Juraj Benčík: Pravidlá antidopingovej agentúry WADA sa mu nepáčia. Považuje ich za „manipulatívne“.

„Takého rozbitého som ho ešte nevidel,“ povedal po rozhovore s Matejom Tóthom jeho prvý tréner

Olympijský víťaz Matej Tóth čelí podozreniu z dopingu. Od prevalenia škandálu neposkytuje rozhovory, háklivú záležitosť bližšie nekomentuje, nič nevysvetľuje. Nemôže.

Rozhovory

Pravidlá antidopingovej agentúry to zakazujú všetkým zúčastneným stranám. Trénerovi JURAJOVI BENČÍKOVI (72) je to pri jeho kypiacom hneve jedno. „Zvrhlé reguly sú mi ukradnuté,“ oznámil. Muž, ktorý je vo svete športu uznávanou kapacitou - v roku 1988 doviedol k olympijskému zlatu Jozefa Pribilinca, Matej Tóth v roku 2010 v Mexiku pod jeho vedením dosiahol svoje prvé svetové víťazstvo a súčasný Tóthov tréner Matej Spišiak bol tiež jeho zverencom - odpovedal na otázky redaktorky ĽUDMILY LACKOVEJ.

Hovorili ste s Matejom Tóthom o podozrení z dopingu?

Hodinu sme sedeli sami dvaja a prvýkrát sme prebrali, čo sa stalo.

Prvýkrát?

Áno. Doposiaľ som o ničom nevedel ani ja, ani nikto iný. Matej dostal piateho mája e-mail, že ho WADA, teda Medzinárodná antidopingová agentúra, podozrieva a že do vyšetrenia prípadu nesmie štartovať, ale nepovedal nám to. Rešpektoval príkaz, že o prípade nemá hovoriť. Iba oznámil, že sa cíti fyzicky a psychicky vyčerpaný a nejaký čas nebude štartovať. Ešte som mu telefonoval, že ak je to takto, nech si dá pauzu. Olympijskému víťazovi nemôže nikto zazlievať, ak bude oddychovať aj celý rok. Ale cítil som, že čosi nie je v poriadku.

Čo vám povedal teraz, keď sa všetko prevalilo?

Ťažko sa mu hovorilo. Akoby mal v hrdle hrču. Je na dne. Takého rozbitého, slabého som ho ešte nevidel. Stal sa obeťou praktík komisárov WADA.

Nepripúšťate, že k lepším výkonom by si pomáhal dopingom?

Matej bol bojovník proti dopingu! Verejne vystupoval v tomto smere veľmi striktne. Keď sa riešil takzvaný ruský prípad, postavil sa na stranu Medzinárodnej asociácie atletických federácií aj v otázke uplatnenia kolektívnej viny. Podporoval zákaz zúčastniť sa na olympiáde v Riu pre všetkých ruských atlétov. Vysvetľoval som si to jeho priveľkým zanietením v boji proti dopingu. Inak predsa rozumný človek nemôže nástojiť na potrestaní aj nevinných. Neverím, že by mal Matej Tóth dve tváre. Poznám ho dlho. Medzi jeho devätnástym a tridsiatym rokom sme boli spolu skoro dennodenne. Za celý ten čas som nezaregistroval, že by čo i len raz klamal. On je silno veriaci človek, má svoje zásady, ktoré sú pevné. Nezvykne ich meniť. Ja mu verím.

Podozrenie muselo z niečoho vzniknúť.

Mateja, tak ako ďalších vrcholových športovcov, ostro sledujú. Cez našu antidopingovú agentúru musí vopred hlásiť, kde sa ktorý deň bude zdržiavať. Každý deň v roku môže prísť za ním kontrolór. Ak ho na udanej adrese v danú hodinu nezastihne, dostáva červený bod. Tri červené body v rozmedzí osemnástich mesiacov znamenajú dištanc na dva roky. Bez debaty.

Špičkoví športovci musia hlásiť, kde budú každý deň v roku?

Áno. Nielen deň, ale aj hodinu. V rozmedzí od šiestej ráno do desiatej večer. Kontrolór, obyčajne renomovaný lekár, priletí trebárs z opačnej strany zemegule - na to sa peniaze nájdu -, zaklope športovcovi na dvere a vypýta si vzorku krvi alebo moču. Mali sme už takých atlétov, ktorí to nebrali vážne a zrazu mali na krku dva červené body. Aby nedošlo na tretí a tým aj na dištanc, radšej som sa vypisovania denných rozpisov chytil ja ako tréner a údaje som telefonicky konzultoval s manželkami športovcov. WADA takto kontrolovala Tótha v olympijskom roku až devätnásťkrát! Deväť kontrol bolo počas súťaží, desať mimo. V žiadnej vzorke dopingový prostriedok nenašli. Nič! Iba keď porovnali hodnoty hemoglobínu, tak práve dva dni pred olympiádou mal vyššiu hladinu. Tuším to šlo zo 135 na 152. WADA teraz tvrdí, že bez nedovoleného zásahu nemohlo dôjsť k takému nárastu v priebehu troch mesiacov.

Máte predstavu, ako rozdiely v hladine hemoglobínu vznikli?

V Dukle majú Tóthovu zdravotnú dokumentáciu za posledných štrnásť rokov a k podobným výkyvom hladiny hemoglobínu u neho došlo v minulosti viackrát. Ak bol zranený, chorý a začal trénovať po dlhšej prestávke, hlavne ak to bolo vo vysokohorskom prostredí. Pýtam sa, prečo si zdravotnú dokumentáciu komisia nevypýtala a nepreštudovala?

Tóth ju ešte komisii nepredložil?

Jeho sa na nič nepýtali. Mail o podozrení dostal až rok po tom, čo nezrovnalosti zistili, čomu celkom nerozumiem. A doposiaľ ho ani len nevypočuli. Až v najbližších dňoch bude vypovedať pred slovenskou disciplinárnou komisiou a od nej pôjdu informácie do WADA.

Má šancu obhájiť sa?

Matej musí dokazovať, že je nevinný, čo je škandalózne. Neexistuje dôkaz jeho viny, ale on musí nájsť dôkaz neviny. To je choré! Takto postavené reguly sú podľa mňa až manipulatívne. Rozumiem tomu, že IAAF tvrdo ide proti dopingu a WADA je lovec silných osobností. Zameriava sa na najúspešnejších, lebo tým ukazuje svoju silu, opodstatnenosť. Ale možno za tým vidieť aj istý zámer, politiku. Veď komisári môžu športovca odstaviť na dlhý čas, hoci jeho vina ešte nie je preukázaná a možno ani nebude. Prečo Tóth dostal zákaz štartovať pred majstrovstvami sveta v atletike v Londýne? Aby nemohol obhájiť titul majstra sveta a nedostal opäť šesťdesiattisíc dolárov? Ide o peniaze? Alebo ide o spôsob, ako nás zosadiť z trónu? Naši športovci sú už štyridsať rokov na špici svetovej chôdze, slovenská chodecká škola je rešpektovaná a uznávaná. Možno to niekomu vadí.

Do uzavretia prípadu nesmie Tóth pretekať. Čo s ním za ten čas bude?

Hlavne si musí nájsť a zaplatiť najlepších svetových odborníkov na hematológiu a tiež špičkových právnikov. A inak? Radím mu, aby opäť trénoval. Lebo on s tréningmi prestal... Trápi sa, vyzerá ako utýrané zvieratko. Vravel som mu - si vyštudovaný žurnalista, skús aj písať a venuj sa rodine. Ale má to ťažké. O jeho podozrení sa hovorí nielen na Slovensku. Téma hýbe celým svetom. Maťo bol idol, vzor pre deti - a čo z neho teraz spravili? Opäť musí bojovať o olympijské zlato. O to, ktoré už získal. Nie je to spravodlivé. Našťastie, má silné rodinné zázemie. Manželka, brat, rodičia, všetci mu pomáhajú, aby situáciu zvládol. Musí sa pozbierať.

Rozhovory