Peter Guldan: Darinku Rolincovú poznal veľmi dobre, Daru Rolins nie a ani nechce.

Objaviteľ populárnej speváčky Guldan: S Darinkou Rolincovou ma podrazili!

„Starali sme sa o ňu, vodili ju po koncertoch a zrazu počujem Zvonky štěstí! To bola rana nožom, veľký podraz,“ hovorí objaviteľ Dary Rolins Peter Guldan.

Jubilant PETER GULDAN (70) hral najskôr v desiatkach filmov. Najväčšiu slávu mu priniesla až textárska tvorba. Na svetlo sveta vytiahol sedemročnú Darinku Rolincovú. Zložil texty jej hitov ako Mama, prečo, Až raz budem učiteľkou, Vtedy sú Vianoce, Arabela, Školská láska či Cesta do rozprávky. O neslávnom konci s Rolincovou sa so známym textárom a scenáristom rozprával KAROL BUSTIN.

Oslávili ste 70. narodeniny. Ako sa cítite?

Ako sedemdesiatnik. Už veľmi nie je čo oslavovať.

Takmer šesťdesiat rokov ste prežili v rozhlase, v televízii či vo filme.

Prvý zvukový záznam so mnou urobil môj otec, ktorý bol zvukový majster. Volalo sa to „pirálka“, vyzeralo to ako platňa, krútilo sa to omnoho väčšou rýchlosťou a ihla išla od stredu na kraj. Otec ma zobral do rozhlasu, kde chceli, aby im Petríček zaspieval. Tá nahrávka existuje. Keďže mama bola často chorá, otec ma brával so sebou do práce.

Hlavná postava: Peter Guldan si zahral aj vo filme Vrchárska balada.
Hlavná postava: Peter Guldan si zahral aj vo filme Vrchárska balada.
Foto: Archív

Hlavná postava: Peter Guldan si zahral aj vo filme Vrchárska balada.FOTO: Archív

Stretávali ste tam zrejme kadekoho.

Vyrastal som v lone pána Budského, pána Bagara, pani Meličkovej, pani Bálintovej. Túlal som sa po chodbách, chodil som z réžie do réžie. Až pani Bauerová otcovi povedala: „Daj ho aspoň do komparzu.“ Tak ma dali do komparzu, potom do detskej dramatickej družiny. Kolibáci nemali „svoje“ deti, tak si brali tie rozhlasové. Prvý film, v ktorom som účinkoval, sa volal Štyridsaťštyri a režíroval ho majster Paľo Bielik. A keď prišla telka, mnohí rozhlasoví režiséri tam išli a brali si svoje deti. Vysielal som naživo zo štúdia, ktoré malo päť krát päť metrov. Ako prvú som robil rozprávku Škriatok zo zlatej priadky. Od malička som si nevedel predstaviť, že by som robil niečo iné ako režiséra alebo herca.

Ako ste sa dostali k textom?

V čase, keď som vyrastal, začalo fičať pražské divadlo Semafor - Šlitr, Suchý. Na amatérskej úrovni som sa snažil založiť vlastné divadlo, začal som písať texty pesničiek. Raz som išiel k pánovi Alimu Brezovskému niečo vybaviť a nesmelo mu hovorím: „Pán Brezovský, píšem aj pesničky.“ On mi dal do ruky gitaru a povedal: „Zahraj niečo.“ A potom povedal: „Veď ty to môžeš robiť absolútne profesionálne.“ Potom nastala veľká spolupráca s Vladom Valovičom. Jednu vec pre Evu Mázikovú som textoval v rozhlase na treťom poschodí, nosili jej to po veršoch dolu a ona nahrávala. A potom prišli ostatné veci.

Svätá trojica: Rozhlasové Variácie moderoval Guldan striedavo so Stanom Štepkom a Milanom Markovičom.
Svätá trojica: Rozhlasové Variácie moderoval Guldan striedavo so Stanom Štepkom a Milanom Markovičom.
Foto: Archív

Svätá trojica: Rozhlasové variácie moderoval Guldan striedavo so Stanom Štepkom a Milanom Markovičom.FOTO: Archív

Darinka Rolincová?

Áno. Mám jedno také heslo: Darinku Rolincovú poznám veľmi dobre. Daru Rolins nepoznám. Ani nechcem.

Ako ste sa k nej dostali?

Pracoval som už v rozhlase ako moderátor relácie Variácie a v tom období som mal neuveriteľne veľa roboty. Chodili za mnou rôzni ľudia, že majú nejaký talent, objav. A keďže nebol na nič čas, tak som sa ich snažil vždy slušne vypoklonkovať z dverí. A jedného dňa prišiel chalan a s maďarským prízvukom hovorí: „Pán Guldan, ja sa volám Kovács a mám velikánsky objav. Prosím vás, má len sedem rokov, vypočujte.“ Nedalo mi to a večer som si to doma pustil. Počúvam, kto toto, preboha, je? Marika Gombitová? Veď to je jeden vyzretý, fantastický profihlas! Do rána som otextoval Cestu do rozprávky, ktorá sa stala v momente hitom, a vzápätí sme začali s Petrom Hanzelym, Alim Brezovským a Tomášom Janovicom pripravovať dlhohrajúcu platňu.

O Darinku ste sa teda celkovo starali.

Bola to krásna etapa života. Prvýkrát sme ju vysotili na javisko pri Štrkoveckom jazere so skupinou YPS a s nejakými piatimi vecami, ktoré už boli pripravené na platňu. Prišiel obrovský potlesk. A s Alim Beladičom, ktorý sa na tom tiež podieľal, sme si kúpili fľašku borovičky a pekne sme sa namazali. Boli sme jej manažéri, my sme sa o ňu starali, vodili ju po koncertoch a zrazu…

… sa to zlomilo.

Zrazu sa stala tá záležitosť s Gottom za naším chrbtom. Čo by mi normálne nebolo prekážalo, keby to nebolo za chrbtom. Idem po chodbe rozhlasu a počujem Zvonky štěstí! Nešlo o samoľúbosť, to bola rana nožom.

Zvonky štěstí: Keď sa o pesničke Guldan dozvedel, skoro spadol z nôh.
Zvonky štěstí: Keď sa o pesničke Guldan dozvedel, skoro spadol z nôh.
Foto: Archív

Zvonky štěstí: Keď sa o pesnička Guldan dozvedel, skoro spadol z nôh.FOTO: Archív

Kto to spôsobil?

Išlo to cez jednu rozhlasovú redaktorku, ktorá mala nejaké styky v Prahe. No ja som po tom ani nepátral.

Brali ste to ako podraz?

Ako veľký podraz. Naozaj veľký. Lebo to sa dalo zladiť, keby sme sa rozumne dohodli. Dokonca mi raz telefonoval pán Štaidl, či sa nechcem dať do ich tímu. Načo som mu povedal: „Ako sa pozriem do očí Peťovi Hanzelymu? Ako sa pozriem do očí Alimu Brezovskému? Ako sa pozriem do očí Tomášovi Janovicovi?“ Odmietol som to.

Peter Hanzely, ktorý pre Daru skladal hudbu, povedal, že ju neskôr, citujem, „dodrbal“ Štaidl.

Je to pravda. Zoberme si, kam to spelo. Naspievala Zvonky štěstí a čo je odvtedy? Autogramiády, poroty, prešli nejaké dve-tri skladby v slovenčine, koniec. Podľa mňa vybočila z cesty, na ktorú sa mala dať. Ale je to jej vec.

Mohlo to bez vás dopadnúť inak?

Oni si nevedeli prekliesniť cestu, nepoznali ľudí. Darinka chodila k hlasovému pedagógovi Tugendliebovi, kde ju ten Kovács počul cez dvere. Naraz z nich vyšlo jedno malé škvŕňa. Inak by sa na scénu dostala o päť-desať rokov, ak vôbec. Bohvie, ako by vývoj išiel. Ale želám jej krásny a dlhý život.

Potom ste boli ešte v kontakte?

Nie. Raz som bol na nejakej akcii, kde spievala. Keď ma zbadala, tak sa zdalo, akoby ma na dobrý kilometer obišla.

Darinka Rolincová: Svojho objaviteľa už dnes nepozná.
Darinka Rolincová: Svojho objaviteľa už dnes nepozná.
Foto: Martin Domok

Darinka Rolincová: Svojho objaviteľa už dnes nepozná.FOTO: Martin Domok

Peter Guldan do histórie vošiel aj tým, že vytvoril kultovú Bambuľku. Viac o jej vzniku aj nových pokračovaniach sa dočítate v pokračovaní rozhovoru už zajtra na webe PLUS 7 DNÍ.


VIDEO Plus 7 Dní