Andrej Ambróz: Jedného z najvernejších Černákových mužov popravili v lete 2006.

MAFIÁNSKA POPRAVA ČERNÁKOVCA: Policajti jej veľa času nevenovali, vyšetrovali ju polroka

Popravili ich strelou do hlavy a upálili. Brutálnu vraždu Andreja Ambróza a Michala Pauloviča policajti neobjasnili ani po rokoch. Čo je v pozadí?

Bolo krátko po štvrtej hodine ráno, 21. augusta 2006, keď vodiči prechádzajúci kľukatou cestou na Šturci nahlásili policajtom auto v plameňoch. Už o pár hodín neskôr sa celým Slovenskom šírila informácia o brutálnej poprave dvoch mužov, ktorí v ňom sedeli.

Mnohí ľudia majú ešte aj dnes v živej pamäti, ako zo zhorenej striebornej Škody Octavia kombi s nálepkou škorpióna na zadnej časti auta vyťahujú dve bezvládne ľudské telá.

Vrak auta: V jeho útrobách našli v roku 2006 pozostatky Andreja Ambróza a Michala Pauloviča.
Vrak auta: V jeho útrobách našli v roku 2006 pozostatky Andreja Ambróza a Michala Pauloviča.
Foto: archív

Tragédia sa odohrala na odpočívadle a obeťami boli dvaja muži s prestreleným hlavami. Koncom leta ubehlo od vraždy jedenásť rokov a policajti nám dnes boli schopní povedať iba jedinú vetu. „Trestné stíhanie bolo dňa 12.02.2007 prerušené," prezradila nám policajná hovorkyňa z Banskej Bystrice Mária Faltániová.

Podľa týchto informácii teda polícia prerušila vyšetrovanie už polroka po poprave a vrah je tak, podľa týchto slov, stále nepotrestaný a niekde medzi nami.

Černákov rodák

Už krátko po vražde policajti a médiá poznali mená obetí. Aj keď ich ešte musela potvrdiť pitva a DNA, jedno z mien budilo až príliš veľký záujem. Obeťami boli tridsaťjedenročný majiteľ zhoreného auta, skladník Michal Paulovič a druhý muž, ktorého meno rozpútalo mediálnu búrku, sa volal Andrej Ambróz.

Prečo práve meno Andreja Ambróza vzbudilo taký záujem? Tento tridsaťšesťročný muž pochádzal z Telgártu, malej dedinky na Horehroní. „Andrej nebol taký obyčajný chlapec z dediny, ale mal veľké srdce," opísali svojho rodáka viacerí Telgárťania.

Mikuláš Černák: Zavraždený Andrej Ambróz bol jeho rodák z Telgártu.
Mikuláš Černák: Zavraždený Andrej Ambróz bol jeho rodák z Telgártu.
Foto: Emil Vaško

Patril do partie chlapcov ako Ján Handula, Peter Šipula, Martin Láboš, Vladimír Černák - a neskorší bos mafie Mikuláš Černák. Jediný, kto je z celej partie dnes nažive, je len samotný bos. Práve táto skupinka bola akýmsi základným kameňom pre zrod najobávanejšieho zločineckého gangu černákovcov.

Telgárt: Andrej Ambróz pochádzal z tej istej dediny ako Mikuláš Černák.
Telgárt: Andrej Ambróz pochádzal z tej istej dediny ako Mikuláš Černák.
Foto: Emil Vaško

Pre Andreja Ambróza bol Mikuláš Černák kamarátom aj človekom, ku ktorému vzhliadal. Podľa výpovedí aj samotného bosa sa spolu s ďalšími mužmi podieľal na viacerých vraždách.

Amrózovu oddanosť si Černák vážil. Dôkazom bol fakt, že na neho nechal napísať penzión Shark v Bystrej a stal sa krstným otcom jeho dcéry. Keď Mikuláša Černáka v decembri 1997 zatkli, staral sa Ambróz o jeho tigre.

Černákove tigre: Andrej Ambróz sa o ne staral potom ako Mikuláša Černáka zatvorili.
Černákove tigre: Andrej Ambróz sa o ne staral potom ako Mikuláša Černáka zatvorili.
Foto: archív

Okolnosti popravy

V osudné ráno mal Ambróz naplánovanú cestu do Bratislavy. Išiel vraj kupovať nový Mercedes a pri sebe mal mať väčší obnos peňazí. Niektorí ľudia však túto informáciu spochybňujú, lebo on vraj nikdy pri sebe veľké peniaze z bezpečnostných dôvodov nenosil.

Pitva popravených mužov ukázala, že černákovec bol zavraždený ešte predtým, než auto odstavili na odpočívadle a zapálili. V tele mal dve strelné rany. Jednu v bruchu, druhú v hlave. Keď jeho telo vyťahovali z auta, bolo v zvláštnej polohe. Ambróz totiž na sedadle spolujazdca nesedel, ale kľačal s tvárou položenou na sedadle a s nohami vysunutými pod palubovkou.

Náhrobný kameň: Pozostatky Andreja Ambróza uložili na cintorín v Brezne.
Náhrobný kameň: Pozostatky Andreja Ambróza uložili na cintorín v Brezne.
Foto: Emil Vasko

Druhý muž, Michal Paulovič z Brezna, sedel za volantom s prestrelenou hlavou a zlomenými rukami. Auto bolo poliate benzínom a zapálené. Týždenník PLUS 7 DNÍ zistil, že Ambróza mali prvý krát streliť na čerpacej stanici v Banskej Bystrici a tam ho vraj len s ťažkosťami dokázali natlačiť do auta. Druhú strelu do hlavy mali páchatelia vypáliť tesne predtým, ako auto zapálili.

Černákov penzión v Bystrej: Mafiánsky bos ho nechal napísať na svojho verného Andreja Ambróz.
Černákov penzión v Bystrej: Mafiánsky bos ho nechal napísať na svojho verného Andreja Ambróz.<br />
Foto: Emil Vaško

Motív vraždy

Keď sa vražda stala, Andrej Ambróz sa už vraj v podsvetí nepohyboval. Svojej niekdajšej partii sa podľa slov ľudí z jeho okolia dokonca vyhýbal. Prvé informácie, ktoré sa v spojitosti s vraždou objavili, boli tie, že jeho poprava mala súvisieť s vyšetrovaním a súdnym procesom v prípade vraždy poľského milionára Szymaneka, kde bol Ambróz jedným z obžalovaných.

Poľský milionár: Andrej Ambróz bol obžalovaný z jeho vraždy.
Poľský milionár: Andrej Ambróz bol obžalovaný z jeho vraždy.
Foto: archív

Médiami prešla správa, že Ambróz bol svedkom proti Mikulášovi Černákovi a preto prišiel o život. Advokát, ktorý Ambróza v prípade obhajoval, to však popiera. „To nie je pravda, Ambróz proti Mikulášovi Černákovi nikdy nesvedčil, “povedal nám Ján Gerek. Pripomenul aj to, že jeho klienta neskôr spod obžaloby vo vražde Szymaneka oslobodili.

Vražda a samovražda vylúčená

Ďalším motívom, ku ktorému sa prikláňali viacerí ľudia z okolia zavraždeného černákovca bol ten, že za jeho likvidáciou môžu byť peniaze, ktoré v tej dobe požičiaval. V plameňoch mal vraj totiž zhorieť aj zošit s menami dlžníkov. Rozpožičiavaných mohol mať podľa niektorých zdrojov rádovo niekoľko miliónov korún. S otázkou, prečo by však popravili aj skladníka Michala Pauloviča, sa táto hypotéza začala rozpadávať.

Niektoré zdroje totiž začali šíriť informáciu, že Ambróza zavraždil práve druhý mŕtvy muž z auta, Michal Paulovič, a potom spáchal samovraždu. Túto vyšetrovaciu verziu však narúša jeden dôležitý fakt, a to, že Paulovič mal pred smrťou zlomené obe ruky. S takýmto zranením by zrejme len s obtiažami polial auto benzínom, zapálil, sadol späť do auta a potom si strelil do hlavy.

Najnovšie informácie v súvislosti s likvidáciou dvoch mužov na Šturci sa dočítate v aktuálnom vydaní týždenníka PLUS 7 DNÍ.

Najnovšie vydanie týždenníka Plus 7 dní.
Najnovšie vydanie týždenníka Plus 7 dní.
Foto: Plus 7 dní

VIDEO Plus 7 Dní