Mimo tela matky?: Odborne sa tomu hovorí ektogenéza a ide o rast zárodku mimo ľudského tela. Pokusy s myšami boli úspešné, problémom je však etika.

Aj ženy bez maternice môžu rodiť. Orgánom od mŕtvej darkyne

Veda postupne zdoláva jednu technologickú prekážku za druhou. Oveľa väčší problém sú však etické otázky.

Ženy, nezúfajte. Neplodnosť či absencia maternice v dnešných časoch nemusia znamenať, že nikdy nebudete mať dieťa. Riešenie je jednoduché, realizácia náročná - transplantácia maternice z tela inej ženy.

Maternica od matky

Prvé pokusy v Saudskej Arábii a Turecku priviesť dieťa na svet z „náhradného“ lona sa ešte nevydarili, no vo Švédsku boli úspešnejší. Už vlani po deviatich operáciách otehotnelo deväť žien a štyri dieťa aj donosili a porodili. Vrátane ženy, ktorá dostala rakovinu a o maternicu prišla.

Novú jej darovala vlastná matka. Porodila syna, ktorý prišiel na svet z rovnakého „lona“ ako jeho mama. „Mám všetko, v čo som dúfala a ešte aj čosi navyše. Navždy budem za to svojej matke vďačná,“ jasala šťastná novopečená mamička v rozhovore s redaktorom agentúry AP.

Úspech povzbudil aj americké nemocnice. Na klinike v Clevelande ponúkli nedávno možnosť transplantácie maternice ženám, ktoré sa narodili bez nej, sú neplodné alebo nemohli počať po podstúpení liečby rakoviny.

Desať na skúšku

Na unikátny zákrok odborníci vybrali desať žien, ktoré by ho mali podstúpiť v najbližšom čase. Lekári v tomto prípade nepotrebujú súhlas darkýň. Maternice sa odoberú práve zosnulým ženám a do nových tiel sa vložia len dočasne. Kým pomocou nich náhradné matky nedonosia svojich potomkov.

Nechať ich tam dlhšie, prípadne navždy, by vraj bolo príliš veľké riziko. Ženy by v takom prípade museli brať až do konca života lieky, aby udržali náhradný orgán v tele. To by však prudko zvýšilo riziko vzniku rakovinových ochorení. Preto sa po narodení jedného či dvoch detí, zvyčajne cisárskym rezom, náhradná maternica z tela znovu odoberie. Svojmu účelu už poslúžila.

„Skvelá práca kolegov zo Švédska dokazuje, že možno takýmto spôsobom donosiť zdravý plod,“ povedal na tlačovej konferencii Andreas Tzakis z clevelandskej kliniky.

Pôrodník Tommaso Falcone, ktorý v Clevelande vedie ženské oddelenie, však pripomína, že všetko je len vo fáze experimentu. Cesta k ozajstnému úspechu podľa jeho slov môže byť ešte poriadne dlhá. „Clevelandská klinika má za sebou bohatú históriu v inovačných spôsoboch transplantácií a veľmi radi preskúmame realizovateľnosť tohto nápadu,“ dodal.

Transplantáciu maternice vyskúšali aj v Saudskej Arábii a v Turecku. Zatiaľ neúspešne. Telá žien, ktorým voperovali náhradné maternice, odmietli nový orgán prijať. Lekári vo Švédsku preto ženy doslova nadopovali látkami, ktoré mali zabezpečiť, že ich nové telo neodmietne. A ako to vlastne celé prebieha?

Lekári počas trojhodinovej operácie odstránia maternicu z tela darkyne a vložia do nového tela. Trvá to zvyčajne ďalších šesť hodín. Potom rok počkajú, aby si boli definitívne istí, že ju telo skutočne prijalo. Až potom do nej vložia oplodnené vajíčko, ktoré - dovtedy zmrazené - čakalo na svoju príležitosť.

Čítajte viac:

Fotka tváre bábätka nestačí. Niektorí lekári prehliadnu chyby vývoja

Čakal dvadsať rokov

Rovnakej problematike sa v Británii venuje špecializovaný tím pod vedením doktora Richarda Smitha. Ako píše denník Daily Mail, anglickému gynekológovi trvalo takmer dvadsať rokov, kým sa mu v krajine podarilo dosiahnuť schválenie takéhoto typu operácií. Súhlas však už má, prvé dieťa narodené takýmto spôsobom by mohlo prísť na svet v roku 2017 alebo 2018.

Problém však boli financie. Aj jeho tím sa rozhodol pre pokusy na desiatich ženách, no na uskutočnenie transplantácií potreboval vyzbierať pol milióna libier. Smith však nestrácal nádej.

„Celý život som optimista,“ podotkol v rozhovore pre denník Daily Telegraph. „Jasné, vždy je riešením aj možnosť, že plod donosí náhradná matka, no to nijako neznižuje hlbokú túžbu žien, ktoré chcú vlastné deti priviesť na svet samy.“

Ženám, ktoré z rôznych príčin nemôžu mať deti, svitá nová nádej. Aj tým, ktoré trpia Mayerovým- Rokitanského-Küsterovým- Hauserovým syndrómom, teda ich maternica sa nevyvinula správne alebo vôbec, čo im znemožňovalo otehotnieť. Podľa dostupných údajov len vo Veľkej Británii žije viac než päťdesiattisíc žien, ktoré nemajú maternicu alebo nie sú schopné mať deti.

Príde čas ektogenézy?

Dá sa predpokladať, že v budúcnosti zájde veda v tomto smere ešte ďalej. Postupne zdoláva jednu technologickú prekážku za druhou. Oveľa väčší problém sú však etické prekážky. Svet eviduje stále dosť odporcov, podľa ktorých by lekári do podobných vecí nemali zasahovať.

Budúcnosťou by však mohol byť aj rast zárodku mimo ľudského tela. Odborne sa mu hovorí ektogenéza a podľa odborníkov by mohol mať svoje výhody. Pomohol by okrem iného znížiť počet mŕtvonarodených detí. Umelá maternica by navyše predstavovala pre rodiaci sa život bezpečnejšie prostredie než tá prírodná, ktorá musí čeliť škodlivým vplyvom ako alkohol a lieky.

Vyriešilo by to vraj aj problém žien, ktoré sa rozhodnú ísť na potrat. Embryá by sa umiestnili do umelej maternice a deti by po pôrode mohli byť hneď adoptované.

Vyzerá to ako vzdialené sci-fi? Vôbec nie. Umelú maternicu dopestovala z buniek odobratým ženám doktorka Helen Hung-Ching Liu z Cornell University už pred štrnástimi rokmi.

Bunky získavala zo sliznice maternice a zabezpečila, aby sa rozmnožovali. Ľudský zárodok vo fáze rastu v nej udržala šesť dní, kým jej v pokračovaní experimentu nezabránila legislatíva. Zákony zatiaľ nedovoľujú „vyvíjať“ ľudí čisto v laboratórnych podmienkach.

Život bez mužov?

Liu preto presedlala na myši. Výsledky jej i ďalších experimentov však naznačujú, že k „nepoškvrnenému počatiu“ už ľudstvo nemá ďaleko. Aj keď odhady odborníkov sa v tomto smere líšia. Pohybujú sa v rozmedzí od desať do šesťdesiat rokov.

„O tridsať rokov to bude bežná prax,“ domnieva sa americký futurista Zoltan Istvan. „Potrebnú technológiu budem ovládať už o dvadsať rokov,“ vyhlásil pre odborný časopis Motherboard.

Takýto vývoj by však výrazne zmenil spoločenskú rolu matky a jej puto s dieťaťom. Dokázali by ste nechať svoje dieťa deväť mesiacov v laboratóriu? Ženy by pri tom mohli žiť teoreticky aj bez mužov - ako kedysi v poľskej sci-fi komédii Sexmisia.

Napokon, už pred šiestimi rokmi vedci z univerzity v Newcastli vyhlásili, že dokážu vytvoriť ľudské spermie. Stačí im na to embryonálne tkanivo.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].