Mikuláš Černák: Na policajnom oddelení ho v roku 1997 nemal kto zatknúť.

Černákove prvé vraždy: Brutalita a rodinné nezhody. Neobmäkčili ho ani malé deti

„Házy povedal, že zastrelil toho človeka. Strelil ho vraj puškou do hlavy a mozog mu vyletel na brucho.“

V roku 1992 Mikuláša Černáka Miloš Kaštan zoznámil s Alojzom Házym. Ten sa práve vrátil z väzenia pre podvody. Už zrejme počas pobytu za mrežami sa dozvedel o nevere svojej manželky Anny. Tá ho vraj podvádzala s manželom Házyho sesternice. Posťažoval sa svojim kamarátom a požiadal ich, aby mu pomohli dostať z neho priznanie.

Čítajte viac:

Muži okolo Černáka: Títo chlapi založili vražedný gang

Jeho meno bolo Ladislav Bojkun. Házy vytiahol chlapíka z domu v Liptovskej Tepličke, kde býval spolu s jeho sesternicou, a odviezli ho do rodinného domu Alojza Házyho. „Lojzo sa s Bojkunom a manželkou Annou zavreli do jednej izby a asi pol hodiny sa tam hádali,“ priblížil Černák chvíle pred prvou vraždou v jeho živote. V dome v tom čase bola Házyho mama aj sestra. Obe nám informáciu o hádke potvrdili. „Boli zatvorení hore v izbe. Potom Bojkuna naložili do auta a povedali, že ho vezú za manželkou na druhý koniec dediny. Viac som ho už nevidela. Keď som sa pýtala, kde je, Lojzo mi povedal len to, že odišiel do Košíc, odkiaľ pochádzal. Až po čase som pochopila, že je asi mŕtvy,“ povedala nám sestra dnes už mŕtveho Alojza Házyho.

Dom Alojza Házyho: Tu podľa výpovede Házyho ženy Vlčeka omámili a odviezli na neznáme miesto. Foto: Emil Vaško

Čítajte viac:

Začiatky bosa všetkých bosov Černáka: Ako tínedžer vyhodil sprievodcu z idúceho vlaku

Tento bývalý mäsiar z Liptovskej Tepličky potom požiadal Černáka o službu. „Chcem toho hajzla poriadne postrašiť. Zavolaj svojmu bratovi Vladovi, aby niekde medzi Liptovskou Tepličkou a Telgártom vykopal improvizovaný hrob,“ hovorí Černák o chvíľach, na ktoré podľa jeho slov nikdy nezabudne.

Bola jasná noc, keď dorazili na miesto v lesoch Nízkych Tatier. „Poď von z auta,“ volal Házy na Bojkuna a v tej chvíli už podľa Černáka na neho mieril pištoľou. Kamarátov požiadal, aby zostali v aute, a on so zbraňou namierenou na manžela svojej sesternice odišiel do lesíka asi desať metrov od cesty. „Chvíľu potom sme počuli výstrel. Vybehol som z auta smerom k nim, no keď som tam prišiel, pri vykopanej jame ležal už len Lojzo s pištoľou v ruke a Laco ležal nehybne v jame. Lojzo sa na mňa pozrel a povedal mi: „Ja som sedel aj za neho a ten potkan mi zatiaľ je..l ženu. Pomôž mi ho rýchlo zahrabať.“

To bolo prvýkrát, keď sa Mikuláš Černák postavil zoči-voči smrti. Telo Ladislava Bojkuna nikdy nenašli. Policajti ho dodnes evidujú ako nezvestného.

Čítajte viac:

Z Černákovej prvej ruky je ctihodný občan. VIDEO: Šokujúca výpoveď svedka

Druhá vražda

V tomto prípade boli hneď dvaja mŕtvi. Tým prvým bol podnikateľ z Telgártu Milan Schwarzbacher. Bol teplý augustový večer 1993, keď si práve on prisadol k stolu v pohostinstve Femina v Telgárte k dvom mladíkom - Vladimírovi Černákovi a Jánovi Handulovi. Všetci boli Telgárťania, a tak nikomu ani len nenapadlo, že už o niekoľko minút dôjde k hádke a k bitke, ktorá sa skončí smrťou.

Svedkom tragédie bol majiteľ pohostinstva Miroslav Vlček. „Pamätám si to. Išiel som skoro ráno k svojmu autobusu a videl som tam ležať už mŕtveho Schwarzbachera. Počul som, že ho zbil Vlado Černák s Jánom Handulom, ale nikto nechcel o tom hovoriť,“ priblížil nám jeden z obyvateľov chvíle, ktoré otriasli celým Telgártom. Jediný, kto o tom v tom čase prehovoril, bol Miroslav Vlček.

„Policajti na neho tlačili, že musí vypovedať, lebo inak ho obvinia zo spolupáchateľstva na vražde. Robili na neho nátlak a vraveli, že keď bude svedčiť, bude mať policajnú ochranu,“ rozhovorila sa o prípade Vlčekova manželka. Pre svedectvo Vlčeka Vladimír Černák a Ján Handula smerovali do väzby.

Vlčekov syn Peter (vpravo) prevzal podnik po otcovi. Foto: Emil Vaško

Čítajte viac:

Z vraždy majstra sveta obvinili Černáka a jeho pravú ruku

O pár dní, 12. augusta 1993, prišiel do pohostinstva nejaký muž a požiadal Vlčeka o pomoc, že má pokazené auto. Spolu nasadli do Vlčekovej Škody 120 a odišli. Odvtedy už Miroslava Vlčeka nikdy nevideli. Vladimíra Černáka a Jána Handulu, ktorí zavraždili Milana Swarzbachera, prepustili z väzby na slobodu. Až v roku 2007 začal o prípade hovoriť Milan Reichel, ktorý bol v minulosti považovaný za popradského bosa.

S Černákom sa poznal a pri únose Vlčeka údajne osobne bol. Okrem neho tam vraj bol Miloš Kaštan, Gustáv Slivenský, Alojz Házy, Jozef Burger a Mikuláš Černák. „Počul som, ako Mikuláš Černák cez otvorené okienko hovorí chlapovi, ktorého predtým donútili nastúpiť do auta - ,Vieš, za čo to je? Je to za môjho brata‘.“ Ten chlap vraj potom povedal: „Miki, ja to všetko odvolám, daruj mi život, mám doma deti.“

Černák mu údajne odvetil: „Urobíme dohodu a vrátiš sa domov.“ Takto opísal Reichel zrejme posledné chvíle Miroslava Vlčeka. Slivenský potom podľa jeho slov sadol do Vlčekovej škodovky a odišiel s ňou do Liptovského Mikuláša, kde ju neskôr našli policajti. Vlčeka podľa Reichelovej výpovede odviezli do Házyho domu v Liptovskej Tepličke. Házyho manželka si na osudný deň spomína tak, že sedeli v letnej kuchynke.

Pizzeria v Telgárte: V roku 1993 tam bolo pohostinstvo stále nezvestného Miroslava Vlčeka, vľavo. Práve pred ňou dobili na smrť Milana Schwarzbachera. Foto: Emil Vaško

Miroslav Vlček bol už v tej chvíli zrejme omámený. „Mal také smiešne oči, vyzeral ako opitý, ale neviem, či niečo pili. Manžel vtedy na chvíľu dobehol domov a bral si papier a pero. Načo mu to bolo, to ja neviem,“ povedala policajtom Anna Házyová. V tej chvíli Vlček zrejme písal list, ktorý neskôr prišiel jeho manželke. Všetci traja potom odišli.

Podľa slov Házyho manželky sa jej muž ešte vrátil domov. „Zobral si čakan a lopatu. Keď som sa ho pýtala, načo mu to je, on len kývol hlavou a odišiel,“ opísala Anna Házyová. Miroslava Vlčeka potom v aute vyviezli do lesa nad Liptovskou Tepličkou. Výpoveď Reichela o tom, čo sa dialo ďalej, je oveľa brutálnejšia. „Asi mesiac a pol potom mi Házy povedal, že zastrelil toho človeka. Strelil ho vraj puškou do hlavy a mozog mu vyletel na brucho. Sťažoval sa, že na všetko ho nechali samého. Hovoril, že musel sám kopať jamu a že sa snažil dotyčného, ktorý bol omámený tabletkami, uškrtiť. Ale že sa mu niečo roztrhlo, tak ho zastrelil.“

Na Vlčeka potom vraj Házy položil kus plechu, aby ho nenašli ani vrtuľníkom s termovíziou. Policajti Vlčeka dodnes vedú ako nezvestného. Otec dcéry a syna stále nemá svoj hrob. „Radi by sme ho aspoň pochovali. Nemáme ani kde sviečku zapáliť,“ povedal nám Peter Vlček, syn nezvestného Miroslava.

Vianočné tipy na darček