„Dnes sú ľudia totálne skorumpovaní. A keď idú do politiky, tak myslia len na to, ako si cez rôzne kriminálne schémy privyrobiť,“ vraví Bohdan Jaremenko.

Ukrajinský analytik: Slovenskí politici sú na výplatnej páske Gazpromu

Ukrajina je iba nástroj, ako chce Putin rozložiť EÚ a stať sa dominantnou silou v Európe, myslí si dlhoročný ukrajinský diplomat Bohdan Jaremenko.

Otvorene priznáva, že korupcia je stále systémom vládnutia na Ukrajine a veľa na tom nezmenila ani nová politická garnitúra. Je však presvedčený, že Ukrajinci svoj boj za lepšiu budúcnosť napokon vyhrajú. Mnohí z nich vraj radšej zomrú, ako by žili v tieni Moskvy, ktorej peniaze financujú veľkú časť korupčnej chobotnice.

BOHDAN JAREMENKO (44) bol dlhoročný ukrajinský diplomat, pôsobil tiež v kabinete prezidenta Viktora Juščenka a dnes je predseda mimovládnej organizácie Majdan of Foreign Affairs. Zhovárala sa s ním EVA MIHOČKOVÁ.

Vyhlásili ste, že prebiehajúci vojnový konflikt stojí Ukrajinu až polovicu celého jej HDP. Ako ste to vypočítali?

Stále to počítame, je to skôr odhad. Započítavam do toho nielen vojnové materiálne straty a náklady, ale aj odlúčenie Krymu a ďalších povstaleckých teritórií, čo sú veľké ekonomické škody. Ak to všetko spočítate, možno je to aj viac ako polovica hodnoty nášho celonárodného hospodárstva.

Ako dlho to vaša krajina môže vydržať?

Tak dlho, ako to bude nevyhnutné. Ukrajinci sú pripravení prinášať obete. Chceme dokázať svetu i sami sebe, že vieme ubrániť svoju vlastnú cestu, ktorú sme si zvolili.

Rusko bude mať veľmi ťažké, aby nás zlomilo a prinútilo vzdať sa toho, čomu veríme. A my veríme, že máme právo prijať vlastné rozhodnutie o svojej budúcnosti a za toto právo budeme bojovať do poslednej chvíle.

Je to teda pre vás otázka života a smrti, pre ktorú ste ochotní aj zruinovať svoju krajinu, keďže Ukrajina je stále na pokraji bankrotu?

Odpoviem vám protiotázkou - načo je vám krajina, ak v nej nemôžete žiť tak, ako chcete? Nemôžeme sa uspokojiť len s teritóriom, na ktorom nám budú cudzinci diktovať, koho si máme zvoliť, čo si máme myslieť a ešte aj ako sa máme obliekať.

A presne toto sú ruské maniere, toto je ich politika - chcú absolútne ovládať občanov na svojom i podriadenom území. Sú schopní diktovať im, akú bielizeň majú nosiť.

To však nemyslíte vážne s tou bielizňou, však?

Hovorím vám to s plnou vážnosťou - v Rusku, Bielorusku a Kazachstane sa nesmie predávať bielizeň, ktorá obsahuje menej ako 6 percent bavlny. To vylúčilo z obchodov najmä čipkovanú syntetickú bielizeň pre ženy (ide o opatrenie Colnej únie iniciované Ruskom medzi týmito krajinami, oficiálne zdôvodnené ochranou spotrebiteľa - poznámka redakcie).

A to nie je všetko - pre Rusov je jediné správne náboženstvo ruská pravoslávna cirkev, všetci by mali hovoriť len po rusky a celkovo je to veľmi zošnurovaná krajina.

Základný vzťah medzi Rusmi a ich štátom spočíva v tom, že vláda im zabezpečí nejaké istoty a oni sa na revanš vzdajú svojich slobôd, budú poslušní. Ale Ukrajinci takto žiť nechcú a mnohí sú ochotní radšej zomrieť, čo dokázali počas revolučných dní na Majdane.

Nevyprchalo už nadšenie bežných Ukrajincov pre zmeny, ktoré sa začalo na Majdane?

Ľudia na Majdane verili, že dokážu čokoľvek. Dosiahli politickú zmenu a verili, že od lepšieho života ich delí už iba krôčik. Samozrejme, že to bolo naivné. Revolúcia môže zmeniť tváre vo vláde, ale nie systém vládnutia v krajine. A práve to je to, čo Ukrajina zúfalo potrebuje. Stále máme veľmi neefektívnu verejnú správu, vysokú mieru korupcie a mnoho ďalších neduhov.

Ako do toho zapadá fakt, že protesty v Kyjeve sa objavujú aj proti súčasnej vláde, aj keď v menších rozmeroch?

Väčšinu týchto súčasných protestov podnecujú ruské médiá. Vieme o prípadoch, keď ruskí novinári doslova zaplatia zopár demonštrantov, aby išli robiť do Kyjeva divadlo. Potom sa objaví rozvášnená skupinka 20-30 ľudí, ktorá protestuje proti súčasnej vláde, a ruské médiá o tom hneď vďačne píšu aj s patričným zveličením.

Nemôžete však tvrdiť, že všetci nespokojní a protestujúci ľudia na Ukrajine sú podplatení Ruskom.

To ani netvrdím, v demokracii je predsa normálne, že ľudia majú výhrady voči svojej vláde. Veď aj ja osobne som veľmi kritický voči nášmu prezidentovi a vláde. Som presvedčený, že nemajú správnu predstavu o ukrajinskej zahraničnej politike a bezpečnosti. To však neznamená, že teraz pôjdem opäť niekam zapaľovať barikády.

Je prirodzené, že občania a tretí sektor konfrontujú vládu so svojimi námietkami. Veľa Ukrajincov je nespokojných najmä pre zlú ekonomickú situáciu, zdražovanie, nízke mzdy, pretrvávajúcu vojnu.

Je nepochybné, že Ukrajina bude ešte najbližšie roky politicky veľmi nestabilná krajina. Nemáme jasnú víziu, ako sa chceme postaviť na nohy, a snahy vlády niečo urobiť neustále podkopáva ruský terorizmus a vojenská agresia. Ruské aktivity na našom území nespočívajú len v bojových akciách a podpore militantov. To sú aj teroristické útoky v Charkove a Odese.

Aké teroristické útoky máte na mysli?

Výbuchy v sídlach ukrajinských dobrovoľníckych organizácií alebo na mierovom pochode v Charkove, kde zahynuli traja ľudia.

Existujú dôkazy, že za tým naozaj stoja Rusi?

Zadržaní páchatelia sa priznali, že ich vycvičili a vyzbrojili priamo v Rusku. Existuje množstvo dôveryhodných dôkazov, že za tými výbuchmi stojí Moskva, ktorá chce takto destabilizovať situáciu v krajine.

Moskva akékoľvek obvinenia odmieta a tvrdí, že priznania sú vynútené. Ako sa v tom má zorientovať bežný človek, ktorý chce poznať pravdu?

Je to veľmi jednoduché - položte si otázku, či je akceptovateľné, aby nejaká cudzia vojenská veľmoc rozpútala konflikt na území susedného štátu bez akéhokoľvek prijateľného zdôvodnenia. Ako by ste sa cítili vy v našej situácii?

Je pravda, že korupcia je stále systém vládnutia na Ukrajine? Bohužiaľ, áno. Ale netreba zabúdať, že existuje priama súvislosť medzi ruským vplyvom na Ukrajine a systémom totálnej korupcie v našej krajine. Veď čo si myslíte, odkiaľ sú tie peniaze a úplatky?

Väčšina z nich pochádza z obchodu s ruským plynom a ropou alebo z bankového systému v ruských rukách, ktorý je na Ukrajine dominantný. Ruský biznis na Ukrajine je veľmi silný a má pre nás nesmierne negatívne politické následky. Moskva predáva svoj plyn a ropu s obrovskou maržou a tá jej slúži na podplácanie nielen ukrajinských, ale aj európskych politikov a strán.

Môžete byť konkrétny?

Ak sa pýtate na oficiálne finančné toky, tak napríklad francúzska ultranacionalistická strana Národný front pod vedením Marine Le Penovej získala pôžičku deväť miliónov eur z ruskej banky. Vo Francúzsku by jej totiž nikto nepožičal. A je známy fakt, že Le Penová zastáva tradične silnú proruskú pozíciu a kritizovala Paríž za to, že odmietol Moskve dodať objednanú vojnovú loď.

Som si istý, že podobné finančné injekcie Rusko poskytuje aj mnohým politickým stranám či priamo politikom v mnohých stredoeurópskych krajinách.

Poznáte nejakých konkrétnych podplatených politikov aj na Slovensku?

Prejavuje sa to najmä vtedy, keď niektorí slovenskí politici obhajujú názory, ktoré sa nedajú racionálne vysvetliť. Keď prekrúcajú fakty o ukrajinsko- ruskom konflikte a schválne si vyberajú to, čo vyhovuje Moskve.

Celý rozhovor nájdete v aktuálnom vydaní týždenníka PLUS 7 DNÍ


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní