Vianoce: Sú aj pre hlavu štátu rodinný sviatok.

Rozhovor s prezidentom Andrejom Kiskom: Toto prezradil na pápeža

Týždenník PLUS 7 DNÍ vyspovedal prezidenta SR Andreja Kisku. Ako bude hlava štátu tráviť Vianoce?

Za rok a pol v kresle hlavy štátu nám hanbu neurobil. Práve naopak, susedia Česi ho často velebia a porovnávajú s jeho viac kritizovaným kolegom Milošom Zemanom. A hoci sa vyjadril, že nemá záujem o konflikt s vládou premiéra Fica, svoje názory na mnohé kauzy či utečeneckú krízu nielen otvorene prezentuje, ale vie ich aj obhájiť.

Súkromie si maximálne stráži, zvykli sme si, že manželka mu nerobí garde na pracovných cestách, aj na to, že víkendy sa snaží venovať rodine v Poprade. S ANDREJOM KISKOM (52), občianskym kandidátom, štvrtým slovenským prezidentom, filantropom, podnikateľom, ale aj hlavným veliteľom ozbrojených síl, ktorý sa priznal, že nedokáže zabiť ani kapra, sa rozprávala KATARÍNA ŠELESTIAKOVÁ.

Dostali ste mandát zdola. Vyše 1,3 milióna ľudí vám dalo dôveru. Ako sa ráno vstáva s týmto pocitom?

Je to zodpovednosť. Tlak, ktorý človeka motivuje, nedovolí mu vydýchnuť a núti ho dumať, čo ďalej. Ľudia totiž nielen dôverujú, ale majú aj očakávania. Človek si ich kladie aj sám a to je silný motivujúci faktor.

Veľmi sa vám zmenil život?

Vždy som bol naučený tvrdo pracovať, či ako zamestnávateľ, podnikateľ, alebo v charite. V tom zásadná zmena nie je. No veľkou zmenou je strata súkromia. Keď dnes niekam prídem, ľudia sa chcú porozprávať, fotiť… Veľmi sa z toho teším, ale ak som práve so svojimi deťmi, musia čakať, kým si so mnou každý urobí fotografiu.

Zásadná zmena je tiež v tom, že rodina zostala žiť v Poprade, kým ja som v hlavnom meste. Večer, keď som unavený, ešte sa to dá, ale keď sa ráno budím v prázdnom byte, je to smutné.

Čo vám z bývalého života chýba najviac?

Jednoznačne rodina. Večer som telefonoval domov, zhováral som sa s manželkou a počul som, ako sa v pozadí smejú deti a hrajú so starými rodičmi. Pravdaže mi to bolo ľúto, ale zas rešpektujem manželkino rozhodnutie, že chcela zostať kvôli deťom v Poprade. Chodia tam do školy, majú tam kamarátov aj starých rodičov.

Vaši blízki sa už s touto situáciou zmierili?

Po roku a pol, čo som vo funkcii, si už našli svoj stereotyp. Z pohľadu rodinného života to nie je to najlepšie, ale na „týždňovky“ u nás chodí veľa ľudí. Takže to nie je taký nezvyčajný jav. Hoci syn sa ma stále pýta: Oci, ty už zasa pôjdeš do tej Bratislavy?

Čítajte viac:

Prvé Vianoce Kisku v úrade prezidenta. Bude večerať s ochrankármi?

Ako relaxuje hlava štátu?

Pokým ma nezlostila noha a bolo dobré počasie, veľmi rád som sa išiel prevetrať na bicykli. V horšom počasí veľmi dobre relaxujem v saune a pri dobrej knihe.

Už viete, ako budete tráviť Vianoce?

Máme presne zaužívaný postup, so synom pôjdeme kupovať kapra...

... aj ho zabijete?

Skôr zavolám môjho otca, ktorý bol rybár, aby to urobil! Nie je to vôbec príjemné, najradšej by som ho pustil späť do rybníka. Keď bola dcéra malá, bolo jej kapra ľúto, a tak mu pridala teplú vodu aj nejaké jedlo a, žiaľ, nedopadlo to dobre. (Smiech.)

Na Štedrý večer k nám prídu starí rodičia. Máme zaužívaný rituál - ja pripravím so synom kapra a manželka uvarí fantastickú kapustnicu z dvoch druhov mäsa, s hubami, so slivkami a so všetkým, čo tam má byť. Dáme si oplátku s medom, prípitok a ja potom hrám na gitare a celá rodina spievame Tichú noc.

No a potom rozbaľujeme darčeky. Syn ešte stále verí na Ježiška, dcéra nás zatiaľ „nebonzla“. Je to veľmi zlaté, keď sa nás pýta, kadiaľ Ježiško príde, prečo zvoní a prečo naňho nečakáme v inej izbe. Vianoce sú pre mňa naozaj nádherný sviatok.

Veľa cestujete. Zažili ste na svojich pracovných cestách niečo humorné?

V lete som sa stal čestným občanom City of London. Dostal som privilégium mať na krku hodvábnu šatku, keby ma chceli obesiť, a môžem nosiť aj vytasený meč na ulici a previesť ovcu cez most do centra mesta.

Tieto špeciálne výsady udeľuje táto časť Londýna od 13. storočia a predo mnou sa čestným občanom City of London stal napríklad Nelson Mandela, sir Winston Churchill i princezná Diana, Bill Gates a J. K. Rowlingová.

S ktorým zahraničným politikom bol pre vás zážitok rokovať?

S pápežom Františkom vo Vatikáne. Je to mimoriadne charizmatický človek, počas nášho rozhovoru som miestami mal pocit, akoby som sa rozprával so svojím otcom. Bolo z neho cítiť obrovskú pokoru a dobro.

Keď spomínate pápeža Františka - nedávno vyzval ľudí, aby zvážili, akým spôsobom oslávia Vianoce v čase, keď vrcholí utečenecká kríza. Aké posolstvo si z toho beriete?

Ľudia sú pred Vianocami k sebe milí. Nakupujú darčeky, myslia na tých druhých a pomáhajú si. Dlhodobo som robil v charite, a tak viem posúdiť, že aj charita a tretí sektor majú v tomto čase podstatne vyšší príjem. A tak vždy prízvukujem, že atmosféra Vianoc a to, že sme zrazu milší a usmievavejší, či vzájomná solidarita by v nás mohli zostať počas celého roka.

Nie vždy je to však možné. Vyjadrili ste sa, že nemáte záujem o konflikt s vládou. Váš názor na utečeneckú krízu vás však stavia do opozície. Je ťažké obhajovať ho na Slovensku?

Ľudia majú vždy obavu z niečoho neznámeho, čo nepoznajú. Ak idete po Londýne, Paríži, kde žije obrovské množstvo ľudí inej pleti, rasy, vidíte, že tam to už vnímajú ako štandard. Sú priatelia, kolegovia, vnímajú to normálne. Vždy keď vzniká niečo nové, ľudia sa toho boja.

Je to typická ľudská vlastnosť a rozumiem aj tomu, že časť verejnosti sa obáva, čo by sa dialo, keby u nás na dedine, v meste tieto rodiny žili.

Treba však zároveň zdôrazniť, že u nás už žijú - či Vietnamci, alebo moslimovia, ktorí tu vyštudovali a sú z nich napríklad lekári, právnici. Možno sme nedôverčiví, ale myslím si, že sme aj dobrosrdeční a vieme pomáhať. Len nám trvá určitý čas, kým nedôveru prelomíme.

Eskaluje nedôvera aj preto, aké vyjadrenia na margo migračnej krízy má premiér Fico?

Len zopakujem, že je úlohou lídrov, aby vysvetľovali ľuďom, že sa niet čoho obávať. Je hlúpe vidieť za každým migrantom, ktorý uteká pred vojnou, potenciálneho teroristu. Isteže, pravidlá musia byť, hranice sa musia posilniť, je nutná aj selekcia ekonomických a politických migrantov. Ale vyvolávať strach, to je naozaj hlúpe.

Celý rozhovor s prezidentom nájdete v aktuálnom vydaní týždenníka PLUS 7 DNÍ, ktorý vychádza ako vianočné dvojčíslo.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní