Muži okolo Černáka: Takto dopadli ľudia, ktorými sa v začiatkoch obklopil

Vražedný gang černákovcov založili obyčajní dedinskí chlapci z malebnej dediny Telgárt.

Mikuláš Černák

Foto: Emil Vaško

Je považovaný za bosa všetkých bosov. Za vraždy si odpykáva doživotný trest. Fungovanie skupiny černákovcov sa datuje od roku 1993 do roku 1997, keď sa Mikuláš Černák a Ján Kán po vyhlásení celoštátneho pátrania prišli prihlásiť na políciu. Za mrežami je už osemnásť rokov a po prelomení mlčania začal vypovedať k tridsiatim dvom vraždám.

Miloš Kaštan

Foto: Emil Vaško

Spolu s Jánom Kánom boli v štruktúre černákovcov po boku Mikuláša Černáka najvyššie. Momentálne si odpykáva trest za dve vraždy. Stal sa jedným z hlavných svedkov proti Černákovi. Za mrežami je od februára 2014. Na slobodu sa môže v prípade podmienečného prepustenia dostať už v roku 2019. Momentálne čelí obvineniu z ďalších vrážd.

Ján Kán

Foto: Archív PLUS 7 DNÍ

Bol vrcholným predstaviteľom Černákovcov. V minulosti strávil za mrežami tri a pol roka za vydieranie. Stal sa jedným z hlavných svedkov proti Mikulášovi Černákovi.

Do dnešného dňa si neodsedel ani jediný deň za žiadnu vraždu napriek tomu, že viacerí svedkovia potvrdili, že sa na nich priamo podieľal. Dodnes pôsobí v Banskej Bystrici a tvári sa ako vážený podnikateľ. Povráva sa, že sa stal policajtom tajného útvaru s názvom Odbor špecializovaných služieb.

Čítajte viac:

Začiatky bosa všetkých bosov Černáka: Ako tínedžer vyhodil sprievodcu z idúceho vlaku

Čítajte viac:

Černákove prvé vraždy: Brutalita a rodinné nezhody. Neobmäkčili ho ani malé deti

Martin Laboš

Foto: Emil Vaško

Zomrel 21. apríla 1995. Dobodali ho na smrť v hoteli Biotika. Na začiatku bol jeden z najvyššie postavených členov skupiny. Zúčastnil sa na viacerých vraždách. Pochovaný je v Telgárte.

Vladimír Černák

Foto: Emil Vaško

Brat Mikuláša Černáka zomrel 24. augusta 1996. Zahynul po náraze do stromu za obcou Bystrá smerom na Tále. Spolu s ním v aute zahynul jeho kamarát. Aj on bol účastníkom viacerých vrážd a pochovaný je v Telgárte.

Gustáv Slivenský

Foto: Archív PLUS 7 DNÍ

Zomrel 25. marca 1997. Ide o prípad odrezanej hlavy s policajnou čiapkou na hlave, ktorú našli položenú na kapote auta v Poprade. Podieľal sa na únose a vražde krčmára z Telgártu Miroslava Vlčeka.

Alojz Házy

Zavraždený: Za smrťou Alojza Házyho stál Miloš Kaštan.
Zavraždený: Za smrťou Alojza Házyho stál Miloš Kaštan.
Archív

Foto: Archív PLUS 7 DNÍ

Zomrel 7. júna 1998. Zastrelili ho dvoma ranami do chrbta neďaleko Ivanky pri Dunaji. Jeho vraždu si objednal dlhoročný kamarát Miloš Kaštan. Podieľal sa na viacerých vraždách a nad Liptovskou Tepličkou si vraj urobil vlastný cintorín, kde má byť pochovaných viac ako desať zavraždených ľudí. Policajti vytypované miesta viackrát prekopávali, no neúspešne. Je pochovaný na cintoríne v Liptovskej Tepličke.

Ján Handula

Foto: Emil Vaško

Zomrel 16. novembra 2002. Zahynul po tom, ako ho jeho vlastný otec bodol nožom rovno do srdca. Otca za zabitie syna nepotrestali, konal v sebaobrane. Podieľal sa na viacerých vraždách. Pochovaný je v Telgárte.

Andrej Ambroz

Foto: Archív PLUS 7 DNÍ

Zomrel 21. augusta 2006. Našli ho zastreleného v zhorenom aute spolu s ďalším mužom. Bol jedným z obžalovaných v prípade vraždy Poliaka Szymaneka. Podieľal sa na viacerých vraždách.

Peter Šipula

Zomrel 29. júna 2007. Podieľal sa na viacerých vraždách.

Milan Reichel

Foto: Archív PLUS 7 DNÍ

Bol považovaný za bosa popradského podsvetia. Bývalý kulturista je dnes stále vážený podnikateľ. Je svedkom proti Mikulášovi Černákovi. Bol pri viacerých vraždách, za ktoré si neodpykal ani deň.

Pozrite si výpoved svedka o vraždách:

Vianočné tipy na darček