Šéf Siete Procházka: Ak politik nejaký majetok neprizná, príde oň

Sieť vznikla s ambíciou vystriedať Smer a nič sa na tom nezmenilo, verí si líder Siete Radoslav Procházka.

Jeho percentá u voličov mnohí vnímajú ako prekvapenie prezidentských volieb. Podobne ako moment, keď ho Fico nazval lídrom pravice. Ťah na bránku zrejme má - už len streliť gól. V politike toho pritom zatiaľ veľa nedosiahol - odišiel z KDH, neúspešne kandidoval na hlavu štátu a teraz sa snaží dostať do parlamentu nový politický subjekt.

Hoci o svojom súkromí veľa nerozpráva, prezradil nám, že jeho starý otec bol trestne stíhaný a odsedel si tri roky v Jáchymove za rozvracanie socialistického zriadenia, lebo mal vraj drzé reči o vtedajšom prezidentovi Novotnom. Prastarý otec bol zas kulak perzekvovaný komunistami. Inak je hrdý na rodičov, ktorí vraj nikdy neboli komunistami.

S lídrom strany Sieť RADOSLAVOM PROCHÁZKOM (43), ktorý právo vníma ako nástroj spravodlivosti, sa rozprávala KATARÍNA ŠELESTIAKOVÁ.

Ste samoľúby? Či dokonca arogantný?

Ľudia sami najlepšie posúdia. Nemám právo sám seba hodnotiť. Jediné, čo viem v tejto chvíli ponúknuť ako fakt, je, že rok a pol som na žiadne útoky, provokácie a schválnosti neodpovedal rovnakou mincou. Som vedený motiváciou priniesť reálnu zmenu pomerov a občanov som nechcel obťažovať tým, že by som sa do týchto starých hier zapájal.

Prečo vás teda tak vnímajú?

Neviem. Kto ma tak vníma?

Predsa voliči. Na otázku o spolupráci so Smerom ste zareagovali - ako môžete spolupracovať s Ficom, ak sa o vás vraví, že máte silné ego.

Ja som hovoril, že ťažko mať obe veci naraz. Na jednej strane mám údajne silné ego a na druhej vraj so mnou niekto manipuluje. Tie veci sa navzájom vylučujú. Ale od ľudí - a sú ich tisíce -, s ktorými som sa za rok a pol stretol, mám skôr opačný ohlas. Hovoria, že kamera skresľuje a že sú príjemne prekvapení pri stretnutí naživo.

Povedali ste - bude to aj osobný súboj medzi premiérom Ficom a mnou. Veríte si?

Tam nešlo o neho ani o mňa, ale o právo ľudí - po rokoch tých istých „akožesúbojov“ medzi Ficom a sparingpartnerom, ktorého si v ten týždeň vybral - vidieť aj priamejší súboj.

Nemysleli ste to tak, že ho po voľbách chcete nahradiť?

Máme ambíciu vystriedať celú politickú generáciu, ktorú najviac reprezentuje práve Smer. Dnes to znova a znova vidíme na televíznej obrazovke - máme premiéra, ktorý sa namiesto každodennej starostlivosti o to, čo ja považujem za premiérske témy, teda o súčasný stav zdravotníctva a školstva, venuje veciam, ktoré by v normálne fungujúcom štáte riešila

Finančná správa alebo daňový úrad. A to sú presne tie staré hry, ktoré my chceme nahradiť. A, áno, našou ambíciou bude poverenie na zostavenie vlády, a to nemôžu byť dvaja ľudia, to môže byť jeden človek.

Hovoríte „my chceme“. A vy? Chcete nahradiť Fica v kresle premiéra?

Ja vediem Sieť a budem sa snažiť získať to poverenie pre Sieť. Koho bude nominovať Sieť, je vec jej kolektívnych orgánov. Ale idem do volieb ako osoba, ktorá vedie kandidátnu listinu.

Cítite sa psychicky taký silný, aby ste zvládli pozíciu lídra, prípadne premiéra? Ani opoziční politici si vás na tejto pozícii nevedia predstaviť.

Rok a pol som sa zdržal akýchkoľvek odpovedí na rôzne podpichnutia a nejdem sa teraz pár týždňov pred voľbami do týchto starých hier zapojiť. Ale myslím si, že pre mňa tie dva a pol roka boli krst ohňom.

To, čo sa nám podarilo urobiť za relatívne krátky čas, je svedectvo o spôsobilosti či už mňa, alebo ľudí v mojom tíme zastať si miesto vo verejnej službe. A o tom rozhodnú ľudia 5. marca.

Ľutujete svoju výpoveď na plese, ktorú mnohí pochopili ako potvrdenie spolupráce so Smerom?

Tú polnočnú vetu na Plese Spišiakov som už vysvetlil. Ľuďom, ktorí tomu chcú rozumieť, je to úplne zrejmé.

Na margo toho vyjadrenia na plese je pre vás problém byť v názoroch konzistentný?

Nie, my hovoríme od začiatku to isté. Pre nás hmotná zodpovednosť politikov a vylúčenie schránkových firiem sú naozaj veľmi podstatné veci. Potrebujem ich presadiť pre ľudí, ktorí sú už unavení z toho, že peniaze, ktoré sa od nich vyzbierali na lepšie cesty, zdravotníctvo a školstvo, odchádzajú na Cyprus alebo do Karibiku.

Alebo že peniaze niekto spreneverí a jediná sankcia je, že ten človek sa z ministerského kresla presunie do parlamentu alebo na teplé miesto do Bruselu. A my tie peniaze potrebujeme naspäť do rozpočtu. Od začiatku hovoríme, že toto sú dve základné podmienky na akékoľvek rokovania, z ktorých nevylučujeme nikoho.

Vládna strana Smer nám pri každej príležitosti dala na známosť, že o ich splnenie nemá záujem. Pre nás je to jednoznačná odpoveď. Teraz máme v parlamente petíciu, ktorú podpísalo viac ako 100-tisíc ľudí. A Smer sa k tomu stavia tak, že ho to nezaujíma, a pre nás je to jednoznačná odpoveď. Preto hovoríme, že súboj je buď - alebo.

Ak to odľahčíme, možno by ste pred vyjadreniami do médií nemali piť alkohol, aspoň to vaše vyjadrenie na plese pôsobilo, že máte spoločenskú náladu.

Ja som hovoril pánovi redaktorovi, že toto je ples, kde nechcem riešiť politiku. Hovoril som to dvakrát v tom rozhovore, ale faktorom nebol alkohol, ktorý, myslím si, k plesu patrí, ale faktorom bolo naše nastavenie na to, že ak sa majú pomery na Slovensku pohnúť dopredu, treba vrátiť do verejnej debaty obsah hmotnej zodpovednosti.

A čiastočne sa to podarilo, pretože sa potom v médiách viedla debata, či hmotná zodpovednosť by naozaj vedela byť tým receptom. My tvrdíme, že to nie je čarovný prútik, ale potrebujeme to, naozaj to spraviť chceme a máme to v súbore opatrení, ktoré plánujeme spraviť za prvých sto dní.

Takže to bol len „balónik“? Pokus, ako zareagujú voliči?

V čom som si ich otestoval? Na hmotnú zodpovednosť? My ich máme otestovaných už dávno. Figuruje medzi prioritami, ktoré od nás ľudia chcú. Je to naša erbová téma, jedna z vlajkových lodí nášho úsilia. Je v tom základný rozmer rovnosti pred zákonom.

Nie, mala som na mysli, ako zareagujú na možnú spoluprácu so Smerom.

Sme v dennodennom kontakte s ľuďmi, poznáme ich názory a nepotrebujeme vypúšťať žiadne balóniky.

Matovič tvrdí, že do médií hovoríte nepravdivé veci. Vraj hmotnú zodpovednosť presadzoval on a vy ste mu to vyfúkli.

Pozrite, toto je tradičná metóda, ako politici dvadsaťpäť rokov komunikujú cez médiá s voličmi. Ja sa nebudem teraz na diaľku s nikým hádať. Voliči si sami zistia, kto má aké predpoklady.

Partia ľudí, ktorá sa v Sieti zišla, má veľmi dobré predpoklady na to, aby vo verejnej službe obstála, preniesla skúsenosti z vlastného fachu do verejného priestoru a aktívnym, kompetentným výkonom priniesla ľuďom konkrétny úžitok. A oni ho budú mať vtedy, keď sa zlepší ich život a zlepšia sa služby štátu, ktoré by mal poskytovať - teda zdravotníctvo, školstvo, cestná infraštruktúra, spravodlivosť.

V kauze s nahrávaním u Matoviča (financovanie časti reklamy pred prezidentskými voľbami „načierno“ v Matovičových periodikách - pozn. red.) ste vraj vyšli ako morálny víťaz. Je pravda, že s ním už odmietate komunikovať?

Na vyhlásenia pána poslanca bude lepšie pýtať sa jeho.

Pýtala som sa a vravel, že nekomunikujete.

Nie, nekomunikujeme. Ale komunikujem s veľkým počtom ľudí, ktorí sú súčasťou jeho hnutia.

Napríklad s Lipšicom?

Nemáme pravidelné stretnutia s pánom Lipšicom. Nemám s ním žiaden problém komunikovať vo vecnej rovine.

Matovič vás vraj ľudsky nemá rád, ale inak si vie predstaviť s vami spolupracovať. A čo vy s ním?

My sme zo spolupráce nevylúčili nikoho práve preto, že tým jednotiacim motívom nášho úsilia je veľká pokora a rešpekt pred účasťou vo voľbách. Na jednej strane ideme do priameho súboja s vládnou stranou o poverenie zostaviť vládu, na druhej strane výsledok volieb je naozaj veľmi otvorený.

Netušíme, kto sa presadí, kto sa nepresadí, či budú súčasťou nového parlamentu štyri strany, alebo ich bude osem. Práve preto, že je našou snahou a ambíciou dať pod jednu strechu pravý stred, je moja povinnosť neodpovedať rovnakou mincou na všetky útoky, ktoré mi boli dva roky adresované.

Dostali ste prezývku Modrý Fico. Viete prečo?

Nie, ale toto nie je téma, ktorou by sme sa zaoberali. Našou témou je komunikácia s ľuďmi. Včera v Žiline som hovoril s pani Murínovou, ktorá má 71 rokov, má dôchodok 316 eur mesačne, za zubnú protézu musela zaplatiť 310 eur a v zdravotnej poisťovni jej povedali, že má smolu. V zdravotnej poisťovni, ktorá posiela denne desaťtisíc eur masérskej klinike. Toto sú témy, ktoré riešime.

Podľa Matoviča ste závislí od sponzorov. A už je dohodnutá vláda Smeru a Siete.

Nie je dohodnutá žiadna vláda a Smer od začiatku ako svojho hlavného súpera menoval Sieť. Sieť vznikla s ambíciou vystriedať Smer a nič sa na tom nezmenilo. Ideme do toho súboja buď - alebo a v tejto chvíli je asi zrejmé, že poverenie zostaviť vládu dostane buď Smer, alebo Sieť.

Naozaj tomu veríte?

Budeme robiť všetko pre to, aby sme to poverenie dostali. V tejto chvíli sme presvedčení, že šanca je úplne reálna a my ju vidíme jedna k jednej.

Všetci vám vyčítali, že ste Andreja Kisku nepodporili v prezidentskej kampani. Ako ste dnes na tom? Komunikujete?

Podporil som pána prezidenta. Dokonca prvá tlačovka, ktorú som mal s Hrnčiarom a Mirom Beblavým, bola o podpore pána prezidenta Kisku. Na tej tlačovke, na ktorú narážate, bolo požiadavkou pána prezidenta, aby som vyzval ľudí, aby prišli voliť, to som urobil.

A počas víťaznej volebnej noci prezidenta Kisku v hoteli Devín pozval mňa ako prvého do svojho zákulisia. Boli sme v prvom kole istý čas konkurenti, ale odvtedy máme s pánom prezidentom srdečný vzťah.

Aj sa spolu pravidelne stretávate?

Pravidelné to nie je, ale viackrát sme sa videli pri rôznych príležitostiach a minimálne raz aj medzi štyrmi očami.

Súhlasíte ako ústavný právnik s názorom prezidenta Kisku na činnosť Ústavného súdu?

V prezidentskej kampani som hovoril o tom, že celá politická generácia si vlastne Ústavný súd prisvojila ako nástroj na riešenie svojich vlastných problémov. A že ho treba vrátiť ľuďom na ochranu základných ľudských práv občanov Slovenskej republiky. Hovoril som vtedy aj o tom, s čím vtedy ešte prezidentský kandidát Kiska nesúhlasil - že jedným z možných spôsobov, ako to dosiahnuť, je výmena ľudí.

Ani tento svoj postoj s vami nekonzultoval?

Nie.

Podľa prieskumu agentúry Median SK by Sieť skončila v marcových voľbách až na štvrtom mieste so ziskom 8,1 percenta. Prekvapil vás takýto pokles?

Nie, naopak, bol to oproti predchádzajúcemu prieskumu Medianu nárast o pol percenta. V skutočnosti ma tieto čísla tešia, pretože mesiac pred prezidentskými voľbami ma Median umiestňoval za pána Hrušovského a napokon som mal sedemnásobne vyšší podiel a premiér Fico mal mať podľa ich prieskumu 40 percent a napokon mal 28 percent. Som s týmito číslami úplne v pohode.

Aj tak - ešte pred troma mesiacmi ste si trúfli na štyridsať miest v parlamente. Nemrzí vás to?

Ešte nie je 5. marca. Predpokladám, že spomeniete aj výsledky 14,6 percenta z MVK, 13,4 z Focusu a 13,8 z Polisu. To sú agentúry, ktorých odhady do výsledkov triafajú lepšie. Ale nebudeme sa vzájomne molestovať, čo v ktorom prieskume vychádza. Pre nás je dôležitá spätná väzba od ľudí v teréne.

Prejdime k vašej osobe. Aký máte majetok?

Veľká časť môjho osobného majetku je v bezpodielovom vlastníctve manželov. Svoje majetkové podiely som zverejnil a sú aj na internete (nehnuteľnosť v Šamoríne, pozemky v Kosihách, dvojizový byt v Bratislave, pozemky aj vo Vyšnej Boci - pozn. red.).

Je to dobrá otázka v tej súvislosti, že Sieť presadzuje nový princíp, a to zásadu, že ak politik nejaký majetok neprizná a príde sa na to, tak oň príde, prepadne v prospech štátu. To je jedna z troch silných vecí, ktoré chceme presadiť popri hmotnej zodpovednosti a výluke schránkových firiem.

Veríte, že vám prepadnutie majetku v parlamente prejde?

To závisí od toho, aký silný mandát dostaneme.

Je pravda, že vaša advokátska kancelária je od roku 2014 v strate?

Pochybujem, ale daňové priznania mi robí účtovník, možno sa ho spýtať. V marci 2014 som zaplatil daň z čistého zisku, ktorý bol v kancelárii okolo 6-tisíc eur.

Ale podľa informácie www.finstat. sk bola v roku 2014 vaša právnická kancelária v strate 27-tisíc eur.

Asi boli väčšie odpisy, ale nikomu nič nedlhujem, to je pre mňa podstatné.

Líder Slovenskej národnej strany Danko tvrdí, že banky z princípu nedávajú stranám komerčné úvery. Vysmiala ich aj Fio banka. „A to mám bonitnejšie nehnuteľnosti ako niektorí lídri strán, napriek tomu nám úver nedali.“ Prečo vám áno?

Neviem hovoriť za banku, ako v čase, keď nám dávala úver, vyhodnotila naše predpoklady úver vrátiť. Nevidím do úverovej politiky banky. Ale pretože je to viazané na budúce príjmy Siete, dostávali sme úver po tranžiach (po častiach - pozn. red.). Pre banku asi nebolo bezpečné dať nám ten úver naraz, potrebovala vidieť, či aj mesiac, dva pred voľbami budeme mať 13-14 percent, ktoré jej dávajú silnú záruku, že sa jej úver vráti. Pretože je tu záložné právo na budúce príjmy Siete.

Fio banka poskytla Sieti úver v sume 2,8 milióna eur. Ste jediný ručiteľ. Poskytli ste Fio banke iné zabezpečenie ako vaše ručenie?

Ručiteľ som ja a Sieť.

Sieť je dlžník a vy ste ručiteľ.

Nie, ja a Sieť sme ručitelia.

Vy však musíte vedieť, kto ešte poskytol Fio banke zabezpečenie.Mám na mysli, či je tam ešte iný pristupujúci dlžník?

Fio banke som poskytol ručenie ja ako fyzická osoba s celým mojím majetkom a budúcimi príjmami Siete.

Bolo ešte poskytnuté iné ručenie? Napríklad avalista (zmenkový ručiteľ - pozn. red.), záložca alebo výstavca zmenky?

No, ručenie príjmami Siete.

Hovoríte, že vy ste ručiteľ, tak kto je potom dlžník?

Sieť je dlžník, pričom ručí svojimi budúcimi príjmami. Zároveň som ručiteľom ja ako osoba, ručím celým svojím majetkom, pričom na jeho časť je zriadené záložné právo. Iného ručiteľa vylučuje priamo zmluva medzi Fio bankou a Sieťou, z ktorej zacitujem článok VIII, bod 1: „Zmluvné strany konštatujú a potvrdzujú, že jedinými osobami poskytujúcimi zaistenie úveru poskytnutého klientovi (Sieti) na základe tejto zmluvy sú pán doc. JUDr. Radoslav Procházka, PhD., J.S.D., a Klient.“

Lenže Fio banka registrovala v notárskom registri záložných práv záložné právo k pohľadávkam Siete len do výšky najvyššej hodnoty istiny 1 250-tisíc eur a nie 2,8 milióna eur.

Pravdepodobne to tam ešte prebieha, posledná tranža prišla až koncom roka.

To je predsa otázka jednej hodiny a údaj je ihneď zapísaný.

Opakujem, Sieť ručí svojimi budúcimi príjmami od štátu.

Vianočné tipy na darček