Martin Fedor: SDKÚ sa nikdy nemôže úplne odstrihnúť od minulosti spojenej s Dzurindovou érou.

Rozhovor s Martinom Fedorom: Chce byť novým šéfom SDKÚ?

SDKÚ potrebuje vymeniť predsedu, ale zatiaľ nemá nikoho lepšieho, hovorí Martin Fedor.

Odchod Mikuláša Dzurindu a Ivana Mikloša z SDKÚ-DS začiatkom júna vyvolal dojem, ako keď potápajúcu sa loď opúšťa už aj dlhoročný kapitán. Svoj krok obaja politici zdôvodnili nespokojnosťou s vývojom strany a neustálymi spormi, do ktorých už nechcú byť vťahovaní.

Predseda SDKÚ Pavol Frešo vzápätí zvolal mimoriadny kongres na 28. júna, kde zrejme príde o funkciu. Mnoho straníkov pripisuje vinu za zlú situáciu práve jemu a volajú po jeho odchode.

Podpredseda SDKÚ-DS MARTIN FEDOR (40) však zároveň dodáva, že zatiaľ nemajú iného silného lídra, ktorý by dokázal vytiahnuť stranu späť na výslnie. Personálne zmeny sú však nevyhnutné. Zhovárala sa s ním EVA MIHOČKOVÁ.

Žije ešte SDKÚ?

Samozrejme, že áno, aj keď nemôžeme pochybovať o tom, že nielen SDKÚ-DS, ale celá pravica je roztrieštená ako nikdy. Akoby ešte stále doznievala trauma z pádu Radičovej vlády. Veľmi ma mrzí, že hoci máme jednofarebnú vládu Smeru, pravica akoby nedokázala ponúknuť žiadnu alternatívu, keďže medzi jej predstaviteľmi prevládajú hlboké animozity.

Budete sa uchádzať o predsednícky post v SDKÚ, aby ste sa pokúsili zmeniť to?

SDKÚ ako aj celá pravica sú v dezolátnom, až kritickom stave. Naša strana potrebuje zásadné zmeny vo fungovaní, aby sme sa mohli pokúsiť o reštart. Zmeny musia prísť veľmi skoro a vo všetkých oblastiach - v organizácii strany, v jej fungovaní, komunikácii a tiež v personálnych otázkach. O týždeň máme kongres, kde budeme hovoriť aj o personálnych zmenách.

Som presvedčený, že musíme do politiky vtiahnuť viac mladých, šikovných ľudí.

Budete sa uchádzať o predsednícky post?

V tomto okamihu som rozhodnutý, že nie, pretože to celé nie je len o výmene jedného človeka. SDKÚ bola dlhodobo nositeľom modernizačných zmien a aby sme sa ním opäť stali, potrebujeme viac, ako len vymeniť jednu osobu za inú. Dá sa urobiť reštart strany bez toho, aby nastala zmena na poste predsedu?

O tom sa musíme ešte poradiť. Osobne som presvedčený, že bez zásadných personálnych zmien to možné nie je.

Aj na poste predsedu?

Zmeny musia nastať na všetkých vrcholových postoch vrátane predsedu. Ako konkrétne to urobíme, je stále predmetom diskusie v strane a nerád by som predbiehal. Najprv si totiž musíme povedať, či máme lepšiu alternatívu. Ak chceme vymeniť predsedu, musíme vedieť, či máme niekoho lepšieho.

Naznačujete, že s Frešom nie je spokojnosť a treba ho vymeniť, ale nie je kým?

Jasne hovorím, že vládne nespokojnosť s fungovaním strany. Predpokladám zásadné zmeny vo fungovaní, musíme sa vedieť vyjadrovať k problémom, ktoré politický život prináša. Nemôžeme len reagovať na nastolené otázky, ale aj udávať vlastné témy a určovať tempo. To sa nám zatiaľ nedarí.

Nie je to tak, že nikto sa na predsednícke kreslo veľmi nehrnie, pretože si uvedomuje, že je to zlé a vytiahnuť stranu späť hore bude veľmi ťažké?

Môžem vás ubezpečiť, že v SDKÚ je viacero ambicióznych ľudí. Musíme to vnímať v kontexte. Momentálne je na scéne viac pravicových strán, ktorých preferencie sa pohybujú pod desiatimi percentami. Neverím na spasiteľa a lídra pravice. Skôr verím v integrátora, racionálneho človeka, ktorý dokáže spájať jednotlivé prúdy slovenskej pravice.

Vidíte ho okolo seba?

V súčasnosti, žiaľ, nie. Ale nevyhnutne potrebujeme, aby pravicoví predstavitelia našli v sebe aspoň kúsok pudu sebazáchovy a začali hľadať nejakú formu spolupráce, ktorá by nás vyviedla z tohto chaosu.

Prečo sa vy osobne nechcete uchádzať o predsednícky post v SDKÚ?

Je to v osobnom presvedčení, čo človek chce v živote robiť, aké má ambície. Ja som človek exekutívy, veľmi rád budem pri výkonných veciach, môžem byť členom tímu, ktorý bude nastoľovať programové priority, čo bude v budúcnosti veľká téma.

Som presvedčený, že postupne sa vyprázdni politika populizmu a marketingových hier, čo momentálne sledujeme na politickej scéne. Ľudia musia začať vnímať, že ich problémy sa neriešia takýmito gestami. Začnú žiadať normálnu, racionálnu politiku.

Dokázala ju SDKÚ ľuďom ponúknuť za posledné dva roky?

Pravda je, že nám stále chýba jednoznačná agenda smerom k voličovi, čo považujem za náš najväčší problém. Ľudia chcú vidieť, že politická strana tu nie je pre samotných politikov, ale pre verejný záujem.

Prečo ste agendu voličovi neponúkli, keď tvrdíte, že SDKÚ bola vždy nositeľom práve programových hodnôt? Je to tým, že trávite priveľa času vnútornými spormi?

Skôr nám chýba koordinácia a jednoznačné vytýčenie priorít.

Teda to, čo by mal robiť predseda?

V niektorých sektoroch máme kvalitne spracovaný program. Minimálne si trúfam povedať, že v oblasti bezpečnosti nemá žiadna iná strana tak kvalitne spracovaný koncept. Musíme však mať priority, bez toho to nejde.

Celý rozhovor nájdete v aktuálnom čísle týždenníka Plus 7 DNÍ


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní