Andrea Leskovská: Naše náklady s dôchodkami sú v percentách jednociferné číslo. Žiadna 30-percentná marža!

Vláda výšku dôchodkov od poisťovní nevypočítala dobre, tvrdí expertka

Dožitie na dôchodku až 23 rokov a nižšie zhodnotenie úspor - to sú dôvody, prečo sú ponúknuté dôchodky od poisťovní menšie ako výpočty vlády.

Prvá vlna dôchodcov, ktorí za svoje úspory v druhom pilieri dostali ponuky dôchodkov od komerčných poisťovní, je sklamaná. Vládny Inštitút finančnej politiky vypočítal, že ponuky mali byť zhruba o štvrtinu vyššie.

Za nasporenú sumu päťtisíc eur by podľa vládneho vzorca mal dôchodca dostávať 24 eur mesačne. Od poisťovní však môže očakávať zhruba len 18 eur. Za takýchto podmienok by bol dôchodok iba zo Sociálnej poisťovne vyšší.

Riaditeľka odboru manažmentu produktov poisťovne Allianz ANDREA LESKOVSKÁ (40) vysvetľuje, že na príčine nie je vysoká marža poisťovní, ale nevyhnutná opatrnosť. Zhovárala sa s ňou EVA MIHOČKOVÁ.

Prečo dôchodcovi, ktorý si nasporil v druhom pilieri napríklad desaťtisíc eur, ponúkne poisťovňa dôchodok, ktorý je v súčte len sedemtisíc?

Takéto porovnanie je príliš zjednodušujúce a treba si uvedomiť, že poistenie je postavené na solidarite poistencov. Chápem, že pri tomto pohľade sa to človeku zdá nespravodlivé. Lenže musí si uvedomiť, že ak sa dožije viac, ako sme pôvodne počítali, tak mu vyplatíme aj trinásťtisíc eur. To už mu neprekáža.

Preto odmietam porovnávanie s bankou, že je lepšie vložiť si tých svojich desaťtisíc tam a postupne si ich vyberať. Treba sa zamyslieť nad tým, čo bude, ak sa tie peniaze minú, ale človek bude stále žiť. Zároveň netreba zabúdať na to, že jeho peniaze poisťovňa investuje a budú tak vznikať prebytky z ich zhodnotenia.

Tie si klient bude môcť vybrať ako trinásty dôchodok alebo mu pravidelne valorizujeme jeho dávky. Takže mu napokon vyplatíme viac ako tých navrhnutých sedemtisíc. Lenže my dnes nevieme povedať, ako sa bude vyvíjať finančný trh a koľko tie prebytky môžu byť.

Prebytky asi nebudú veľké, lebo slovenské štátne dlhopisy sa dnes predávajú s výnosom zhruba 1,4 percenta. Alebo budete môcť investovať aj inde?

Môžeme si vybrať aj iné možnosti, podmienky detailne určuje Národná banka Slovenska (NBS) a sú rovnaké ako pri iných produktoch našich klientov.

Čo hovoríte na vyhlásenia, že nízke anuity, teda ponúknuté dôchodky od poisťovní, sú dôkazom, že celý druhý pilier nefunguje?

Dovolím si nesúhlasiť s tým, že anuity sú nízke. Základný problém celej tejto kauzy je to, že niekto bez dostatočných skúseností a informácií vyhlásil, že prvé dôchodky, ktoré sme ponúkli žiadateľom, sú nízke.

Ten niekto sú experti z Inštitútu finančnej politiky (IFP) pri ministerstve financií. Myslíte, že nie sú kompetentní, aby to vypočítali?

Dostatok vedomostí a schopností vypočítať to môžu mať len poisťovne, ktoré s tým majú historickú skúsenosť. Poistný trh je prísne regulované odvetvie a princípy, ktoré si IFP do výpočtu zvolil, nerešpektujú základné pravidlá, ktoré poisťovne musia dodržiavať.

Buďme konkrétni - v čom sa IFP zmýlil?

Použil veľmi zjednodušenú cestu. Vo výpočte počítal s ďalším zhodnocovaním dôchodkových úspor klienta vo výške 1,9 percenta ročne, čo je aktuálna maximálna technická úroková miera.

Ale neriešil už, či je reálne dosiahnuť takéto zhodnotenie aj v horizonte 20-30 rokov. Takisto vychádzal z úmrtnostných tabuliek, ktoré nepočítajú s tým, že budúci dôchodcovia budú žiť dlhšie. My to však na základe vývoja posledných rokov predpokladáme.

Poďme postupne - s akou mierou zhodnotenia ste teda počítali vy?

Aktuálny výnos 19-ročného slovenského štátneho dlhopisu je 1,69 percenta. Už to je menej ako 1,9 percenta, s ktorým počítal IFP. Lenže problém je hlavne v tom, že my predsa nemôžeme investovať celú nasporenú sumu dôchodcu do dlhopisu a čakať 19 rokov, kým sa zhodnotí. Veď predsa už od prvého mesiaca mu musíme začať postupne vyplácať jeho peniaze.

Takže vy môžete investovať len časť z toho, čo si dôchodca nasporil?

Budeme zhodnocovať jeho nasporené prostriedky aj na kratšej časovej báze tak, aby sme zabezpečili priebežný výnos. To sú však minimálne výnosy. Mať garanciu vo výške 1,9 percenta vzhľadom na súčasný vývoj na finančných trhoch je nereálne.

Ak by sme s tým v našom vzorci počítali, tak by sme porušili základné pravidlo, ktoré nám regulátor ukladá, a to je pravidlo obozretnosti.

Aké percento zhodnotenia ste vy dopĺňali do vzorca výpočtu dôchodku, ak to nebolo 1,9?

Vzhľadom na legislatívne opatrenia nemôžeme tieto informácie publikovať, ale všetky naše predpoklady a informácie vychádzajú zo zákona o starobnom dôchodkovom sporení a kontroluje ich NBS.

V každom prípade, to percento je len odhad, ktorý môžeme meniť každý deň. Naša ponuka pre klienta je platná tridsať dní. Ak ju neakceptuje a príde opäť o tri mesiace, predložíme mu novú ponuku, ktorá môže byť iná. V najbližšom období očakávame, že NBS zníži túto technickú úrokovú mieru.

Môžete povedať konkrétne, ako sa nižšie percento zhodnotenia premietne do výslednej ponuky dôchodku?

Môžem vám uviesť ilustračný príklad - keby sme dosadili do vzorca polovičné zhodnotenie oproti IFP, teda 0,9 percenta, tak získame nižší výsledný dôchodok o desať percent. Ak zvýšime aj vek dožitia na reálnejšie číslo, výsledok bude o osemnásť percent nižší ako ten, čo vypočítal IFP.

Celý rozhovor nájdete v aktuálnom čísle týždenníka Plus 7 DNÍ


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní