Boris Kollár: Podľa Marčeka sa stal maskotom politického subjektu, ktorý riadi manipulátor Krajniak.

Šéf Sme rodina Boris Kollár: Ľudia nás nevolili preto, aby sme kolaborovali

To sú fámy - reagoval ešte pred pár týždňami Boris Kollár na informáciu PLUS 7 DNÍ, že z jeho strany Sme rodina odchádzajú traja poslanci - Martina Šimkovičová, Peter Marček a Rastislav Holúbek.

Minulotýždňová tlačovka o vylúčených poslancoch za Sme rodina, napokon potvrdila informácie týždenníka PLUS 7 DNÍ, bola rýchla a spontánna. Na otázku, prečo médiá o nej informoval na poslednú chvíľu, Kollár reagoval, že Peter Pčolinský, ktorý to má na starosti, je na dovolenke.

„Pčolinský je v Dubaji za odmenu,“ kontroval mu Peter Marček a neodpustil si poznámku na margo situácie v strane. „Nemyslím, že je to jeho robota, ale ľudí okolo Milana Krajniaka. Krajniak je skúsený manipulátor.“

A svojmu bývalému šéfovi odkázal: „Stali ste sa maskotom politického subjektu, ktorý riadi manipulátor Krajniak.“ A ešte na záver podotkol: „My sme do tej rodiny nezapadli, nevolám sa Kollár ani Pčolinský,“ myslí si jeden z odvolaných poslancov Peter Marček, ktorému, podobne ako ostatným, Kollár vytýka ich svojvoľné hlasovanie v parlamente a neúčasť na rokovaniach poslaneckého klubu.

S lídrom Sme rodina BORISOM KOLLÁROM (50) sa o niekoľkomesačnej hádke v strane rozprávala KATARÍNA ŠELESTIAKOVÁ.

Robia si z vás žarty, že sa vám rozpadá rodina a máte menej poslancov ako nemanželských detí. Vnímate to pragmaticky?

Niečo vám poviem. Ak máte jablko a začne vám hniť, treba to vyrezať, a tým pádom môžete fungovať ďalej. Tak isto to vyriešil pán Sulík - len čo sa mu to začalo v SaS štiepiť, zložil politickú stoličku a nechal sa znovu prevoliť. Nie je nič horšie pre politickú stranu, ak by táto agónia trvala tri roky. Ani ja to nemôžem dopustiť.

A teraz si predstavte, že pri programovom vyhlásení vlády hlasujeme proti a oni traja sa zdržia hlasovania. A sú ešte urazení, že hlasovali podľa najlepšieho vedomia a svedomia. Teraz sa odvolával minister vnútra Robert Kaliňák a znova inakšie hlasovali ako my. Boli proti jeho odvolaniu.

A to mám teraz voličom stále vysvetľovať, prečo tí traja takto hlasujú? Prečo v kuse vysedávajú s poslancami z opozície a rokujú s nimi? Čo mám na toto povedať? Ľudia nás nevolili preto, aby sme kolaborovali.

Skúste byť konkrétnejší. S ktorými poslancami z opozície vysedávajú?

Hlavne je to Sieť, teda rokujú s Radoslavom Procházkom. Takisto s Radoslavom Baranom, to je ten ich oligarcha, ktorý to celé financoval a teraz svojimi ľuďmi obsadil celé ministerstvo dopravy. Zo Siete už presakujú informácie, že by ich do strany aj zobrali, lebo sa im rozpadol poslanecký klub, takže máme aj takéto indície.

Práve som sa pýtala Radoslava Procházku...

Mňa nezaujíma pán Procházka.

… a ten tvrdí, že nemá o ľudí z vašej strany záujem ani ich nepotrebuje a nikoho neoslovil.

Pán Procházka klame. A nebolo by to prvýkrát. Pán Procházka klame skoro stále, nebavme sa o tom, či klame, skôr sa bavme o tom, kedy pán Procházka hovorí pravdu.

Ale máte dôkazy, že tých vašich troch poslancov chce niekto kúpiť? Spomínali sa rôzne sumy, dva, päť, osem miliónov eur.

Nemám indíciu, že ich niekto platí.

Lebo ak by ste mali, bolo by vhodné podať trestné oznámenie.

Pozrite, veď to nemusí byť kešovka, môže to byť nejaké teplé miesto alebo nejaká účasť či podiel na moci. Opakujem ešte raz, tí ľudia sa do parlamentu dostali za stranu Sme rodina a boli zvolení povaliť tento systém a nekolaborovať s Robertom Ficom. No oni s nimi sedia a... Procházka vám povedal, že s nimi nerokoval?

A viete niečo iné?

Tak vám niečo poviem. Mne sa Rastislav Holúbek osobne priznal, že sa s ním rozprával a že dostal ponuku. Takže Procházka zas klame. Možno ak má psychicky svetlú chvíľku, vtedy povie pravdu.

Holúbek vám povedal, že dostal finančnú ponuku?

Povedal mi len, že s Procházkom rokoval. To je celé, čo mi povedal.

PLUS 7 DNÍ už dávnejšie prišlo s informáciou, že trojica Šimkovičová, Marček, Holúbek u vás končí, no vy ste tomu neverili. Ako je možné, že média to tušili a vy nie?

Neveril som tomu.

Ale sám hovoríte, že Rastislav Holúbek vás o stretnutí s Procházkom informoval.

Áno, ale to bolo až po medializovanej informácii, že odídu. Tak som mu povedal, že nič sa nehovorí len tak a čo je na tom pravdy. Povedal mi, že s ním sedel. Ten ich oligarcha Radoslav Baran má sestru, s ktorou je Holúbek sused, teda sa dobre poznajú.

Sťažujete sa, že nechodili na zasadnutia klubu, aj ste im to predtým vytýkali?

Samozrejme, že som im to vytkol. Nie je predsa normálne, aby nechodili do poslaneckého klubu. Aj keď som ich tu na chodbách stretával, pýtal som sa, prečo nejdú do klubu, tak len tak šomrali, že nemajú čas.

Marček zas tvrdí, že ste to vy, kto chodil s Krištúfkovou neustále po dovolenkách, vraj máte najviac absencií v parlamente, takže im vraj nemáte čo vyčítať.

Naša dcéra Vanesska mala v zahraničí promóciu, na ktorej sme sa s Petrou Krištúfkovou zúčastnili. Ako rodičia si nevieme predstaviť, že by sme nestáli pri svojich deťoch v ich najdôležitejších momentoch života. U predsedu Národnej rady SR sme sa riadne ospravedlnili a ja osobne som za celý čas, čo som v parlamente, chýbal tri rokovacie dni. Tri! Pozrite si moje výstupy v parlamente, rozpravu, faktické poznámky a moju účasť pri návrhoch zákonov a budete vidieť, že v parlamente som veľmi aktívny poslanec.

Tých indícií, že chystajú odchod, ste mali viac, prečo ste to riešili až teraz?

Áno, to sa postupne zbieralo aj novinári na to upozorňovali, chodili za mnou, pýtali sa, či naozaj tá trojica odchádza. Tak som si povedal, že to pustím von, že je pravda, že nechodia na zasadania klubov, že hlasujú inak.

Ale prečo až teraz?

Posledná kvapka trpezlivosti pretiekla, keď sme hlasovali za odvolanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka a oni toto odvolanie nepodporili.

Veríte ľuďom, ako sú vaši poslanci Peter Pčolinský a Milan Krajniak?

Prečo by som neveril? Musíte ľuďom veriť. Ja som veril aj týmto trom, nemôžete žiť ako paranoik, ako neveriaci Tomáš. Nemôžete neveriť dopredu, však to by som sa utrápil. To by som ani nemohol mať vzťah, pre mňa je dôležité, ako sa ľudia správajú, či svoje slovo dodržia. Ak ma niekto nepodrazí, tak mu dôverujem.

Prečo potom Marček tvrdí, že ste sa stali maskotom politického subjektu, ktorý riadi manipulátor Krajniak?

Keď tento prostoduchý človek vám nabudúce povie, že som Marťan, budete sa ma pýtať a chcieť odpoveď, či mám aj tykadlá?

Predsa len, Krajniak aj Pčolinský sa v politike pohybujú dlhšie ako vy, nemáte indície, že by robili niečo poza váš chrbát?

Nie. Prečo? Títo ľudia chodia na zasadnutia klubov, rokujeme spolu, ťaháme túto stranu za jeden povraz, zatiaľ som s nimi problém nemal.

Ste z tých troch - teda zo Šimkovičovej, z Holúbka a Marčeka - ľudsky sklamaný?

Áno, som ľudsky sklamaný. Martinu aj Rasťa som do strany doviedol ja, oslovil som ich, veril som im. Však ten Rasťo nikdy nebol v politike, nemal som dôvod mu neveriť a nezobral som ho preto, aby som s ním kalkuloval, zvyšoval cez neho svoje preferencie, ale mal som ho za priateľa. Budete hlasovať za odvolanie Martiny Šimkovičovej pre jej pochybenie pri hlasovaní s kartou kolegu Holúbka? Ja by som za to zahlasoval, určite áno. To isté urobila pani Iveta Radičová (vzdala sa poslaneckého mandátu po tom, čo hlasovala za kolegyňu Rosovú - pozn. red.), ktorá však mala toľko politického chochmesu, že sama zložila mandát.

Budete iniciovať jej odvolanie?

Nie, nebudeme iniciovať nič. Len som ju vyzval a je to na jej morálnom zvážení. Nebudem nikoho kádrovať ani riešiť.

Marček sa nechce dať vyhodiť. „Je to moja strana, ja som ju zakladal a ja by som z nej neodišiel,“ reagoval.

A čo to s tým má spoločné? To chcete povedať, že je nevyhoditeľný?

Môže sa s vami súdiť.

Môže.

Marček vám umožnil použiť do volieb jeho stranu, prijal vás do strany a zvolili vás za predsedu. Dnes máte na krku jeho dlžoby.

Tvrdil, že to nie je pravda, že nie je nič dlžný. Ale ukázali mi dlžobný úpis, on má podľa mňa právne bezvedomie, nie vedomie.

Od koho ste dostali informáciu o tej dlžobe?

Zrazu sa nám ozval právnik. Máme to už na súde, Marček nie je čestný človek. Keby mi povedal, že má dlžobu šesťstotisíc eur, tak určite by som išiel do volieb cez inú stranu.

Predsa len, nerobíte tých chýb priveľa? Zle ste si vybrali zadlženú stranu aj ľudí, ktorí sa vám obrátili chrbtom. Nie je to naivita?

Každý sa v živote učí chodiť. Aj v politike urobíte nováčikovské chyby. Aj Sulíkovi odišli ľudia, z Matovičovho OĽaNO odišiel celý poslanecký klub, dnes má nových ľudí. Takže nie som výnimka ani nepodarok. Všetci tým prešli, a teda aj ja.

Sám ste potvrdili, že kolujú reči, že si vašich poslancov niekto kúpil. A čo reči o tom, že ste ich predali?

Prosím? Nerozumiem, čo je to za hlúposť? Komu? Ako? To azda nemyslíte vážne.

Ak veríme rečiam, že ich niekto kúpil, prečo nemožno veriť, že ste ich predali? Alebo máte dôkazy, že ich niekto naozaj kúpil?

Strom poznáš po ovocí a tých troch po hlasovaní...