Mafiánsky trojlístok: Fotky zverejnili policajti, keď v roku 1997 vyhlásili pátranie po Mikulášovi Černákovi, Jánovi Kánovi a Milošovi Kaštanovi.

Vydieranie a vraždy: Brutálni černákovci s miliónmi vo vreckách. Nie všetci sedia za mrežami

Keď sa z popredných černákovcov stali milionári, prišiel na rad prvý výbuch auta.

Písal sa rok 1994, keď sa černákovcom, ako ich už vtedy prezývalo celé Slovensko, darilo čoraz viac. Vydieranie, výpalné, faktoring aj vraždy sa stali bežnou súčasťou nielen slovenského podsvetia. Televízne správy plnili telá zavraždených aj tváre nezvestných podnikateľov.

Popri Mikulášovi Černákovi si vtedy skupinu založil niekdajší bos Miroslav Sýkora a nechýbali ani ďalšie mená, ktoré mali o podobné nekalé kšefty záujem. Svoje prvé veľké peniaze zarobil Peter Steinhübel, prezývaný Žaluď, Jozef Oleš z kauzy olejári aj inžinier z Bratislavy Branislav Škubla. A zrejme by sa o ňom veľa písalo, keby neurobil chyby, ktoré mu Mikuláš Černák a spol. zrátali.

Hrob Branislava Škublu: Jeho telo našli pri dialnici v tráve sedem dní po vražde. Foto: Ivan Mego

Prvý dôvod na vraždu

Branislav Škubla vždy túžil po veľkých peniazoch. A tam, kde sú peniaze, bola v deväťdesiatych rokoch aj mafia. Kšefty začal robiť so začínajúcim podnikateľom Jozefom Olešom a spoločne sa pohybovali v okolí silných mužov bratislavského podsvetia. Ako to už chodí v týchto kruhoch, nie vždy sa dodržiavali dohody.

Kšefty vo svojich začiatkoch robil Škubla aj s neslávne známym mafiánskym bosom Petrom Steinhübelom. Ten ho vraj pri nejakom spoločnom biznise pripravil o nemalé peniaze. Bolo to práve v čase, keď sa Škubla prostredníctvom svojho obchodného spoločníka Jozefa Oleša zoznámil s obávanými černákovcami. Chýry o ich brutalite sa vtedy šírili rýchlosťou svetla a túto informáciu sa rozhodol využiť aj Škubla. Obávaného bosa požiadal o likvidáciu Petra Steinhübela.

Čítajte viac:

VIDEO Prvá mafiánska poprava rukou bosa Černáka: Koľko zaplatil objednávateľ za vraždu?

Gang si mal za túto „prácu“ privyrobiť milión korún. Podľa výpovede Mikuláša Černáka, ktorú urobil po prelomení mlčania, im Škubla na tento účel poskytol byt a v decembri 1994 po niekoľkotýždňových prípravách položil Miloš Kaštan pod Steinhübelov Mercedes nástražno-výbušný systém a odpálil. Bol to prvý výbuch auta v Bratislave, za ktorým stála mafia. Žaluď tento pokus o atentát prežil.

Nálož totiž vybuchla vo chvíli, keď bol ešte v pomerne bezpečnej vzdialenosti od vozidla. Sľúbenú odmenu Škubla černákovcom nezaplatil. Napriek tomu sa postupne s obávanými mafiánmi zblížil a spolu s Jozefom Olešom, Milošom Kaštanom a Mikulášom Černákom založili dokonca firmu. Bolo to v čase, keď prebiehala prvá privatizácia a spoločne chceli sprivatizovať paneláreň v Banskej Bystrici.

Privatizačný projekt však podali neskoro, a tak nevyšiel. Nezaplatenie peňazí za „prácu“ na likvidácii Žaluďa si však mohol Škubla vyrovnať inak.

Čítajte viac:

Bosa podsvetia premiestnili. Šikanovali Černáka v base, alebo začal ukazovať na vplyvných?

Vytočený bos

V čase, keď začal Škubla spolupracovať s černákovcami, bol pre vraždu vo väzbe Černákov brat Vladimír a Ján Handula. Škubla povedal Černákovi, že pozná sudcu, ktorý oboch za milión korún prepustí spoza mreží. A tak sa aj stalo. Vladimír Černák sa so svojím kumpánom spoza mreží naozaj dostal. Netrvalo však dlho, keď sa Černák dozvedel, že milión korún, ktorý dal za prepustenie svojho brata, Škubla vôbec nepoužil a nechal si ich.

Sudca bosovho brata prepustil náhodou. A to Černáka poriadne vytočilo. Nikto sa vraj nebude zahrávať s osudom jeho brata. Práve v tom čase sa s problémom menom Škubla obrátil na černákovcov aj bos sýkorovcov Miroslav Sýkora. Ten v rámci dobrých vzťahov informoval Miloša Kaštana, že človek, s ktorým podnikajú, ho chce dať odstrániť. Kaštan podľa výpovedí Sýkorovi prisľúbil, že tento problém vybavia. Po dohode troch najsilnejších mužov vražedného gangu Mikuláša Černáka, Jána Kána a Miloša Kaštana bol podľa výpovede bosa osud Škublu spečatený.

Čítajte viac:

Černákovci sa porátali i s vlastnými: Muž, ktorý znásilňoval vdovu milionára Bielika, kruto pykal

„Škublu mali vytiahnuť na nejaké stretnutie. To sa aj stalo v Devínskej Novej Vsi. Po stretnutí vylákali Škublu do auta. Mali sme pripravený alkohol aj rohypnol,“ prezradil Mikuláš Černák. Škublu potom odviezli pod zámienkou oslavy prepustenia Černákovho brata do bytu Černákovho bratranca JUDr. Jána Trgalu. V byte bol podľa viacerých výpovedí Ján Kán, Ján Burger, Andrej Ambróz a Ján Trgala. Mikuláš Černák, ako sám vraví, požiadal svojho bratranca, aby ich odviezol do Nového Mesta nad Váhom na chatu, kde chceli Škublu zastreliť.

„Sadli sme do Trgalovho auta spolu so Škublom a s Kánom. Trgala šoféroval. Burger a Ambróz išli ďalším autom za nami. Po ceste sa začal Škubla preberať a začal vyťahovať zbraň, ktorú mal pri sebe. Vytrhol som mu zbraň a zakričal na Trgalu, aby zastavil. Spolu s Kánom sme ho vytiahli z auta. Priskočili k nám aj chalani, čo išli po nás. Keď ho Kán a Burger držali, zastrelil som ho jeho vlastnou zbraňou,“ opísal Černák popravu z 30. mája 1995.

O sedem dní našli Škublovo telo pri diaľnici medzi Trnavou a Piešťanmi. Až do prelomenia Černákovho mlčania bol prípad neobjasnený. Dnes je z tohto skutku obvinený iba on sám. Ján Kán si obvinenie v tejto veci nevypočul. Vysvetlenie znie tak, že v jeho prípade je skutok premlčaný.

Už zajtra sa na plus7dni.sk dočítate, kto stále vypláca krvavé peniaze hlavnému výpalníkovi černákovskeho gangu.

Vianočné tipy na darček