Vyrazený zub sa dá do hodiny zachrániť a vložiť na miesto.

Ako zachrániť vybitý zub? Hoďte ho do mlieka a bežte k zubárovi

Mliečny, alebo aj trvalý. Keď vám pri športe alebo inej aktivite niekto vybije zub, o hodinu ani nemusíte vedieť, že sa to stalo. Stačí urobiť správne kroky.

Tu sú:

1. Zabezpečte, aby nevyschol

V prvom rade myslite na to, že zub nesmie vyschnúť. Pomôže pohár s vodou, vlažné mlieko, alebo aj roztok na kontaktné šošovky.

2. Nečistite ho

V žiadnom prípade sa nesnažte zub očistiť a už vôbec nie papierovou servítkou, lebo na ňom zostanú jej čiastočky. Na chytanie zuba použite gázu, alebo čistú bavlnenú vreckovku a nikdy ho nechytajte za koreň.

3. Ide o čas

Bežte k stomatológovi! Ak sa vám podarí dostať sa k nemu do hodiny, je takmer stopercentná šanca, že vám zub zachráni. Po dvoch hodinách je už šanca na úspešnú replantáciu minimálna.

Prečo má význam zachraňovať aj mliečny vybitý zub? Ľudia podceňujú ich význam, ale je obrovský. „Mliečny zub, pokiaľ je na svojom mieste zaručí správny vývoj kostí,“ hovorí stomatológ Pavol Andel.

Zub zabezpečuje, že tie ostatné sú na svojom mieste a nebudú sa posúvať. Okrem toho plní fonačnú funkciu. V čase, kedy deti začínajú rozprávať je dobré, aby nemali v ústach prekážku, ktorá im zdeformuje reč. V neposlednom rade ide o estetiku. Deti vedia byť veľmi nekompromisné , keď vám chýba zub, vzniknú z toho prezývky, dokonca traumy. Replantáciu by mal zvládnuť ktorýkoľvek stomatológ, ale ešte predtým, ako sa k nemu vyberiete, overte si, či má so zákrokom skúsenosti.

Vianočné tipy na darček