Pôrodník Vladimír Cupaník: Ani jedna žena, ktorá mala možnosť porovnať oba spôsoby pôrodu, nepovedala, že rodiť cisárskym rezom je pohodlnejšie.

Známy pôrodník Cupaník: Piaty cisarák nie je žiadna radosť, ale ženám sa nechce tlačiť

Na Slovensku sa takmer tretina bábätiek narodí cisárskym rezom. Matky, ktoré môžu porovnávať, by si túto operáciu nikdy dobrovoľne nezvolili.

Cisárskych rezov je u nás priveľa. Vo vyspelých krajinách sa deti oveľa častejšie rodia prirodzene. Je to pre matku a dieťa lepšie ako naplánovaná operácia, ktorá so sebou nesie rôzne riziká. Dnes môžu vaginálne porodiť aj ženy, ktoré už majú cisársky rez za sebou. Či majú z prirodzeného pôrodu väčší strach budúce mamičky, alebo gynekológovia, ktorí sa obávajú žalôb za zbabraný pôrod, sa s MUDr. VLADIMÍROM CUPANÍKOM, CSc., riaditeľom Gynekologicko- pôrodníckej nemocnice, GPN, s. r. o., v Bratislave, rozprávala DRAHOSLAVA VÝŽINKÁROVÁ.

Ľudia majú dojem, že cisársky rez je bezpečný, matka netrpí a dieťaťu sa pri inak namáhavej ceste na svet nič nestane. Je to tak?

Cisársky rez je vážna operácia, komplikácie závisia od toho, či sa robí plánovane, alebo akútne, tam je ich percento, samozrejme, vyššie. Alarmujúce je, že na Slovensku sa takto narodí tridsať percent detí. Väčší počet ich majú stredomorské krajiny, Grécko, Španielsko, Portugalsko. Česká republika, s ktorou máme spoločnú históriu v pôrodníctve, má len 25 percent cisárskych rezov, pričom ich výsledky týkajúce sa perinatálnej úmrtnosti sú lepšie ako naše. Nízky počet majú napríklad škandinávske krajiny, a Holandsko. Nie je pravda, že čím je vyšší počet cisárskych rezov, tým lepšie sa matka a dieťa zdravotne majú. Svetová zdravotnícka organizácia uvádza, že už pri 15 percentách sa dosiahne maximálne bezpečie pre rodičky. Väčší počet cisárskych rezov neznižuje v krajine perinatálnu úmrtnosť.

Sú dnes ženy pohodlnejšie, nechce sa im „potlačiť“?

U žien, ktoré majú možnosť porovnávať, som sa nestretol s tým, aby niektorá povedala, že cisársky rez je lepší. Tie, ktoré ho podstúpili, mávajú komplikácie šesť- až sedemkrát častejšie ako pri prirodzenom pôrode. To si mnohé neuvedomujú.

A neuvedomujú si zrejme ani následky.

Ako po každej operácii im zostane jazva, dlhá 10-15 centimetrov. Občas sa zahojí nepekným keloidom. Môžu vzniknúť vnútorné zrasty, často sa ženy dlhodobo sťažujú na pobolievanie v podbruší. Po sekciách býva tiež znížená plodnosť. A nasledujúce gravidity treba starostlivo sledovať, aby sa v mieste, kde bola maternica zošitá, neusídlila placenta.

V čom je prirodzený pôrod lepší?

Mamičky staviame na nohy už po šiestich hodinách. Zápalových komplikácií je menej. A rovnako strata krvi je podstatne menšia. Ženy sú hneď pohyblivejšie, tým sa predchádza trombózam a embóliám, ktorých v šestonedelí pribúda. Ak treba niečo zašiť v oblasti vonkajších rodidiel a pošvy, hojí sa to rýchlejšie a jednoduchšie.

Robí sa dnes cisársky rez inak, modernejšie ako pred desaťročiami?

Vyvinuli sa určité techniky, s ktorými máme na našom pracovisku skúsenosti už dvadsať rokov. Maternicu zašívame napríklad iba v jednej vrstve, dutinu brušnú otvárame na tupo, nestrihajú sa niektoré štruktúry, čo v minulosti viedlo k poraneniu, napríklad močového mechúra. Celý cisársky rez trvá omnoho kratšie. Pri plánovanom cisárskom reze alebo aj pri akútnom, ak to čas dovolí, operáciu robíme najmä v spinálnej alebo epidurálnej anestézii, takže rodička je celý čas pri vedomí.

Čítajte viac:

Za dva mesiace 16 operácií: Tehotnej žene zlyhalo srdce, lekári ju poslali cvičiť jógu

Rozhodnú sa niekedy pôrodníci pristúpiť k cisárskemu rezu aj z obáv, aby sa niečo neskomplikovalo a nemali na krku sťažnosti?

Za uplynulých 40 rokov sa zmenil najmä postoj k cisárskemu rezu. Pravda je, že do rozhodovacieho procesu, či ho vykonať, vstupuje aj určitý strach zo strany pôrodníkov z následného súdneho sporu, z nespokojnosti rodičov. Lekári akoby sa poisťovali. Na Slovensku sú už pomerne rozšírené sťažnosti pacientov skoro na všetko.

Dožadujú sa matky sekcie aj z obavy, že sa dieťatku nedostane kyslík, ak bude prirodzený pôrod postupovať príliš pomaly?

Indikácie, pre ktoré sa má robiť, sa nemenia. Zo strany dieťaťa je to hlavne akútny nedostatok kyslíka počas pôrodu, ale aj v tehotnosti. Ak sa napríklad u matky na konci jej tehotenstva objaví vysoký krvný tlak, bielkovina v moči, opuchy dolných končatín, čiže ochorenie preeklampsia, treba vyvolať prirodzený pôrod. Ak to nejde, pôrodník musí siahnuť po cisárskom reze. Podobne je to aj pri iných stavoch, napríklad pri postihnutí pečene alebo cukrovke. Existujú však stavy, ktoré nedovoľujú prirodzený pôrod, ako je napríklad vcestná placenta, masívne krvácanie pri jej predčasnom odlučovaní alebo zhoršovanie zdravotného stavu tehotnej. Sú to aj abnormálne polohy plodu alebo „obrovský“ plod (viac ako 5 000 gramov) a podobne. Rovnako treba spraviť cisársky rez v prípade, ak pôrod nepokračuje napriek podaniu liekov a podobne.

Čítajte viac:

Strašiak tehotných žien : Príde Zika aj na Slovensko?

Je cisársky rez samozrejmý pri dvojičkách?

Pri viacplodovej tehotnosti je dôležité, ako je uložený prvý plod. Ak je hlavičkou dolu, treba skúsiť prirodzene. Ak je koncom panvovým alebo priečne, vtedy robíme primárny cisársky rez. Rozhodujúce je aj to, či ide o jedno- alebo dvojvaječné dvojičky.

Prichádzajú matky s odporúčaním od svojho lekára, že bude lepšie, ak porodia sekciou?

Ochorení, pre ktoré nemôže žena porodiť prirodzene, nie je tak veľa, ako sa ľudia domnievajú. Občas špecialisti z iných odborov pomerne ľahkovážne napíšu indikáciu aj pri bolestiach krížov. Keď si uvedomíme, že priemerný vek prvorodičky je dnes 30-32 rokov - ktorú nebolia kríže? Kolegovia si asi neuvedomujú, aké negatívne dôsledky môže mať sekcia pre matku aj pre dieťa.

Podarí sa vám vtedy ženu presvedčiť?

Takúto „indikáciu“ potom konzultujeme s ďalším odborníkom. Ak špecialista z iného odboru niečo indikuje, vlastne prikáže pôrodníkovi, že sa nedá robiť nič iné, a my to rešpektujeme. Za tým si však musí pevne stáť, aj keď príde ku komplikáciám a následnej sťažnosti. Keď mala napríklad matka ako dieťa problém s bedrovými kĺbmi, je to slabý dôvod. Vyplýva to najmä z presvedčenia, že keď je sekcia častá operácia, je v podstate veľmi bezpečná. A to je omyl. Ale viem pochopiť aj tých pôrodníkov, ktorí urobia cisársky rez na odporúčanie.

Sú matky, ktoré sa nedajú presvedčiť na prirodzený pôrod ani za svet?

Existujú ženy, ktoré majú neprekonateľný strach z pôrodu, našťastie, je ich veľmi málo. Tam by mal dať indikáciu psychiater, vtedy by sme o tom ani nerozmýšľali. Ale niekedy je to také iracionálne, že človeku nad tým až rozum stojí, že ženy sú radšej ochotné podstúpiť riziko operácie a narkózy.

Stále platí, že ženy, ktoré sú po očnej operácii, by nemali podstupovať pôrodné tlaky?

Dnes už mnohé odborné svetové spoločnosti hovoria, že takmer neexistujú očné indikácie, s výnimkou vážnych ochorení sietnice, kde treba robiť cisársky. Vážnejšie sú srdcové ochorenia.

Neodmietajú niektoré ženy vaginálny pôrod aj preto, aby sa im „neroztiahla“ vagína a nezhoršil sexuálny život?

Samozrejme, môže to byť jeden z argumentov, ale ženy ho zvyčajne neuvedú nám lekárom, skôr na internetovom fóre. Existovali pracoviská, ktoré indikovali cisársky rez ako ochranu svalstva panvového dna. Ich práce doteraz nijako nepresvedčili lekárov o tom, že to naozaj pôsobí preventívne.

Majú v tom výhodu mladšie rodičky?

Musím povedať, že zdravotný stav našich žien je veľmi dobrý. Nemáme núdzu ani o 36-ročné prvorodičky, hoci ideálne by bolo, keby porodili o desať rokov skôr.

Čítajte viac:

Príbehy žien, ktoré rodili prirodzene aj cisárskym rezom. Čo je lepšie?

Prečo sa ženy vlastne až tak boja bolestí, keď existuje „epidurálka“?

Povedať si, že chcem rodiť cisárskym rezom pre strach z bolesti, je v dnešnom svete nezmysel. Epidurálnu analgéziu podávame od momentu, keď je bránka otvorená na tri centimetre a vo vyše deväťdesiatich piatich percentách eliminuje kontrakčné bolesti.

Nespôsobuje nijaký problém matke ani dieťaťu?

Je takmer bez vplyvov na zdravie matky a dieťaťa. Naopak, pomáha, pretože pretne bludný kruh. Vylúči bolesť a stres, z ktorého sa matka dostáva do kŕčovitého stavu, čo znižuje prísun kyslíka pre dieťa a zhoršuje priebeh pôrodu.

Môže byť cisársky rez zdrojom problémov pri ďalších tehotenstvách?

V jazve sa pri ďalšej gravidite môže usídliť placenta, vrastať do svaloviny maternice, dokonca môže prerásť celou hrúbkou steny maternice, až do močového mechúra. Nastanú vážne komplikácie, ktoré vedú až k odstráneniu maternice. Ak žena naozaj ľahkomyseľne žiada o cisársky alebo sa naň nechá naviesť, vystavuje sa riziku, že pri nasledujúcej tehotnosti môže dôjsť k takému rozsiahlemu krvácaniu, že jej život sa nedá zachrániť inak ako odstránením maternice. Nasledujúcimi cisárskymi rezmi sa toto riziko zvyšuje.

Koľko cisárskych rezov môže žena podstúpiť?

Robili sme už aj štyri jednej žene, ale každý pôrodník vám povie, že keď robí štvrtý alebo, nebodaj, piaty, to už nie je žiadna radosť. Ale sme tu na to, aby sme komplikácie riešili.

Čo znamená sekcia pre dieťa?

Od nepamäti je všetko tak naprogramované, že dieťa sa má narodiť vaginálne. Počas prechodu pôrodným kanálom, počas kontrakcií, zažíva určitý stres. Vyplavuje sa mu adrenalín, čo je veľmi dôležité pre jeho neskorší vývin. Dostáva sa do kontaktu s bakteriálnym osídlením pošvy, po odtoku plodovej vody sa dostávajú tieto baktérie aj do maternice, dieťa je nimi kolonizované. Má to veľký vplyv na imunitu. Boli pokusy potrieť deti, ktoré sa narodili cisárskym rezom, výterom z matkinej pošvy, ale ukázalo sa, že je to nezmysel. Baktérie žijú v inom prostredí a keď ich natrieme na kožu, nefunguje to.

A iné problémy okrem imunitných?

Deti narodené cisárskym rezom častejšie trpia obezitou, majú poruchy bakteriálneho osídlenia tráviaceho traktu a dnes je už dokázané, že vo zvýšenej miere majú autizmus.

Keď žena raz porodila cisárskym rezom, môže ďalšie dieťa priviesť na svet prirodzene?

Dá sa to, odporúčajú to všetky odborné spoločnosti. Pred viac ako päťdesiatimi rokmi bol prirodzený pôrod po cisárskom reze viac-menej nemožný. Vtedy sa ešte robil rez na maternici pozdĺžne. Preťali sa svalové snopce, ktoré spôsobujú kontrakcie maternice, a počas nasledujúceho pôrodu hrozilo, že jazva v namáhanej časti maternice povolí a príde k ruptúre maternice. Profesor Geppert prišiel s revolučným objavom v technike cisárskeho rezu. Prvý raz urobil rez na dolnej časti maternice a viedol ho priečne. Tam už nedochádza ku kontrakčnej činnosti. Takže jazva je oveľa pevnejšia a umožňuje následný pôrod vaginálnou cestou.

Keď žena raz porodila cisárskym rezom, môže ďalšie dieťa priviesť na svet prirodzene?

Je to úloha prenatálnych poradní. Tam by ich mali informovať aj o tom, že ani chlapčeka uloženého koncom panvovým nie je nutné porodiť cisárskym rezom. Dá sa to prirodzene.

Veľa gynekológov o tom nehovorí, prečo?

Osemdesiat percent detí v polohe koncom panvovým sa dá porodiť vaginálne. Našťastie, sú už u nás pôrodnice, kde sa ani tohto neboja.

Niektoré mamičky naznačujú, že ak sa pán doktor ponáhľa na víkend na chalupu, pristúpi k cisárskemu rezu...

Ešte som nevidel indikáciu cisárskeho rezu, kde by gynekológ napísal, že zajtra nebude v práci. Ak to takto mamička cíti, nech si radšej nájde iného pôrodníka, ktorý bude mať s ňou trpezlivosť a bude pôrod smerovať tak, aby porodila vaginálne. Niektorí pôrodníci sú skrátka menej trpezliví. Je dokázané, že lekári sú pri vedení pôrodu menej trpezliví ako pôrodné asistentky a častejšie indikujú ukončenie pôrodu cisárskym rezom. K tomu pristupuje spomínaná obava zo súdneho procesu. Keď sa to stane na pracovisku pravidlom, vyrastie generácia gynekológov, ktorí sa z rôznych príčin prikláňajú k cisárskym rezom. Túto obavu by sa podarilo odstrániť aj školením súdnych znalcov a konzultantov Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou o najnovších trendoch v pôrodníctve, aby neodsudzovali tých gynekológov, ktorí sa podujmú po starostlivom zvážení viesť pôrod vaginálne. Nie každá komplikácia, ktorá nastane pri pôrode, je totiž odvrátiteľná cisárskym rezom, naopak, neuvážený cisársky rez môže komplikácie privodiť.


VIDEO Plus 7 Dní