Ignorácia: Podľa Ivety Lazorovej ministerstvo sestry ignoruje. „Ani si nás nevypočulo. Štátny tajomník iba ťukal do telefónu,“ uviedla.

Šéfka komory sestier: Nie sme nenažrané, chceme spravodlivú odmenu

Skúsenejším zdravotným sestrám hrozí zníženie platov aj o stovky eur. O živote sestier a zanedbanom zdravotníctve hovorila pre PLUS 7 DNÍ Iveta Lazorová.

V zdravotníctve sa schyľuje k búrke. Minister Viliam Čislák (nominant Smeru) tvrdohlavo presadzuje zákon o platoch zdravotníckeho personálu. Základný plat sa má počítať ako percento z priemernej mzdy na Slovensku. Zrušiť sa majú príplatky za odpracované roky, a tak najmä starším sestrám sa platy reálne môžu znížiť.

„Zákon sa bude týkať iba jednej tretiny zamestnancov, lebo ostatní pracujú v neštátnych zdravotníckych zariadeniach. Je to nespravodlivý a v konečnom dôsledku zbytočný zákon,“ hovorí prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek IVETA LAZOROVÁ (54).

Zároveň je veľmi sklamaná z prístupu ministerstva, ktoré podľa nej ľudia v zdravotníctve absolútne nezaujímajú. „Na rozporovom konaní sa k nám správali arogantne, ani si nás nevypočuli a žiadnu diskusiu nepripúšťajú,“ dodáva. O živote sestier a zanedbanom zdravotníctve sa s ňou zhováral LUKÁŠ MILAN.

Vyzerá to tak, že zdravotníci majú horúce leto nielen pre vysoké teploty. Čo sa to zase deje s platmi sestier?

Otázka platov je horúca, lebo ministerstvo zdravotníctva predložilo zákon o odmeňovaní zdravotníckych pracovníkov vrátane zdravotných sestier. Problém je v tom, že tento zákon v podstate nič nerieši. A, navyše, niektorým sestrám zníži plat o dvesto aj tristo eur.

Dobre počujem? Zníži sa plat?

Áno. Týkalo by sa to najmä starších zdravotných sestier a pôrodných asistentiek v štátnych fakultných nemocniciach, ktoré v platoch majú započítané aj odpracované roky. Priemerný vek zdravotných sestier je momentálne 47 rokov, takže by sa to týkalo dostatočne veľkého počtu sestier.

Ďalším problémom celého zákona o platoch v zdravotníctve je, že sa aj tak bude týkať zhruba iba tretiny ľudí, lebo dve tretiny robia v neštátnych zdravotníckych zariadeniach. Aj tej tretine sa platy znížia, a tak to budú musieť kompenzovať cez osobné príplatky, ktoré však nie sú nárokovateľné. Tak sa pýtame, načo je taký zákon.

Stále nerozumiem - ako môže ministerstvo tvrdiť, že ide zvyšovať minimálnu mzdu v zdravotníctve, keď v konečnom dôsledku sa platy znížia?

Celý problém sa ťahá od roku 2004. Dovtedy všetok zdravotnícky personál bol odmeňovaný podľa zákona o verejnej službe, takisto ako štátni úradníci, policajti, vojaci, hasiči, učitelia, jednoducho celá nevýrobná sféra.

Reformou zdravotníctva sa však štátne nemocnice začali meniť na akciové spoločnosti, neziskovky alebo v poslednom čase sú úplne súkromné. Nazvime to, ako chceme, ale je to privatizácia zdravotníctva.

Tu však nastal problém, lebo v neštátnych, sprivatizovaných zariadeniach začali sestry zarábať, aj s príplatkami, ktoré tvoria až 30 percent platu, o 200 až 300 eur menej ako v štátnych. A my sa pýtame, prečo by mali mať nižší plat, ak robia to isté a musia spĺňať tie isté zákonné odborné predpoklady.

Navyše štát začal tvrdiť, že môže diktovať platy iba v štátnych nemocniciach, ale nie v neštátnych. Doteraz však ministerstvo nič také nedalo na papier, lebo naši právnici sú presvedčení, že to nie je pravda.

Ale veď preto Ústavný súd aj na popud lekárov pozastavil účinnosť zákona o platoch zdravotníckeho personálu, a tak zrušil zvyšovanie platov sestier.

To nie je úplne tak. Ústavný súd vo svojom odôvodnení konštatoval, že štát nemôže nadiktovať zvýšenie platov skokovo, ale postupne áno. Presne takisto sa to udialo u lekárov, ktorí dostali zvýšené platy na trikrát. A teraz už viac ako 1 120 dní čakáme od vlády na vyriešenie tohto stavu.

A teraz prišli so zákonom, ktorý nič nerieši?

Presne. Základná filozofia zákona je, že platy sestier a ostatných pracovníkov v zdravotníctve sa budú odvíjať od priemernej mzdy v národnom hospodárstve.

A, samozrejme, budú sa násobiť nejakým koeficientom. Napríklad základný plat zdravotnej sestry ministerstvo navrhuje na 81 percent priemernej mzdy na Slovensku.

Takže to teraz vychádza 695 eur v hrubom. To nie je bohviečo.

Presne. My sme chceli aspoň 87 percent. Ale ministerstvo žiadnu diskusiu nepripustilo. Zatiaľ nám nijako nevysvetlilo, ako prišlo k tým koeficientom na výpočet platu. Napríklad farmaceut má koeficient 1,21, logopéd 1,06 a tak by sa dalo pokračovať.

Ministerstvo nijako nezdôvodnilo tieto rozdiely. Ak išli podľa vzdelania, tak nepochodia, lebo každá sestra má vysoké vzdelanie. Ak to je podľa náročnosti práce, tak to ozaj ťažko zdôvodnia, že napríklad taký logopéd má náročnejšiu prácu ako zdravotná sestra, pôrodná asistentka alebo fyzioterapeut.

Aj samotní logopédi súhlasia, ale nebudú predsa kričať - dajte nám menej. To je logické. Posledný problém je, že zákon nepočíta so žiadnym zvyšovaním platu s počtom odpracovaných rokov.

Zdravotné sestry i učitelia majú v mnohom podobné postavenie. Nevedia sa odhodlať na radikálnejší protest.

Komora sestier je ženská organizácia. Ženy nie sú bojovníčky. Navyše v zdravotníctve trpíme štokholmským syndrómom. Sestry ešte aj milujú svojho trýzniteľa a obhajujú jeho kroky rôznymi spôsobmi.

Mnohé sú ustráchane, čo budú robiť, keď neprídem do práce, ale musíme im vysvetliť, čo im hrozí. Keď budú vedieť, že prídu o dvesto eur, tak nezabojujú? Lebo to reálne hrozí.

Na druhej strane, podľa profesora Labaša zdravotná sestra je a stále bude iba lekárova slúžka. A tak sa na nás niektorí, najmä lekári, stále pozerajú, hoci situácia sa dramaticky zmenila. Všetky majú vysoké školy a dobré vzdelanie, často lepšie ako v iných krajinách a v mnohom lekára vedia zastúpiť.

My nie sme nenažrané, nechceme štyri- alebo dvetisíc eur. Iba chceme spravodlivú odmenu a normálne pracovné prostredie, kde môžeme odvádzať našu prácu. Možno to prostredie je aj dôležitejšie.

Celý rozhovor nájdete v aktuálnom vydaní týždenníka PLUS 7 DNÍ


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní