Mikuláš Černák - Je považovaný za bosa všetkých bosov. Za vraždy si odpykáva doživotný trest.

Začiatky bosa všetkých bosov Černáka: Ako tínedžer vyhodil sprievodcu z idúceho vlaku

Vražedný gang černákovcov založili obyčajní dedinskí chlapci z malebnej dediny Telgárt.

Niektorí tvrdia, že som padol na dno spoločnosti, s čím ja celkom nesúhlasím, lebo vtedy to bola práve spoločnosť, predstavitelia vtedajšej vlády, silové zložky štátu, ktoré nám vytvárali priestor a možnosti takto konať, - to sú slová najobávanejšieho mafiánskeho bosa Mikuláša Černáka.

Čítajte viac:

Muži okolo Černáka: Títo chlapi založili vražedný gang

Ten je už osemnásť rokov za mrežami, no nedávno prelomil dlhoročné mlčanie a za múrmi ilavskej väznice začal rozprávať o zverstvách, ktoré spolu so svojimi kumpánmi napáchali. Počet vrážd, ktoré začal spolu s elitnými policajtmi objasňovať, sa počíta na desiatky. Boli to hektické deväťdesiate roky minulého storočia, čas, ktorý nasledoval po pokojnej revolúcii. Časy, v ktorých si nikto nebol ničím istý. Poďme však po poriadku…

Rodný dom: Mikuláš Černák a jeho brat Vlado boli podľa susedov úplne obyčajní chlapci. Foto: Emil Vaško

Čítajte viac:

Z Černákovej prvej ruky je ctihodný občan. VIDEO: Šokujúca výpoveď svedka

Sprievodca letel z vlaku

Telgárt je dedina v Nízkych Tatrách na úpätí Kráľovej hole. Práve odtiaľ pochádzajú manželia Žofia a Mikuláš Černákovci. Písal sa 9. december 1966, keď sa im narodil prvý syn, ktorý dostal meno po svojom otcovi. O päť rokov neskôr priviedla na svet druhého syna, Vladimíra.

„Poznal som ich od malička. Boli to obyčajní chlapci. Behali po ulici aj s mojím synom, sem-tam niečo povymýšľali, ale v rámci normy,“ zaspomínal si sused rodiny Černákovcov v Telgárte Ján Amroz. Miťo, ako ho vtedy prezývali, sa neučil zle. Učňovské roky prežil v Banskej Bystrici, kde sa učil na strednom odbornom učilišti - odbor mechanik opravár motorových vozidiel.

Býval na internáte a počas cestovania vlakom do školy a zo školy sa v roku 1981 skamarátil s Milošom Kaštanom. Ten sa učil za mäsiara. Vo vlaku vtedy okrem kamarátov stretol Ivetu Matulovú, svoju budúcu manželku. Vtedy si kúpil svoje prvé auto, Trabant. Vo svojej knihe prerozprával Černák príhodu z čias, keď ako chlapci chodievali „Horehronskou strelou“, ako vtedy volali vlak, ktorým cestovali.

Veľká trojka: Zľava Černák, Kán, Kaštan po tom, ako bolo po nich vyhlásené celoštátne pátranie. Foto: archív

Čítajte viac:

Černákove prvé vraždy: Brutalita a rodinné nezhody. Neobmäkčili ho ani malé deti

„Mal som už len nejaké štyri stanice do miesta bydliska a v chodbičke vlaku ma prekvapil sprievodca - bol som bez cestovného lístka. Snažil som sa ho presvedčiť, že s kamarátom stojíme len v chodbičke, kde nezaberáme nikomu miesto, a že nám ukradli tašku a peniaze a tak sme nemali inú možnosť, len sa takto dopraviť domov. No on bol nekompromisný a vyhrážal sa nám, že na najbližšej stanici musíme vystúpiť a ohlási nás výpravcovi stanice. Bolo to v zime, popri trati bolo plno snehu, a tak som žmurkol na kamaráta, aby otvoril dvere a vyhodil som sprievodcu von do snehu. Aby nás neotravoval a mohli sme sa dopraviť tie štyri stanice domov.“

Keď mal devätnásť, meno Mikuláša Černáka sa prvý raz dostalo do registra trestov. So svojím sedemnásťročným kamarátom Milošom Kaštanom ukradli z výkladu v Lučenci magnetofón. Oboch ich vtedy chytili a magnetofón vrátili. V roku 1986 Iveta Matulová povedala svoje áno Mikulášovi Černákovi a život dedinského chlapca sa uberal tak, ako mnohých jeho rovesníkov.

Stal sa vodičom autobusu na linke Telgárt - Brezno a v roku 1989 odišiel spolu s bratom Vladom pracovať do Nemecka. Robili v lese a plat, ktorý za prácu dostávali, bol oproti platom na Slovensku skoro dvadsaťnásobne vyšší. Z Nemecka sa po vyše roku vrátili, keď im náhle zomrel otec.

Mikuláš s manželkou si potom kúpili dom v Brezne a s peniazmi, ktoré zarobil tvrdou prácou v lese, začal podnikať.

Bratia Černákovci: Vladimír, vľavo, tvoril s Mikulášom nerozlučnú dvojicu až do svojej smrti. Foto: archív

Čítajte viac:

EXKLUZÍVNE VIDEO: Pozrite si reakciu Černáka. Vražda Remiáša môže byť pasé!

Černákovci

Sám Mikuláš Černák nazýva svoju skupinu černákovci. Jej vznik bol podľa jeho slov absolútne neplánovaný. Na začiatku v roku 1992 boli len traja kamaráti zo školských čias - Mikuláš Černák, Miloš Kaštan a Martin Laboš. Začali „podnikať“ so všetkým, z čoho sa dali rýchlo zarobiť peniaze a nebolo ich treba zdaniť.

„Boli to rôzne faktoringové, daňové a úverové podvody, obchody s kradnutými autami, kradnutým tovarom a podobne,“ priblížil začiatky Černákovho gangu samotný bos. Vtedy stretol Mikuláš Černák ďalšieho kamaráta, ktorý neskôr pôsobil po boku bosa ako jeho pravá ruka. Jeho meno je Ján Kán.

Písal sa rok 1992. Bolo to obdobie faktoringových podvodov a Ján Kán, ktorého Černák poznal tiež z vlaku zo školských čias, bol jedným z fakturantov, ktorý vyberal tovar priamo na seba. „Mal pri sebe dvoch Rómov, ktorí boli na rozdiel od neho chytrejší a ktorí mu ten tovar iba pomáhali predávať, aby ich mená na žiadnej faktúre nefigurovali. Samozrejme, Kán sa musel po predaji tovaru s Rómami rozdeliť. Našiel som ho doslova v jednej, asi týždeň neprezlečenej prepotenej košeli, tesilových nohaviciach a s kufríkom, v ktorom mal kopu nezaplatených faktúr a pečiatky firmy,“ zaspomínal na začiatky obávaný Černák.

Kána vtedy po dohode s Labošom a Kaštanom zobrali k sebe. V tom čase vznikalo podobných skupín viac, a tak sa postupne začali obklopovať ďalšími ľuďmi. Boli to hlavne chlapci z Černákovho rodiska Telgárt - Černákov brat Vlado, Andrej Ambroz, Ján Handula a Peter Šipula.

Postupne sa stali postrachom na celom Slovensku a najobávanejšou skupinou, aká kedy u nás bola. Od roku 1993 Černák ako živnostník začal podnikať a od roku 1995 so svojimi spoločníkmi založili v Banskej Bystrici spoločnosť Sargon Fit Studio Shark, s. r. o. Firmu, ktorá poskytovala masérske služby, vlastnila tiež solárium, fitnescentrum a bar Shark. Aby zlegalizovali výpalníctvo, založili ešte neslávne známu bezpečnostnú agentúru s názvom S-3 (Security 3). A tu niekde sa začína aj to obdobie Černákovho života, ktoré sám na súdnych procesoch označil ako „temná minulosť“.

Pozrite si video svedka o vraždách:

Vianočné tipy na darček