Ján Kán: Podľa svedkov sa zúčastnil na poprave Branislava Škublu aj Tibora Kohuláka, dodnes si neodpykal ani deň za žiadnu vraždu. Prokurátorka Viera Sokírková, vľavo, ho obvinenia zbavila za necelých dvadsaťštyri hodín.

VIDEO Svedok vo vraždách černákovho gangu: Kán sa chválil, že vystrelil mladíkovi oko

Keď sa z popredných černákovcov stali milionári, prišla na rad aj likvidácia bieleho koňa z VSŽ Košice.

Faktoring bol jeden z najrozšírenejších spôsobov zarábania „rýchlych“ peňazí v deväťdesiatych rokoch. Neboli by to černákovci, keby sa tomuto spôsobu zarábania nezačali venovať. Jedným takýmto „fakturantom“ bol Tibor Kohulák z Rožňavy.

Čítajte viac:

Vražda milionára Bielika spojila dvoch najväčších bosov: Černáka a Sýkoru

Mal troch súrodencov, ale rodina nežila zle. Otec bol úspešný podnikateľ, no Tibor chcel peniaze zarobiť sám. V začiatkoch deväťdesiatych rokov začal ešte ako chlapec organizovať zájazdy do Turecka. Nedarilo sa mu zle. Potom dostal Kohulák ponuku, ktorá sa mu zrejme zdala lukratívnejšia. Miloš Kaštan od černákovcov totiž našiel možnosť, ako cez „bieleho koňa“ dostať na faktúru hutnícky materiál z VSŽ Košice.

Ponuka, ktorá sa Kohulákovi zapáčila, sa týkala práve tohto biznisu. Chlapec z Rožňavy, so silnými dioptrickými okuliarmi na očiach, na seba naozaj vybral tony plechu z VSŽ Košice, za ktoré nikdy nikto nezaplatil. Takisto veril, že na tom dobre zarobí. Na obchode sa podľa bosových slov podieľal hlavne Miloš Kaštan a Ján Kán. Vzniknutú škodu odhadli na sedemnásť miliónov korún. Kohulákovi dali tiež slušne zarobiť.

Mal čierne BMW a peniaze míňal vo veľkom, hlavne v baroch v Banskej Bystrici. Po čase však mladík pochopil, aké je jeho postavenie v nekalom biznise. „V opojení alkoholom chodil po baroch v Banskej Bystrici a vykrikoval, že je biely kôň černákovcov a že sa bojí o život,“ ozrejmil Mikuláš Černák okolnosti, keď sa v skupine začali obávať, že Kohulák ich môže ohroziť.

Bolo to práve v čase, keď aj z VSŽ tlačili, aby zaplatili prvé faktúry, lebo inak to oznámia polícii. Bola to práve obava z toho, že Tibor Kohulák by mohol policajtom niečo povedať, keď sa rozhodli, že mladíka z Rožňavy musia „upratať“. Známa trojka Mikuláš Černák, Miloš Kaštan a Ján Kán vyriekla vražedný verdikt.

EXKLUZÍVNE VIDEO: Hlavný výpalník černákovcov prehovoril, kto mu každý mesiac posiela na účet peniaze!

Likvidácia bieleho koňa

Bolo to v apríli 1996, keď už Černákov gang fungoval ako organizovaná skupina s jasnými pravidlami. „Miloš Kaštan mal na starosti vykopanie jamy a Ján Kán mal vylákať Kohuláka do Černákovho erotického salónu,“ priblížil obávaný bos okolnosti osudnej noci mladíka, ktorý chcel zarobiť na lepší život. Do lesa na horskom priechode Šturec sa vybrala trojica Miloš Kaštan, Vladimír Černák a Ján Handula.

Zatiaľ čo oni traja kopali jamu, Tibor Kohulák s Jánom Kánom popíjali v bare. „Ján Kán vtedy namiešal Kohulákovi do nápoja rohypnol. Po príchode Kaštana do salónu sme Kohuláka naložili do auta. K vykopanej jame ho odviezol Kán s Kaštanom. Ja som išiel po nich. V lese nás čakal Handula s mojím bratom. Kaštan s bratom ho vyzliekli a Handula im svietil baterkou. Potom sa Ján Kán zohol nad omámeného Kohuláka a strelil mu do hlavy na jeho pravé oko. Potom mu do hlavy strelil ešte môj brat Vlado. Nahé telo potom spoločne hodili do jamy a zahrabali,“ vyrozprával Mikuláš Černák detaily ďalšej vraždy, ktorú ako skupina spoločne spáchali. Pozostatky Tibora Kohuláka vykopali v júli 2015 na mieste, ktoré označil Mikuláš Černák.

Pozostatky Tibora Kohuláka policajti vykopali na horskom priechode Šturec. Foto: Ivan Mego

Pitva potvrdila, že mal tri strely v hlave a jedna z nich bola do oblasti oka. V tejto súvislosti policajti obvinili všetkých troch najvyšších šéfov vražedného gangu. Jána Kána, ktorý ako jediný z tejto trojice nie je za mrežami a užíva si slasti váženého podnikateľa, policajti po rokoch zadržali a žiadali pre neho väzbu. Prokurátorka Viera Sokírková to však videla inak. Netrvalo jej ani jeden deň, aby naštudovala niekoľkostostranový spis a rozhodla o zrušení Kánovho obvinenia.

Svedok prehovoril o vraždách Černákovho gangu!

Neprekážalo jej ani to, že okrem Černáka opísal vraždu aj Vasiľ Imrišek, ktorému sa Kán v časoch najväčšej slávy o jeho nevydarenej strele do oka tiež pochválil. V policajných kruhoch aj medzi ľuďmi znalými veci sa povráva, že Ján Kán sa odmenou za svedectvo proti Černákovi stal zamestnancom polície v tajnom útvare s názvom Odbor špecializovaných služieb.

A to by mohol byť dôvod, pre ktorý si tento muž, zúčastnivší sa na viacerých mafiánskych popravách, neodpykal za vraždy ani jediný deň za mrežami. Zaujímavé informácie v súvislosti s Jánom Kánom poskytol týždenníku PLUS 7 DNÍ Milan Sklenár. Tento muž bol podľa vlastných slov hlavný výpalník černákovcov a netají sa tým, že sa sám zúčastnil na piatich vraždách.

Čítajte viac:

ŠOKUJÚCI ROZHOVOR Šéf výpalníkov černákovcov prehovoril pre PLUS 7 DNÍ: Krvavé peniaze stále úradujú

Ján Kán vraj doteraz dáva robotu „chalanom“ od černákovcov a vypláca im mesačnú rentu. „Ja som s Janom teraz zadobre, takže dostávam od neho nejakú podporu. Už sú veci tak rozbehnuté, že by som sa priklonil na Janovu stranu. Možno má peniaze, čo by nemal mať, ale stará sa o ne dobre,“ povedal nám Milan Sklenár. Priznal, že na polícii vypovedal tak, aby nikomu neublížil.

„Bolo tam veľa mŕtvych, takže by bolo na koho…“ Tieto slová Milana Sklenára možno naznačujú to, prečo proti Jánovi Kánovi dnes vypovedá zo žijúcich černákovcov málokto a môže si beztrestne užívať svoj podnikateľský život.

Vianočné tipy na darček