Na nemocničnom lôžku: Bos košického podsvetia Róbert Holub skončil so štvornásobným priestrelom hlavy.

VIDEO Nezničiteľný bos Holub: Dolapiť sa ho snažili mafiáni Mikuláš Černák aj Ján Kán

Na obávaného šéfa východoslovenského podsvetia Róberta Holuba „poľovali“ najväčšie vraždiace esá.

Kromka po vražde brata okamžite volal Černákovi. So slovami, že mu ten blázon Holub zabil brata, ktorý bol len nevinný čašník. Rodičia mu tiež odovzdali odkaz, že ak ho nechytí, vyvraždí mu všetkých členov rodiny vrátane otca aj mamy. Černák preto hneď zorganizoval stretnutie s Lališom a Bališom.

Černák na pojednávaní vo veci dohody o vine a treste z vraždy Róberta Holuba

„Ja som potom prišiel s nápadom, že zavolám Holubovi, že viem, kde je Kromka, a dohodli sme sa s Lališom a Bališom, že ak sa mi podarí Holuba dostať do Bratislavy, tak oni to potom pripravia tak, aby sme ho mohli dať dole,“ spomína Mikuláš Černák na okolnosti tesne pred popravou košického bosa. A tak sa aj stalo.

Černák zavolal Holubovi, že vie, kde je Kromka ukrytý, aby došiel do Bratislavy. Do telefónu mu vraj ešte povedal, že ak Kromku chytí, tak si zoberie jeho hlavu do Košíc a tam ju verejne vystaví, aby všetci vedeli, že si už nikto nemôže dovoliť na Holuba strieľať. Na pripravovanej poprave Holuba už robili celé skupiny černákovcov aj sýkorovcov aj s najatým vrahom Jozefom Roháčom. Dvadsiateho štvrtého septembra 1997 prišiel za černákovcov do Bratislavy Černák, Kán, Šipula, Surový a za sýkorovcov Lališovo vražedné komando.

Na Róberta Holuba poľovali mafiánske esá. Nakoniec ho dorazil nájomný vrah Jozef Roháč. Foto: Emil Vaško, Archív

Holub prišiel do Bratislavy niečo pred ôsmou hodinou večer. Sadol si na terasu k Černákovi a Bališovi. „Bol dosť nervózny, stále sa otáčal, videl som na ňom, že mu to miesto nevyhovuje. Po chvíli povedal, že mu je zima, tak sme sa presunuli do hotela Danube. Vtedy som povedal Bališovi: „Vieš, čo máš robiť.“ Znamenalo to, aby zadal pozíciu. To už boli chvíle tesne pred streľbou, keď Černák, Holub a jeho ochrankár Štefan Fabián sedeli v bare hotela Danube.

Krvavé jatky: Na podlahe hotelového baru zostalo po streľbe nehybné telo ochrankára Štefana Fabiána. Foto: Archív

„Z vchodu k nám vtedy pristúpil Jozef Roháč. Cez pravú ruku, kde držal zbraň, mal prehodený kabát a na hlave parochňu. V tej chvíli si prehodil kabát do druhej ruky a začal strieľať. Prvú ranu vystrelil Holubovi do oblasti tváre a ďalšiu niekde do oblasti krku. Holub vtedy sklonil hlavu a ešte nasledovali výstrely smerujúce na trup. Medzitým sa zo stoličky zdvihol Fabián a vyťahoval pištoľ. Ako sa otáčal smerom k Roháčovi, tak mu Roháč strelil, myslím, do chrbta dve rany. Roháč potom odišiel krokom cez vchod, ktorým prišiel,“ opísal okamihy streľby v Danube bos všetkých bosov Mikuláš Černák.

Fabián bol na mieste mŕtvy a Holub podľa jeho výpovede dýchal a hovoril na Černáka: „Miki, Miki.“

Čítajte viac:

Vinný. Mikuláš Černák sa priznal k vražde mafiána Holuba. Súd mu trest odpustil!

Streľba na Kramároch

Holub mal zrejme tuhý korienok. Vražednú streľbu prežil a bol hospitalizovaný na ARO na Kramároch, kde ho strážili policajti. Vtedy Róbert Lališ podľa výpovede svedkov zorganizoval dokončenie celej popravy.

Písal sa 4. október 1997, keď pred hlavný vchod do nemocnice Juraj Bilik a Jurij Fejer priviezli vysúvací rebrík. Položili ho medzi stromy a krátko po polnoci sa odohralo niečo, čo nemalo v novodobej histórii Slovenska obdobu. Zabijak Jozef Roháč si oprel rebrík o stenu nemocnice, vyšiel na strechu, po ktorej sa dostal takmer až k oknu, za ktorým ležal postrelený Róbert Holub. V ruke držal juhoslovanský samopal AGRAM s tlmičom.

Niečo pred druhou hodinou v noci spustil streľbu. Holuba zasiahol štyrmi ranami do hlavy. Po dorazení košického bosa na nemocničnom lôžku si Roháč sadol do auta s nápisom TAXI, ktoré šoféroval Peter Havaši, a z miesta ušiel. Okolnosti popravy vyšli najavo, keď prehovoril jeden z aktérov vraždy na Kramároch Juraj Bilik, a ďalšie okolnosti, ktoré tomu predchádzali, zas opísal Mikuláš Černák. Policajti v tejto súvislosti obvinili Róberta Lališa, alias Kýbla, Alojza Kromku, alias Čističa, Mikuláša Černáka, Alexandra Horvátha, Ivana Cuppera, alias Vincka, Jozefa Roháča, alias Potkana, a Ladislava Badóa.

Myslíte si, že bude vyšetrovanie vrážd, ktoré sme vám v seriáli priniesli spravodlivé a že sa pred súd postavia všetci žijúci aktéri týchto mafiánskych popráv? Napíšte nám svoj názor na emailovú adresu [email protected]. Traja z vás získajú jedinečné, luxusné, ilustrované vydanie troch slávnych románov Krstný otec. Súťaž trvá do 8. júla!