Andrej Kiska: Nedôvera ľudí v súdnictvo je symbolom, že ľudia prestali veriť v štát a spravodlivosť.

Rozhovor s Andrejom Kiskom: Koho si vezme so sebou do paláca?

Nový prezident sa chystá, že niektorým politikom bude klásť nepríjemné otázky. Prečo neodporúčal sudcom voliť Harabina na post šéfa Najvyššieho súdu?

Na prvú zahraničnú návštevu ako prezident pôjde v júli tradične do Prahy, kde sa stretne s Milošom Zemanom. „Druhý deň po inaugurácii síce budem v Budapešti na zasadnutí krajín V4, ale nebude to prvá oficiálna návšteva prezidenta,“ tvrdí.

Manželku s malými deťmi nechá v Poprade a on bude bývať v prenajatom dome v Ivanke pri Dunaji. „Nemusíte sa báť. Budem aktívny prezident na plný úväzok,“ dodáva.

S prezidentom na čakačke ANDREJOM KISKOM (51) sa zhováral LUKÁŠ MILAN.

Vo výťahu cestou do kancelárie Dobrého anjela je reklama na cestovnú kanceláriu KiskaTravel. Tá tiež patrí vám?

Nie. Švagrinej, bratovej manželke. Ale popravde, cestovná kancelária bola úplne prvý podnik po revolúcii, ktorý som s otcom ešte pred odchodom do Ameriky založil. Snažili sme sa do Popradu a Tatier dostať zahraničných turistov. Tí boli mimoriadne prekvapení, aké pekné a lacné chaty tu máme.

Švagriná môže byť spokojná. Má výborné meno pre cestovku...

To nikdy neviete. Možno to nebude až také dobré...

Prečo? Očakávate, že meno Kiska nebude mať dobrý cveng?

Nie. Ale neviem, či meno Kiska pomôže cestovke. Často sa stáva, že ak niečo vyzerá dobre, tak sa to vyvinie úplne inak. Alebo naopak. Na začiatku je to beznádejné a aký dobrý koniec to má.

Zatiaľ to pre vás vyzerá dobre, nie? Už ste sa prebrali z opojenia?

Už dávno.

Čo také robí čakajúci prezident? Pripravuje sa?

So svojím tímom a špičkovými odborníkmi sedíme a rozoberáme prvé dôležité veci. Čakajú nás tri kľúčové záležitosti. Voľba predsedu Najvyššieho súdu, zmena ústavy a voľba ústavných sudcov, čo sú v podstate kľúčové otázky pre chod krajiny. S odborníkmi rozoberáme všetky alternatívy.

Na čo sa pripravujete? Či to podpíšete, alebo nepodpíšete?

Toto by som nechcel komentovať. Nepovažujem za správne vyjadrovať sa teraz, keď nevieme, ako sa budú veci vyvíjať, čo budem a čo nebudem robiť. Ani odkazovať cez médiá niekomu, čo by mal a čo by nemal robiť.

No dobre, ale na druhej strane ste vyzvali Súdnu radu, respektíve sudcov, aby pri voľbe predsedu Najvyššieho súdu volili zmenu. Teda nepodporili Štefana Harabina na jeho mieste. Prečo?

Súdnictvo je pokrivené. Ľudia absolútne nedôverujú súdom, že rozhodnú objektívne a správne. Takmer sedemdesiat percent ľudí neverí súdom. To je otrasné. Jeden advokát mi povedal: Mňa až tak netrápi, že ľudia, ktorí majú sedieť v base, tam nesedia, ale za strašné považujem, že poctivý človek príde o majetok len preto, že súd nerozhodol objektívne. To je priam neuveriteľné. Že sa vám niečo stane a nedovoláte sa spravodlivosti.

Súdnictvo vplýva aj na zbytočne vysokú nezamestnanosť. Pre nevymožiteľnosť práva sem odmietajú prichádzať zahraničné firmy, s problémami fungujú domáce. Sudcovia sami v prvom rade musia pomôcť zmeniť jestvujúci stav. A o tom bol môj apel.

Výmena jedného človeka predsa nezmení celý justičný systém.

Súdnictvo musí byť nezávislé od politickej moci. Chápem, že meniť ho je mimoriadne komplikované. V každom prípade ako prezident vidím priestor na zmenu napríklad už pri výbere sudcov a ich menovaní. Skončiť by mali princípy rodinkárstva. Všetci - vláda, parlament, prezident, sudcovia - si musia uvedomiť, v akom stave súdnictvo máme a že je to symbol nedôvery ľudí v štát. A každý vrátane čestných sudcov musí priložiť ruku k dielu.

Rozhodnutie Ústavného súdu v prípade Čentéš umožnilo prezidentovi nevymenovať funkcionára, hoci predtým sa to považovalo skôr za formalitu. Rozoberáte aj možnosť, že nevymenujete zvoleného predsedu Najvyššieho súdu?

Je pravda, že rozhodnutím Ústavného súdu sa rozšírili právomoci prezidenta za dovtedy považovanú hranicu. Pracujeme s každou z alternatív.

Spomínali ste odborníkov. Už viete, aký budete mať tím?

Účasť prisľúbilo sedem špičkových a odborne zdatných ľudí, ktorí so mnou prídu do Prezidentského paláca.

Takže sedem statočných a Kiska? (Smiech.)

Aj tak sa to dá povedať.

Celý rozhovor s Andrejom Kiskom si prečítate v aktuálnom čísle týždenníka Plus 7 DNÍ


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní