Ako v legende o Báthoryčke! Američania testujú, či starobu zvráti mladá krv

Omladnúť vďaka krvi mladých? Američania za to radi dajú tisícky dolárov. Nikto kvôli tomu neumiera. Darcami sú mladí ľudia, ktorí to robia za peniaze.

Boj so starobou

Americké Silicon Valley trápi otázka ako omladnúť. Technologické firmy sa predbiehajú v nápadoch a pokusoch. Jedným z nich je terapia krvnými zložkami mladých ľudí. Neverili by ste, čo sú schopní ľudia zaplatiť za jednu dávku omladzujúceho elixíru!

Možno to znie upírsky, ale päťdesiat Američanov zaplatilo osemtisíc dolárov za pokus s mladou krvou. Každé dva dni dostávali transfúzie krvnej plazmy od ľudí vo veku od 16 do 25 rokov. Štúdia robila Ambrosia, spoločnosť, ktorá vznikla v Monterey v Kalifornii.

Ako sa Američania snažili omladnúť

Ambrosia podávala pacientom nad 35 rokov každé dva dni plazmu mladých ľudí. Mesiac pred a mesiac po liečbe im odoberala krv a merala viac ako sto biomarkerov, ktoré súvisia s vekom.

Údajne mali po terapii nižší cholesterol, znížili sa im zápalové markery a zvýšil sa rast neurónov.

Na tieto benefity sa teraz snaží spoločnosť nalákať ďalších ľudí, aby mohla urobiť rozšírenú klinickú štúdiu so šesťsto ľuďmi. Výsledky by sme sa mali dozvedieť v júni na budúci rok. Prvú transfúziu dostanú pacienti už o štyri mesiace.

Pochybný vedec

Okolo zakladateľa Ambrosie, Jesse Karmazina sa vo vedeckých kruhoch šíria pochybné reči. Skončil síce Stanford, ale nikdy neliečil ľudí. Štúdiu na päťdesiatich Američanoch lekári dosť spochybňujú, lebo nemala kontrolnú skupinu, čiže dobrovoľníkov, ktorí by dostali placebo namiesto plazmy. Len porovnaním výsledkov dobrovoľníkov s plazmou a s placebom by podľa lekárov mohli vyjsť zo štúdie výsledky, ktoré by brali vážne.

Uvidíme, ako sa bude Američanovi dariť v novej štúdií. Každý dobrovoľník, ktorý sa jej chce zúčastniť si zaplatí osemtisíc dolárov.

Na svete teraz prebieha niekoľko štúdií účinkov mladej krvi, ale nejde o vrásky. Sľubné výsledky zrejme prinesie štúdia, ktorá skúma, či by krv mladých ľudí mohla pomôcť vyliečiť Alzheimerovu alebo Parkinsovovu chorobu. Pokusy na myšiach dopadli dobre.

Vianočné tipy na darček