Prezident policajného zboru gen. Tibor Gašpar.

Generál Tibor Gašpar: Ján Kán nie je nedotknuteľný

Policajný prezident pripúšťa, že Mikuláš Černák začal hovoriť aj preto, aby sa dostal skôr von.

Prelomenie mlčania Mikuláša Černáka rozvírilo vody nielen v tajných službách, na prokuratúre či súdnictve, ale hlavne v polícii, ktorá je prvou líniou vo vyšetrovaní najzávažnejších káuz deväťdesiatych rokov.

Muž považovaný za bosa všetkých bosov ukázal elitným vyšetrovateľom štyri ilegálne hroby, v ktorých skutočne našli pozostatky obetí vrážd gangu černákovcov. Napriek tomu, že v prípadoch figurujú viacerí členovia zločineckých skupín, obvineniu v závažných kauzách často čelí iba sám.

Jeho kumpáni, ktorí sa na vraždách tiež podieľali, si užívajú slobodu a slasti každodenného života. V súvislosti so seriálom Černákove vraždy, ktorý sme vám prinášali a ktorý poodhalil pozadia krvilačného gangu, sme aj pre nové zistenia oslovili priamo policajného šéfa. Ten prehovoril o pozadí vyšetrovania, o osobách zbavených obvinenia, aj o tom, či sa jednotliví aktéri vrážd dnes môžu cítiť bezpečne.

S policajným prezidentom generálom Tiborom Gašparom sa zhováral redaktor Ivan Mego

Ján Kán bol nepochybne jedným z najvrchnejších členov zločineckej skupiny černákovcov, napriek tomu si dodnes užíva slobodu, je váženým podnikateľom, pracuje v oblasti bezpečnostných služieb a organizuje bojové športové podujatia. Prečo je tento človek, ktorý sa sám priznáva k účasti na viacerých vraždách, pre políciu nedotknuteľný?

Nemyslím si, že je nedotknuteľný. Dôkazom toho boli vznesené obvinenia voči tejto osobe. To, že prokuratúra obvinenia zrušila a vrátila vec na došetrenie, je vecou rozličného právneho názoru. Domnievam sa, že ak vyšetrovatelia doplnia dôkazy, tak môžu byť opätovne vznesené obvinenia voči tejto osobe. Pevne verím, že to nebude mať vplyv na snahu vyšetrovateľov objasňovať tieto trestné činy.

Celý rozhovor s prezidentom Policajného zboru gen. Tiborom Gašparom si môžete prečítať v najnovšom vydaní týždenníka Plus 7 Dní!


VIDEO Plus 7 Dní