Ján Valko: Pred šéfovaním SIS pôsobil ako generálny riaditeľ štátneho strategického podniku Jadrová a vyraďovacia spoločnosť.

Ťažký spánok exriaditeľa SIS Jána Valka: Stane sa, že aj tajní podľahnú nejakým vplyvom

Bývalý riaditeľ SIS Ján Valko priznáva, že dvojaký život tajných agentov vôbec nie je jednoduchý.

Doterajší názov Slovenská informačná služba sa mu vôbec nepozdáva. Inštitúciu, ktorá zastrešuje prácu našich tajných agentov, chcel preto premenovať na Úrad civilného spravodajstva. No nestihol. Prišli parlamentné voľby a s nimi aj zmena na poste, ktorý štyri roky zastával. Krátko nato nastala zvláštna situácia.

Do areálu budovy SIS celkom netradične vpustili kopu novinárov. Na návštevu tam zašiel premiér Robert Fico. Osobne chcel takto verejne predstaviť nového šéfa tajnej služby. Trošku sa to však zvrtlo. Pred zástupcami médií totiž predseda vlády ospevoval najmä, vlastne iba, kvality a dosiahnuté super výsledky odchádzajúceho riaditeľa SIS JÁNA VALKA (42). Napriek tomu, že je doživotne viazaný mlčanlivosťou, zbaviť jej ho môže len prezident, v rozhovore s JANOU ŠIMÍČKOVOU prezradil aspoň to, čo mohol.

Ako ste sa cítili počas spomenutého stretnutia s novinármi? Napriek tomu, že premiér mal potrebu verejne vás pochváliť, čo v minulosti nebývalo zvykom, zvíťazili napokon politické dohody.

Nešlo o politické rozhodnutie niekoho iného. Z postu riaditeľa SIS som rezignoval sám.

V kuloároch sa však hovorilo, že post šéfa SIS získala po voľbách Slovenská národná strana výmenou za ministra vnútra. Nebolo to teda tak, že ste sa museli podriadiť?

V žiadnom prípade, to vylučujem. Nebolo to tak. Ešte raz, moja rezignácia bola dobrovoľná. S pánom premiérom sme si podali ruky na štyri roky.

Čo od vás Robert Fico pred štyrmi rokmi vlastne očakával? Prečo si vybral za riaditeľa SIS práve vás?

Prichádzal som na manažérsky post. Síce z oblasti, ktorá sa svojím spôsobom mohla dotýkať aj práce služby alebo citlivých vecí, ale bolo to skutočne iné prostredie. Podali sme si ruky s tým, že od prvého momentu, po celý čas môjho pôsobenia, nebude tajná služba vystavená žiadnym politickým tlakom. A musím povedať, že ani nikdy nebola.

Prekvapila vás ponuka, aby ste sa stali šéfom SIS?

Nepoznám človeka, ktorého by ponuka šéfovať tajnej službe neprekvapila. Bola to pre mňa výzva.

Snažil sa vás premiér po voľbách presvedčiť, aby ste svoju rezignáciu zvážili?

Zopakujem to znova, moja pozícia bola jasná odo dňa, keď som nastúpil.

Myslíte si, že je správne, keď sa šéfovia SIS tak rýchlo striedajú?

Nielen u nás sa toto obdobie väčšinou zhoduje s obdobím mandátu vlády, ktorá prichádza.

Aj vášho nástupcu Antona Šafárika si vybral Robert Fico?

Navrhol ho.

Ako na neho prišiel?

To sa musíte opýtať pána premiéra. Ale čo sa týka pána Šafárika, musím povedať, že je dôstojným nástupcom, má dostatok životných skúseností na to, aby z hľadiska manažovania mohol SIS riadiť dobre a výkonne.

Objavili sa informácie, že dom, v ktorom Šafárik býva, získal pofidérnym spôsobom. Od mesta - pretože sľúbil, že tam vybuduje zariadenie pre seniorov, čo sa nestalo. Je to dôstojné?

Pán Šafárik prešiel riadnou bezpečnostnou previerkou na prísne tajné, nenašlo sa nič také, čo by mohlo byť v rozpore s výkonom funkcie šéfa SIS.

Ako dlho trvá človeku dostať sa do problematiky tajnej služby?

Ten nábeh je, samozrejme, vždy intenzívny. Mne to trvalo niekoľko mesiacov. Nepamätám sa už presne koľko, ale skutočne som sa musel zahĺbiť, veľmi intenzívne pracovať a študovať všetko, čo súviselo s prácou služby. Musíte sa pritom spoľahnúť na profesionalitu a kredibilitu ľudí, ktorí sú tam. Každý riaditeľ sa snaží do práce služby vniesť z hľadiska organizácie nové momenty, snaží sa prácu vylepšiť.

Čím ste zlepšili prácu SIS vy?

Mojím krédom bolo, čo najviac otvoriť dvere SIS smerom navonok k partnerom. Intenzívne som sa venoval medzinárodnej spolupráci. A vysvetlím prečo. Vnímal som to ako dôležitý moment, lebo Slovensko existuje v Európskej únii (EÚ), v priestore prakticky bez hraníc. Len čo neexistujú hranice, potrebujete mať partnerov, s ktorými budete komunikovať na dennodennej báze. Venoval som veľa úsilia tomu, aby sme komunikovali so všetkými našimi partnermi v rámci EÚ aj NATO a aby sme vytvorili čo najlepšie podmienky na spoluprácu.

SIS sa v minulosti, najmä počas šéfovania Ivana Lexu, spájala so závažnými kauzami. Tvrdíte, že vy ste mali podmienku, aby nedochádzalo k politickým zásahom do práce SIS. Môžete vylúčiť, že sa tak nedialo, napríklad v kauze Gorila?

Určite áno. V tomto mám absolútne čisté svedomie. Nikdy som nebol ani zo strany premiéra, ani zo strany iných ústavných činiteľov pod žiadnym politickým tlakom. Mohli sme sa na sto percent venovať svojej robote a verím, že to tak bude aj teraz. Kauza Gorila je osobitná téma.

Tak si ju osobitne rozoberme.

SIS, a to som už viackrát povedal, skutočne poskytovala pri vyšetrovaní maximálnu súčinnosť. Ja i moji predchodcovia sme pravidelne podávali osobitnému parlamentnému výboru na kontrolu činnosti SIS správy, ktoré vzal výbor na vedomie, odsúhlasil ich, pričom k nim nemal žiadne pripomienky. Znamená to, že jeho členovia boli plne oboznámení s tým, čo sa v kauze Gorila deje.

Prečo ste kľúčového svedka tejto kauzy, bývalého príslušníka SIS Rastislava Holúbka, zbavili mlčanlivosti až tesne pred svojím odchodom z postu riaditeľa?

Čo sa týka pána Holúbka, jeho som zbavil mlčanlivosti hneď po tom, ako ma o to požiadala špeciálna prokuratúra.

Je podľa vás v poriadku, že práve pri Rastislavovi Holúbkovi trvalo prokuratúre tak dlho, kým požiadala o zbavenie jeho mlčanlivosti?

Podľa môjho názoru to súvisí s tým, ale to sú len moje domnienky, že existuje nejaký plán vyšetrovania. Podľa mojich informácií bolo v tejto kauze vypočutých už množstvo svedkov, možno stovky, zhromaždené boli tisíce listinných dôkazov, takže preto proces vyšetrovania trval veľmi dlho. Na základe rozhodnutia prokurátora špeciálnej prokuratúry zrejme až teraz nastal čas na zbavenie mlčanlivosti pána Holúbka. Ja som tejto žiadosti vyhovel a nechcem to viac komentovať. Bolo by to veľmi neprofesionálne.

Kauza Gorila vychádza zo spisu SIS. Došlo k odpočúvaniu na Vazovovej ulici?

Nepochybne k nejakému monitoringu podozrivého správania záujmových osôb došlo. Opieram to o doterajšie rozhodnutia súdov. Je veľmi dôležité povedať, že v tejto veci prebehlo alebo stále prebieha množstvo konaní na súdoch rôznych stupňov. V rámci ich rozhodnutí bolo pomenované niečo, čo potom definovalo aktivitu SIS. Inak by SIS nemala dôvod o tom rozprávať, ani nemohla, lebo by to bolo predmetom utajovaných skutočností. V súdnych rozhodnutiach sa nachádzali isté informácie, ktoré potvrdzovali, že nepochybne k monitoringu záujmových osôb v rámci takzvanej kauzy Gorila došlo. Čiže to je odpoveď, ak ste to takto mysleli.

Disponuje SIS ešte nejakými zvukovými nahrávkami?

Zvukové nahrávky boli v zmysle platných interných pravidiel skartované ešte v roku 2008.

Dá sa táto kauza ešte reálne vyšetriť? Pýtam sa na váš osobný názor. Môj osobný názor…

Pri kauze Gorila by som sa zameral na to, že sú isté podozrenia z nezákonnej a korupčnej činnosti, ktoré vyplývajú z internetového spisu. Zaoberá sa tým špecializovaný tím, ktorý skúma jednotlivé podozrenia. Tak dlho to trvá možno preto, že podozrení bolo veľmi veľa a zrejme vyšetrovania v jednotlivých veciach pokračujú. A to je cesta, ktorou by sa dalo dospieť k vyšetreniu podozrení. Na druhej strane, dokazovať korupciu po piatich, šiestich, desiatich rokoch môže byť skutočne problém.

A nie je problém, že celé sa to mlelo v roku 2006, SIS o tom vedela a nič sa nedialo? Načo potom zbiera informácie, keď s nimi okamžite nepracujú orgány činné v trestnom konaní?

SIS poskytuje informácie zákonom stanoveným príjemcom a nemá vyšetrovacie právomoci, preto v tejto súvislosti môžu byť aktívne jedine orgány činné v trestnom konaní.

Premiér Fico: Chcel predstaviť nového šéfa SIS Antona Šafárika, vpravo, namiesto toho po celý čas ospevoval kvality toho odchádzajúceho.FOTO: Norbert Grosz

Tajná služba sa venuje aj získavaniu informácií týkajúcich sa ekonomickej trestnej činnosti, napríklad podvodom s DPH. Je tu kauza Ladislava Bašternáka, mala SIS v merku aktivity tohto pána podnikateľa?

To je presne tá otázka, na ktorú, aj keby som chcel, nemôžem odpovedať. Nemôžem menovať žiadne konkrétne osoby. Ale čo môžem povedať, je, že to bola iniciatíva Generálnej prokuratúry po nástupe nového generálneho prokurátora pána Čižnára, ktorý spoločne s ministrami financií a vnútra i prezidentom Policajného zboru naštartovali agendu zameranú na daňové úniky. Veľmi intenzívne sa do toho zapojila aj SIS. Vytvorili sme na to personálne predpoklady a začali sme sa venovať tejto téme. Poskytli sme nespočetné množstvo informácií. Z hľadiska spätných väzieb sa nám potvrdilo, že naše zistenia boli relevantné.

Kauza Bašternák však navodzuje takmer istotu, že nie na všetky prípady bol rovnaký meter.

Veľmi rád by som sa vyjadril ku konkrétnej kauze, ale, bohužiaľ, nemôžem to spraviť. Môžem len zopakovať, že SIS prispela významným spôsobom k boju s daňovými únikmi.

Riešili ste aj vysokých štátnych predstaviteľov?

Nemôžem na to odpovedať. Riešili sme všetky témy. Netýkalo sa to len daňových únikov v rámci DPH, týkalo sa to aj spotrebných daní či eurofondov. Skutočne tých informácií bolo pomerne veľa.

Neboli pokusy SIS zneužiť?

Neboli podozrenia, že by chcel niekto tajnú službu zneužiť. Boli podozrenia, že nie všetci príslušníci sa vedeli stotožniť, že existuje nulová tolerancia k zneužívaniu ich kompetencií. Takíto príslušníci museli naše rady opustiť. Vytvorili sme podmienky a priestor na to, aby SIS nikto nezneužíval.

V minulosti teda príslušníkov SIS zneužívali?

Viem, čo myslíte, ak dovolíte - nazvem to osobným zlyhaním. Máte množstvo ľudí, ktorí pracujú v bezpečnostných zložkách. Stane sa, že človek podľahne nejakým vplyvom, nehovorím hneď o politických, aby sme to neobmedzili. Skrátka, podľahne niečomu takému, že sa rozhodne robiť za hranou zákona a nejakým spôsobom môže zneužiť svoje postavenie.

Nebolo vraj nič neobvyklé, že po Slovensku chodili falošní siskári, ktorí sa napríklad pod hlavičkou tajnej služby chceli dostať do súdnych spisov.

Stretli sme sa s rôznymi prípadmi, aj s takým, o akom hovoríte. Nebolo ich však až tak veľa. Hovorím rádovo o desiatkach prípadov, ktoré sa riešili počas môjho pôsobenia v SIS. V tejto súvislosti si dovolím upriamiť pozornosť na to, že pred rokom a pol sme pripravili nový zákon o spravodajských službách. V ňom je pomenovaná aj téma takzvaného whistleblowingu, teda oznamovanie nezákonnej činnosti príslušníkov SIS.

Funguje v praxi?

Bohužiaľ, zatiaľ nebola politická vôľa na jeho schválenie, ale proces je naštartovaný. V rámci samotnej SIS sme však zadefinovali pravidlá, na základe ktorých akúkoľvek nezákonnú či podozrivú činnosť príslušníkov SIS môžu ďalší príslušníci oznamovať, pričom sú chránení. Nemožno ich vyhodiť z práce, nemožno na nich nijakým spôsobom vyvíjať tlak.

SIS ste šéfovali v období najväčšieho rozmachu terorizmu v Európe.

Dúfam, že to nespájate s mojím pôsobením na poste riaditeľa (úsmev).

Ako sa s tým SIS dokázala vyrovnať? Máme tu napríklad informácie o vývoze slovenských zbraní priamo teroristom či o pobyte strojcu teroristického útoku v Paríži na Slovensku.

Zase poviem len to, čo môžem, lebo sa musím vyhnúť témam, ktoré sú predmetom utajovania. SIS aj v súvislosti s prípadmi, ktoré ste menovali, uskutočnila viacero veľmi úspešných akcií v rámci zahraničných spravodajských služieb. Čo sa týka expanzných zbraní, nemôžeme za to, že od roku 2011 platili pravidlá, na základe ktorých v minulosti nebolo až také zložité kúpiť si takúto zbraň. Nepotrebovali ste na to nič iné, len internetové konto a potrebnú sumu. Našťastie, tieto pravidlá sa aj na základe intenzívnej komunikácie SIS s ministerstvom vnútra zmenili a predpokladám, že sa ešte meniť budú.

Nedávno premiér vyhlásil, že na Slovensku reálne hrozí teroristický útok, prezident zas takmer v rovnakom čase oznámil, že takáto hrozba tu nie je. Ako si má obyčajný človek vyhodnotiť, čo je pravda?

Nechcem sa k tomu vyjadrovať. Nechcem, lebo predpokladám, že to boli politické vyjadrenia, a tak som ich aj vnímal.

Aký je v tejto veci váš názor?

Môj názor je rovnaký ako názor riaditeľov viacerých spravodajských služieb v rámci Európskej únie, že Európa sa jednoducho zmenila. Teroristických útokov je obrovské množstvo a dnes neexistuje miesto v Európskej únii, a je to logické, kde by teroristický útok nehrozil. Slovensko je od 1. júla predsedajúcou krajinou Rady Európy a mohlo by byť záujmom rôznych skupín nejakým spôsobom práve takú symboliku poškodiť, napríklad teroristickým útokom. V tomto kontexte tu riziko určite existuje a niet o ňom pochýb.

V súvislosti s terorizmom pred časom Robert Fico povedal, že monitorujeme všetkých moslimov žijúcich na Slovensku. Je to tak? Je to legálne?

Moslimská komunita žijúca na Slovensku je umiernená. V súvislosti s terorizmom je však zákonnou povinnosťou všetkých bezpečnostných zložiek monitorovať všetkých podozrivých z terorizmu a nemyslím si, že by s tým ktorýkoľvek občan Slovenskej republiky mal problém.

Ako cvičí SIS svojich príslušníkov, ktorí majú na starosti boj s terorizmom?

Existuje výcvik, ktorý je jasne zadefinovaný. Neexistuje čosi také, že niekto príde do SIS a hneď začne pôsobiť v rizikových oblastiach. Musí prejsť niekoľkými stupňami intenzívneho vzdelávania.

Nedávno prenikli na verejnosť informácie, že stranu Mariana Kotlebu platí Ruská federácia.

Ja sa k tejto téme nemôžem vyjadriť, pretože by som prezradil utajované skutočnosti. Na druhej strane by som neveril všetkému, čo prenikne na verejnosť. Učme sa od našich predkov.

Mala SIS informácie, že na Slovensku platí politické subjekty ruská strana?

SIS má informácie, že súčasťou ruskej propagandy bolo aj financovanie odnoží politických strán alebo niektorých jednotlivcov.

Čo zlyhalo, že sa do parlamentu dostala takáto strana?

Je to komplikovaná téma. Nie je jednoduché identifikovať, či niekto niekoho financoval. Sú to veľmi zložité procesy. Je to v rovine podozrení a keď ich chcete naozaj overiť, verifikovať, preukázať, k tomu je veľmi dlhá cesta. Dôležité je však zachytiť takýto trend v spoločnosti.

Dá sa tomu zabrániť?

Verím, že ústavní činitelia vedia v rámci svojich kompetencií prijímať také opatrenia, aby mohli tento jav aspoň čiastočne eliminovať.

Na Slovensku aktuálne funguje jedna megaúspešná súkromná bezpečnostná služba, o ktorej sa šíri, že je to krycia firma SIS. Hovorím o SBS Bonul.

Niekto preceňuje význam a fungovanie niektorých bezpečnostných služieb.

Nie je to teda firma SIS?

V žiadnom prípade. To musím absolútne poprieť. Žiadna súkromná bezpečnostná služba nie je firmou SIS.

Poznáte zástupcov spoločnosti Bonul?

Poznám množstvo ľudí na Slovensku. Ja som za 20 rokov svojho profesionálneho života stretol množstvo ľudí.

Slovensko je malé…

Je veľmi malé. Na jednej spoločenskej akcii sa stretnem s každým.

Hovorí sa o vás ako o možnom nástupcovi Roberta Kaliňáka na poste ministra vnútra. Prijali by ste to?

To by som absolútne vylúčil. Nikdy som o takom niečom neuvažoval ani o tom neuvažujem.

Kde by ste chceli pôsobiť?

Svoj čas zatiaľ využívam na zotavenie. K téme môjho ďalšieho pôsobenia sa vrátim koncom prázdnin.

Nejakú predstavu už hádam máte.

Rád by som zúročil všetko, čo som doteraz v rámci svojho profesionálneho života absolvoval, to znamená desať rokov som sa venoval finančnému sektoru, účtovníctvu, kapitálovým trhom. Následne som sa päť rokov venoval energetike v strategickej oblasti a potom som prešiel do SIS. Hľadať budem teda niečo také, kde zužitkujem všetky moje skúseností.

Dobre ste spávali s toľkými informáciami v hlave?

Niekedy ťažko. Práca riaditeľa tajnej služby je naozaj náročná. Teraz možno poviem niečo, čo sa nezvykne hovoriť často, a nebudem mať na mysli seba, ale bývalých kolegov z SIS. Práca poctivého, slušného príslušníka je veľmi zložitá. Keď je prúser, tak je vždy vonku. Keď urobia niečo dobré, tak sa tým nemôžu pochváliť. Je to veľmi nepríjemné. Chodíte v takejto schizofrénii. Veľa ich žije dvojaký život. Musia sa s tým zmieriť a prijať isté rozhodnutia, kompromisy aj v osobnom živote.

Obzeráte sa stále ponad plece, či vás niekto nesleduje?

Veľmi som sa neobzeral ani počas pôsobenia na poste riaditeľa SIS. Spoľahol som sa na to, že v rámci tajnej služby existujú isté bezpečnostné opatrenia, ktoré sa týkajú všetkých príslušníkov aj riadiacich pracovníkov a špeciálne riaditeľa.

Máte ešte ochranku?

Zákon jasne definuje pravidlá na poskytnutie režimu ochrany a treba ho rešpektovať.


VIDEO Plus 7 Dní