je lákadlom pre tisícky návštevníkov.

Na film v papučiach? Festival v Trenčianskych Tepliciach chystá vtipné novinky

Rozhovory

„Nebudeme sa hrať na niečo, na čo nebudeme mať,“ hovorí o druhom ročníku staronového filmového festivalu primátor Trenčianskych Teplíc.

Minulý rok zažil medzinárodný filmový festival v Trenčianskych Tepliciach zásadný reštart. Partia okolo pôvodného podujatia Artfilm sa - tak trochu aj pre žabomyšie vojny, ako to už na Slovensku býva - rozhodla presťahovať ho do Košíc a známe kúpeľné mesto, kde sa filmoví fajnšmekri stretávali už dvadsaťtri rokov, v lete takmer zostalo nasucho.

Nakoniec sa to nestalo a štvortisícové mesto sa koncom júna opäť rozrástlo o tisícky festivalových obyvateľov. Medzinárodný filmový festival Trenčianske Teplice sa nestal jednorazovou akciou.

Sedem najočakávanejších filmov roku 2017: Pozrite sa, čo chcú fanúšikovia

MARTINA SKÚPA sa zhovárala o novom ročníku - bude sa konať 23. - 26. júna -, ale aj o tých minulých s primátorom Trenčianskych Teplíc ŠTEFANOM ŠKULTÉTYM (42).

Keď to vlani vyzeralo, že Trenčianske Teplice o festival prídu, povedali ste, že mesto si bez neho neviete predstavť. Prečo vlastne, veď existovalo aj pred ním.

Iste, každý pozná Trenčianske Teplice najmä vďaka liečivým prameňom. Lenže vďaka festivalu sme získali ďalší rozmer, ľudia si začali spájať naše mesto s kultúrou, a to kultúrou na vysokej úrovni. Skvelé to je aj preto, že práve festival tohto druhu prináša do mesta iný typ návštevníkov, než sem chodia po zvyšok sezóny. Je to teda ďalšia možnosť, ako mesto ešte väčšmi spropagovať a „predať“.

Primátor a osobnosti filmového sveta: Trenčianske Teplice vždy hostili známe tváre - zhora Claudia Cardinale, Ben Kingsley a Josef Abrhám.
Primátor a osobnosti filmového sveta: Trenčianske Teplice vždy hostili známe tváre - zhora Claudia Cardinale, Ben Kingsley a Josef Abrhám.
MESTO TRENČIANSKE TEPLICE

Zlé jazyky však občas tvrdia, že Teplice sú pre medzinárodný filmový festival príliš malé. Čo si o tom myslíte vy?

Vždy je to otázka pohľadu. Keď budete chcieť kritizovať a hľadať nedostatky, vždy ich nájdete. Malé? No možno, ale na druhej strane veľké mesto s rozsiahlou infraštruktúrou zasa nikdy nevytvorí rodinnú atmosféru, kde sa každý s každým vďaka krátkym vzdialenostiam môže stretnúť za pár minút. Takáto atmosféra, ktorú majú práve Teplice, vo veľkých mestách, skrátka, zanikne. A potom, existuje veľa príkladov zo zahraničia, kde relatívne malé mestá dokážu zorganizovať úspešné podujatia alebo festivaly. Vždy je to len vec reálnych cieľov a očakávaní.

Smutný koniec Bondovho dievčaťa: Z krásky je bezdomovkyňa

Festival v Trenčianskych Tepliciach je známy aj tým, že svoje hviezdy neťahá na večerky pre VIP hostí, ale nechá ich chodiť medzi ľudí - asi práve pre ten obmedzený priestor. Ktorá celebrita vás najviac potešila?

Za posledných desať rokov som sa stretol a zhováral so všetkými - vďaka svojej funkcii. (Smiech.) Žartujem. Na moje prekvapenie mnohí z nich pôsobili veľmi skromne až placho. Pre mňa osobne bolo veľkým zážitkom stretnutie s Jeremym Ironsom alebo so Gérardom Depardieuom. Ten sa dokonca živo zaujímal o moje politické názory ohľadne vývoja v Európe a vo svete. Škoda, že sa za posledné roky dosť zmenil. Príjemné bolo aj stretnutie s dnes už nebohým Omarom Sharifom. Bol v Tepliciach v roku 2008, otváral vtedy novú pešiu zónu. Bol veľmi prekvapený, keď v Tepliciach uvidel a potom aj navštívil kultúrnu pamiatku, turecké kúpele Hammam, keďže architektúra tejto stavby vznikla práve v jeho rodnom Egypte. A či mám nejaké tajné želanie, koho by som tu rád videl? Viete, že ani nie? Teším sa každej osobnosti, ktorá k nám príde a je tu spokojná.

Štefan Škultéty a Jeremy Irons: Stretnutie s ním bolo pre mňa veľkým zážitkom, hovorí primátor.
Štefan Škultéty a Jeremy Irons: Stretnutie s ním bolo pre mňa veľkým zážitkom, hovorí primátor.
MESTO TRENČIANSKE TEPLICE

Mimochodom, ako na festival reagujú Tepličania? Nerozčuľuje ich, že sa im do mesta naťahá kopa cudzích ľudí, ktorí sú často asi aj hluční, keďže väčšinou ide o mladých?

(Smiech.) Ja dúfam... viem, že nie. Mesto je svojím zameraním predurčené prijímať návštevníkov. A hoci počas festivalu je to čiastočne iná klientela, nikdy sa nikto nesťažoval. Práve naopak. Čím viac ich tu je, tým lepšie. Vnímame to ako prínos pre mesto, pre miestnych podnikateľov, zamestnanosť a celkový rozvoj cestovného ruchu. A potom - je to predsa kultúrny festival, takže ľudia, ktorí sem prídu, sa tak aj správajú.

Chodí ich dosť. Máte ich vôbec kde ubytovať? Napríklad v Karlových Varoch je s tým problém.

Myslím, že v tomto vieme uspokojiť každého. V meste je viac ako dvetisíc lôžok - od ubytovania v súkromí cez malé penzióny až po veľké kúpeľné domy, respektíve štvorhviezdičkové hotely, pre toho, kto chce luxus. Pre mladých a študentov je zasa možnosť prespať v areáli s telocvičňami alebo si priamo postaviť stan. Musím však dodať, že sa treba poponáhľať s rezerváciami.

Vlani sa pri príležitosti staronového festivalu opäť otvorilo kúpalisko Zelená žaba. Otvoríte niečo aj tento rok?

Zelená žaba bola po otvorení opäť súčasťou staronového festivalu a bolo to viac ako symbolické - niečo ako návrat ku koreňom. Žiaľ, tento rok už takéto prekvapenie nebudeme mať, ale môžem prezradiť, že sa plánuje veľká prestavba a modernizácia jedného z hlavných centier festivalu, historického objektu Kursalon. Takže jeden z budúcich ročníkov bude určte spojený s jeho novootvorením! (Smiech.)

TOP 7 videí, po ktorých vzhliadnutí si poviete: Som hrdý Slovák!

Bývalí organizátori festivalu sa sťažovali, že v Tepliciach sú nedostatočné premietacie kapacity. Zmenilo sa to? Alebo ste to vyriešili inak, kreatívne?

Fakt je, že počet premietacích sál je otázka financií. Momentálne vyskakujeme do takej výšky, ako nám dovolia finančné možnosti. Premietame štyri dni a na tento počet je podľa mňa kapacita priemietacích sál dostatočná. Rozhodne sa nebudeme hrať na niečo, na čo nebudeme mať.

Bude sa teda premietať aj v netradičných priestoroch? Vlani to bolo, tuším, v parku...

Máte pravdu, premietania v parku boli veľmi obľúbené, rovnako na spomínanom legendárnom kúpalisku Zelená žaba. Tento rok budeme premietať napríklad v kúpeľnom hoteli Pax - v papučiach zbehnete z izby a pozeráte kvalitný film! (Smiech.)

Človek by predpokladal, že za tie roky už festival musí ísť samospádom. Alebo nie?

Určite, niektoré veci už máte zažité, viete, čo a ako. S kým treba hovoriť, koho kontaktovať, Ale, samozrejme, vždy vás ešte niečo prekvapí, niečo na vás vyskočí na poslednú chvíľu. Adrenalín je každý rok.

A čo vám robí najväčšie vrásky na čele?

Na jednej strane sú to financie a ich manažment. Ale to vám asi povie každý, kto organizuje takéto podujatie. Tento rok nám významne pomohla dotácia z Audiovizuálneho fondu, za čo ďakujeme. No a potom je to zabezpečenie osobností a ich účasť na festivale - to nás necháva v napätí nielen pred festivalom, ale aj počas neho. V podstate by sa dalo povedať, že si vydýchneme až potom, keď nasadnú do lietadla.

Jedna vec sú akcie, ktoré organizuje festival. A čo mesto, chystá na tento čas tiež niečo špeciálne?

Isteže! Súčasťou festivalu budú sprievodné podujatia, ktoré organizujeme s miestnymi podnikateľmi a občianskym združením pod názvom Art in Park, keďže sa budú odohrávať v kúpeľnom parku. Je to svojím spôsobom jedinečný koncept umeleckých projekcií a výtvarných inštalácií v prostredí parku umiestnených práve počas festivalu. Centrom diania bude veľkorozmerný stan, ktorý bude priestorom na hudobné projekcie. Nebude chýbať štýlová chillout zóna s jedlom a nápojmi.