Šéf KDH Ján Figeľ: Tandem Široký - Fico koná v záujme oligarchov

Juraj Široký diktuje podmienky štátu, tvrdí šéf KDH, Ján Figeľ.

Rozhovory

Stál pri založení Kresťanskodemokratického hnutia (KDH). V strane je od roku 1992, v roku 2009 ho zvolili za predsedu strany. Bol hlavný vyjednávač Slovenskej republiky v rokovaniach o vstupe do Európskej únie. Počas druhej Dzurindovej vlády bol nominovaný do Európskej komisie, kde v roku 2004 uspel a stal sa eurokomisárom pre vzdelávanie, odbornú prípravu, kultúru a mnohojazyčnosť. V roku 2010, keď sa KDH stalo súčasťou vládnej koalície vlády Ivety Radičovej, sa stal ministrom dopravy. Dnes sedí na stoličke podpredsedu parlamentu, z ktorej ho chcel premiér Robert Fico odvolať. S predsedom KDH JÁNOM FIGEĽOM (56) sa rozprávala MARTINA RUTTKAYOVÁ.

V roku 2012 bola predvolebná kampaň o kauze Gorila, táto kampaň sa vedie v duchu štrajkov zdravotných sestier a učiteľov. Kde nastala chyba, že hlavnou témou kampane sú štrajky?

Chyba je v moci, ktorá nehľadá riešenia, ale mocenské záujmy. Máme vládu jednej strany, ktorá dokáže za pár dní dohodu zo Súmračnej pretaviť do zákona.

Narážate na zákon, ktorý upravil platové podmienky zdravotných sestier?

Narážam na to, že keď sa v pondelok na vedení Smeru rozhodne o zmene legislatívy, na druhý deň to dá schváliť vo vláde a na tretí pri skrátenom konaní je z toho zákon. Ak by Smer chcel a vedel riešiť tieto problémy, tak by štrajky a protesty neboli. On sľúbil zdravotným sestrám aj učiteľom naplnenie očakávaní už v roku 2012, ale, žiaľ, sľuby ostali na papieri.

Problémy školstva a zdravotníctva sa ťahajú od vlád Mikuláša Dzurindu, pri moci ste boli aj v rokoch 2010 až 2012. KDH predsa malo počas vládnutia aj rezort zdravotníctva i školstva.

Za druhej Dzurindovej vlády a ministra Martina Fronca došlo k najvyššiemu zvýšeniu platov učiteľov, a to o 47 percent.

To dnes hovorí aj premiér Robert Fico - že jeho vláda zvýšila platy učiteľom.

O 22 percent. Aj to tam zarátal zvýšenie, ktoré schválila Radičovej vláda. Nehovoriac o tom, že on má totálnu moc. My sme museli na všetko hľadať dohodu s partnermi.

Prekvapujúco vyznel list gréckokatolíckeho biskupa Milana Lacha, v ktorom sa postavil za štrajkujúce zdravotné sestry a premiéra vyzval, aby situáciu riešil. Fico vyhlásil, že za týmto listom je KDH, a označil vás za farizejov. Ako ste prijali jeho reakciu?

Pripomína mi to Mečiarove časy. Aj on obracal mnohé oprávnené postoje proti opozícii a osobitne proti KDH. Je to už história a história sa neopakuje, ale rýmovať sa môže. Fico bol Mečiarov koaličný partner a učenlivý žiak. Týmto štýlom šíri nenávisť a zastrašuje nielen zdravotné sestry, učiteľov, ale útočí už aj na cirkev. Považujem to za prejav jeho zlyhania.

Zastrašovanie, osočovanie a šírenie nenávisti potvrdzujú jeho nervozitu pred voľbami a zároveň neschopnosť objektívne riešiť problémy. On mal všetku moc, v januári mala byť schôdza parlamentu, mohli riešiť učiteľov aj sestry. Oni ju zrušili, pretože už majú legislatívne voľno. Ale pri nákupe radarov, predražených sifónov alebo dotácií miliónov eur pre hnedouhoľné bane, ktoré končia u kolegu Jánoša v alobale, voľno nemajú. Vláda, ktorá chce ľuďom slúžiť, slúži do posledného dňa a vo voľbách si to dá zhodnotiť.

Tento útok Roberta Fica na KDH nebol prvý počas tohto volebného obdobia. V kauze Váhostav za vinníka situácie označil vás ako bývalého ministra dopravy a rozhodol sa odvolať vás z funkcie podpredsedu parlamentu.

Pri Váhostave sa potvrdilo to, čo zdatnejší analytici a novinári vnímali už predtým. My sme diktovali firmám podmienky tak, aby rešpektovali zákon a verejný záujem, a podľa toho prebiehali tendre. Ak chcel Juraj Široký vyhrať, musel dať najvýhodnejšiu ponuku. Teraz je to naopak, Juraj Široký diktuje podmienky štátu.

Vy ste najmä zrušili PPP projekty, čo vám Fico pri tejto kauze vyčítal.

A práve tam sa začal náš konflikt. Robert Fico sľúbil diaľnicu do Košíc do roku 2010 a chcel to urobiť cez rýchle a predražené PPP projekty. Bola to grécka cesta. Zrušil som to a zmenil. Fico to nazval vlastizradou.

Ako vnímate, že zodpovednosť hodil na vás?

Správanie Roberta Fica potvrdzuje, že existuje tandem Široký - Fico, ktorý koná v záujme oligarchov.

Neodpovedali ste mi. Ako vaša strana prijala útoky Roberta Fica? Boli by ste ochotní rokovať o zostavení vlády so Smerom, ak vás na také rokovania po voľbách pozve?

Aj Vladimír Mečiar používal slovník, ktorý dnes používa Robert Fico.

Mečiar už skončil.

Aj Robert Fico skončí.

Lenže aj Mikuláš Dzurinda skončil.

Áno, ale nepoužíval tento slovník, ktorý je osočujúci, nenáležitý a krivý. Príbeh okolo Váhostavu je lekcia pre demokraciu, pre právny štát, ktorý je dnes viac právnický. Postoj KDH je, že s tandemom Široký - Fico nepripravujeme koalíciu.

Sadli by ste si s ním za rokovací stôl?

Čo pôjdeme v tejto konštelácii - zakrývať alebo odkrývať kauzy typu Váhostav, schránkové firmy, odliv peňazí na exotické destinácie?

Čiže nepôjdete so Smerom?

My chceme Smer vystriedať.

Ale to sa vám možno nepodarí. KDH má v prieskumoch len 8 percent, predbehli vás už aj strany Most-Híd a SNS.

Nerozhodnú prieskumy, ale voľby.

Vy si teda nemyslíte, že Fico voľby vyhrá?

Vyhrá ten, kto dokáže zostaviť stabilnú vládu.

To áno, ale prezident bude musieť poveriť zostavením vlády najprv víťaza.

Musí je silné slovo. Prezident by mal poveriť podľa volebných výsledkov. Ja si voľby vážim. Ale nevidím dôvod, prečo by mal Fico získať vyše 40 percent, ako ukazujú prieskumy verejnej mienky.

Máte prieskum, ktorý odpovedá na otázku, akú koalíciu chce váš volič?

Pre nás je dôležité, aby budúca vláda bola nielen stabilná, ale aj zodpovedná, teda plnila tie hodnotové a programové body, na ktorých nám záleží.

Robert Fico dnes hovorí, že stabilitu dokáže zabezpečiť dvojkoalícia Smeru s niektorou štandardnou pravicovou stranou. Béla Bugár zasa, že koalícia troch strán - Mostu-Híd, KDH a Siete. Čo hovoríte vy?

Súhlasím s Bélom. Aj keď odpoveď na túto otázku zatiaľ nedodal Radoslav Procházka. KDH a Most majú konštruktívne a dlhodobé vzťahy.

S nimi ste už boli aj vo vláde. Ale čo Radoslav Procházka, ktorý odišiel z KDH?

Je na ňom, ako bude formovať svoju cestu. Či sa pridá k nám, alebo k Robertovi Ficovi.

Šli by ste s ním do vlády?

My sme šli aj na rokovanie tejto trojky s nádejou, že prevládnu racionálne argumenty na ďalší dialóg a spoluprácu.

A tam sa vyjadril, že ste pre neho starí politici, ktorí jeho strane pred voľbami skôr škodia, ako pomáhajú.

Nie všetko staré je zlé a nie všetko nové je dobré. Opakujem, že Rado Procházka si musí vybrať, či budes nami, alebo s Robertom Ficom. Priznám sa, že ma až zamrazilo, s akou ľahkosťou v médiách hovoril o koalícii so Smerom.

Šli by ste do vlády, kde by bol Radoslav Procházka premiér?

Nezostavujeme takto vládu pred voľbami. Sme pripravení ísť do vlády, ktorá bude aj zodpovedná, nielen stabilná, kde celková dohoda by mala byť predovšetkým orientovaná na naplnenie programu tvorivého a vyspelého Slovenska.

Ak táto trojka nebude stačiť a na zostavenie vlády bude treba pribrať ešte niektorú z pravicových strán, šli by ste do vlády s Igorom Matovičom, ktorý spolupracuje s Danielom Lipšicom, alebo s liberálnou SaS, pre ktorú padla vláda Ivety Radičovej?

Nie som tu na predbiehanie volieb, ale na komunikáciu s občanmi.

Ale môžete pred voľbami pomenovať svoj vzťah k týmto stranám, nie?

Každý sa nejako formuje a učí, takže aj spomínané subjekty sú so svojou skúsenosťou ďalej.

Dôverujete Igorovi Matovičovi po tom, ako sa niekoľkokrát vyhrážal odchodom z vlády, a Richardovi Sulíkovi, ktorého postoj zapríčinil pád vlády?

Som kritický k mnohým ich činom.Napríklad Igor Matovič je jednou nohou v koalícii so Smerom, pretože jeho splnomocnenec pre rómsku agendu je vo vláde celé štyri roky a rozdeľuje spolu so Smerom eurofondy.

Ale práve Matovič a Sulík boli jediní, ktorí zaujali jasný postoj, že so Smerom nepôjdu.

A vy si myslíte, že Smer by ich chcel? To nie. Robert Fico zaujal k tomuto tiež jasný postoj.

Mňa zaujíma ten váš.

Potrebujeme stabilnú a zodpovednú vládu.

A to dokáže zabezpečiť vláda piatich strán, ak to bude potrebné?

Slovensko a predtým Česko-Slovensko malo vždy koaličnú vládu. Nejde o počet strán, ale o ich schopnosť riešiť reálne problémy a nielen sa hádať.

Ide však aj o lídrov.

My ponúkame lepšiu odpoveď voličom. Práve na zostavovanie vlády je potrebné, aby KDH prinieslo k stolu čo najväčší počet mandátov.

Napriek tomu KDH podľa prieskumov verejnej mienky klesá. Ako je to možné?

Dajte mi túto otázku 5. marca (termín parlamentných volieb - pozn. red.).

Nie je to preto, že ste málo výrazní?

Igor Matovič je výrazný a počuť ho, napriek tomu to vytvára skôr negatívny obraz jeho ako politika. Politik myslí na najbližšie voľby, štátnik na najbližšiu generáciu a z toho pohľadu nám chýbajú štátnici.

No predsa - na začiatku tohto volebného obdobia malo KDH okolo 11 percent, dnes to je už len 8. Kde sa stala chyba?

Hovoríte o prieskumoch, ale ja hovorím, že rozhodnú voľby.

Máte prieskumy, ktoré hovoria, že to je viac?

My máme ambíciu osloviť ľudí tak, aby sme získali dvojciferný výsledok.

Máte prieskumy, ktoré vám napovedajú, že to tak bude?

Máme odhodlanie. Mal som odvahu postaviť sa Robertovi Ficovi pri podvodných PPP projektoch, kde sme zachránili dve miliardy eur, a rovnako, keď okrádal živnostníkov a podnikateľov pri kauze Váhostav.

Ale zároveň ste s ním hlasovali za zmenu ústavy.

Znova by som to urobil. Pretože Robert Fico plnil v roku 2014 náš program a my sme zaň zodpovední aj v opozícii. Ústavné ukotvenie manželstva bolo dosiahnuté po ôsmich rokoch nášho úsilia. Rovnako deharabinizácia slovenskej justície.

Prečo ste potom vyčítali Bélovi Bugárovi, že hlasoval za zmenu ústavy koncom roka 2015?

Lebo to nebol program Mostu a nebolo to nevyhnutné na riešenie bezpečnostnej situácie na Slovensku.

Vďaka pozmeňujúcemu návrhu, ktorý predložila Lucia Žitňanská, sa podarilo oklieštiť zmeny, ktoré chcel v ústave urobiť Smer.

Veď sme hlasovali za ten návrh už len preto, aby sa ústava nemenila tak široko. Ale celý protiteroristický balík sme považovali za škodlivý a nebezpečný, pretože spravodajské služby, polícia a vyšetrovatelia už dnes zneužívajú svoje právomoci a dať im ešte väčšie pod zámienkou, že sme v ohrození, je nadbiehanie jeho agende.

V prieskumoch verejnej mienky vyskakuje SNS, ktorá bola jedno volebné obdobie mimo parlamentu. Ako vnímate dnešnú politiku nového predsedu SNS Andreja Danka?

Snažia sa profilovať ako neľavicová strana.

Je pre vás táto SNS prijateľnejšia, ako bola SNS pred rokom 2012?

Je prijateľnejšia. Ale iba zmena predsedu nemusí znamenať celkovú zmenu.

Andrej Danko sa prezentuje ako konzervatívny politik, dokonca ako prorodinný politik, takže preto je pre vás prijateľný?

Všímam si. Aj sme sa rozprávali, pretože sa bol predstaviť, keď ho zvolili.

Viete si predstaviť sedieť s ním vo vláde?

Viem si predstaviť spoluprácu, ktorá naplní základné potreby vládnutia - stabilitu a zodpovednosť. Jedno z toho je málo, ale kombinácia znamená politiku, ktorá je nastavená na verejný záujem s cieľom spoločného dobra. Ak sa v tomto vieme zhodnúť, čo dúfam, tak nielen moja predstavivosť, ale aj moja pripravenosť je naporúdzi.

Čiže si viete predstaviť vládu KDH, Most, Sieť a SNS v tejto podobe ako dnes?

Bola by prekonaním delenia slovensko- maďarskej vnútroštátnej politiky.

Ale táto SNS sa nejaví ako šovinistická a nacionalistická.

Preto prichádza čas, aby sme prekonali dedičstvo Slotu alebo Mečiara.

Keď sa KDH dostane do vlády, budete presadzovať, aby došlo k naplneniu Vatikánskych zmlúv a dostalo sa to aj do programového vyhlásenia vlády? Raz už na tom vláda padla.

Nešlo o zmluvy, ale o dodržiavanie dohôd, ktoré boli stanovené v programovom vyhlásení vlády.

Budete teda trvať na tom, aby sa to dostalo do vládneho programu?

Budeme trvať na tom, aby sa rešpektovalo programové vyhlásenie vlády. A čo sa týka zmlúv - dve časti neboli stále dokončené. Treba doriešiť aj financovanie cirkví.

Samotná cirkev sa tejto téme vyhýba.

My sme presvedčení, že aj cirkvi potrebujú iný zmluvný vzťah.

Vláda Roberta Fica dokončila druhý sociálny balík. Zrušili by ste niektoré z doteraz prijatých opatrení?

Veľa médií nadbieha Ficovi, ktorý posiela ľuďom balíčky, mecenášom posiela balíky a niektorým aj alobal k tomu. A my tu riešime, koľko je tých balíkov a ktoré budeme podporovať.

Opozičné strany sociálne balíčky kritizujú, na druhej strane, žiadna sa nevyjadrila, že niečo z toho zruší.

Dvojciferná nezamestnanosť po štyroch rokoch vlády Roberta Fica a zároveň sociálne balíčky sú zlyhaním sociálneho štátu. Slovensko potrebuje serióznu, rozumnú a zodpovednú sociálnu politiku, ktorá musí vychádzať z rastu zamestnanosti a podpory rodiny. Aby sa mladým oplatilo nielen mať deti, ale aby sa im podarilo ľahšie získať prácu.

Akým spôsobom chcete pomôcť zamestnávateľom, najmä drobným podnikateľom a živnostníkom?

Návratom k rovnej dani.

Koľkopercentná by bola?

V programe hovoríme o 18 percentách. Zrušili by sme daňovú licenciu, čo je takzvaná daň zo straty. Tak to robili boľševici, ľudia museli odovzdať kontingent, aj keď úroda nebola.

Nemyslíte, že na Slovensku chýba líder, ktorý by sa dokázal postaviť Robertovi Ficovi?

Ja sa dokážem Robertovi Ficovi postaviť.

Ale vy ste v politike dlho, ľuďom sa príliš spájate so starou gardou. Kto by dnes dokázal byť lídrom, ktorý by dokázal ponúknuť alternatívu?

Mojou úlohou nie je hovoriť o druhých, ale svedčiť o tom, čo robím, čo som urobil.

Rozhovory

Vianočné tipy na darček