Róbert Lališ: Po neúspešnej streľbe v Danube podľa výpovedí naplánoval likvidáciu na Kramároch. Jozef Roháč: Róberta Holuba zastrelil na tretí pokus. Dostal za to pol milióna slovenských korún.

VIDEOROZHOVOR Poľovačka na mafiána Holuba: Podsvetiu sľúbili milióny z mäsokombinátu

Z vchodu k nám pristúpil Jozef Roháč. Cez pravú ruku, kde držal zbraň, mal prehodený kabát a na hlave parochňu. Prehodil si kabát do druhej ruky a začal strieľať. Prvú ranu vystrelil Holubovi do oblasti tváre a ďalšiu niekde do oblasti krku, opísal okamihy streľby v Danube bos všetkých Mikuláš Černák.

Ozajstným mafiánom, tak ako to dnes ľudia vnímajú, sa však Holub stal až po stretnutí s Mikulášom Černákom. Medzi mafiánsku smotánku ho uviedol Milan Reichel, považovaný za popradského bosa. Holub bol zrejme veľmi učenlivý a už v krátkom čase sa začal pohybovať vo veľkom biznise.

Čítajte viac:

EXKLUZÍVNE VIDEO Mikuláš Černák prehovoril: Vraždu Holuba naplánoval, k Jánovi Kánovi sa vyjadriť nechcel!

Mal bezpečnostnú službu a chýry o brutálnej mafiánskej skupine z Košíc sa dostali až k rezešovskému klanu. Ten mal zrejme nejakú „zaujímavú“ prácu, lebo časom vraj Holub dokonca dostal od Rezeša auto Jaguar. No a, ako sa vraví, život mafiána je krásny, ale krátky - tak to bolo aj v prípade Holuba. S veľkými peniazmi a podielmi v rôznych firmách, ktoré získal svojou húževnatou mafiánskou prácou, prišla aj na jeho hlavu objednávka.

Objednávateľom likvidácie Róberta Holuba bol majiteľ mäsokombinátu Prešov, istý Ján Dopiriak, pre ktorého mafiánsky bos z Košíc robil rôzne práce na objednávku. Jednou z nich bolo napríklad uloženie bomby do sídla KDH. Čo presne bolo dôvodom likvidácie Holuba, sa už dnes asi nikto nedozvie. Dopiriak zomrel asi pred dvoma rokmi a Holub pár mesiacov po objednávke vraždy. S požiadavkou za bosom všetkých bosov prišiel muž považovaný za tatranského bosa, bývalý reprezentačný tréner slovenských kulturistov Ondrej Žemba.

Žemba u Černáka

Bolo leto 1997, keď Ondrej Žemba navštívil v hoteli Lux Mikuláša Černáka. Boli sami dvaja. „Žemba mi na našom spoločnom stretnutí predniesol požiadavku na odstránenie Róberta Holuba. Povedal, že keby sa tá likvidácia urobila, vie vybaviť z toho „slušne na kávu“. Znamenalo to nejaké podiely v mäsokombináte Prešov a v tom čase „slušne na kávu“ znamenalo niekoľko miliónov slovenských korún. Ja som mu na to nepovedal nič konkrétne. Po tomto stretnutí som s požiadavkou oboznámil partnerov Jána Kána a Miloša Kaštana,“ opísal objednávku vraždy Holuba v marci minulého roku, po prelomení mlčania, Mikuláš Černák. Rozhodovanie o tom, či Holuba zlikvidujú, vraj netrvalo dlho.

Čítajte viac:

VIDEO Prokurátorka rozhodla: Mafiáni Kán, Kaštan, Lališ a Bališ za vraždu Bachledu sedieť nebudú!Černák, Kán a Kaštan po pár stretnutiach na ponuku prikývli. Prípravy, dohadovanie a plány trvali niekoľko týždňov. Naplánovali to tak, že keď bude Holub odchádzať zo svojho obľúbeného baru, tak ho na vhodnom mieste zastrelia. Na akcii sa zúčastnil Černák, Kán, Ivan Mello a ďalší. Všetko však prekazili policajti, ktorí zrejme dostali echo od Holuba. Černáka spolu s jeho mužmi chytili, no nič okrem zbrane, ktorú mal pri sebe Ján Kán, nenašli.

Isté však v tej chvíli bolo to, že Róbert Holub už o plánovanej likvidácii svojej osoby vie, a tak černákovci požiadali o spoluprácu sýkorovcov. Na stretnutie prišli ich najvyšší bosovia Róbert Lališ a Ladislav Bališ. Peniaze, ktoré im černákovci ponúkli, boli pre nich natoľko zaujímavé, že prikývli. Obe skupiny už totiž mali spolu podobné skúsenosti pri likvidácii bratov Danišovcov či prednostu Okresného úradu v Poprade Vladimíra Bachledu.

Milan Raichel bol považovaný za bosa popradského podsvetia. Týždenníku PLUS 7 DNÍ porozprával o vzťahu s Róbertom Holubom. Foto: Ivan Mego

Opäť sa veľa plánovalo, ako to urobiť, aby sa to už podarilo. Padali rôzne návrhy. Jeden z nich bol taký, že Juraj Bilík s Igorom Lavrinčíkom sa prezlečú za policajtov, pôjdu k nemu domov a predvedú Holuba akože na výsluch. No a vtedy ho mali zlikvidovať. Ani táto akcia však nevyšla. Černákovcom a sýkorovcom sa zdalo, že ich sleduje nejaké auto, tak od nej upustili.

Streľba na čerpacej stanici

Mikuláš Černák si našiel človeka aj medzi Holubovými mužmi. Bol ním Karol Kolárik, ktorý mu nosil informácie o tom, kde košický bos práve je. Po jednej z hádok sa po Kolárikovi k Černákovi pridal jeden z Holubových najbližších ľudí Alexander Horváth. Manželky týchto dvoch mužov boli totiž sestry a Horváth presne vedel, kde a kedy sa Holub práve pohybuje. Bol 21. september 1997, keď sa Mikuláš Černák, bos sýkorovcov Róbert Lališ, Alojz Kromka, prezývaný Čistič, a Igor Lavrinčík ubytovali v byte na sídlisku KVP v Košiciach, aby na druhý deň dokončili, čo neúspešne začali.

Čítajte viac:

Vinný. Mikuláš Černák sa priznal k vražde mafiána Holuba. Súd mu trest odpustil!

Všetko bolo vymyslené tak, že strelcom bude Jozef Roháč, lebo jeho Holub nepozná, a ten pôjde spolu s Alojzom Kromkom na motorke, z ktorej budú strieľať. Ako ideálne miesto na popravu určili čerpaciu stanicu na sídlisku, kde bývali. Holub tam totiž často chodil. „Pamätám si, že Horváth do bytu doniesol tašku zbraní a povedal: Vyberte si. Boli tam samopaly, myslím, že tam bol Scorpion, ten si hneď zobral Roháč, bol tam jeden UZI a myslím, že tam bola aj automatická puška VZ 58 a tiež nejaké pištole,“ zaspomínal Mikuláš Černák vo svojej výpovedi.

Večer 22. septembra 1997, keď prišla hodina H, zostal Černák, Lališ, Kolárik a Lavrinčík v byte a Kán práve smeroval do Košíc, aby po akcii spolu zo Szatmárym odviezli „ľudí“ z mesta. Všetko išlo podľa plánu, až do chvíle, keď Kromka s Roháčom prifrčali na pumpu a spustili streľbu na Holuba.

Roháč košického bosa nezasiahol a namiesto toho Holubov spolujazdec spustil streľbu na nich. Likvidácia teda opäť nevyšla. Holub po tomto pokuse posilnil ochranu a začal robiť ako nepríčetný. Zrejme v šoférovi motorky spoznal Alojza Kromku. Róbert Holub sa chcel Čističovi pomstiť.

Keď ho jeho ľudia nevedeli nájsť, naložili Kromkovho brata Jána 23. septembra 1997 do auta a odviezli ho v kovových putách zo Spišskej Novej Vsi do Holubovho domu vo Vajkovciach. Tam sa z neho pokúsili vytĺcť informáciu, kde sa jeho brat nachádza. Potom ho naložili do auta a odviezli do Drienovskej Novej Vsi a tam ho strelili šiestimi ranami do temena hlavy. Mŕtve telo potom poliali benzínom a zapálili.

Myslíte si, že bude vyšetrovanie vrážd, ktoré sme vám v seriáli priniesli spravodlivé a že sa pred súd postavia všetci žijúci aktéri týchto mafiánskych popráv? Napíšte nám svoj názor na emailovú adresu [email protected] Traja z vás získajú jedinečné, luxusné, ilustrované vydanie troch slávnych románov Krstný otec.Súťaž trvá do 8. júla!

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].

Vianočné tipy na darček