Sulík trpko oľutoval rande s Kočnerom: Nemal som tam loziť...

Jeho strana sa potáca sa na hranici zvoliteľnosti, ale Richard Sulík poškuľuje po kresle ministra financií.

Už o necelé dva mesiace čakajú Slovensko parlamentné voľby. Začíname seriál rozhovorov s lídrami politických strán, ktoré podľa prieskumov presahujú aspoň päťpercentnú hranicu. Podľa tých posledných by sa do parlamentu dostali strany Smer, Sieť, KDH, Most- -Híd, SNS, OĽaNO-NOVA a SaS.

„Začínate od tých najmenších?“ privítal nás s úsmevom líder liberálov v Liberálnom dome, kde už vládol predvolebný zhon. „Napriek množstvu otázok to išlo rýchlo. Ja sa nevykecávam,“ reagoval po skončení rozhovoru.

Europoslanec, ktorý často vystupuje aj v nemeckej televízii, si nedávno pre svoje postoje k utečencom a kritike nemeckej kancelárky Angely Merkelovej vyslúžil protichodné postoje - jedni ho velebili a volali do nemeckej politiky, iní mu zas nadávali do štváčov a nacistov.

S predsedom pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) RICHARDOM SULÍKOM (48) sa rozprávala KATARÍNA ŠELESTIAKOVÁ.

SaS je na hranici zvoliteľnosti, v roku 2010 ste mali 12 percent. Prečo taký pokles?

No po prvé, nie sme na hranici zvoliteľnosti, sme spoľahlivo na 6 percentách, dokonca aj cez šesť percent sme mali. Ale dôležitý je trend, že to stúpa.

Ale pokles tu bol...

Áno, z dvanástich percent boli dve v podstate Igora Matoviča, čo sa dá podľa krúžkovania odhadnúť, takže my sme mali desať.

Veríte, že dáte päť percent?

Rozhodne áno.

Ak nie, odídete z politiky?

Ja sa teraz budem zaoberať najmä tým, ako docieliť čo najlepší výsledok, a na všetky ostatné otázky odpoviem potom, keď bude výsledok jasný.

Čo ste skazili, že pokles bol taký enormný?

Urobili sme veľa začiatočníckych chýb, boli sme vystavení mnohým útokom, boli sme nová strana, museli sme sa predsa len zohrať a nabrať skúsenosti. To všetko sa stalo a teraz sme na najlepšej ceste dlhodobo etablovať liberálnu stranu.

Dôležité je, že sme sa poučili, že sa nám darí neopakovať chyby. Sám cítim, že prešľapov je menej, učíme sa, sme dobre zohratý tím a to je dôležité.

Vyčítali vám napríklad, že ste povalili Radičovej vládu.

Vládu povalila Iveta Radičová. Na tlak Mikuláša Dzurindu spojila úplne nezmyselne dve nijako nesúvisiace hlasovania, lebo sa chcel zapáčiť Bruselu. Pol roka som ich upozorňoval, že nebudeme hlasovať za miliardu eur do Grécka. Nepočúvali nás, možno nám neverili a nedokázali pochopiť, že sme schopní obetovať poslanecké stoličky pre naše presvedčenie. Bohužiaľ, stalo sa to.

Dnes by ste to urobili opäť?

Urobili sme jednu chybu, a to, že sme mali minútu pred hlasovaním opustiť sálu. To bola jedna zo začiatočníckych chýb. Mali sme odísť. My sme len vytiahli kartičky, čo je to isté, ako keby sme tam fyzicky neboli. Ale keby sme opustili sálu, tak by aj naši koaliční partneri videli, že naozaj nebudeme hlasovať.

Nám sa často vyčíta, že sme hlasovali za povalenie vlády, ale to nie je pravda, boli tam dve nesúvisiace otázky, a teda - či sme za vládu Ivety Radičovej. Odpoveď bola jednoznačne áno. A či sme za miliardu eur do Grécka. Odpoveď bola jednoznačne nie.

Nedokázali sme hlasovať jedným slovom, tak sme radšej neodpovedali vôbec. To nebola naša hra, to neboli naše intrigy. Nás do toho tlačili, bohužiaľ.

S Mariánom Kočnerom sa od kauzy Sasanka (kupovanie poslancov pri voľbe generálneho prokurátora - pozn. red.), keď si vás nahrával, ešte stretávate?

Naposledy som Mariána Kočnera videl 4. decembra 2010, keď si ma nahral, a odvtedy som ho osobne nevidel. A táto téma je pre mňa vybavená.

Nebola chyba dôverovať ľuďom ako Marián Kočner?

Nemal som tam loziť, čo som už ikskrát oľutoval. Aj som priznal, že to bola chyba.

Ako sa od tejto blamáže bránite nahrávaniu či sledovaniu?

Treba žiť tak, že si vás môžu kedykoľvek nahrávať a nič sa vám nestane. Napokon, ani u Kočnera som žiadne kšefty ani biznis nerobil, nič som neukradol. To je najlepšia obrana - žiť tak, aby si vás ktokoľvek mohol nahrávať. Hoci ja už som raz popálené dieťa.

O chvíľu máme voľby. Prečo ste sa pred voľbami nespojili do koalície s matovičovcami?

Po prvé preto, lebo taká koalícia by nespĺňala všetky podmienky, ktoré by spĺňať mala. A po druhé preto, že sme si napokon povedali, že oveľa úprimnejšie, čestnejšie a čitateľnejšie voči našim liberálnym voličom je byť liberálna strana a nespájať sa s konzervatívcami.

A v čom je SaS liberálna strana?

V tom, že obhajujeme osobné slobody, že obhajujeme registrované partnerstvo, dekriminalizáciu marihuany, odluku cirkvi od štátu, sme za rozvody dohodou, za predmanželské zmluvy a množstvo ďalších bodov, ktoré zvyšujú osobnú slobodu a nájdete ich v našom programe.

V europarlamente ste však vystúpili z frakcie liberálov a demokratov a vstúpili ste ku konzervatívcom. Prečo?

Preto, lebo na západe sú liberáli skôr socialisti ako liberáli. A keď som počul šéfa frakcie Guya Fergusona hovoriť slová ako - viac Európy, viac integrácie a...

… myslíte jeho eurooptimizmus?

Áno, pochopil som, že do tejto frakcie nepatrím, vstúpil som do frakcie európskych konzervatívcov a reformistov a som tam za reformistov. Konzervatívcov tam vnímajú inak ako na Slovensku, skôr ako tých, ktorí chcú zodpovednosť v hospodárení, nerobiť žiadne dlhy, pamätať na budúce generácie. A to sú všetko myšlienky, s ktorými sa aj ako liberál stotožňujem.

Vráťme sa k domácej politike. Čo si vlastne myslíte o Igorovi Matovičovi ako politikovi? Dôverujete mu?

Dúfam, že sa nenahneváte, ale nebudem sa k iným politikom vyjadrovať. Radšej vám poviem niečo o našom programe...

Ale aj vášho voliča zaujíma, aký je váš názor trebárs na kvázi lídra pravice Rada Procházku.

Už som sa viackrát vyjadril, že keď vznikne pravicová vláda, chceme byť jej súčasťou. Automaticky vznikne otázka, kto má byť líder, a odpoveď je jednoduchá - ten, kto získa najviac percent. My to budeme rešpektovať.

Má na to Procházka, aby bol líder pravice?

To ukáže čas a nerád by som komentoval iných politikov.

Prečo tak zrazu? Veď už ste sa vyjadrili, že líder musí byť podľa vás u ľudí obľúbený, tak ako Fico či Dzurinda.

Už som povedal, že líder musí spĺňať tri podmienky - musí mať za sebou silnú stranu, vedieť narábať s mocou a musí byť u ľudí obľúbený.

Tvrdíte teda, že nie je manažér, nevie narábať s mocou a nemá za sebou silnú stranu? Skúste to konkretizovať.

Silná strana je tá, ktorá má veľa mandátov. Napríklad počas našej vlády malo SDKÚ 28 mandátov, my sme mali 22, tak oni prebrali úlohu lídra, to bolo prirodzené. Vedieť narábať s mocou znamená, že musí poznať vzťahy, musí mať s rôznymi hráčmi dohody, ktoré bude aj dodržiavať, musí vedieť rozpoznať situáciu a problémy.

Keď je problém malý, ľahko sa rieši, ale ťažko sa rozpozná. Keď je problém veľký, ľahko sa rozpozná, ale ťažko sa rieši. To sú vlastnosti lídra, ktorý musí ako manažér udržať koalíciu pokope. A obľúbenosť u ľudí? Pravidelne sa predsa robia prieskumy. Ani ja už nie som pravidelne najneobľúbenejší politik, predbehli ma iní adepti. (Smiech.) Myslím si, že už ma ľudia spoznali, vedia, že som konzistentný v názoroch.

Vyhlásili ste, že Smer je pre vás banda zlodejov. Prečo je prijateľný pre Procházku, ktorý zvažuje koalíciu so Smerom?

Neviem vám povedať, prečo si Procházka myslí, čo si myslí. Ale viem, čo si myslím ja. Stačí si pozrieť 130 korupčných káuz za toto volebné obdobie, to je brutálna paleta. Keby sa tu nekradlo, mohli sme mať DPH na 15 percentách. Tento môj názor je kedykoľvek obhájiteľný.

Po páde Dzurindovej vlády ste však robili poradcu u ministra Počiatka. O Smere tvrdíte, že sú to zlodeji - a Počiatek?

Tak po prvé, bol úplne nový v politike a nevedel som, čo sa z neho vykľuje...

A čo sa z neho vykľulo?

Stačí si pozrieť počiatkovské tendre a každému je jasné, čo sa z neho vykľulo. Ale, čo je dôležité, ja som mu robil poradcu na obhajobu rovnej dane od júla 2006. A v apríli 2007, keď bolo jasné, že Robert Fico rovnú daň nezruší a misia bola splnená, dal som výpoveď.

Ani sa už nestretávate, nemáte priateľský vzťah?

Ak ho niekde náhodou stretnem, tak sa pozdravíme, ale inak rozhodne nie.

Dávnejšie ste sa vyjadrili, že Fico nerozdáva sociálne istoty, ale rany istoty. Ako ste to mysleli?

Jedna rana za druhou, nie pre všetkých, ale pre zamestnávateľov, pre podnikateľov, ktorí tvoria hodnoty - rozdával rany istoty. Tie bolestivé zmeny, ktoré napáchal v zákone o dani z príjmov, zaviedol registračnú daň na autá či zvýšil sadzbu dane pre firmy, zaviedol milionársku daň a iné. Tvrdíme, že ak sa zlepší podnikateľské prostredie, stúpne životná úroveň všetkým ľuďom. Aby sa na Slovensku oplatilo pracovať, žiť, podnikať.

Keď je reálny problém, Fico strká hlavu do piesku, je ďalší z vašich výrokov. Je ľahké kritizovať, Fico si však pred voľbami drží percentá. Prečo to tak je?

Majú veľmi dobrý marketing, to treba uznať. Nechcem vedieť, koľko desiatok tisíc eur mesačne to musí stáť. A je to aj preto, že Robert Fico má politický talent, bezpochyby vie, čo má rozprávať, čo chcú ľudia počuť.

Vôbec ho nezaujíma, aká je realizovateľnosť jeho sľubov, respektíve kto ich zrealizuje a zaplatí a či je to dlhodobo udržateľné. A je časť obyvateľstva, ktorá mu na toto skočí. Stačí sa však sedliackym rozumom zamyslieť a je jasné, že zo sociálnych balíčkov sa nedá vyžiť.

Je teda premiér Robert Fico dobrý politik?

Má politický talent. Vie, čo má povedať, ale je tiež nezodpovedný politik, lebo ho nezaujíma, kto to všetko naozaj zaplatí a aká je budúcnosť Slovenska.

Povedali ste aj to, že Fico sa vás bojí. Prečo si to myslíte?

Išiel by so mnou aspoň raz za tieto štyri roky do diskusie. Ale on sa mi vyhýba, na to nemá odvahu.

Podľa politológov za úspech Smeru môže aj liknavá pravica. Súhlasíte s touto kritikou?

Čo je to liknavá? Každopádne pravica je rozdrobená, atomizovala sa na malé strany ako SKOK!, Šanca, NOVA, Sieť, poslanci Ritomská, Kaník aj Hlina si založili strany. Toto však vyrieši volič o dva mesiace.

Malé strany vám berú percentá, kto ich za to platí?

Niekto, kto má záujem na tom, aby nevznikla silná pravicová strana. Som presvedčený, že strany TIP a SKOK! sú tu len na to, aby nám odobrali percentá, na nič iné. Ani tých 17-tisíc eur na volebnú kauciu by samy nezložili.

A kto ich platí?

Neviem, počul som rôzne klebety, ale bavme sa radšej o SaS.

Máme parlamentnú demokraciu, predseda parlamentu je po prezidentovi druhý najvyšší ústavný činiteľ, nie je táto funkcia u nás degradovaná? Nie. Nie? Vyjadrili ste sa, že Pellegrini je tam na okrasu. Je to pešiak, ktorý poslúcha ľudí nad sebou. Taká Laššáková v nohaviciach…

Mám s ním osobnú skúsenosť, že jeho slovo nemá žiadnu hodnotu. Dohodli sme sa, že SaS obnoví poslanecký klub, a na druhý deň to už neplatilo. Evidujem to tak, že niekoho asi poslúcha.

Ak sa SaS stane súčasťou vlády, tak vraj post europoslanca opustíte.

Áno, ak budeme súčasťou reformnej vlády, lebo tvrdím, že bez nás vláda nebude reformná, tak potom by som mal záujem pôsobiť v slovenskej politike.

Ste europoslanec, ktorý je však podľa jednej štúdie najväčší slovenský absentér na rokovaniach výborov. Flákate to?

Ani neviem, ako tá štatistika vznikla. Ak si ju však pozriete, tak patrím medzi poslancov, ktorí majú najviac vystúpení v parlamente a položil som najviac otázok. Je pravda, že tam nie som každý deň a nenaháňam diéty (304 eur za deň - pozn. red.) ako iní poslanci.

Je vôbec vysoký plat adekvátny práci, ktorú europoslanci odvádzajú?

Plat je vysoký, ak naháňate diéty, ak sa snažíte zo všetkého vyžmýkať peniaze. Môj plat je veľmi slušný, je to dvojnásobok platu slovenského poslanca (6 200 eur plus 4 200 eur náhrady - pozn. red.), ale plat je za to, že hlasujete za správne veci, že máte zásady. Je to odmena za zodpovednosť.

Vaše vyjadrenia ohľadom utečencov nie sú práve liberálne. Naopak, skôr tým drukujete Smeru. Súhlasíte?

Je pravda, že podobne ako Smer súhlasím s odmietnutím povinných kvót. A predsa len, keď Smer povie, že dva a dva sú štyri, nebudem hovoriť, že je to sedem len preto, že to tvrdí Smer. Tento názor mám teraz a budem ho mať aj neskôr.

Ale aj vďaka týmto názorom, aj vďaka Smeru, sa utečenci stali hlavnou témou predvolebnej kampane. Nevadí vám to?

To mi dosť vadí. Fico si vymýšľa hlúposti a straší ľudí. Chcú zamestnať ďalších 2 500 policajtov, hoci tu nemáme utečencov ani teroristov, okrem tých pár, ktorých sem Robert Fico dovliekol.

Súhlasím, že z tohto pohľadu sme bezpečná krajina. A on teraz zamestná ďalších policajtov, čo nás budú buzerovať, a navyše, bude nás to stáť obrovské množstvo peňazí. Za tie peniaze mohli byť zrušené minimálne odvody pre živnostníkov, čo by malo vyššiu hodnotu pre spoločnosť.

A čo by mala byť teda hlavná predvolebná téma?

Naša hlavná téma sú reformy. Slovensko desať až dvanásť rokov prešľapuje na mieste. Vtedy sa robili významnejšie reformy. Nehovorím, že trpíme hladom, ale ako spoločnosť sme mohli byť oveľa ďalej, keby sme nestratili tieto roky. Treba sa vrátiť k poctivým ekonomickým reformám. Nedávať veľké výhody jednotlivcom, ale menšie a všetkým. Napríklad znížiť daňové a odvodové zaťaženie.

PLUS 7 DNÍ položil všetkým lídrom, s ktorými prinesie rozhovor, súbor otázok. Prečítajte si odpovede v aktuálnom vydaní.

Vianočné tipy na darček