Plný počet hlasov: Petr Dvořák porazil svojho súpera v druhom kole výberu nového šéfa Českej televízie jednoznačne, jeho skóre bolo 15 : 0.

Šéf Českej televízie: Myslím si, že verejnoprávna televízia nemá šetriť

Držím Mikovi palce, hovorí staronový šéf Českej televízie o našej voľbe riaditeľa RTVS.

Česi už majú voľbu generálneho riaditeľa verejnoprávnej televízie za sebou. V apríli rada rozhodla, že Českú televíziu (ČT) aj ďalších šesť rokov povedie PETR DVOŘÁK (52). Slovákov čaká výber šéfa Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) v júni, mená kandidátov sú už známe. Dvořák hovorí, že drží palce Václavovi Mikovi. „Nemám rád prekvapenia a myslím si, že kontinuita v riadení médií je základným pravidlom úspechu,“ povedal. Čo si myslí o tom, že Andrej Danko chce z verejnoprávnej televízie štátnu? Chcú aj Česi zvyšovať koncesionárske poplatky? Páči sa mu program slovenskej televízie?

S Petrom Dvořákom sa rozprávala VERONIKA COSCULLUELA.

Robíme rozhovor v čase, keď na povrch vychádzajú nahrávky, na ktorých vicepremiér Babiš ovplyvňuje novinárov. Vy o tom asi niečo viete.

Ja o tom viem množstvo vecí, lebo naše spravodajstvo to veľmi citlivo sleduje a veľmi starostlivo to dokumentuje, ale nie je mojou úlohou komentovať to.

Pán Babiš označil redaktorov ČT za „skorumpovanú pakáž“. Vy ste sa ich zastali?

Pomerne razantne sme sa proti tomu ohradili a odporučili sme pánovi vicepremiérovi, ak má na takéto vyhlásenie dôkazy, nech nám ich poskytne. Radi ich vyhodnotíme. No a v prípade, že dôkazy nemá, bolo by dobré, ak by sa redaktorom ospravedlnil.

Prekvapivý kandidát: Šéfom RTVS chce byť aj známy exmoderátor!

Pred vašou voľbou, a možno aj počas nej, ste aj vy osobne pociťovali nejaké politické tlaky?

Čo rozumiete pod politickými tlakmi?

Ovplyvňovanie vášho projektu, lobing...

Nejaký lobing v týchto prípadoch vždy existuje. Ja si myslím, že ak sa lobing robí rozumným a štandardným spôsobom, problém to nie je. Každý z kandidátov sa snaží nejako prezentovať, to je normálna situácia, myslím si, že taká nastáva aj teraz na Slovensku.

U nás je už uzatvorené prihlasovanie do voľby riaditeľa RTVS. Vy ste asi spokojný s tým, že v druhom kole ste získali 15 hlasov a váš súper ani jeden.

Áno, samozrejme, že ma to teší, lebo ten mandát je silný. Rada akceptovala návrh, ktorý som v rámci toho konceptu predkladal, a zrejme sa s ním stotožnila.

Ste prekvapený?

Úprimne, ani veľmi nie, lebo môj koncept vychádzal z dlhodobých plánov, ktoré rada schvaľovala pred rokom. Nadväzoval na ne a len ich v niektorých oblastiach konkretizoval.

Bitka o RTVS: V hre je bývalý Mečiarov imidžmejker aj kontroverzný šéf tlačovej agentúry

Na čo ste najviac hrdý z minulého volebného obdobia?

Mám veľkú radosť z toho, že okrem sľubu, ktorý som dal v roku 2011 vo svojom pôvodnom projekte, teda otvoriť jeden dodatočný kanál - detský kanál, sa nám podarilo nielen vytvoriť ho a urobiť z neho úspešný projekt, ale využívať niektoré jeho frekvencie aj na ČT art. Je to kombinácia, ktorá mi neprišla na myseľ, keď som projekt písal. Myšlienka sa vynorila až vo chvíli, keď sme začali pracovať na detskom kanáli. Mám veľkú radosť, že to funguje.

Ako divák zrejme tie detské kanály nepozeráte.

Detské programy sem-tam pozerá moja dcéra, hoci má už 13 rokov.

Čo si rád pozriete v Českej televízii ako divák?

Nemôžem vám menovať jeden program, lebo to je ako Sofiina voľba. Je to to isté, ako pýtať sa, ktoré dieťa máte radšej. Z hľadiska žánrov mám rád tie aktuálne - baví ma spravodajstvo, publicistika. Myslím si však, že sa nám podarilo aj množstvo programov z oblasti dramatickej tvorby. Je tiež dobré, že niektoré nové žánre z tejto kategórii sme robili v slovenskej koprodukcii.

Budúci rok je sté výročie vzniku Československa. Plánujete niečo špeciálne?

Práve v tejto chvíli pripravujeme celkový koncept, zatiaľ sme ho neprezentovali. Rátame však s tým, že ten rok budeme pokrývať ako celok, lebo tie osmičky sú pre históriu Českej aj Slovenskej republiky významné. Plánujeme i spoluprácu so slovenskou televíziou, možno už na začiatku roku, keď by sme pripomenuli výročie rozdelenia Československa. Potom nadviažeme vo februári udalosťami roku 1948, v auguste zas bude okrúhle výročie roku 1968, v septembri pokračujeme rokom 1983 a skončíme 28. októbra.

Hovoríte o spolupráci s RTVS, to už bude s novým riaditeľom. Kto ním bude? Poznáte mená? Ktoré z nich si na spoluprácu želáte?

Nemám rád prekvapenia a myslím si, že kontinuita v riadení médií je základným pravidlom úspechu. S Václavom Mikom sa poznáme veľmi dobre. Za šesť rokov môjho mandátu a za päť rokov toho jeho sme prešli mnohými spoluprácami a držím mu palce.

V čom je váš súčasný projekt iný ako ten, ktorý ste ponúkali pred šiestimi rokmi?

V novom projekte som viac ako v pôvodnom prízvukoval to, že pred nami stojí digitálna revolúcia. To znamená, že sa budeme posúvať do úplne nového typu digitálneho vysielania, a vlastne celková technologická inovácia, ktorú máme pred sebou, možno úplne zmení princípy práce v ČT. To nie je len náš problém, ale všeobecne problém všetkých televízií nášho typu v rámci Európy.

Myslíte, že by ste niektoré programy na webe spoplatnili?

Nie, to vôbec nie. O spoplatňovaní internetových kanálov ČT písali v rámci voľby moji konkurenti. Ja si nemyslím, že ak naši koncesionári pravidelne platia koncesionárske poplatky, mali by sme im ešte niektoré služby do budúcna spoplatniť. Skôr si myslím, že by sme mali nájsť cestu, ako naše programy, a vo všeobecnosti aj naše vysielanie, prispôsobiť konkrétnemu koncesionárovi.

Čo to znamená?

To znamená zamyslieť sa nad tým, ako dosiahnuť to, aby sme ho lepšie spoznali, aby sme mu mohli ponúkať programy, ktoré sú pre neho dôležité, ktoré ho bavia, zaujímajú. Zároveň sa máme snažiť dať mu nejakú pridanú hodnotu, a to nielen v rámci vysielania, ale práve napríklad internetovými kanálmi.

Čo bude hlavná novinka počas vášho nového mandátu?

Chceme vytvoriť portál na vzdelávanie, a to nielen na vzdelávanie detí, ale aj starších generácií. Plánujeme tiež väčšmi vyťažovať naše športové kanály a dostať sa viac do regiónov Česka, a to nielen so spravodajstvom, ale napríklad aj s kultúrou. A napokon divákom otvoriť naše archívy a ponúknuť im prístup, aby si sami mohli nájsť kopu podporných materiálov k rôznym udalostiam.

Máte v hlave nejaký typ koncesionára, občana, na ktorého myslíte pri vytváraní projektov, ktoré spomínate?

Nemám na mysli nejakého typického koncesionára, lebo keby som takého mal, robil by som najzásadnejšiu chybu. Je to rovnaké, ako keby som sa snažil programovať buď podľa seba, alebo podľa niektorého z mojich blízkych. ČT poskytuje univerzálnu službu, oslovuje všetky cieľové skupiny a snaží sa dostávať pred obrazovku veľké cieľovky, aj tie minoritné.

Môže byť verejnoprávna televízia zisková?

My takýmto spôsobom neúčtujeme. Ani sa na nejakú ziskovú stránku nehráme. Podľa zákona pracujeme s vyrovnaným rozpočtom, a teda to, čo inkasujeme, by sme mali vedieť minúť na vysielanie a výrobu. To, že máme povolené niektoré veľmi limitované obchodné aktivity, slúži len na to, aby sme mohli posilniť náš rozpočet, a zároveň, aby sme mohli získané peniaze zas investovať do výroby a vysielania.

Plný počet hlasov: Petr Dvořák porazil svojho súpera v druhom kole výberu nového šéfa Českej televízie jednoznačne, jeho skóre bolo 15 : 0.
Plný počet hlasov: Petr Dvořák porazil svojho súpera v druhom kole výberu nového šéfa Českej televízie jednoznačne, jeho skóre bolo 15 : 0.
Martin Domok

Ak by mala verejnoprávna televízia a rozhlas šetriť, tak kde?

Myslím si, že televízia verejnej služby nemá šetriť, ale má veľmi rozumne a veľmi rozvážne investovať. Má investovať do takých programov, ktoré maximálne napĺňajú jej zákonom definované poslanie.

Máte nejakú osobnú definíciu kvalitného spravodajstva a kvalitnej publicistiky?

Kvalitné spravodajstvo by malo byť hlavne objektívne a pravdivé. Vždy by malo uvádzať zdroje a malo by byť dôveryhodné. Tiež by malo vedieť priniesť informáciu, vysvetliť kontext a diváka by nemalo klamať. Nesklamať ho tým, že neprinesie dokonalú informáciu.

U nás sa pravidelne objavujú debaty ohľadom koncesionárskych poplatkov, aktuálne ich výšky. Vy žiadate zvýšenie poplatkov?

My v tejto chvíli nepotrebujeme zvyšovať koncesionárske poplatky. Sme v situácii, keď máme dlhodobý plán na päť rokov dopredu a tých päť rokov je definovaných tak, aby ich ČT zvyšovať nemusela.

Diskusie okolo koncesií sa u nás týkajú aj toho, kto má platiť a kto nie. Na Slovensku totiž platia všetci, ktorí odoberajú elektrinu, a je jedno, či vlastnia televízny prijímač, alebo nie.

Stav, ktorý je u vás, považujem za optimálny. Bohužiaľ, my sme v situácii, že u nás je povinným koncesionárom len ten, kto vlastní televízny prijímač. Tento zákon je z 90. rokov a úplne opomína dnešnú realitu, že každý sa vie dostať k televíznym produktom aj cez počítač, tablet či smartfón, a nielen cez klasickú televíziu v obývačke. Logika platby koncesií prostredníctvom účtu za domácnosť dáva väčší zmysel než tá, ktorú máme my.

Je to pomerne nepopulárna zmena, myslíte, že sa vám to u politikov podarí vylobovať?

Snažili sme sa na to poukazovať už v rámci diskusií o mediálnom zákone, ale nedostalo sa to na prerokovanie v poslaneckej snemovni. Do volieb sa už určite nič nezmení a uvidíme, či nová vládna garnitúra bude po októbrových voľbách ochotnejšia túto agendu riešiť.

Sledujete slovenskú verejnoprávnu televíziu?

Sem-tam. Mám ju tu občas zapnutú na stene.

Čo vás z jej programu zaujíma najviac?

Ja si ju púšťam vždy len po kúskoch. Chcel som napríklad vidieť, ako slovenská televízia spracováva formát Máme radi Slovensko a porovnať ho s tým, ako ho spracovala jedna z komerčných českých televízií. Občas ma zaujímajú správy. Nemám vyslovene obľúbený program, ktorý by som na slovenskej televízii sledoval.

A z európskych televízií? Kde hľadáte inšpiráciu? Čo si pustíte?

Nevyberám si ani tak televíziu, ako konkrétny program. Ak mi ide o spravodajstvo, prepínam viaceré kanály, či už je to BBC, CNN, alebo iné stanice. Rád porovnávam naše spravodajstvo s rakúskym, hlavne v oblasti medzinárodných udalostí. U vás prezident Zeman povedal, že by rád videl ČT ako štátnu televíziu.

U nás rovnaké prianie vyslovil líder SNS a šéf parlamentu Andrej Danko. Prečo takéto vyhlásenia politici vyťahujú?

Lebo chcú televíziu vlastniť. Myslím si, že rozdiel medzi štátnou a verejnoprávnou televíziou je zásadný v tom, komu televízia „patrí“. Štátna patrí politikom, ktorí prostredníctvom rozpočtu ovplyvňujú to, čo a kde televízia vysiela. Verejnoprávna patrí koncesionárom, ktorí si prostredníctvom poplatkov zaisťujú, že televízia je nezávislá. Nezávislá tak od politických aj od komerčných subjektov. Podľa mňa je nezávislosť jediný spôsob, akým túto prácu robiť.

Je v poriadku, ak sa generálny riaditeľ na Slovensku volí v parlamente a hlasujú za neho poslanci? Nemali by sme to na Slovensku zmeniť?

U nás volí generálneho riaditeľa Rada ČT, ktorej členov volí poslanecká snemovňa. Výhoda tej voľby - a to hovorím bez toho, že by som nejako chcel komentovať voľbu, akú máte na Slovensku - je v tom, že tých 15 ľudí, ktorí v rade sedia, s televíziou spolupracuje dlhodobo a poznajú ju do hĺbky. Väčšina z nich má nejaké znalosti z oblasti, ktorá sa s televíznym vysielaním prelína, a vďaka tomu môžu relevantne rozhodnúť, kto je ten človek, ktorý dokáže viesť inštitúciu ako ČT. Nie som si istý, či rovnakým spôsobom a rovnako podrobne tú problematiku dokáže obsiahnuť niekto, kto je poslancom parlamentu.

V Česku aj na Slovensku máme spoločnú aj akúsi nevraživosť a vulgarizmy politikov na adresu novinárov. Nie je to nebezpečné v situácii, keď sa šíria nepravdivé informácie rôznymi spôsobmi na internete a na sociálnych sieťach?

Myslím si, že to len vypovedá o úrovni daných politikov. Spôsob, akým novinári pracujú, nie je definovaný tým, ako na nich pozerajú jednotliví politici. Ich práca je definovaná len tým, akú majú osobnú integritu, ako naplňujú zásady nezávislosti, ako dokážu robiť nezávislé spravodajstvo. To, že ho každý môže hodnotiť trochu inak, lebo sa ho to nejakým spôsobom dotýka, by s tým, ako novinári svoju prácu vykonávajú, nemalo vôbec súvisieť.

Ako závisí imidž verejnoprávnej televízie od osobnosti jej riaditeľa?

Vo všeobecnosti platí, že organizácia je vždy do určitej miery definovaná osobnosťami, ktoré ju riadia. Tak, ako štát reprezentuje jeho vrcholný predstaviteľ či Facebook osoba zakladateľa a majiteľa, tak aj verejnoprávnu televíziu reprezentuje osoba jej generálneho riaditeľa. Tie dve „značky“ - renomé riaditeľa a renomé inštitúcie - sa zlievajú do jedného celku. Je dobré, keď tieto dve značky fungujú ako jedno.

Spoznávajú vás ľudia v Česku na ulici?

Áno, a teraz mi aj pomerne často gratulujú.

Kto je Petr Dvořák

  • Riaditeľ TV NOVA v rokoch 2003 - 2010.
  • Od roku 2011 bol riaditeľom ČT, v apríli 2017 mandát obhájil. Nové funkčné obdobie mu vyprší v roku 2023.
  • Kritizovali ho za to, že bol členom komunistickej strany. Stal sa ním dva mesiace pred revolúciou v roku 1989.