Najlepšie viditeľný orgán: Skontrolovať kožu je jednoduché.

Ak ste žena, hľadajte melanóm na nohách, ak muž, tak na hrudníku

Aké sú rizikové faktory melanómu? Zistite, či sú vaše znamienka v poriadku.

Silvio Veselovský zvládol šialenú liečbu kožnej rakoviny, melanómu, aj vďaka vínu, ktoré pil vždy po aplikácii agresívneho lieku. „Aj keď mi alkohol vtedy vôbec nechutil a už vôbec sa nedá hovoriť o nejakom pôžitku, vypil som vždy štyri deci vína. Keď som to neurobil, na druhý deň som bol úplne rozbitý,“ spomína Silvio.

Silvio a víno

Všetko sa začalo sčernením materského znamienka. Nepripisoval mu význam, až kým neuvidel reportáž v televízii. „Ukazovali, ako vyzerá melanóm, a vtedy som zistil, že moje znamienko vyzerá rovnako.“

Vybral sa ku kamarátovi chirurgovi, ktorý mu ho vybral. Po dvoch týždňoch prišli výsledky. „Keď si ma posadil na stoličku a nalial mi do pohára deci koňaku, nenapadlo mi, čo mi ide oznámiť. Jasné, že to so mnou riadne zatriaslo. Vyšiel som von z nemocnice, zapálil som si a pomyslel - kurník, nič horšie ma už v živote nestretne, toto v pohode zvládnem. Preladil som sa do módu človeka, ktorý vôbec nerieši nejakú rakovinu,“ hovorí Silvio.

„Pripravte sa na extrémne agresívnu liečbu, pravdepodobne ju budete veľmi zle znášať,“ varoval ho onkológ Jozef Dolinský. „Dobre ma napumpovali,“ smeje sa bývalý pacient. Za dva mesiace stratil polovicu hmotnosti. Pre melanóm sa liečil celý rok. Injekcie si neskôr bral domov a pichal si ich sám. Ktosi mu poradil, aby ich kombinoval s vínom.

„Skúsil som to a na druhý deň som bol vždy schopný fungovať,“ hovorí. Silvio si dnes dáva na seba väčší pozor. Vyhýba sa silnému žiareniu, ale inak sa jeho život nezmenil. Rakovina sa mu zatiaľ nevrátila.

Prísť včas: Časť pacientov dokáže svoje obrovské znetvorené znamienka nechať bez návštevy lekára aj mesiace až roky. Foto: Martin Domok

Melanóm na pečeni

Asi neexistuje človek, ktorý o melanóme nepočul. Hnusne vyzerajúce znamienka sa objavujú v kampaniach s informáciou, že ide o najagresívnejší typ rakoviny. Melanóm „získavame“ pre našu schopnosť stmavnúť po vystavení sa slnečným lúčom. Rakovina vzniká z buniek spodnej vrstvy pokožky, melanocytov.

Asi v polovici prípadov sa zvrhne už existujúce znamienko. Keď sa to stane, je len jedno- až dvojpercentná pravdepodobnosť, že ide o melanóm a nie menej agresívne druhy kožnej rakoviny. Sú však aj ľudia, ktorí znamienko nemajú, napriek tomu dostanú rakovinu kože.

„Melanóm môže vzniknúť aj v oku, v konečníku, v nosovej dutine, na pohlavných orgánoch,“ hovorí onkodermatologička Národného onkologického ústavu v Bratislave Marie Havránková.

Sú to však len štyri percentá zo všetkých prípadov. Takíto pacienti prichádzajú k lekárovi väčšinou už v pokročilom štádiu s metastázami. Melanóm je jednou z mála chorôb, pri ktorej lekári ani nemusia nájsť pôvodný nádor. „Má mechanizmy, ako zmiznúť,“ hovorí Havránková. Hovorí sa tomu „melanóm v úplnej regresii“. Pacient vtedy príde za lekárom s metastázami melanómu, no napriek dôkladnému prezretiu tela sa nenájde žiadne zvláštne znamienko.

„Veľmi často zistíme, že chorému v minulosti vypaľovali znamienko tekutým dusíkom alebo laserom. Lúče ho zničia, takže nikto nikdy nezistí, či bolo zhubné, alebo nie,“ hovorí onkodermatologička.

Na vypaľovanie znamienok má svoj názor. „Keď si niekto chce dať odstrániť znamienko laserom, mal by najskôr vyhľadať lekára, ktorý tomu rozumie a dokáže vylúčiť melanóm.“

Nepríjemným prekvapením posledných rokov je melanóm u malých pacientov. „Za posledné roky sme mali medzi pacientmi aj päť detí, bohužiaľ, dve zomreli. Takýto veľký výskyt u detí sa mi nestal počas mojej štyridsaťročnej praxe,“ krúti hlavou doktorka Havránková, známa svojím dobrým okom. Keď sa pozrie dermatoskopom na znamienko, takmer vždy dokáže určiť správnu diagnózu. „Po toľkoročnej praxi to už dokáže každý,“ vraví skromne.

Zimná dovolenka v teple

Melanóm si najskôr privodíme, keď sa v zime vyberieme na dovolenku do tepla. Nádor má rád intenzívne žiarenie na nepripravenej koži. „Mnohí ľudia si myslia, že zabránia melanómu, ak si na takúto dovolenku pripravia pokožku chodením do solária. Je to presne naopak. Môžu si uškodiť ešte viac.“

Na vznik nádoru má obrovský vplyv spálenie v detstve. Ak sa napríklad dieťa v minulosti dvakrát spálilo, riziko, že dostane v dospelosti melanóm, sa mu päťnásobne zvýši. Ostatné zhubné nádory kože vznikajú, naopak, chronickým dlhodobým slnením. Tieto nádory majú často námorníci a poľnohospodári.

Riziko melanómu majú aj bývalí onkologickí pacienti a tí, ktorí majú zníženú imunitu pre HIV alebo pre lieky po transplantácii orgánov. Ohrození sú aj ľudia, ktorí majú niektoré dedičné choroby.

Liečba melanómu

Najagresívnejší nádor kože nemá dobrú povesť. Potrebuje veľmi agresívnu liečbu a ani tá ešte nemusí zabezpečiť vyzdravenie. Na malígny melanóm pohladkanie nestačí. Je to rakovina, ktorá sa odmieta podvoliť chemoterapii aj rádioterapii.

Lekári naň musia ísť veľmi sofistikovane, cez imunitu a lieky, ktoré ho cielene zastavujú v činnosti. Prvým krokom je vždy chirurgické odstránenie znamienka.

Chirurgovia nechcú vybratím nádoru iba potvrdiť chorobu a odstrániť tumor. Snažia sa tiež prísť na to, či sa choroba rozvinula. Zaujíma ich takzvaná strážna uzlina, teda prvá uzlina, do ktorej zvykne melanóm metastázovať. Strážna uzlina je niečo ako prvé miesto v autobuse.

Ak je voľné, sadnete si. V prípade že na tomto mieste nikto nesedí, pacient má veľmi dobrú perspektívu dostať sa z choroby. Okrem toho, ak strážna uzlina nejaví známky choroby, nemusí chirurg odobrať ostatné spádové uzliny, ktoré v tele potrebuje. Druhým veľkým významom operácie je zistiť, či je pacientov nádor vysoko- alebo nízkorizikový. Závisí od toho liečba.

Národný onkologický ústav v Bratislave má už desať rokov melanómový program, ktorého cieľom je zabezpečiť pre pacienta vo všetkých krokoch jeho liečby to najlepšie a najnovšie, čo sa na svete používa. V rámci programu lekári napríklad zistili, že aj pacienti s vysokorizikovým nádorom, ale bez pokročilej choroby by mali pre istotu užívať veľké dávky interferónov, liekov napodobňujúcich niektoré funkcie imunity. Takto sa liečil aj Silvio. Bratislavskí lekári tiež potvrdili to, čo sa písalo vo veľkých štúdiách. Z kombinácie dvoch liekov na vyburcovanie imunity môžu niektorí pacienti s metastázami až neuveriteľne profitovať. Namiesto šiestich mesiacov žijú bez choroby aj roky. „Na to, v akom stave boli, žili neobvykle dlho, to je na tom úžasné,“ hovorí riaditeľ Národného onkologického ústavu Jozef Dolinský. Žiaľ, nikto nevie dopredu povedať, ktorému pacientovi takáto liečba pomôže a ktorému nie.

Ak už má pacient v tele metastázy, možnosti liečby sa veľmi míňajú. Chemoterapia funguje minimálne, zaberie asi každému desiatemu pacientovi. Preto vznikli nové lieky, ktoré nádorové bunky cielene likvidujú. Jeden z nich tu je na to, aby vypol nádoru CTLA4 antigén, ktorý brzdí imunitný systém v boji s nádorom. Po vypnutí génu sa imunitná odpoveď organizmu zosilní.

Každý tretí až siedmy pacient má v tele mutáciu, ktorá sa volá BRAF. Táto porucha síce s najväčšou pravdepodobnosťou vyvolá melanóm, jej nositelia však majú jednu výhodu. Existuje liek, ktorý dokáže aktivitu tohto génu zastaviť. V opačnom prípade by pomáhal nádorovej bunke rozmnožovať sa a zachraňoval by jej život, keby jej hrozilo odumretie.

Množstvo liekov na melanóm išlo buď do koša, alebo nabok. Nedosiahli to, čo pri iných rakovinách. Aj vďaka tomu, že melanóm je chorobou skôr bohatých krajín, výskumníci testujú desiatky ďalších liekov a metód, ako pomôcť pacientom.

Prísť včas

Napriek obrovským výskumom a pokrokom medicíny je najlepšou alternatívou skoré objavenie choroby. V minulosti malo melanóm menej pacientov ako dnes, ale lekára vyhľadali až vtedy, keď už bolo neskoro.

Dnes až deväťdesiat percent Slovákov objaví melanóm v začiatočnom štádiu choroby. Prispelo k tomu množstvo kampaní. Jednou z nich je melanómový deň, v rámci ktorého vám kožní lekári zadarmo vyšetria všetky znamienka.

Je vaše znamienko v poriadku?

Ak ste žena, sledujte svoje nohy, ak muž, hrudník - tam sa melanóm vyskytne najčastejšie. Ani pre laika nemusí byť ťažké určiť, či je znamienko v poriadku, alebo nie. Americká pomôcka na identifikáciu melanómu sa skladá z prvých písmen abecedy.

A - asymmetry, asymetria. Znamienko rozdelíte pohľadom na polovicu a pozeráte sa, či sú polovice rovnaké.

B - border, ohraničenie. Zdravé znamienko je ostro ohraničené. Melanóm má neostré okraje, hovorí sa, že vyzerá ako čipka.

C - color, farba. Obyčajné znamienko môže byť hocijakej farby, červené, čierne alebo hnedé. Melanóm je zväčša čierny, ale hrá viacerými farbami. V hnedom znamienku sa môže napríklad vyskytnúť čierna alebo červená bodka. Je to signál, že sa niečo deje.

D - diameter, priemer. Hovorí sa, že melanóm má viac ako šesť milimetrov, čiže priemer ako ceruzka. Bývajú však aj menšie, štvor- alebo dvojmilimetrové.

E - evolving, zmena stavu. Ak znamienko začne zrazu rásť, meniť svoj tvar, môže to byť náznak melanómu.

Ak vaše znamienko nespĺňa ani jeden z parametrov, ale svrbí alebo páli, okamžite by ste mali vyhľadať lekára. Krvácanie z melanómu je už príznakom rozvinutej choroby.

Melanóm: Aj laik ho dokáže spoznať podľa základných znakov. Foto: MARIE HAVRÁNKOVÁ

Rizikové faktory

Ultrafialové žiarenie: Je to najväčší rizikový faktor všetkých melanómov. Jeho hlavným zdrojom je slnko, ale aj opaľovanie v soláriách. UV žiarenie je rozdelené do troch kategórií. UVA spôsobuje starnutie pokožky a poškodenie DNA buniek. UVB môže priamo poškodzovať DNA a spôsobuje spálenie pokožky. Keď toto žiarenie poškodí gény, ktoré majú na starosti rast kožných buniek, začne sa rakovina. UVC žiarenie pohlcuje zemská atmosféra.

Znamienka: Mnohí ľudia majú névy, nerakovinové pigmentové tumory. Väčšinou nespôsobia problémy, ale ľudia, ktorí ich majú veľmi veľa, majú väčšie riziko vzniku melanómu.

Typ pokožky: Ľudia s nízkym fototypom kože majú vysoké riziko. Majte sa na pozore, ak ste takzvaný írsky typ s veľmi bledou pokožkou, hrdzavými vlasmi a na slnku sa vždy spálite a neopálite. Melanóm výnimočne dostanú aj ľudia s najtmavšou pokožkou, fototypom šesť, ale takmer vždy sa im vyskytne na koži dlaní alebo na šľape.

Rodinná história: Riziko máte vyššie, ak váš rodič, súrodenec alebo dieťa dostali melanóm.

Vek: Nádor sa vyskytuje priemerne u päťdesiatnikov. Čoraz viac však postihuje aj deti.

Pohlavie: V Amerike majú častejšie melanóm muži, na Slovensku ženy.

Xeroderma pigmentosum: Genetická porucha, kde enzým kontrolujúci opravy DNA nefunguje. Jej nositelia sú veľmi citliví na UV žiarenie.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní