Daniel Lipšic: Polícia by mala zverejniť, kto stál v kauze emisií za firmou Interblue Group.

Šéf strany Nova Lipšic: Vláda je koalíciou mecenášov, ktorí si rozdelili ministrov

Daniel Lipšic hovorí, prečo vyšetrovanie veľkých káuz ide do stratena a komu to vyhovuje.

Tvrdí, že ak chceme vidieť výsledky vo veľkých korupčných kauzách, systém prokuratúry a justície treba vystavať nanovo.

Inak budeme stále svedkami, ako sa miliónové kauzy typu emisie, nástenkový tender a provízie z Gorily zametajú pod koberec. Otvorene hovorí o vláde lokajov a vysvetľuje aj podozrenia spájané s ľuďmi v jeho okolí.

DANIEL LIPŠIC (40) je predseda strany NOVA, poslanec Národnej rady a bývalý minister vnútra i spravodlivosti. Zhovárala sa s ním EVA MIHOČKOVÁ.

Nedávno ste jednotlivých členov Ficovej vlády nazvali lokajmi finančných skupín. Máte na to nejaké dôkazy?

Táto vláda je koalíciou mecenášov, ktorí majú rozdelených ministrov vo vláde podľa toho, na čo chcú mať vplyv. Zoberte si napríklad ministra Počiatka - čo on mal kedy spoločné s dopravou? Iba ak výlet na jachtu do Monaka, keďže jachta je tiež dopravný prostriedok.

Ale veď aj za pravicových vlád robili ministrov často ľudia, ktorí sa rezortu nikdy predtým nevenovali.

To veľmi nie. Musel to byť segment, ktorému aspoň trochu rozumeli. Vezmite si ministra Jahnátka. Čo on mal kedy spoločné s poľnohospodárstvom? Ale Juraj Široký musel mať svojho kandidáta vo vláde a keďže už nebolo voľné hospodárstvo, pán Jahnátek sa musel uspokojiť aj s poľnohospodárstvom.

Veď napokon Smer vznikol ako strana, ktorú založili vplyvní podnikatelia. Našli si perspektívneho politika v osobe Roberta Fica. O tom bola predložená aj zmluva, ktorou sa zástupca Smeru Fedor Flašík zaväzoval Ľubomírovi Blaškovi za 32 miliónov korún predať miesta na kandidátnej listine a tri posty vo vedení štátnych firiem.

Iste, aj keď aktéri to popierajú a nemáme ďalší dôkaz. Ale na základe čoho tvrdíte, že minister Lajčák je lokajom vplyvného podnikateľa Miroslava Výboha?

Máme svoje informácie, ktoré zatiaľ nebudem zverejňovať. Ale v prípade tej zmluvy predsa nepotrebujeme žiadne ďalšie dôkazy! Veď zverejnený bol originál a žiadna fotokópia. Stačilo len preskúmať pravosť podpisov znalcom, na čo však na prokuratúre nebola vôľa.

Prečo nechcete konkretizovať, čo máte na Lajčáka?

V rozumnom čase to budem konkretizovať. Zatiaľ by som hovoril o pánovi Počiatkovi, ktorý bol so žralokmi z J&T na jachte v Monaku, o pani Zvolenskej, ktorá v minulosti pracovala pre Pentu v poisťovni Dôvera, a o pánovi Jahnátkovi, ktorý zasa pôsobil v Plastike Nitra Juraja Širokého. Veď mi povedzte, kedy on mal niečo spoločné s poľnohospodárstvom, ktoré má teraz na starosti.

A čo mal spoločné napríklad Ľubomír Galko s obranou, ktorej ako minister šéfoval za Radičovej vlády?

Obrane sa síce predtým nevenoval, ale nebol u neho žiadny náznak prepojenia na nejakú finančnú skupinu alebo oligarchu, čo sa o Jahnátkovi povedať nedá. Celý život sa venoval energetike, pracoval pre Širokého a zrazu v sebe objavil vášeň pre repku olejnú, tak išiel riadiť rezort pôdohospodárstva. Veď je to absurdné.

Zverejnili ste, že českí finančníci z EPH s pomocou štátu vyťahujú milióny eur z SPP, aby tak splatili úver, za ktorý svoj podiel kúpili. Nebol to však váš súčasný spolustraník Juraj Miškov, kto naštartoval proces kúpy SPP finančníkmi z EPH?

To nie je pravda. Jediné, čo Juraj Miškov ako vtedajší minister hospodárstva spolu s Fondom národného majetku spravili, bolo umožnenie finančníkom z EPH spraviť si ekonomický audit SPP, keďže mali záujem odkúpiť podiel od nemeckých a francúzskych akcionárov.

Takže Miškov presadzoval možnosť, aby sa podiel v SPP predal práve finančníkom z EPH?

To nie je pravda. Prevládal názor, že každý záujemca o kúpu podielu v SPP by mal mať možnosť oboznámiť sa s podmienkami v podniku formou auditu.

Ivan Mikloš tvrdí, že Miškov presadzoval záujmy EPH, a to proti vôli Anny Bubeníkovej, ktorá vtedy ešte bola na čele Fondu národného majetku. Vraj sú o tom listinné dôkazy.

To je nezmysel. Jediný dokument, ktorý existuje, je žiadosť nemeckých a francúzskych akcionárov SPP, ktorí požiadali ministerstvo hospodárstva a FNM, aby si EPH mohlo urobiť audit. To je všetko.

A Juraj Miškov im ten súhlas dal.

Dal im ho, rovnako, ako im ho dala aj Anna Bubeníková za FNM, ale s EPH o vstupe nerokoval. Nevidím problém v tom, že bola vôľa umožniť ktorémukoľvek záujemcovi o kúpu podielu v SPP urobiť si audit a rozhodnúť sa, či do kúpy pôjde, alebo nie. Aj tak by napokon o víťaznom záujemcovi o kúpu rozhodovala vláda.

Radičovej vláda to už rozhodnúť nestihla. Keby áno, ako by ste hlasovali?

Bol by som proti predaju EPH. Finančná skupina totiž funguje tak, že sa snaží vycicať z podniku čo najviac peňazí, a nie rozvíjať ho do budúcnosti. EPH navyše na kúpu podielu neminula ani euro.

Vzala si na to úver, ktorý neskôr splatí z peňazí, čo postupne vyťahuje z SPP. Veď je to choré. Navyše, zo všetkých dodávateľov plynu do našich domácností ponúka SPP najdrahší plyn. Takže to, čo premiér Fico garantuje, sú najvyššie ceny plynu pre slovenské domácnosti.

V roku 2012 ste povedali, že v prípade Gorily budú také čiastkové výsledky, že nebude možné zamiesť ju pod koberec. Stále si to myslíte?

Povedal som, že také výsledky budeme mať do konca vlády, a myslím si, že aj sú.

Ako je potom možné, že špeciálna prokuratúra už zastavila dve trestné stíhania s tým, že skutok sa nestal?

Zastavila stíhanie v prípade kupovania poslancov, čo už raz zastavené bolo. V princípe, ak nie sú ďalšie dôkazy, tak je veľmi ťažké spätne odhaľovať korupciu. Ale v súvislosti s Annou Bubeníkovou a jej aktivitami opísanými v Gorile som už dávnejšie upozorňoval, že podobné sumy, o akých sa hovorí v spise, sa začali objavovať v majetku jej blízkych osôb.

Tieto informácie presvedčili aj ministrov za Most-Híd, aby vo vláde napokon hlasovali za jej odvolanie z postu šéfky FNM. Nepriame dôkazy, ktoré zvierohodňujú spis, existujú. Avšak pri takýchto závažných podozreniach smerujúcich k politickým špičkám musia byť vyšetrovatelia a prokurátori presvedčení, že aj keď pôjdu na hranu zákona, minister vnútra aj premiér ich podržia.

To je hlavná vec, ktorá im chýba a zväzuje ruky?

Dnes je pôvodný vyšetrovací tím do veľkej miery rozpadnutý. Jeho odborným garantom bol podplukovník Rudolf Cádra, ktorého považujem za jedného z našich najlepších vyšetrovateľov. Vďaka nemu sa začali trestné stíhania jakšíkovcov, piťovcov, sýkorovcov a iných zločineckých skupín.

Po zmene vlády bol prevelený na útvar policajného prezídia, ktorý má na starosti divácke násilie, a chodil po štadiónoch monitorovať chuligánov. Samozrejme, že z polície napokon odišiel, čo je veľká strata.

Z Generálnej prokuratúry aktuálne bez vysvetlenia odchádza prokurátorka s podobnou povesťou Eva Mišíková. O čom to vypovedá?

Pomery na Generálnej prokuratúre sa s nástupom Jaromíra Čižnára evidentne nezmenili. S Evou Mišíkovou som roky spolupracoval a považujem ju za jednu z najlepších a najodvážnejších osôb na prokuratúre. Nemám priame informácie a nechcem špekulovať. Podľa všetkého sa však ide ďalej v starých koľajach.

Nič sa nezmenilo, ani keď Trnka a Tichý skončili vo funkciách?

V prípade pána Trnku sa už skutočne nič iné urobiť nemohlo, pretože za neho fungovala prokuratúra ako súkromná s. r. o., čoho najlepším dôkazom je kauza Glance House. Ak by ktorýkoľvek iný prokurátor takto hrubo zneužil svoju právomoc, tak sedí vo väzbe. Personálne zmeny nového generálneho prokurátora Čižnára by som nepreceňoval.

Za trestného námestníka vymenoval pána Šufliarskeho, ktorý bol blízkym spolupracovníkom Dobroslava Trnku. Stav justície na Slovensku je asi najhorší v Európskej únii. To priamo poškodzuje aj ekonomiku a rast pracovných miest, pretože investori sa nehrnú do krajiny, kde súdy nedokážu ochrániť ich práva.

Komu to vyhovuje, keďže ide o dlhodobý problém?

Ak by sme mali v rozhodujúcich pozíciách v justícii čestných prokurátorov a sudcov, ktorí by sa nebáli rozhodovať poctivo a spravodlivo, asi by sa začali zaujímať aj o pravosť Flašíkovho a Blaškovho podpisu na zmluve o miliónoch pre Smer.

Taktiež by mohli začať skúmať pravosť hlasu podobného Ficovi na známej nahrávke. A to už by predseda Smeru asi netoleroval. Tento stav mu vyhovuje.

Veľa káuz sa nepodarilo vyšetriť ani za pravicových vlád, kde ste boli členom.

Pokým bude zabetónovaný systém a šikovný mafián či oligarcha si vždy dokáže nájsť svojho človeka na prokuratúre alebo na súde, naše snaženie bude mať veľmi obmedzený účinok. Napríklad nástenkový tender - keď sme začali trestné stíhanie a vzniesli obvinenia, vyšetrovateľ navrhol odňať imunitu bývalému ministrovi Štefanovovi, ktorý bol v tom čase už poslancom.

Zastupujúci generálny prokurátor Tichý to zastavil s tým, že ešte nie je dosť dôkazov. Ďalej sme už nemohli urobiť nič. Ak sa má v tejto krajine niečo zmeniť, tak je nutné vystavať justíciu nanovo od základov. Časy kozmetických zmien sa skončili.

Ako si to predstavujete?

Vyžaduje si to ústavné zmeny, napríklad, aby generálneho prokurátora a časť sudcov volili občania.

Aký by to malo zmysel, keď občania si zvolili aj túto vládu, ktorá podľa vás slúži finančným skupinám?

Zvolili si ju z rôznych dôvodov, aj pre zlyhania, kauzy a hádky našej pravicovej vlády. V roku 2010 si však dokázali zvoliť aj inú vládu, preto by som im dôveroval. Podstatné však je, že ak sa voliči pomýlia, môžu svoju chybu o štyri roky napraviť.

Preto súhlasím, že pri voľbách sudcov a generálneho prokurátora by ľudia možno nezvolili vždy tých najlepších kandidátov, ale som si istý, že by boli lepší ako mnohí súčasní.

Nebola by to opäť len súťaž straníckych kandidátov, ako je to dnes pri prezidentských alebo župných voľbách?

Voľby sudcov v USA alebo vo Švajčiarsku nie sú stranícke, ale odborné a ich volebná kampaň je dosť regulovaná. Napríklad sudca, ktorý pre údajnú procesnú chybu prepustil Karola Mella z väzby, dostal ako trest zrážky z platu. A to je všetko. Doživotne bude aj tak nosiť sudcovský talár. Som presvedčený, že v prípade priamej voľby by takýto sudca už nikdy nebol zvolený.

Ak by sme sa vrátili k vyšetrovaniu Gorily, vy teda súhlasíte s Kaliňákom, ktorý povedal, že spätne vyšetriť korupciu je prakticky nemožné?

Je to ťažké, ale nie nemožné. Ak vieme vyhľadať z iných dostupných zdrojov, že finančné transakcie opísané v Gorile sa v podobnej výške a forme udiali, tak je to kvalitný dôkaz, po ktorom sa dá ísť. Problém je však v tom, že minister vnútra Robert Kaliňák ešte pred voľbami vyhlásil, že on Gorile neverí, premiér Fico dokonca zosmiešňoval vyšetrovací tím, ktorý som vymenoval, že je to nejaký Cattaniho tím a podobne.

Prečo táto vláda nemá záujem dotiahnuť kauzu Gorila do konca?

Pretože to nie je len kauza druhej Dzurindovej vlády. Je nesporné, že Fico v tom byte bol, inak by to jednoducho poprel a bolo by po téme. Je paradoxné, že jediný aktívny politik, ktorý v tom byte bol, je predseda vlády Robert Fico.

V Gorile väčšinou lietali mená ľudí spojených s SDKÚ. Je to o tom, že vrana vrane oko nevykole a ani Smer nepotopí svojich politických rivalov?

Premiérovi Ficovi vyhovuje prítomnosť predstaviteľov starej pravice v politike. Ak by ich nahradili nové pravicové strany, s ktorými si už tak nerozumie a ktoré by ho mohli ohroziť vo voľbách, mal by problém. Veď všetci videli, ako počas poslednej schôdze o jeho odvolávaní útočil výhradne na nové strany a k starej pravici sa vyjadroval mimoriadne zmierlivo. Stačí si len všimnúť, s kým chodí do televíznych diskusií.

V Gorile lieta aj meno vášho súčasného blízkeho človeka Milana Krajniaka, ktorý mal podľa Haščáka byť Bubeníkovej oporou pri hlasovaní v prezídiu FNM, kde bol členom. Prečo vám v jeho prípade stačí, keď to popiera, ale pri iných aktéroch vám to už nestačí?

Krajniak odišiel z ministerstva vnútra, keď som bol na jeho čele, čím chcel zabezpečiť, aby na vyšetrovanie Gorily nepadol ani tieň podozrenia z nestrannosti.

Povedal, že nechcel kompromitovať vás, ale dnes je opäť po vašom boku. Už vás nediskredituje?

Vtedy som bol minister vnútra a môj rezort bol zodpovedný za vyšetrovanie Gorily. Dnes je situácia iná. Najdôveryhodnejšie časti Gorily sú tie, kde si konkrétni ľudia v konšpiračnom byte dohovárajú kšefty a provízie. Reči o tom, že niekde počuli, čo ten a ten urobí alebo neurobí, by som už bral s rezervou.

Hovoril vám niekedy Krajniak o tom, ako to vo FNM za Bubeníkovej fungovalo?

Hovoril som s ním o tom, ale on ani náš ďalší zástupca pán Janota nemali absolútne žiadne spojenie s Pentou. To vylučujem.

Nehovoril vám o miliónových províziách, ktoré tam mali lietať za hlasovanie?

V celom spise Gorila nie je ani zmienka o akejkoľvek provízii pre Krajniaka a, naopak, o mnohých osobách sú konkrétne zmienky o províziách, ktoré sa dajú overiť. To máte ako v súdnych sporoch, kde advokát žiada od svojho klienta peniaze pre sudcu. Niekedy to tak naozaj je a peniaze odovzdá sudcovi, ale niekedy si to aj vymyslí a peniaze si nechá pre seba. Ak tam nie je aspoň náznak dôkazu, tak by som bol opatrný.

Nie ste selektívny pri hodnotení Gorily, ak ide o vašich ľudí? Veď neexistuje dôkaz, že Fico v tom byte bol.

Nie som selektívny. Fico sa usvedčuje tým, že to nepopiera, to je jednoduché. Ale držme sa skutkov - vyšetrovanie Gorily, zásah voči Privatbanke, prípad bratislavského PPC, podnety, ktoré sa týkali zlučovania poisťovní, ktoré som sám podpisoval, a napokon žaloby, ktoré na mňa Penta podala, sú svedectvom môjho postoja k finančným skupinám.

Ako je možné, že v prípade emisií polícia zastavila stíhanie s tým, že skutok sa nestal, keď existuje vyjadrenie špeciálnej prokuratúry, že štát tu uzavrel maximálne nevýhodnú zmluvu?

Je to pre mňa prekvapujúce. Ešte my sme zaslali viaceré dožiadania do zahraničia, ktoré mali dokázať, že aktéri toho obchodu z čias prvej Ficovej vlády vedeli, že emisie bolo možné predať za vyššiu cenu. Dokazovať to mali ich viaceré stretnutia v Maďarsku. Bohužiaľ, došlo k zmene vlády a súčasné rozhodnutie je pre mňa absurdné.

Ak existuje vyjadrenie špeciálnej prokuratúry o maximálnej nevýhodnosti zmluvy, je problém obviniť človeka, ktorý ju podpísal, teda Jána Chrbeta z SNS?

Nemal by to byť problém. Zákony na to máme, chýbajú nám len ľudia, ktorí by mali vôľu ich napĺňať. Treba si len spomenúť, že keď celá kauza s emisiami vypukla, jej aktérov najhorlivejšie obhajoval premiér Fico.

Mala by polícia zverejniť aspoň čiastkové výsledky z vyšetrovania, teda kto stál za Interblue Group, ktorá na obchode zarobila?

Vyšetrovanie síce nie je verejná vec, ale keď je už trestné stíhanie zastavené a ak to potvrdí aj prokurátor, tak si myslím, že by tie informácie mali byť zverejnené.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní