Laura Stefan: Ak budete stále voliť generálneho prokurátora v parlamente, ťažko môžete od neho očakávať, že pôjde po krku politikom.

Rumuni nás majú čo učiť! Takto narábajú so skorumpovanými politikmi

V Rumunsku už odsúdili pre korupciu desiatky ministrov, poslancov a aktuálne hrozí väzenie aj premiérovi. Ako to dokážu?

Úspechy rumunskej prokuratúry a súdov v odhaľovaní a trestaní korupcie na najvyšších postoch sú ojedinelé v celej Európe. Vidieť na lavici obžalovaných ministrov, sudcov, poslancov i vplyvných biznismenov tam nie je nič ojedinelé. Za mrežami dokonca skončil bývalý premiér a rovnaký osud hrozí tomu súčasnému.

Autorka kľúčových častí rumunskej protikorupčnej stratégie a legislatívy LAURA STEFAN (37) vysvetľuje, že rozhodujúci sú odvážni a politicky nezávislí ľudia vo vedení polície a prokuratúry. Na Slovensko prišla na pozvanie strany SKOK! Zhovárala sa s ňou EVA MIHOČKOVÁ.

V Rumunsku momentálne prebieha súdny proces s aktuálnym premiérom Pontom, čo je skutočne nevídané v celej Európskej únii. Ako ste to dokázali?

Všetko sa to začalo pred desiatimi rokmi, keď vznikla silná protikorupčná inštitúcia. Jej zloženie je v Európe výnimočné, pretože združuje prokuratúru, políciu a finančníkov pod jedným velením. To znamená, že majú jedného šéfa, ktorý je zodpovedný za ich výkony.

Nie je to nebezpečná koncentrácia moci?

Nie, pretože všetko majú v konečnom dôsledku v rukách sudcovia, ktorí sú nezávislí.

Vždy je na konci nezávislý súd, ale aj tak - nemali by byť polícia a prokuratúra oddelené pre zvýšenie nezávislosti vyšetrovania a stíhania?

Vychádzali sme z našich skúseností, že keď fungovali oddelene, neustále sa navzájom obviňovali. Policajti sa sťažovali, že prokuratúre posúvajú kvalitné spisy, ale ona ich zmetie zo stola, prokuratúra zasa namietala, že inak sa to ani nedá, lebo výsledky vyšetrovania sú slabé. Preto sme ich dali pod jednu strechu s jedným velením.

V podstate to nie je náš nápad, inšpirovali sme sa španielskym modelom. Celé sa to udialo v ére premiéra Nastaseho v roku 2002, keď sme rokovali o našom vstupe do EÚ. Brusel na nás tlačil, aby sme zlepšili výsledky v boji s korupciou, a preto Nastase pristúpil k tomuto riešeniu.

Išiel tam jasný mandát stínať hlavy aj premiérom?

Viete, politici sú ochotní vytvoriť naozaj efektívny systém protikorupčného boja len vtedy, ak predpokladajú, že sa nikdy neobráti proti nim. Preto sa do čela novej protikorupčnej jednotky DNA posadil Ioan Amerie, ktorý bol zároveň bratom jedného z poslancov vládnej strany. A tak sa v prvých rokoch fungovania zaoberali len malými úplatkami a veľké ryby ponechávali nedotknuté.

Rumuni sú pomerne pesimistický národ, väčšinou neočakávajú nič dobré, a tak aj fungovanie DNA považovali iba za ďalšie sklamanie v rade. Ale potom sa v roku 2005 stal malý zázrak a premiér Nastase prehral prezidentské voľby. Zvíťazil Traian Basescu, ktorý sa prezentoval najmä silným protikorupčným programom.

Nastali priam revolučné politické zmeny, ktoré umožnili, aby sa do kresla ministra spravodlivosti posadila nezávislá Monica Macovei. Tá okamžite stiahla šéfa DNA a posadila tam odvážneho prokurátora Dana Morara.

Vtedy sa všetko zmenilo a zrazu začali padať veľké hlavy. Za mrežami napokon skončil v roku 2012 aj sám expremiér Nastase pre korupciu, ktorej sa dopustil počas svojho úradovania.

Takže všetko je o ľuďoch?

Presne tak. Môžete mať najlepšie zákony a štruktúry na svete, ale ak nemáte vo vedení odhodlaných a čestných ľudí, nič vám to nepomôže.

Ako je možné, že tých odvážnych ľudí na čele DNA odvtedy nikto nevymenil? Veď vlády sa striedali...

Medzi rokmi 2005 a 2013, keď bol vo funkcii Dan Morar, sa veľa zmenilo. Pred súd sa dostalo veľa vysokopostavených politikov a mnoho z nich bolo aj úspešne odsúdených, prípadne im bol skonfiškovaný majetok.

Veľmi výrazným míľnikom v tomto procese bol rok 2012, keď sa za mreže dostal aj expremiér Nastase pre korupciu a nekalé financovanie predvolebnej kampane.

Myslím, že vtedy si všetci politici v Rumunsku uvedomili, že ak sa to môže stať Nastasemu, tak sa to môže stať hocikomu. Začali sa tlaky na odstránenie prezidenta Basesca, ale neúspešne. Zároveň sa stupňoval boj o zachovanie funkčných protikorupčných mechanizmov.

Takže politici sa sami snažili zachovať funkčnú DNA, aj keď už vedeli, že na to môže ktokoľvek z nich doplatiť?

Bol to neustály boj a stále trvá. Ale situácia sa postupne dostala tak ďaleko, že už nemohli cúvnuť a vrátiť všetko späť pred rok 2005. Vznikol veľký tlak z Bruselu i z rumunskej spoločnosti, aby DNA efektívne fungovala ďalej. Dôležitú úlohu tu zohráva aj fakt, že Rumunsko stále podrobne monitoruje Európska komisia, ktorá sleduje aj vývoj v oblasti boja s korupciou.

Takže premiér Ponta po svojom nástupe do funkcie nemohol do vedenia DNA dosadiť vlastných lojálnych ľudí?

Trik je v tom, že na konkrétnych menách sa musel dohodnúť s prezidentom republiky. V Rumunsku totiž funguje systém, že na obsadení najvyšších postov v prokuratúre sa musí zhodnúť minister spravodlivosti, prezident republiky a Najvyššia rada sudcov a prokurátorov.

Celý rozhovor nájdete v aktuálnom vydaní PLUS 7 DNÍ


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní